OT: Jaderné reaktory a politické režimy

Nezařaditelné
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

OT: Jaderné reaktory a politické režimy

Příspěvek od vla »

unicast píše:Mimochodem, krásné je, jak vyřešili Rusové bezpečnost některých lodních reaktorů. Chladí je tekutým olovem. No a když se štěpná reakce z nějakého důvodu přeruší a není ani dodávka proudu pro podpůrné systémy ze záložních zdrojů, tak tam to olovo prostě komplet zatuhne, čímž vznikne de facto olověný ingot, uvnitř sice vysoce radioaktivní, ale tím olovem krásně odstíněný a víceméně neškodný.
Trochu pozdější reakce, ale nedá mi to. Jako krásné řešení to nevidím, ještě jsem neslyšel o havárii typu "zhasl nám reaktor", vždy se z nějakých důvodů přehřeje a následně exploduje, taví jádro či raktorovou nádobu či dělá jiné problémy, takže lehko tavitelné olovo bych jako ochranu neviděl, před radiací ano, ale jako ochrana reaktoru mi to přijde nesmyslné.

Admin edit: téma odděleno od Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: OT: Jaderné reaktory a politické režimy

Příspěvek od diablo007 »

vla píše:
unicast píše:Mimochodem, krásné je, jak vyřešili Rusové bezpečnost některých lodních reaktorů. Chladí je tekutým olovem. No a když se štěpná reakce z nějakého důvodu přeruší a není ani dodávka proudu pro podpůrné systémy ze záložních zdrojů, tak tam to olovo prostě komplet zatuhne, čímž vznikne de facto olověný ingot, uvnitř sice vysoce radioaktivní, ale tím olovem krásně odstíněný a víceméně neškodný.
Trochu pozdější reakce, ale nedá mi to. Jako krásné řešení to nevidím, ještě jsem neslyšel o havárii typu "zhasl nám reaktor", vždy se z nějakých důvodů přehřeje a následně exploduje, taví jádro či raktorovou nádobu či dělá jiné problémy, takže lehko tavitelné olovo bych jako ochranu neviděl, před radiací ano, ale jako ochrana reaktoru mi to přijde nesmyslné.
Vcem je tekuté olovo jako chladící médium v oběhu horší než voda u reaktorů jen tak ze zvědavosti
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: OT: Jaderné reaktory a politické režimy

Příspěvek od vla »

Já jen reagoval na to, že podle kolegy reaktor zhavaruje olovo ztuhne a záření se nedostane ven, což si myslím, že pravda není. Pokud je olovo použito jako chladící medium, nevím neslyšel jsem o tom, tak by to znamenalo před spuštěním reaktoru rozehřát chladicí systém nad teplotu tání olova, čerpadla na tekutý kov a další nesmysly, fakt nevím jestli je to takhle myšleno.
Nemám rád tenhle stát.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: OT: Jaderné reaktory a politické režimy

Příspěvek od KUTIL »

Olovo je pre štiepne reaktory zásadne nevhodné ako chladivo či moderátor, včítane ruských ponoriek. Je to absorbér neutrónov a tieniaci materiál.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: OT: Jaderné reaktory a politické režimy

Příspěvek od volente »

V Rusku je to možné a bylo to možné už kdysi. https://pavelsuk.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=482504
První ponorka v roce 1963 a dalších 7 do roku 1980.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: OT: Jaderné reaktory a politické režimy

Příspěvek od brumlaj »

Demokracie je také nevhodný způsob společenského řádu avšak pokud nevymyslíme něco lepšího tak aspoň že jej máme. Podobné to bude s tím olovo-bismutem.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: OT: Jaderné reaktory a politické režimy

Příspěvek od vla »

Stačilo by zachovat demokracii, já si myslím, že již ji zdaleka nemáme.Kdyby komunisti tušili co je to západní demokracie, určitě by žádný rok 48 neorganizovali. Dneska už je zakázaný skoro všechno, sledovaný skoro každý atd. Všude jen sankce, pokuty atd.
Nemám rád tenhle stát.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: OT: Jaderné reaktory a politické režimy

Příspěvek od brumlaj »

Nikdo za Tebe demokracii zachovávat nebude. Jediný kdo ji může zachovat jsi Ty. Prostě musíš přesvědčit většinu že je demokracie hodna zachování. Nedokážeš-li to tak holt demokraticky uznáš že jsi v menšině. A o práva do příští revoluce nezvratně přijdeš. Stejné je to s tím Velkým Bratrem. Nevím o jediném projevu nesouhlasu se šmírováním v ČR. Zabýváme se pikačovinami jako je EET, čapí hnízdo, nějaký panák na ministerstvu, a to, že byl bez náhrady zrušen § 98 odst. 13) zák. 458/2000 a to těsně před tím, než skončilo sedmnáctileté přechodné období, toho si nevšimnul nikdo přestože se jedná i o jeho nemovitosti..... Takže klídek s tím svalováním viny ohledně "demokracie" na kohokoli jiného než na toho který na Tebe kouká ze zrcadla.
Naposledy upravil(a) brumlaj dne sob črc 27, 2019 7:46 pm, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: OT: Jaderné reaktory a politické režimy

Příspěvek od youda »

Demokratické zřízení doplatí na to že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých, a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, a cizinci budou chtít práva občanů, a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce, a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.
//prý Sokrates

PS: v tomto vlákně jsme dost off-topic
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: OT: Jaderné reaktory a politické režimy

Příspěvek od mypower.cz »

Boha jeho, jak se da od stavby 18650 prejit k reseni politickych rezimu a nevsimnout si predmetu tematu "Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.", nechapu. Pokud ma nekdo tip odkud to oddelit, sem s nim. Tohle asi kluci neni uplne optimalni takhle brutalne odbocit.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: OT: Jaderné reaktory a politické režimy

Příspěvek od KubisKV »

hned za tim Volenteho Ruskem začíná politika :D
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: OT: Jaderné reaktory a politické režimy

Příspěvek od volente »

Co má demokracie se stavbou baterek, nebo olovem v reaktoru taky nevím.
Jedině že by nám demokraticky zakázali stavět baterky a Rusům používat olovo v reaktorech.
My budeme hledat kličky, nebo stavět přes zákaz dál. A Ruskej medvěd se na ně vyse.e a udělá si to podle svýho.
Jak říká Youda total off-topic
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: OT: Jaderné reaktory a politické režimy

Příspěvek od volente »

Já bych to nějak oddělil od té diskuze o reaktoru. Sice už jsem viděl 18650 reaktivné hořet, ale reaktor to nebyl. :D :D
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek