Nemrátova FVE

Souhrn tématu

Projekt Nemrátova FVE představuje instalaci fotovoltaické elektrárny s 33 panely o výkonu 470 W na střechu novostavby v Podkrkonoších. Systém využívá baterie Lifepo4 a Victron měnič, plánuje se napojení na čtyři bytové jednotky s elektrickým ohřevem vody a možností připojení elektromobilu. Diskutují se technické detaily jako použití kabelů bez N vodiče, stykačomat pro řízení spotřeby a optimalizace MPPT regulátorů pro lepší využití energie.
cipis
Moderátor
Příspěvky: 7244
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace:1024
Lokalita: blízko Brna
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 18+ kWp
Kapacita baterie [kWh]: 40+26
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: blízko Brna

Re: Nemrátova FVE

Nový příspěvek od cipis »

Jak to tak ctu, tak si rikam, jaky je duvod nepouzivat dvojite spiraly a resit furt nejakou logiku prepinani a vseho mozneho. Jedna spirala jede z DS na NT a casovac 16:00-22:00, aby se ohrala voda na 55°C, kdyz by cely den nesvitilo. Druha spirala je s termostatem na doraz, no a pripina se, kdyz je napeti na baterkach v mem pripade 26,5V.
18+ kWp v provozu, 7+ kWp čeká na montáž/zapojení
Regulátory Epever a Victron
MP 24/5000 + Deye mikroinvertory 1+2,25+0,8 kW (můj byt + máti byt)
MP 24/1200 inet, sit, kamery atd.
Phoenix 24/5000 vytěžování do akumulačních kamen
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
1 kW "nabíječka" 24 V
40+ kWh staré olovo 26+ kWh Li-Ion
několik dalších MP jako záložní zdroje na různých místech
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
leoshavla
Příspěvky: 634
Registrován: stř bře 23, 2022 7:43 am
Reputace:86

Re: Nemrátova FVE

Nový příspěvek od leoshavla »

To musíš mít, ale i dva termostaty ?
1. Jih 300Wp, J-Z otočný 300Wp, 12V Carspa 1500W, 2x MPPT Victron 100/20, Lifepo4 105+135Ah :)
2. JZ 8 kWp sklon 15st.solárni přístřešek stř. krytina 18x JA Solar Bifacial , 2x Multiplus 5000, 2x MPPT Victron 150/85, vyhřívaný bat.box 16x Lifepo4 LF304Ah JKBMS 200A V15, Cerbo GX, SmartShunt 300A :D
glottis
Příspěvky: 3957
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace:538
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 30

Re: Nemrátova FVE

Nový příspěvek od glottis »

To ano pokud to nechce ridit necim chytrejsim. Ale klasicka bojlerova spirala to ma v sobe, ne?
leoshavla
Příspěvky: 634
Registrován: stř bře 23, 2022 7:43 am
Reputace:86

Re: Nemrátova FVE

Nový příspěvek od leoshavla »

Já mám bojlery Dražice se suchou spilárou a na termostat tam je jen jedna šachta.
1. Jih 300Wp, J-Z otočný 300Wp, 12V Carspa 1500W, 2x MPPT Victron 100/20, Lifepo4 105+135Ah :)
2. JZ 8 kWp sklon 15st.solárni přístřešek stř. krytina 18x JA Solar Bifacial , 2x Multiplus 5000, 2x MPPT Victron 150/85, vyhřívaný bat.box 16x Lifepo4 LF304Ah JKBMS 200A V15, Cerbo GX, SmartShunt 300A :D
VencaHejral
Příspěvky: 98
Registrován: stř pro 25, 2024 3:51 pm
Reputace:10
Lokalita: Semily
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16920
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Nemrátova FVE

Nový příspěvek od VencaHejral »

cipis píše: úte bře 24, 2026 9:35 pm
Jak to tak ctu, tak si rikam, jaky je duvod nepouzivat dvojite spiraly a resit furt nejakou logiku prepinani a vseho mozneho. Jedna spirala jede z DS na NT a casovac 16:00-22:00, aby se ohrala voda na 55°C, kdyz by cely den nesvitilo. Druha spirala je s termostatem na doraz, no a pripina se, kdyz je napeti na baterkach v mem pripade 26,5V.
Ale k tomu potřebuješ dva kabely do bojleru. To nejsem schopný udělat. Čerstvě zrekonstruovaný byt.

Mě napadá jedině ovládání hlavního stykače (který spíná stykače bojlerech v bytech) spínat automatikou asi z NodeRed. V něm mít podmínky kdy sepnout a kdy ne.
Poloostrov
AIKO A470-MAH54Dw
17 kWp: 5640Wp východ, 5640Wp jihozápad, 5640Wp jihovýchod
MPPT 150/100 - V+JZ, MPPT 150/100 - JV
MP II 48/6k5/100 3x momentálně v paralelu
30 kWh Lifepo4
SmartShunt 1000A/50mV
Cerbo GX

Stále ve vývoji

TUV
6x AIKO A450-MAH54Mb 2,7kWp
AZ Water/Inverter 2.0
cipis
Moderátor
Příspěvky: 7244
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace:1024
Lokalita: blízko Brna
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 18+ kWp
Kapacita baterie [kWh]: 40+26
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: blízko Brna

Re: Nemrátova FVE

Nový příspěvek od cipis »

A proč děláš takové blbosti, že si to, obzvlášť u rekonstrukce, nepohlídáš?

Pak jediné řešení nastavit termostat na max, přidat tam nějaký bezdrátový teploměr, no a přepínání DS/FVE řídit dle slunka, času, HDO a teploty na tom teploměru. Pokud jede slunko, tak ignorovat stav teploměru, pokud po čtvrté hodině nebude potřebná teplota, tak přepnout na DS, to samozřejmě blokované HDO.
18+ kWp v provozu, 7+ kWp čeká na montáž/zapojení
Regulátory Epever a Victron
MP 24/5000 + Deye mikroinvertory 1+2,25+0,8 kW (můj byt + máti byt)
MP 24/1200 inet, sit, kamery atd.
Phoenix 24/5000 vytěžování do akumulačních kamen
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
1 kW "nabíječka" 24 V
40+ kWh staré olovo 26+ kWh Li-Ion
několik dalších MP jako záložní zdroje na různých místech
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
VencaHejral
Příspěvky: 98
Registrován: stř pro 25, 2024 3:51 pm
Reputace:10
Lokalita: Semily
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16920
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Nemrátova FVE

Nový příspěvek od VencaHejral »

Byt jsem dodělal loni. Ale elektrika byla natahaná už bezmála 3roky. To jsem o FVE ani neuvažoval.
Časy se mění a člověk míní.
Vidím to tak že tenhle jediný byt co je hotový tak se bude řídit pouze časem a SOC. Bude-li dostatek slunce a baterie na nějaké úrovni bojler se sepne, bude-li SOC pod limit stykačomat přepne na DS a tím i HDO.
Neuvažuji o tom že jim polezu do bytu abych něco předělal na bojleru.
Poloostrov
AIKO A470-MAH54Dw
17 kWp: 5640Wp východ, 5640Wp jihozápad, 5640Wp jihovýchod
MPPT 150/100 - V+JZ, MPPT 150/100 - JV
MP II 48/6k5/100 3x momentálně v paralelu
30 kWh Lifepo4
SmartShunt 1000A/50mV
Cerbo GX

Stále ve vývoji

TUV
6x AIKO A450-MAH54Mb 2,7kWp
AZ Water/Inverter 2.0
VencaHejral
Příspěvky: 98
Registrován: stř pro 25, 2024 3:51 pm
Reputace:10
Lokalita: Semily
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16920
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Nemrátova FVE

Nový příspěvek od VencaHejral »

mermaid-diagram (4).png
Co vy na to?
Poloostrov
AIKO A470-MAH54Dw
17 kWp: 5640Wp východ, 5640Wp jihozápad, 5640Wp jihovýchod
MPPT 150/100 - V+JZ, MPPT 150/100 - JV
MP II 48/6k5/100 3x momentálně v paralelu
30 kWh Lifepo4
SmartShunt 1000A/50mV
Cerbo GX

Stále ve vývoji

TUV
6x AIKO A450-MAH54Mb 2,7kWp
AZ Water/Inverter 2.0
VencaHejral
Příspěvky: 98
Registrován: stř pro 25, 2024 3:51 pm
Reputace:10
Lokalita: Semily
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16920
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Nemrátova FVE

Nový příspěvek od VencaHejral »

Zdarec, fve jede skoro měsíc a tak mám prní data:
Snímek obrazovky 2026-04-04 142027.jpg
(díky Migel za inspiraci.)

a tím jsem zjistil že musím dokoupit 3 MPPT regl - string Východ + Jihozápad je méně účinnější jak jeden string na JV. A tak je rozdělím.

pořád čekám až mi firma koupí stykače na stykačomat. Pak můžu připojit i starou část domu. To si pak Myslím že bude ještě zajímavější.
Poloostrov
AIKO A470-MAH54Dw
17 kWp: 5640Wp východ, 5640Wp jihozápad, 5640Wp jihovýchod
MPPT 150/100 - V+JZ, MPPT 150/100 - JV
MP II 48/6k5/100 3x momentálně v paralelu
30 kWh Lifepo4
SmartShunt 1000A/50mV
Cerbo GX

Stále ve vývoji

TUV
6x AIKO A450-MAH54Mb 2,7kWp
AZ Water/Inverter 2.0
unicast
Příspěvky: 2635
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace:492
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 49
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nemrátova FVE

Nový příspěvek od unicast »

Tady je naprosto evidentní, že by bylo možné vyrobit výrazně víc, ale není už to kam cpát (pro srovnání: z 5.1 kWp 133° JV jsem dokázal za březen dostat lehce přes 300 kWh).
VencaHejral
Příspěvky: 98
Registrován: stř pro 25, 2024 3:51 pm
Reputace:10
Lokalita: Semily
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16920
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Nemrátova FVE

Nový příspěvek od VencaHejral »

Souhlasím. Jak jsem psal. Spotřebu mi zvýší napojení starého domu kde budou 4byty. Zatím je obsazený 1. A samozřejmě plánuji i nějaké vytížení. A e vůz. Ale to až časem.
Poloostrov
AIKO A470-MAH54Dw
17 kWp: 5640Wp východ, 5640Wp jihozápad, 5640Wp jihovýchod
MPPT 150/100 - V+JZ, MPPT 150/100 - JV
MP II 48/6k5/100 3x momentálně v paralelu
30 kWh Lifepo4
SmartShunt 1000A/50mV
Cerbo GX

Stále ve vývoji

TUV
6x AIKO A450-MAH54Mb 2,7kWp
AZ Water/Inverter 2.0
VencaHejral
Příspěvky: 98
Registrován: stř pro 25, 2024 3:51 pm
Reputace:10
Lokalita: Semily
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16920
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Nemrátova FVE

Nový příspěvek od VencaHejral »

Mám takový nápad. Sestra má dům hned u nás. Elektroměr má na mém pozemku (v době její stavby se to neřešilo) tedy relativně kousek kam bych byl schopný dotáhnout vedení. Problém ale je že od elměru do domu (cca 35m) vede jen 4x10 ne 5x. Jaký by to byl problém kdybych z měničů jel také jen 4x? Nějak si nedovedu představit zda by to šlo.
Poloostrov
AIKO A470-MAH54Dw
17 kWp: 5640Wp východ, 5640Wp jihozápad, 5640Wp jihovýchod
MPPT 150/100 - V+JZ, MPPT 150/100 - JV
MP II 48/6k5/100 3x momentálně v paralelu
30 kWh Lifepo4
SmartShunt 1000A/50mV
Cerbo GX

Stále ve vývoji

TUV
6x AIKO A450-MAH54Mb 2,7kWp
AZ Water/Inverter 2.0
Franta2776
Příspěvky: 6205
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace:635

Re: Nemrátova FVE

Nový příspěvek od Franta2776 »

Pokud budeš mít přifázovaný hybrid a dostaneš měření na tu přípojku z DS není problém.Ten měnič bude dávkovat energii podle zadání a kabel múžeš použít na tok energie oběma směry.Najdi si schéma zapojení od Deye nebo Solaxu, tam to uvidíš.
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
VencaHejral
Příspěvky: 98
Registrován: stř pro 25, 2024 3:51 pm
Reputace:10
Lokalita: Semily
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16920
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Nemrátova FVE

Nový příspěvek od VencaHejral »

Mám Victron sestavu. Na antoníčku by byla krabice se stykačomatem, ten by přepínal podle mých preferencí. Mě jde spíš o to zda se může použít kabel kde není N vodič.
Poloostrov
AIKO A470-MAH54Dw
17 kWp: 5640Wp východ, 5640Wp jihozápad, 5640Wp jihovýchod
MPPT 150/100 - V+JZ, MPPT 150/100 - JV
MP II 48/6k5/100 3x momentálně v paralelu
30 kWh Lifepo4
SmartShunt 1000A/50mV
Cerbo GX

Stále ve vývoji

TUV
6x AIKO A450-MAH54Mb 2,7kWp
AZ Water/Inverter 2.0

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot], jova, Seznam [Bot], VencaHejral, Yandex [Bot]