komunikace IoT v domácí automatizaci-Zigbee, Z-wave, TCP/IP

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

komunikace IoT v domácí automatizaci-Zigbee, Z-wave, TCP/IP

Příspěvek od redcrown »

Rád bych založil diskuzi na volbu komunikačního standardu/protokolu pro IoT v domácí automatizaci. Cíleně jsem založil nové téma, protože jiná vlákna s podobnou tématikou jsou spíše o volbě nadřazeného systému a vášnivé diskuzi, jestli vůbec domácí automatizaci.
Zkusme prosím zůstat čistě u tohoto dílčího tématu, hlavně výhody-nevýhody, ceny, spolehlivost, integrace do nadřazených systémů apod.
Prosím NE diskuzi o tom, JESTLI vůbec domácí automatizaci s nadřazeným systémem. Na to běží např. toto vlákno: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=19&t=4748 , případně další.
Nejsem na poli těchto témat odborník, ale narazil jsem zejména na Zigbee, Z-wave, ovládací a spínací prvky TCP/IP na wifi. Rozhodně bych řekl, že technika směřuje do bezdrátových sítí.
Já vidím následující charakteristiky (můj subjektivní názor)...
1) TCP/IP Wifi
+ bezdrátové
+ asi nejlevnější prvky, např. Sonoff,
+ existují alternativní FW, např. Tasmota, které nepotřebují Cloudový provoz. Řekl bych, že tím jde snížit riziko Backdooru z Číny.
+ s alternativními FW nepotřebují internet a fungují pouze na vnitřní síti.
- nepodporuje síť typu Mesh
- pro hodně prvků to znepřehledňuje TCP/IP síť. Já bych nerad zaprasil např. 100 IP adres těmito prvky.

2) ZigBee
+ bezdrátové
+ podporuje síť typu Mesh
+ docela dobrá vzdálenost přenosu,
+ robustní a spolehlivý protokol
+ netřeba flashovat alternativní FW, protokol nízké úrovně
+ snadné párování do sítě
- zatím bych řekl, že méně levný prvků oproti 1)
- potřebuje vlastní Gateway pro vstup do sítě TCP/IP pro nadřazený systém
- o něco rychlejší odezva než 1)

3) Z-wave
protokol ani prvky neznám, ale vnímám to jako velice podobné ZigBee, ovšem
+ nižší frekvence
- dražší zařízení

4) KNX

Jak to vidíte vy? Který standard se prosadí a co se vám líbí a nelíbí?
Mě osobně se zatím dost zamlouvá Zigbee, zejména cena a topologie sítě.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: komunikace IoT v domácí automatizaci-Zigbee, Z-wave, TCP

Příspěvek od marsal64 »

U mne z-wave. Do zigbee jsem nešel kvůli obávám s kompatibilitou, potvrzeným nějakými horor stories. Ale: první vrstva pomocí PLC apod.
z-wave až nad ní + Home Assistant.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: komunikace IoT v domácí automatizaci-Zigbee, Z-wave, TCP

Příspěvek od dumi »

K.bodu 1) u ipv6 je ti to s adresama jedno tp uz je neprehledne.od navrhu :-) u IPv4 staci pouzit bud jiny subnet pro automatizaci, coz doporucuju, da se.to pak.aspon trosku firewallovat, ale.potrebujes lepsi router. Pripadne.si na IPv4 neudelas subnet s maskou /24 ale treba /16 a razem mas v jednom subnetu adres, ze pro tohle pouziti nebudes vedet co s nima. :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: komunikace IoT v domácí automatizaci-Zigbee, Z-wave, TCP

Příspěvek od redcrown »

docela pěkné srovnání Zigbee a Z-wave
https://smarthome.university/zigbee/zigbee-vs-z-wave/
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: komunikace IoT v domácí automatizaci-Zigbee, Z-wave, TCP

Příspěvek od redcrown »

pak ještě srovnání Zigbee vs Z-wave vs Wi-fi, vs Bluetooth vs RF
https://smarthome.university/zigbee/#Compare
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: komunikace IoT v domácí automatizaci-Zigbee, Z-wave, TCP

Příspěvek od marsal64 »

Tak ještě přidám nějaké moje zkušenosti:
Když jsem začal stavět poustevnu, měl jsem už koupená nějaká z-wave zařízení, která jsem tam chtěl instalovat a pěkně v krabičce jsem si je tam přivezl. Poté, co jsem vše doma vyzkoušel a zaznamenal, jak z-wave umí být občas pomalé nebo se "kousne", jsem (i díky youdovi, který mne na to také upozornil - ten jede s Fibarem) usoudil, že "první vrstvu", tj. vše "kritické" (třeba řízení vytěžování s ohledem na aktuální spotřebu) nemohu z-wave svěřit. Navíc mi tak moc nevadilo tahání drátů, protože poustevna byla nová stavbička. Takže, jak jsem psal: přišlo PLC a poté, co jsem začal PLC programovat a napojovat, už jsem zjistil, že z-wave v poustevně potřebovat nebudu, takže krabičku jsem zase odvezl domů, kde už mám třeba Qubino (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 19#p122297) a budou tam zařízení další. Home Assistant je pro mne ideální volba.
zigbee nezavrhuji, protože ho neznám, důvody, proč jsem šel do z-wave, jsem uvedl: větší (praxí potvrzená) jistota, že zařízení A bude fungovat se zařízením B.
U z-wave jsem se musel naučit třeba ono "pozor na příliš malý poll interval", tj. signál "dej mi data" u zařízení, která neznají "push messaging při změně o x jednotek" a musejí se přes polling obsluhovat. Viz například diskuze ke Qubinu v linku výše: třífázové Qubino umí výkon jednotlivých fází vyčíst právě jen přes polling a pokud se polling nastaví přiliš často, síť se může zahltit.
Ad WiFi - to jsem nechtěl kvůli spotřebě. Pokud by došlo na použití izolovaných zařízení, jejich spotřeba je tuším příliš velká. z-wave tlačítko může měsíce nebo myslím i roky jet na jednu malou baterii.
Na co se připravit: mesh síť je výborná, ale odezvy celého systému prostě bývají leckdy "pomalé". Což celkem nevadí pro rozsvícení nebo zhasnutí světla, ale tam, kde to může vadit bych šel podle starého hesla elektrotechniků: drát je drát. Pokud jsi tedy ve stadiu, kdy jsem byl dříve já, navrhuji: pořídit si jedno dvě z-wave (nebo jiné) zařízení, rozchodit si to a testovat "naživo". Teprve pak se pustit do "reálné" instalace.
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: komunikace IoT v domácí automatizaci-Zigbee, Z-wave, TCP

Příspěvek od luky »

Modbus - přes RS485 nebo TCP/IP (nejlépe obojí). Zatím používám jen samotné PLC, ale už mám pár věcí co na to budu potřebovat navěsit.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: komunikace IoT v domácí automatizaci-Zigbee, Z-wave, TCP

Příspěvek od rokytna »

luky píše:Modbus TCP
Nedávno jsem to na PLC SDS zkoušel pro Victron Color Control GX (řízení vytěžování), funguje to jak má, takže palec nahoru. A navíc dneska v kombinaci s MQTT, není co řešit - stačí nějaké Raspberry, eventuálně rádiový dongle (zigbee) a za pár korun hodně muziky.

Z-Wave je rozšířený ve státech, tam je na tom snad všechno... i když dneska už to s přehledem válcuje HomeKit/Thread. Ale to je pořád USA, ... a co se týče Evropy, nebál bych se Zigbee. Když už.

Nová verze protokolu Wifi (6) má navíc KONEČNĚ dokonale vyřešen zásadní problém s wake-up beaconem (DTIM), takže Wifi 6 pro IoT je, myslím si, ta nejlepší volba dneška - zvládne IoT zařízení na baterie s životností i mnoho let, což doteď s původním wifi protokolem nebylo možné. Jen těch krabiček ještě moc není k nákupu, ale to se brzy doufám změní.
ostrovní FVE
skybor
Příspěvky: 619
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 5,2

Re: komunikace IoT v domácí automatizaci-Zigbee, Z-wave, TCP

Příspěvek od skybor »

Trochu oživím starší téma. U nás na vše kritické PLC a dráty. Dále MODBUS TCP na UTP. Bezdrát jen u nekritických věcí a to jen ZigBee, Z-Wawe a možná BT LE. Wifi jsem v DA postupně zavrhl úplně ...
A co je a není kritické si už musí každý určit a rozhodnout sám. U mne je kritické vše co nějak zasahuje do jakéhokoli řízení včetně rozsvícení světel ;) Tím ale nemíním, že by nemohlo existovat paralelně nějaké doplňkové alternativní řízení ...
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A, NiCd 2p18s KPM 120P (5,2 kWh), SkyPowerBox HF 2430 (ex Axpert VM 3K), Green Cell INV17 500W + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek