Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Měniče Axpert
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od marko250 »

Ne MPPT omezí výrobu jen,tento měnič neumí dodávat do DS.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Jarin »

Jarin píše:Prosím, můžete mi někdo vysvětlit v nastavení 23 významy jednotlivých Bypass nastavení? Bypass zakázán je jasný. Ale popis u těch druhých - to se mi zdá zmatečné.
A pak ještě u nastavení 10: AUT/ONL/ECO. Co je režim sítě? Co znamená, že by se frekvence sítě destabilizovala? A co je ECO režim?
Nějak se v tom ztrácím. Díky.
Zdravím, připomněl bych se s tímto dotazem, mohl byste mi to někdo osvětlit ty režimy, ať v tom mám jasno?
Děkuji.
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od teonas »

Jarin píše:Prosím, můžete mi někdo vysvětlit v nastavení 23 významy jednotlivých Bypass nastavení? Bypass zakázán je jasný. Ale popis u těch druhých - to se mi zdá zmatečné.
A pak ještě u nastavení 10: AUT/ONL/ECO. Co je režim sítě? Co znamená, že by se frekvence sítě destabilizovala? A co je ECO režim?
Nějak se v tom ztrácím. Díky.
Taky se přimlouvám o vysvětlení, v návodu je to popsáno opravdu dost "nejasně". Díky
prog
Příspěvky: 31
Registrován: sob dub 09, 2022 6:33 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od prog »

Měl bych dotaz - jde nějak nastavit, aby po vybití baterky pod určité napětí přešel automaticky do ECO módu (spotřeba jde přes bypass přímo ze sítě, baterka se dobíjí tím málem sluníčka, co teď v zimě je) a po opětovném dobití nad určitou úroveň napětí opět přešel do online módu v režimu SBU?

Aktuálně se mi chová tak, že v režimu SBU a s parametrem 10=Auto se vybije až k battery cutoff voltage + 2V (možná je to back to grid voltage), pak se začne dobíjet ze sítě až do dosažení back to battery voltage ZE SÍTĚ, pak se zase vybíjí a tak pořád dokola. Což mi samozřejmě nepřipadá vůbec ideální.
Když ručně nastavím 10=ECO, tak se zapne bypass a dobíjí se baterka z MPPT, což chci, ale ani po dobití na 97% se ECO nevypne a spotřebiče jedou dál ze sítě.
V poslední beta verzi Solar Assistanta by mělo být ovládání ECO mode, ale zatím jsem to nezkoušel a raději bych, aby si toto měnič ovládal sám.
jumajazu
Příspěvky: 26
Registrován: ned kvě 08, 2022 10:34 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3040
Kapacita baterie [kWh]: 9,6

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od jumajazu »

Myslím, že bližšie k požadovanému správaniu sa dostaneš nastavením č. 16 na SLB UCB, pri tomto nastavení sa to u mňa správa tak, že keď sa batéria (typicky počas noci) vybíja až po úroveň Back to Grid (nastavenie 12), tak menič prejde do režimu GRID (teda takto ho označuje softvér, v ktorom ho monitorujem, MultiSIBControl) a batéria sa začne dobíjať zo siete (u mňa mám nastavený len minimálny dobíjací prúd 2A - nastavenie 11) a keď začne svietiť slnko, pripojí sa nabíjanie batérie aj z MPPT, pričom zo siete berie stále len minimum 2A (ale keď je vyšší odber a MPPT nemá dostatočný výkon, tak sa primerane zvýši odber zo siete). Takže sa zmiešava energia z MPPT a zo siete, až kým sa nedosiahne napätie Back to Battery (nastavenie 13), tak sa prejde do režimu Battery, teda sieť sa úplne odpojí. Nastavením nízkeho nabíjacieho prúdu zo siete je odber zo siete minimalizovaný, nestane sa, že by sa batéria dobila zo siete a energiu zo slnka by už nebolo kam poslať.

Nevýhodou sú straty pri konverzii AC-DC - batéria - DC-AC. Preto by sa aj mne zdalo ešte lepšie nastavenia, že by sa pri nízkom napätí batérie preplo na ECO (teda bypass, bez strát konverziou, ak to správne chápem) a po dobití batérie (zo slnka alebo zo siete, aj v ECO režime to myslím dobíja batériu) by sa preplo na batériu, teda režim SBU.
3040 Wp | Axpert King I 5000-48V | 8xJPC12-100 olovo-uhlík
prog
Příspěvky: 31
Registrován: sob dub 09, 2022 6:33 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od prog »

jumajazu píše:Myslím, že bližšie k požadovanému správaniu sa dostaneš nastavením č. 16 na SLB UCB, pri tomto nastavení sa to u mňa správa tak, že keď sa batéria (typicky počas noci) vybíja až po úroveň Back to Grid (nastavenie 12), tak menič prejde do režimu GRID (teda takto ho označuje softvér, v ktorom ho monitorujem, MultiSIBControl) a batéria sa začne dobíjať zo siete (u mňa mám nastavený len minimálny dobíjací prúd 2A - nastavenie 11) a keď začne svietiť slnko, pripojí sa nabíjanie batérie aj z MPPT, pričom zo siete berie stále len minimum 2A (ale keď je vyšší odber a MPPT nemá dostatočný výkon, tak sa primerane zvýši odber zo siete). Takže sa zmiešava energia z MPPT a zo siete, až kým sa nedosiahne napätie Back to Battery (nastavenie 13), tak sa prejde do režimu Battery, teda sieť sa úplne odpojí. Nastavením nízkeho nabíjacieho prúdu zo siete je odber zo siete minimalizovaný, nestane sa, že by sa batéria dobila zo siete a energiu zo slnka by už nebolo kam poslať.

Nevýhodou sú straty pri konverzii AC-DC - batéria - DC-AC. Preto by sa aj mne zdalo ešte lepšie nastavenia, že by sa pri nízkom napätí batérie preplo na ECO (teda bypass, bez strát konverziou, ak to správne chápem) a po dobití batérie (zo slnka alebo zo siete, aj v ECO režime to myslím dobíja batériu) by sa preplo na batériu, teda režim SBU.
Díky za tip s tím SLB UCB a 11 = 2A, to mně nenapadlo.
Ideálně bych chtěl docílit přesně toho, co píšeš. Při vybité baterce přepnout na ECO, spotřebiče nechat jet čistě na síť a baterku dobíjet ze sluníčka (pokud bude). Po dobití vypnout ECO a jet v režimu SBU. Tím beta Solar Assistantem to asi půjde (v nejhorším v kombinaci s externím řízením přes MQTT), ale překvapuje mě, že to neumí měnič sám.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od luky »

Máme všichni dost podobný cíl. Taky jsem se o to snažil a ten měnič to prostě neumí. Moje řešení (zatím neotestované): Zapnout ECO režim a externě spínat AC IN podle napětí baterií. Tj. normálně by bylo AC IN vypnuté. Jakmile by baterka klesla moc nízko, sepnout AC IN.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
jumajazu
Příspěvky: 26
Registrován: ned kvě 08, 2022 10:34 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3040
Kapacita baterie [kWh]: 9,6

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od jumajazu »

Chcel by som sa spýtať na vaše skúsenosti s prechodom do režimu Float pri nabíjaní. Keď začne ráno dobíjať batériu vybitú po noci, tak okolo obeda zvyčajne dosiahne plné napätie (nastavenie č. 26, u mňa 58 V), od tohto bodu drží toto napätie a postupne znižuje nabíjací prúd, z 20 A až len na jednotky ampér, toto trvá niekoľko hodín, ale nikdy sa neprepne do režimu Float (napätie v nastavení č. 27), hoci by sa podľa mňa už malo. Ako sa to správa u vás?
3040 Wp | Axpert King I 5000-48V | 8xJPC12-100 olovo-uhlík
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 708
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od shuty »

jumajazu píše:Chcel by som sa spýtať na vaše skúsenosti s prechodom do režimu Float pri nabíjaní. Keď začne ráno dobíjať batériu vybitú po noci, tak okolo obeda zvyčajne dosiahne plné napätie (nastavenie č. 26, u mňa 58 V), od tohto bodu drží toto napätie a postupne znižuje nabíjací prúd, z 20 A až len na jednotky ampér, toto trvá niekoľko hodín, ale nikdy sa neprepne do režimu Float (napätie v nastavení č. 27), hoci by sa podľa mňa už malo. Ako sa to správa u vás?
aky mas king a aky firmware?
Mne to funguje ok. baterie nabije na 56V a ked tych 56V dosiahne po par minutach zacne napatie klesat a potom udrzuje cca 54.3V....
king bulk/float
king bulk/float
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
batezip
Příspěvky: 16
Registrován: stř dub 13, 2022 5:55 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od batezip »

luky píše:Máme všichni dost podobný cíl. Taky jsem se o to snažil a ten měnič to prostě neumí. Moje řešení (zatím neotestované): Zapnout ECO režim a externě spínat AC IN podle napětí baterií. Tj. normálně by bylo AC IN vypnuté. Jakmile by baterka klesla moc nízko, sepnout AC IN.
Přesně takhle jsem to teď udělal. Ještě k tomu přes PLC sleduji spínání HDO tarifu 2 a když jsou baterky pod nějaký limit, tak stykačem zapnu AC IN a ty začnou baterky nabíjet. Když chci nabíjení přerušit, tak AC IN vypnu.
12x380Wp, Voltronic Axpert King 5kW, 4x Pylontech 2.4kWh. Monitoring SolarAssistant (MQTT>PLC) + řízení spínání zátěží pomocí Siemens S7-1200.
jumajazu
Příspěvky: 26
Registrován: ned kvě 08, 2022 10:34 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3040
Kapacita baterie [kWh]: 9,6

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od jumajazu »

shuty píše: aky mas king a aky firmware?
Mne to funguje ok. baterie nabije na 56V a ked tych 56V dosiahne po par minutach zacne napatie klesat a potom udrzuje cca 54.3V....
Mám King I a firmvér je 72.00.
No mne sa nezdá, že by ten tvoj priebeh nabíjania bol ok. Tých 54,3 V je predpokladám nastavené Float napätie. Máš pocit, že sú batérie dosť nabité?

Podľa krivky nabíjania z návodu k meniču to má fungovať tak, že keď sa dosiahne nastavené nabíjanie napätie, tak ho udržiava a nabíjací prúd klesá (aj niekoľko hodín, max. 8) a až potom by sa mal prepnúť na float, nie okamžite. U seba to ešte skúsim, možno stačí len dlhšie počkať, lebo doba s klesajúcim prúdom do prepnutia na float môže byť až osem hodín, toľko som zatiaľ neskúšal čakať, resp. zašlo slnko, takže nabíjanie skončilo skôr, ako nastal float.

Nejde mi vložiť obrázok, tá nabíjacia krivka je tu:
https://drive.google.com/file/d/18hUVI0 ... sp=sharing
3040 Wp | Axpert King I 5000-48V | 8xJPC12-100 olovo-uhlík
glottis
Příspěvky: 2092
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od glottis »

54,3V pro lifepo je uplne v pohode. Dokonce bych se vykaslal na to dosazeni napeti 56V. Kdyz by bulk/absorbce/float byl pro lifepo na 54,3V nabije se to na 100% uplne stejne a vlastne tyhle terminy u lifepo skoro nemaj smysl. nabilo by se i pri nizsim napeti.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 708
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od shuty »

jumajazu píše:
shuty píše: aky mas king a aky firmware?
Mne to funguje ok. baterie nabije na 56V a ked tych 56V dosiahne po par minutach zacne napatie klesat a potom udrzuje cca 54.3V....
Mám King I a firmvér je 72.00.
No mne sa nezdá, že by ten tvoj priebeh nabíjania bol ok. Tých 54,3 V je predpokladám nastavené Float napätie. Máš pocit, že sú batérie dosť nabité?

Podľa krivky nabíjania z návodu k meniču to má fungovať tak, že keď sa dosiahne nastavené nabíjanie napätie, tak ho udržiava a nabíjací prúd klesá (aj niekoľko hodín, max. 8) a až potom by sa mal prepnúť na float, nie okamžite. U seba to ešte skúsim, možno stačí len dlhšie počkať, lebo doba s klesajúcim prúdom do prepnutia na float môže byť až osem hodín, toľko som zatiaľ neskúšal čakať, resp. zašlo slnko, takže nabíjanie skončilo skôr, ako nastal float.

Nejde mi vložiť obrázok, tá nabíjacia krivka je tu:
https://drive.google.com/file/d/18hUVI0 ... sp=sharing

bavime sa o olove?
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
jumajazu
Příspěvky: 26
Registrován: ned kvě 08, 2022 10:34 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3040
Kapacita baterie [kWh]: 9,6

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od jumajazu »

Ja mám olovo, ale rozdiel pri LIFEPO bude asi len v napätiach, priebeh nabíjacej krivky by sa nemal zásadne líšiť.
3040 Wp | Axpert King I 5000-48V | 8xJPC12-100 olovo-uhlík
Cmelak74
Příspěvky: 11
Registrován: pon led 27, 2020 12:23 pm
Bydliště: Dobřany

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Cmelak74 »

Moje trocha oleje do ohně, tohle je moje nastavení
Přílohy
IMG_20221025_122522.jpg
IMG_20221025_122516.jpg
IMG_20221025_122420.jpg
IMG_20221025_122407.jpg
IMG_20221025_122351.jpg
12x GWL mono 310Wp Easun SMK 48V 5000W 420Ah LifePo4
https://pvoutput.org/list.jsp?id=86707&sid=76894&v=0
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od teonas »

prog píše:Díky za tip s tím SLB UCB a 11 = 2A, to mně nenapadlo.
luky píše:Máme všichni dost podobný cíl. Taky jsem se o to snažil a ten měnič to prostě neumí. Moje řešení (zatím neotestované): Zapnout ECO režim a externě spínat AC IN podle napětí baterií. Tj. normálně by bylo AC IN vypnuté. Jakmile by baterka klesla moc nízko, sepnout AC IN.
Vidím, že opravdu všichni řeší stejné věci (proto tak trochu nechápu proč takovou základní věc Axper neumí). Dal jsem tedy také 11 = 2A (a SLB UCB už jsem měl), což mi přijde jako dobré kompromisní řešení problému => Ale teď mám podobný problém, který se tu už také řešil - měnič novou hodnotu 2 A v nastavení prostě nerespektuje! Ani po opakovaném restartu (vše odpojit a pak znovu zapnout), si v režimu dobíjení ze sítě při vybité baterce klidně nabíjí baterku 500W (10A - to bylo původní nastavení v pol. 11) a přitom mi MPPT ze solárů dodává klidně dalších 10 A, odběr AC tam byl stabilně kolem 100W, a napětí baterky je přitom už za hranou napětí switch back to battery (zvedne se přes hranici tím nabíjecím výkonem). Tak jsem ještě víc snížil back to battery voltage, abych neměl 1/3 baterky nabitou v době kdy se v klidu zvládne dobít ze soláru. Ale i tak je to mrhání energií na AC-DC-AC a omezení potencionální solární energie do baterky.
Žádný solar asisstant apod. nepoužívám, hodnoty přepisuju na display.
Jak donutím měnič respektovat nastavení?
Díky
bobik600
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 23, 2021 4:38 pm
Lokalita: Klatovy
Výkon panelů [Wp]: 1600Wp 1995Wp 1100Wp
Kapacita baterie [kWh]: 7,2kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Klatovsko

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od bobik600 »

Ono to chvilku (pár dní) trvá, než měnič začne respektovat to nabíjení 2A. Blbý je, že když v noci začne nabíjet, tak nepřestane dokuď baterie není nabitá, i když už z PV jde energie víc než dost.
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Camel »

Jak to tak čtu tak každý má sice podobný požadavek, ale taky má každý trochu jiné problémy bych tak řekl. To respektování nabíjecího proudu mi problém nedělá okamžitě jak to přepnu tak se změní na požadovanou hodnotu. Mam doma kinga a zatím jen zkouším bude zprovozněn v příštím roce. Řekl bych že tu bude hrát i verze firmwaru.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od teonas »

bobik600 píše:Ono to chvilku (pár dní) trvá, než měnič začne respektovat to nabíjení 2A. Blbý je, že když v noci začne nabíjet, tak nepřestane dokuď baterie není nabitá, i když už z PV jde energie víc než dost.
Díky, tak snad se tím bude opravdu časem řídit.
Jinak přesně tohle jsem zaznamenal - to nevypnutí dobíjení i při svitu a překročení back to battery, ale nevím kdy by to skončilo, jelikož jsem mu na chvíli shodil ac in a to přerušilo nabíjení, po obnově ac in už nabíjet nezačal. Jestli by takto dobíjel celou baterku, tak to je už celkem dost závažná chyba...
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od camel1cz »

Já s tím chováním taky trochu bojuju, ale hodně pěkně funguje automatické přepínání režimů v home asistentovi... Nemám to ještě nějak super vymakané, ale vidím v tom potenciál.

Mám také FW co nabíjí 2A i když má zakázané nabijeni. Původně sem chtěl jet podle SOC. Při poklesu pod napr. 30 % přepnout na síť a nabíjet jen z panelů. Šetřit prostě do baterky ty drobky a až překročí baterka nějaké SOC (např
80 %) tak na ni přepnout a spotřebovat to.
Teď to mám vlastně přesně takhle, jen s tím, že mi pricucava ještě ty 2A ze sítě - a asi mi to moc nevadí. Ztrácím účinnosti tak 20% ale zase se dřív nabije...

Uvidím, nějak se mi nechce do flashovani :(
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek