6kWp ostrovná trucovňa à la el Salvadore

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 6kWp ostrovná trucovňa à la el Salvadore

Příspěvek od el_salvadore »

Vdaka, tym galvanickym oddelenim som si prave nebol isty, vsetko teda pripojim na ekvi svorku.
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 6kWp ostrovná trucovňa à la el Salvadore

Příspěvek od el_salvadore »

HOTOVO! *sun*

Ostrov je dokonceny a zatial funguje k absolutnej spokojnosti :) Tymto by som sa vam vsetkym tu na fore chcel podakoval za pomoc a cenne rady pri uskutocnovani tohto projektu od zaciatku az po jeho realizaciu. Velka vdaka a respekt patri vsetkym ktori vyslapali cestu ostatnym a podelili sa o svoje uspechy aj pady.

Zopar finalnych foto:
12x Canadian solar 490W v dvoch seriovych stringoch:
Instaloval som ich na streche sam, kolega mi ich podaval z rebrika. Cca 30kg bol kvalitny zahul, modlil som sa aby nefukalo inak by som s nim asi lietal ako sarkan. Istenie bolo nevyhnutne, pohanalo ma ale nadsenie z celeho projektu tak to bolo za poobedie naslahane na streche. Kable poviazane eska paskami popod panely, vsetky konektory skryte pod panelmi a prichytene o ram panelu.
Instaloval som ich na streche sam, kolega mi ich podaval z rebrika. Cca 30kg bol kvalitny zahul, modlil som sa aby nefukalo inak by som s nim asi lietal ako sarkan. Istenie bolo nevyhnutne, pohanalo ma ale nadsenie z celeho projektu tak to bolo za poobedie naslahane na streche. Kable poviazane eska paskami popod panely, vsetky konektory skryte pod panelmi a prichytene o ram panelu.
Technicka miestnost: 2xXTM4000-48, VS-120, 4x Pylontech US3000C
Nehral som na estetiku ale na funkcnost. Signalove vodice som viedol mimo subehu/krizovania so silovymi. Vodice z PV stringov som viedol v ocelovej chranicke az do DC rozvadzaca kde bola chranicka uzemnena. Na streche bola este vlozena do UV odolnej chranicky. V pravo uz cakaju AC kable na svoj rozvadzac :)
Nehral som na estetiku ale na funkcnost. Signalove vodice som viedol mimo subehu/krizovania so silovymi. Vodice z PV stringov som viedol v ocelovej chranicke az do DC rozvadzaca kde bola chranicka uzemnena. Na streche bola este vlozena do UV odolnej chranicky. V pravo uz cakaju AC kable na svoj rozvadzac :)
DC rozvadzac
Uhladeny.
Uhladeny.
50mm vodice som viedol v rovnakej dlzke pre vsetky pristroje (XTM/VS) koli presnosti merania stavu baterie. Nebolo ich potom jednoduche upratat v samotnom rozvadzaci. Doraz som kladol aj na zamedzeniu subehu/krizovania "spinavych" vodicov z PV stringov pred prepatovkami s inimi vodicmi v DC rozvadzaci.
50mm vodice som viedol v rovnakej dlzke pre vsetky pristroje (XTM/VS) koli presnosti merania stavu baterie. Nebolo ich potom jednoduche upratat v samotnom rozvadzaci. Doraz som kladol aj na zamedzeniu subehu/krizovania "spinavych" vodicov z PV stringov pred prepatovkami s inimi vodicmi v DC rozvadzaci.
PE svorku by som druhykrat volil vacsiu ako 16mm. 25mm vodic som musel delit na dve dutinky.
PE svorku by som druhykrat volil vacsiu ako 16mm. 25mm vodic som musel delit na dve dutinky.
A uz to dáva! 1,7kWp pod mrakom :D
Ucebnicovy stratokumulus.
Ucebnicovy stratokumulus.
A to se vyplatí!
A to se vyplatí!
Uz sme skoro tam!
Uz sme skoro tam!
Akurat si lamem hlavu ako sa zbavit tohto warningu:
Vyhodi ho vzdy ked je bateria dobyta a ostane svietit na displayi...
Vyhodi ho vzdy ked je bateria dobyta a ostane svietit na displayi...
Mimochodom, nieco taketo som zapajal prvy krat v zivote, tak je ta radost o to vacsia. Cely dalsi den bol ale zabity pozorovanim prudov a napati systemu, fascinaciou blikania lediek, pipanim, klikanim a bzucanim menicov a regulatora :lol:
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 6kWp ostrovná trucovňa à la el Salvadore

Příspěvek od kodl69 »

To pozorování za pár let přejde :) Mám dotaz: K čemu jsou ty dráty s průsvitnou izolací jak na autohifi?
Jo a u těch přepěťovek by to chtělo trochu vylepšit, jestli dobře vidím, máš tam zbytečný dýlky zelenožlutejch vodičů a závit zbytečně, který by tam nemusely být.
přep původni.jpg
Ideálně přívod na odpínače shora, na liště pod odpínači přepěťovky. Součet dýlek živejch a PE nemá být víc než 0.5m a to máš tak tak. Tak jak to popisuju by to bylo mnohem kratší. Ta automatizace a malý jističe by potom mohla být nahoře, ale to už je detail...
prep uprav.jpg
Ale buď v klidu, leckerá firma, co vyrábí rozvaděče, to má udělaný podstatně hůř...
P.S jak se na to dívám, tak máš přívod PE zhora, tak měla být ta PE svorkovnice taky nahoře, máš tam drát semo tamo uplně zbytečně, tj nechat to jak to je, jenom PE dát hned k přepěťovkám...
jinak.jpg
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 6kWp ostrovná trucovňa à la el Salvadore

Příspěvek od cipis »

Drobný dotaz začátečníka - ve schématu na začátku je za panely napsané "odpojovač", ale dále se používá odpínač a podle čísla je to odpínač. Předpokládám správně, že je to ve schématu napsáno špatně a patří tam správně odpínač? Co jsem pochopil, tak odpínač zvládne rozpojit pod zátěží, kdežto odpojovač se může odpojit bez zátěže.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 6kWp ostrovná trucovňa à la el Salvadore

Příspěvek od kodl69 »

Je to tak, ale leckde (podle obrázku zrovna tady...) se najde odpojovač na místě odpínače, viz třeba tohle: https://www.elektro-materialy.cz/files/ ... 01-abb.jpg ale jak je správná značka pro odpínač netuším, někdy je na tom kontaktu jako když trojůhelníček (OEZ), někdy jakože hvězdička...
Lidově je to všechno "odpojovač", ale technicky správně odpínač, tj umožňující manipulaci při jmen. proudu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 6kWp ostrovná trucovňa à la el Salvadore

Příspěvek od el_salvadore »

Diky za vizualnu reviziu kódle! 8-)
K čemu jsou ty dráty s průsvitnou izolací jak na autohifi?
- To je 1,5mm2 repro kabel ktorym mam natahany svetelny okruh v trucovni. V case ked som zhanal el. material bol problem zohnat vhodneho adepta koli "post-covid dopytu po všem" a aj raketovo stupajucim cenam. Tuto alternativu mi navrhol/odobril moj revizak.
Jo a u těch přepěťovek by to chtělo trochu vylepšit, jestli dobře vidím, máš tam zbytečný dýlky zelenožlutejch vodičů a závit zbytečně, který by tam nemusely být. Ideálně přívod na odpínače shora, na liště pod odpínači přepěťovky. Součet dýlek živejch a PE nemá být víc než 0.5m a to máš tak tak. Tak jak to popisuju by to bylo mnohem kratší. Ta automatizace a malý jističe by potom mohla být nahoře, ale to už je detail...
- To je dobry napad, tento setup (odpojovac vedla prepetovky) som odpozeral tu na fore, ale pri najblizsej uprave rozvadzaca sa na to pozriem a zvazim to.
Jak se na to dívám, tak máš přívod PE zhora, tak měla být ta PE svorkovnice taky nahoře, máš tam drát semo tamo uplně zbytečně, tj nechat to jak to je, jenom PE dát hned k přepěťovkám...
- Tiez v celku dobry napad, planujem vymenit tu PE svorkovnicu za nieco masivnejsie, tak by sa to pri vymene mohlo prehodit.

Ad Odpojovace/Odpinace - vdaka za info, netusil som ani ze je medzi tymto nazvoslovim rozdiel.
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 6kWp ostrovná trucovňa à la el Salvadore

Příspěvek od el_salvadore »

Prosim vas kolegovia s Pylontech bateriami, riesil uz niekto ich FW update? Technik zo Studeru mi napisal, ze pracuju na odstraneni Warning-u 202/203 na ich strane (Xcom-CAN) ale taktiez sa dotazoval ci som skusal FW upgrade pylontechov. Co mam doposial nacitane (hlavne od prispevkov Youdu), je mi potreba SW (Batteryview.exe) a FW (posledny je myslim ze k dnesnemu datumu us_c_v2.2_Crc.bin) + RJ-11 to USB kabel. Pred tym nez ho zacnem bastlit som sa chcel spytat ci by nemal niekto poskytnut dany SW a FW. Vopred vdaka!
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: 6kWp ostrovná trucovňa à la el Salvadore

Příspěvek od DanoP »

Nuz takto, ja by som to nechal radsej tak, skor verim vyrieseniu na strane studera - tam mam overene ze updaty su "chodive". Urcite by som neladoval "dnesny" FW do pylontechu ale pockal (nech to skusi niekto iny). Zial neviem o fore pre pylontechy, kde by sa dalo dozvediet viac.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 6kWp ostrovná trucovňa à la el Salvadore

Příspěvek od el_salvadore »

@DanoP: Tiez som toho nazoru, ze je lepsie sa nechytat toho co je bezchybne, len mi to prislo prinajmensom nestandardne aby sa technik od studeru dopytoval na update Pylontechu... Kazdopadne som mu odpisal, ze pokial ma pozitivnu skusenost s (konkretnym) updatom Pylonu pre dany problem, nech da vediet.

Co sa tyka updatov od Studeru, aky je priblizny interval medzi novymy vydaniami?
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 6kWp ostrovná trucovňa à la el Salvadore

Příspěvek od kodl69 »

Jenom vám dotoho trochu hodím vidle: "mypower, fórum o nezávislosti..." a vy jste těžce závislí na jakejchsi updatech. To teda nemám. Midnite150 jede a neodmlouvá, až umře HW, nasadím jinej, baterka má opensource bms (a dokonce ani v aktuální verzi), měnič nemá žádný parametry k nastavování...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 6kWp ostrovná trucovňa à la el Salvadore

Příspěvek od mypower.cz »

kodl69 píše:Jenom vám dotoho trochu hodím vidle: "mypower, fórum o nezávislosti..." a vy jste těžce závislí na jakejchsi updatech. To teda nemám. Midnite150 jede a neodmlouvá, až umře HW, nasadím jinej, baterka má opensource bms (a dokonce ani v aktuální verzi), měnič nemá žádný parametry k nastavování...
Ja to rikam porad.
a) nejeb do toho co jede (zlate administratorske pravidlo)
b) co nejede je proste naprd. Na tohle ale je potreba updaty, ale kdyz je jich moc, tak to prudi... to je fakt.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: 6kWp ostrovná trucovňa à la el Salvadore

Příspěvek od luky »

el_salvadore píše:Instaloval som ich na streche sam, kolega mi ich podaval z rebrika. Cca 30kg bol kvalitny zahul, modlil som sa aby nefukalo inak by som s nim asi lietal ako sarkan. Istenie bolo nevyhnutne, pohanalo ma ale nadsenie z celeho projektu tak to bolo za poobedie naslahane na streche. Kable poviazane eska paskami popod panely, vsetky konektory skryte pod panelmi a prichytene o ram panelu.
Můžeš naznačit, jak se taková věc nosí po žebříku? Mám na zemi 6 panelů, konstrukci na střeše a medituju tady, jestli to se švagrem nanosit požebříku nebo si půjčit plošinu.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Franta2776
Příspěvky: 2428
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: 6kWp ostrovná trucovňa à la el Salvadore

Příspěvek od Franta2776 »

Já mám ty dveře od garáže taky 495Wp panel.cca 2100x1150mm,rámy jsem natřel načerno,takže to i s černou konsrukcí vypadá normálně na té mojí střeše 300m2 se ztrácí.K manipulaci panel na ležato uvázat na obou stranách popruhy 2lidi na střeše a jeden dole.
Přílohy
20210905_173140.jpg
Naposledy upravil(a) Franta2776 dne úte zář 07, 2021 9:26 am, celkem upraveno 1 x.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 6kWp ostrovná trucovňa à la el Salvadore

Příspěvek od cipis »

Přivážeš na záda a lezeš :)
Anebo když jste dva, tak šoupete po žebříku, resp. jeden tlačí a druhý to nahoře pak vytáhne, až to ten dole vytlačí. Případně panely jistit lankem. Ten nahoře by se měl jistit též.

Kolega na fotce to má brnkačku, takovou nízkou a málo šikmou plochu :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: 6kWp ostrovná trucovňa à la el Salvadore

Příspěvek od mgx »

Nemyslim si, ze je vobec mozne opravit chybu 202/203. BMS Pylontechu skratka posle po zbernici signal, ze clanok ulietava alebo presvihol voltaz a Studer reaguje. Chybova sprava je vpodstate sucast riesenia. Konkretne u mna tento problem nastaval po pridani noveho packu do Pylontechoveho racku, ktory bol kupovany neskor. Tyzden to bliakalo, zhadzovalo VTcko aj XTMko. Pomohlo mi prepnut mod XCOM-CAN z "activity control" na "activity inspect" a baterku riesit parametrami a nespoliehat sa na nejaky cinsky fw. Druhou vecou je, ze ja mam k pylontechom paralelne pripojenu aj dalsiu baterku (Winston), o ktorej pylontechovy BMS ani netusi. K upgrade fw-> cinania problemy fw neriesia, nova verzia fw pride s novymi verziami bateriek. Je milion kombinacii HW/SW a pravdepodobnost, ze si zbrikujes battery pack je asi 90%, preto fw do ruk ludom ani nedavaju (a vedia preco). Ak si s verziu fw nespokojny, mozes napisat warranty claim a cakat na odpoved/neodpoved.

U mna osobne bezi battery inspect uz viac ako rok a zatial som chybovu hlasku nevidel. Teda okrem XCOM connect/disconnect, co je casto :)
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 6kWp ostrovná trucovňa à la el Salvadore

Příspěvek od el_salvadore »

@luky: V podstate ako pise vyssie cipis, kolega panel tlacil/šúchal po rebriku hore a ja som ho opatrne vytahoval az kym som ho bol schopny chytit oboma rukami a bezpecne zdvihnut. Isteny som bol od chrbta lanom, ta vaha je poznat hlavne ked musi clovek opatrne balansovat na streche. Hlavne pomaly a opatrne. Dolezite je tiez aby nic nezavadzalo pod nohami az o to clovek nahodou nezakopne.

@MGX: "Nemyslim si, ze je vobec mozne opravit chybu 202/203" - Kedze sa jedna v podstate o "neskodnu" hlasku, opravit by ju predsa bolo mozne tak, ze ju system oflaguje ako transitory a necha po user defined (param. 5011) case zmiznut. Alebo sa mylim?
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: 6kWp ostrovná trucovňa à la el Salvadore

Příspěvek od mgx »

problem je, ze nevies ci je to skodna alebo neskodna hlaska, to vie len BMS (Pylontech), ktory ju posle na CAN zbernicu. Studer ju len zobrazi. Samozrejme, moze sa urobit fw studeru, ktory bude danu hlasku ignorovat a zobrazovat ju nebude. Co moze mat samozrejme nasledky. Teoreticky vidim moznost, aby sa studer spatne pri danej hlaske dopytoval na what is going on a podla vysledku zobrazil/nezobrazil. Ale to je na development Studer+Pylontech :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek