Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1203
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od marsal64 »

Připomínám ještě jednu "kodlovinu" - zatímco DC přepěťovky za panely jsi dodal (nebo alespoň nakreslil), což je chvályhodné, co ještě přepěťovky na AC vstupu a výstupu z měniče? Osobně budu dávat obojí.
oscar
Příspěvky: 101
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

som trosku zmateny, josse pise, ze staci aj 60-80A, aby to aj nieco ochranilo, DanoP pise, ze 80A je malo, tak kto ma pravdu?

Ja co viem, kym som mal PIP 4048MS, 9 panelov a 160Ah baterku, tak pri baterke bolo 100A a pri menici 80A a fungovalo to sebestacne 8 mesiacov a dalsi 1.5 roka s podporou DS.

Ked pribudol prvy studer a druhe panely, tak som akurat vymenil 80A poistku za 100A a obcas bol zohriaty, ale nikdy nevypadol. Ustal to a ked som zistoval od mobilik ci nemam zohnat 125A tak povedal ze nie, lebo ked bude priliz silna poistka tak v pripade problemu odide nieco ine a nie poistky...

Dve bocniky a BMV+BSP su docasne, kym nebudem doverovat BSP a studer configu. Ci mozu zdielat jeden bocnik ... necham sa inspirovat skusenejsimi....
oscar
Příspěvky: 101
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

marsal64 píše:Připomínám ještě jednu "kodlovinu" - zatímco DC přepěťovky za panely jsi dodal (nebo alespoň nakreslil), což je chvályhodné, co ještě přepěťovky na AC vstupu a výstupu z měniče? Osobně budu dávat obojí.
DC prepetovky su uz na ceste, maju vynechany priestor v rozvadzaci a budu aj namontovane :)

Na AC vstupu (vstup do domu) je jeden T2, a druhy dam za menicmi, konkretne toto co mi tu lezi uz dlhsiu dobu...
http://www.eurovolt.sk/data/dehn/datash ... 900520.pdf

pri dalsom update schemy dokreslim, nech maju z toho ponaucenie aj iny citatelia...
josse
Příspěvky: 1171
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od josse »

By mě zajímalo kde v těch baterkách všichni chcete naráz a na celý den vzít 400A.

Až to úložiště rozšíří ať si tam dá třeba 125A k měničům, v tom obrázku je to aktuálně prostě nesmysl. K těm bateriím je 60-100A max odpovídající.

360Ah je pro 3x4kW prostě málo. A pojistky to nevylepší.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od DanoP »

S poistkami je to takto (zjednodusene) -moj pohlad:
- istenie rozvodov - dimenzuje sa podla rozvodov aby v pripade skratu/pretazenia tieto nezhoreli, t.j. vypla poistka, pozor pri nizsich napatiach sa musi brat do uvahy aj odpor vedenia aby v pripade skratu bol dostatocny prud na prerusenie poistky.
- istenie elektronickych zariadeni - pravda je taka, ze tu sluzi poistka vacsinou len na ochranu pred zahorenim zariadenia, rychlost s akou sa pri poruche odpalia polovodice je tak velka, ze vacsina poistiek nedokaze na tento stav zareagovat, a prerusenie poistky je len nasledny krok po odpaleni polovodicov., prerazeni kondenzatorov a pod.

Pretazovanie poistiek sa mi nepaci, z toho dovodu ze takato poistka po case moze odist postupnym vyhriatim, a zvycajne sa to stane v najnevhodnejsiu chvilu. Btw. XTM-ko ma CF8 poistky 200A priamo na pripojovacej svorke.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
oscar
Příspěvky: 101
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

DanoP píše:S poistkami je to takto (zjednodusene) -moj pohlad:
- istenie rozvodov - dimenzuje sa podla rozvodov aby v pripade skratu/pretazenia tieto nezhoreli, t.j. vypla poistka, pozor pri nizsich napatiach sa musi brat do uvahy aj odpor vedenia aby v pripade skratu bol dostatocny prud na prerusenie poistky.
- istenie elektronickych zariadeni - pravda je taka, ze tu sluzi poistka vacsinou len na ochranu pred zahorenim zariadenia, rychlost s akou sa pri poruche odpalia polovodice je tak velka, ze vacsina poistiek nedokaze na tento stav zareagovat, a prerusenie poistky je len nasledny krok po odpaleni polovodicov., prerazeni kondenzatorov a pod.
to je blble...
1) ustrazit rozvody vieme, co ani nemam v stene a je asi najlacnejsia cast z celeho je mi prakticky nanic...
2) ked neviem ochranit prave regulator, inverter, baterku - najdrahsie komponenty celeho FVE - tak naco to cele riesim/e?
Aspon pomozu na zabraneni poziadu?
Este ze som kupil tu hasicsku gulu ...
oscar
Příspěvky: 101
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

josse píše: 360Ah je pro 3x4kW prostě málo. A pojistky to nevylepší.
Aj mne je jasne, ze je to malo, no viac bateriek nedava zmysel u mna a ani neviem kde dalsie dat.
No verim, ze BSP je nato, aby sa dalo 2x Studerom povedat, ze ked ide z bateriek dohromady viac nez 200A, tak zapni pricucavanie z DS, bezohladu toho, ci to sposobili sami alebo Axpert.
Ci som priliz optimista?
Ked inak neda, tak proste BMV a jeho rele pouzijem na tvrde vypnutie Axperta a hotovo... (vypne sa nabijanie auta alebo polovica indukcnej varnej dosky... )

Vsade sa pise ze treba aby BMS, inverter, regulator vedeli navzajom komunikovat - teraz vedia, okrem Axperta a neexistuje rozumne riesenie aby aj vlk sa nazral aj ovca zostala?
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od DanoP »

Co sa tyka BSP a prudov, pomocou BSP sa da obmedzit max. nabijaci prud ak sa pouziju studer MPPT, inak sa to musi dorobit (ja mam tak dorobene riadenie MPPT Fangpusun). Co sa tyka obmedzenia vybijacieho prudu akumulatora, tak ta sklamem, take nastavenie v BSP/XTM nie je. Nepriamo cez vystupny vykon XTM to ide, bezne sa pouziva pripnutie na siet pri prekroceni urciteho odberu - pozri riadenie transfer rele cez Aux.
Ak budu XTM zapojene paralelne tak to bude fungovat - tvaria sa ako jeden stroj.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
oscar
Příspěvky: 101
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

Dokreslil som AC cast (dolna cast obrazku)...
Mam otazku, Vy ako riesite krb a jeho obehove cerpadlo, mate dalsi maly inverter (48V DC --> 230V AC) nato, alebo pouzivate jeden XTM-ko ktory bezi 24x7?
Mne sa zda, ze jeho 12W spotreba je taka mala, ze nema zmysel tam dat dalsi a sledovat to, ci vobec zije.

S cim automaticky prepinate FVE vs. DS?
Aky stykac, ktory je dost rychly nato, aby spotrebice zanim to prepinanie ani "nevsimli"?
Přílohy
Skica.png
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1203
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od marsal64 »

oscar píše:S cim automaticky prepinate FVE vs. DS?
Mám na cestě https://www.aliexpress.com/item/32957386070.html, 4P - používá to tu více lidí.
Chystám se to řídit pomocí PLC.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od DanoP »

oscar píše: S cim automaticky prepinate FVE vs. DS?
Vyuzivam transfer/bypass rele v menici. V studeri je to o to jednoduchsie ze sa ovladanie transfer rele da nakonfigurovat tak aby to slo priamo napr. cez Aux2, cez Aux1 ponechat reakciu na pretazenie, SOC a pod. U PIP (Axpert) bohuzial len podla napatia baterie a pri pretazeni, resp zmenou pracovneho modu.
Vyhoda je ze menic je v case prepnutia nafazovany, cize nehrozia velke skoky. Vypadok 10-15ms je tam ale aj tak, aj ked podla poslednych pozorovani ak je studer v boost mode tak pripnutie transfer rele nebolo pozorovatelne - musim este overit.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1203
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od marsal64 »

DanoP píše:
oscar píše: S cim automaticky prepinate FVE vs. DS?
Vyuzivam transfer/bypass rele v menici. V studeri je to o to jednoduchsie ze sa ovladanie transfer rele da nakonfigurovat tak aby to slo priamo napr. cez Aux2, cez Aux1 ponechat reakciu na pretazenie, SOC a pod. U PIP (Axpert) bohuzial len podla napatia baterie a pri pretazeni, resp zmenou pracovneho modu.
Vyhoda je ze menic je v case prepnutia nafazovany, cize nehrozia velke skoky. Vypadok 10-15ms je tam ale aj tak, aj ked podla poslednych pozorovani ak je studer v boost mode tak pripnutie transfer rele nebolo pozorovatelne - musim este overit.
Jasně, to je logické řešení pro případ, kdy se tzv. "neodděluje" (v uvozovkách) DS od FVE. Ten přepínač sítí by mělo být i "právně čisté" ostrovní řešení - domácnost jede buď na DS nebo na FVE.
Vitek
Příspěvky: 1959
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od Vitek »

DanoP píše:
oscar píše: S cim automaticky prepinate FVE vs. DS?
Vyuzivam transfer/bypass rele v menici. V studeri je to o to jednoduchsie ze sa ovladanie transfer rele da nakonfigurovat tak aby to slo priamo napr. cez Aux2, cez Aux1 ponechat reakciu na pretazenie, SOC a pod. U PIP (Axpert) bohuzial len podla napatia baterie a pri pretazeni, resp zmenou pracovneho modu.
Vyhoda je ze menic je v case prepnutia nafazovany, cize nehrozia velke skoky. Vypadok 10-15ms je tam ale aj tak, aj ked podla poslednych pozorovani ak je studer v boost mode tak pripnutie transfer rele nebolo pozorovatelne - musim este overit.
Prosím napiš jaký axpert muj rozhodně ne a všechny axperty maj jiné funkce. já to mám bez výpadku a přes double konverzi případně bypass. Nicmene bypass relé u mě cvaklo jen jednou... když sem to testoval. mám 3 paralelní PIP 5048MK. je třeba porovnat jabka s jabkem a ne hrušky se švestkama.
Ted co mám 20 kWp v panelech a 65 kWh v baterkách jsem v klidu.
Děkuju
oscar
Příspěvky: 101
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

marsal64 píše:
oscar píše:S cim automaticky prepinate FVE vs. DS?
Mám na cestě https://www.aliexpress.com/item/32957386070.html, 4P - používá to tu více lidí.
Chystám se to řídit pomocí PLC.
ako to planujes zapojit, obide to cele FVE vratane vstupnych aj vystupnych isticov na menicoch?
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od DanoP »

Vitek píše:
DanoP píše:
oscar píše: Prosím napiš jaký axpert muj rozhodně ne a všechny axperty maj jiné funkce. já to mám bez výpadku a přes double konverzi případně bypass. Nicmene bypass relé u mě cvaklo jen jednou... když sem to testoval. mám 3 paralelní PIP 5048MK. je třeba porovnat jabka s jabkem a ne hrušky se švestkama.
Ted co mám 20 kWp v panelech a 65 kWh v baterkách jsem v klidu.
Děkuju
Axpert (PIP) 4048MS, ten napaja vystup bud z menica alebo je v bypasse (menic je odopnuty) a na vystupe je to co ide z DS. Rad MS nema dvojitu konverziu.
Na nudzove prepnutie celeho domu DS/FV pouzivam rucny 4 polovy prepinac, zatial som ho pouzil len ked som robil udrzbu na FV. Ten prepinac mi riesi aj prepnutie faz, z DS bezi dom na 3f, z FV na jednu fazu.
Prepinac.PNG
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Vitek
Příspěvky: 1959
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od Vitek »

super díky tušil jsem to. mám stejné princim 3F vs 1F na FV.
oscar
Příspěvky: 101
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

finishujem zapojenie a narazil som na jednu zahadu, co neviem vysvetlit :cry:

Mam odpojene positive (+) svorky od 2x studer, 1x Axpert cez poistky(pravo dole nad baterkami).
Akonahle pripojim negative (-) pol k Studer, tak na kostre ramu/regalu vs. baterka + odmeram 50.4V (na baterke priamo je 53.3V) - vid foto.

Ked odpojim negative (-) pol od Studer a pripojim len k Axpert, tak odmeram 44.4V, ked su vsetky negative odpojene od menicov, tak je tam pekna nula.

Je mozne ze "prepustaju" obe menice negative od svorkovnice cez ich vlastnu kostru/plechovu krabicu a od neho k ramu?
Ked si necham "prepiskat" kostru menica vs. negative svorka, tak nic... :roll:
Přílohy
IMG_20201220_152458 - Copy.jpg
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 456
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od Kobra23 »

1) Nevím které zapojení Studeru přesně máš, ale dle některých schémat musí být mínus baterie spojen se zemí.
2) Máš připojené kostry a kovové části Studeru se zemí?
oscar
Příspěvky: 101
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

... a funguje :D
už len nech neprsí ale *sun*

Každému dakujem za pomoc!

Veselé vianoce a štastný nový rok prajem!
Přílohy
IMG_20201224_115436.jpg
Marioo
Příspěvky: 54
Registrován: pon lis 30, 2020 3:09 pm

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od Marioo »

Nebojíš sa, že sa ti to tam všetko uvarí? Dosť natesno všetko.. od vody cez plyn baterky meniče... sušička pračka..
ALL IN ONE riešenie :) Ta guľa to asi neuhasí ak sa tam niečo stane.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek