Jančiho podtatranske solarka.

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Tak,dneska nam to celkom slušne svietilo,aj keď na obed sa ukazal mrak na par hodin a tak keď už mam veškere baterie uplne plne,spustil som skušobne cely dom na solar.
Prerobeny 6kW PJ sa badatelne menej hreje už pri dlhodobom zataženi 400W,ale treba to otestovať pri poriadnom zaťaženi,tak dufa,že nadvihnutie,aj horne otvorenie+odkritovanie traf pomôže.
Tym,že stale mam nedostatočnu 48v bateriu,tak som nechať nonstop tiecť 150-190W z 24v vetvy do 48v (+-4kWh/24h) a v pripade nudze sa prida 180W z 12v vetvy. Musim len automaticke zopinanie dotiahnuť do konca,ale leto sa bliži,tak je to len prechodna vypomoc,lebo za take 2 mesiace už nebude vôbec problem ťahať aj susedne 2 domy. Asi susede prehodim predlžovačku v lete,nech maju radosť.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Včera bolo cely deň krasne jasno a slnečno. Tak som pozrel ake množstvo energie pretieklo od panelov a som prehupol 23kWh. Je to skoro take množstvo,ako pred minuloročnym rozširenim panelov skoro na dvojnasobol,ale z rozdielom,že pred tym som 24kWh doloval uprostred leta. Takto Mi stači,ak bude slnečno iba pol dňa začiatkom marca a budem mať dostatok energie na pokrytie dennej spotreby domu. Som fakt zvedavy čo to da uprostred leta.
Ale už by fakt mohli ukončiť tie nezmyselne opatrenia vyhovarajuce sa na chripku,lebo som chcel prišporiť na baterie,ale zatiaľ mam opačny efekt v peňaženke a to patrim k tym štastnejšim,čo zatiaľ ako tak robotu maju,aj keď už nie všetci v domacnosti a už ani v mojej praci to nevyzera ružovo.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Som sklamany z amofnych panelov. Včera večer som ich nahodil na samostatny mppt regulator a na 24v a čakal som,že počas dňa daju najmenej 500W a oni prd. Iba 250,aj to iba chviľku a dokonca pozeram,že za cely deň vyprodukovali iba 1,4kWh a to štitkovo tam je dajakych 840W. Nič to,pôjdu dole,aj keď mam podozrenie,že tam skratuju tie poškodene panele.
Ale za to nove pole zo starych poškodenych panelov,čo som namontoval dneska dala 9,2kWh. Pomaličky deň po dni pribuda zopar stoviek watthodin na tomto poli.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Lui »

skús ich samostatne cez regulátor,je to síce pracné,ale aspoň zistíš,ktorý nechce pracovať ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Lui píše:skús ich samostatne cez regulátor,je to síce pracné,ale aspoň zistíš,ktorý nechce pracovať ;)
Rano som prešiel panele a tak som zrušil 3 uplne zničene panele,teda popukane a nasiaknute vodou a jeden v rožku napuknuty,ale už natahoval vodu. Vykon poskočil na maximalne 278W. Teda nič moc na 10 panelov.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Mam tu prvy čisto solarny tyždeň,kedy fungoval dom čisto na solarko. Bolo nadherne slnečno a tak sa to razantne ukazalo v spotrebe. Za celych 7 dni sa odobrali z Domacej Siete iba 4kWh a solarko dodalo denne cez 12,5kWh do elektriny a skoro 6kWh do bojlera. To je dajakych 19kWh za meničom. Taketo slnečne počasie je parada,len aby som to nezakrykol a v lete nebolo brutalne sucho a horuco.
Problem je,že momentalne mam dennu spotrebu elektriny o 30% viac,ako mam kapacitu v hlavnej baterii a tak bateria dostava poriadne zabrať a evidentne v pripade zamračeneho počasia bez pomoci ostatnych vetiev nebude schopna pokryť ani jediny deň spotreby domu.
Hmh.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

To je jak naschval. Včera temno,tak zisk solarka bol biedny,dajakych 9kWh,ale dneska nasnežilo zopar cm. Skoro som po prichode z roboty očistil panele,ale nedostal som sa ani na 2,5kWh. Akurat ždimam posledne elektrony z luhoviek,lebo olovo je už prazdne a v noci už budem isto na DS.
Predpoveď ukazuje zopar dni na prd,tak môžem pracovať na rozšireni baterie.
Ale z bodovačkou je to paradne spajanie člankov,len keby netrebalo pred robotou zopar hodin kuriť v dielni,inak na nohy oziaba.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Robim si tak v dielni svoje veci a zrazu počuvam,čo spustil PJ oba ventilatory. Pozeram na merač a tam necele 4kW hodnu chvilu svietili. Hovorim pohoda,je to ešte v tolerancii. Zrazu to vyskakalo na
Resizer_16151107665930.jpg
a držalo to niekoľko minut. No čo,doma sa žije. Ale ide o to,že na meniči som prerobil poistku,teda tu odpali iba skrat,ale na trase do domu mam dva ističe 16A a ani jeden necvakol. Veď už pri 4000W to ma cez 16A a nie ešte nad 5kW.
No a take zhodnotenie,dvihnute a otvorene trafa v PJ su na dotyk vriace (odhadovo 55-60°C),ale neškvaria sa ako pred tym. Chce to ich otočiť na bok,že ich poriadne prefukne a keď som mal menič otvoreny,mohol som na trafa hodiť teplomer. ::facepalm::
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
pavelsiman
Příspěvky: 199
Registrován: čtv lis 01, 2018 9:36 am
Reputace: 1

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od pavelsiman »

B16 znesie kľudne 5200w a. Vyhodí až cca po 20 minútach. Mam známeho co ma 5500w prietokový a len B16 istic a nikdy to nevyhodilo
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od beethowen »

Záleží taky na okolní teplotě. Čím nižší, tím více podrží. Existuje taky smluvený nevypínací proud Int, což bývá třeba u OEZ jističů 1,13xjmenovitý proud a taky smluvený vypínací proud It, který je 1,45xjmenovitý proud. V této oblasti jistič nemusí vůbec vypnout. Takže když se potká více věcí, tak 16A podrží klidně 25A, což je skoro 6kW.
Je dobré si takto vyzkoušet a vybrat jističe před montáží k elektroměru a potom se dá uštřit na stálém platu za rezervovaný příkon.
V katalogu OEZ k tomu jsou nějaké grafy: http://www.oez.cz/uploads/oez/files/ks/ ... _cz_sk.pdf
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Prave začina svitať a pozeram čo lezie z panelov,no nechapem tomu. Slnko je ešte za horizontom,teda slabe svetlo,ale amorfne panele na samostatnej vetve davaju viac. Trocha to skratim.

Prva časť 70v (POLY) je asi 2,9kW panelov,osadenych 55% VVJ -18% ZZS -18% J -9% JJZ a dava 9W do 48v vetvy.
Druha časť 100v (POLY+MONO) je asi 2kW panelov, osadenych 50% VVJ -40% ZZS -10%JJZ a dava 11W do 48v vetvy.
Tretia časť 90v (amorf) je 900W papierovo (skutočne nemerane) v paneloch osadenych 100% vodorovne a davaju 27W do 24v vetvy.

Ako kym som to napisal,tak slnko už kuka sponad horizontu a panele davaju 170-80-43W,ale jedna sa o to,že amorfne davaju skutočne viac energie,keď je iba šero. Normalne ma to prekvapilo.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Trvalo to dlho,lebo vždy jak som sa do toho pustil tak ma hockto otravoval a najhoršie je začať. Dneska som konečne dobodoval,ale musel som zopar podobnych člankov zohnať,lebo mnoho som prederavil. Maju proste vadnu konštrukciu. Zajtra už len stihnuť dokončiť a dajake 2kWh prihodim k baterke.

Konečne začnem riešiť baterie od luiho,tam tiež hadam dajaku kWh najdem.
Přílohy
Resizer_16154053249430.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Dneska to minuloročne rozširenie panelov ukazalo svoju silu. Vlastne som to ani nečakal,lebo som dostal davku cez 30kWh. Neviem kolko ostalo na streche,ale keby neprišlo par hodin po obede mračno,tak toho bude omnoho viac. Vlastne už som nevedel kam tlačiť nadbytočnu elektrinu a tak zopar kWh skončilo v akumulačke,lebo 150l v obojživelniku skoro malo 90°C.

No a trocha sa postažujem,lebo na stole čaka bateria k dokončeniu,ale nedokazal som sa dostať k blbej čokoladke,ktoraje dosť podstatna,ale v obchodoch ju nemôžu predavať,lebo je podla našho šaša prenašač covidu. Nuž musel som ju zohnať inakšie a tak dneska som to dajak dopackal. Zajtra ju už len dokončim a nahodim do systemu.

Hej a venoval som sa vždy jak sa dalo štvorkolke a už len zopar detailov treba dotiahnuť,ale je už pojazdna. Vlečku ani nebada,že taha za sebou,tak uvidim,keď bude naložena. Dufam,že nebude zbytočne sprevodovana do pomala,lebo motor je zaujimavy. Male prditko,ale pri teste 2200W merak kratkodobo ukazal. Po tom,keď sa dostanem k farbam a pomalujem ju,tak dam aj fotečky,bo momentalne je to hrôza a des.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Krasne,už pribudla druha rovnaka bateria na podporu. Ale neviem najsť 15 pinove koncovky,čo mam centralny balancer,tak toto dokončim inokedy. Zatiaľ som premeral bateriu a je rozhodena o 0,04v ,tak zajtra ju doladim a uvidim ako sa bude chovať.

To je hrozne,ak človek robi 100 robot naraz v priebehu času,po tom zabudnem de čo odložim. Dostal som radu,že si mam spraviť debilniček,teda zapisnik,de si budem pisať dôležite info,ale aj tak neviem ako mi to pomôže,keď posledne som držal konektory rok do zadu.
Přílohy
Resizer_16164403571360.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Dneska nam to krasne vonka svietilo,až som teraz po zotmeni zratal,ake množstvo dali panele a preskočil som 32kWh. Žiaľ nebol som pripraveny na taku varku energie a tak niečo ostalo na streche,bo bojler bol čiastočne nahriaty.
Popri tom okolo obeda som pomeral zopar panelov,lebo stal sa zazrak a prišlo mi cez 80ks panelov,ale je im niečo,lebo 190W panel dava okolo 30W. Uvidim čo pomeram z celej varky,ale pôjdu ako strešna kritina,tak keď niečo z nich prikvapka,tak aj to je plus pri hnusnom počasi. Skôr sa bojim,že regulatorov,kablov a pomocneho materialu nebudem mať na zapojenie.

Po tom som sa pustil do baterie na štvorkolku,lebo včera som rozoberal baterie od luiho a zakladne ich premeral.
Kapacitu som vôbec neriešil,len som vyradil slabe kusky. Ku tomu som prihodil zopar člankov z inej dobrej baterie a odhadujem,že kapacita bude okolo 1,5kWh. Štitkovo vraj 2,43kWh. Zapojil som na ňu BMSku z jedneho reklamovaneho projektu,ale pan ktoremu som to robil,aj napriek mojim upozorneniam nechal na BMSku našpliechať vodu z mlak a tak zoxidovalo mnoho SMD sučiastok. Na moje potreby,teda balancovanie a odpojenie pri slabom članku funguje,len nenabija cez nabijaci obvod.
Ono je to tak jednoduche zložiť bateriu,ak netreba dodržať presny tvar,netrapi človeka kapacita. A dokonca bude služiť aj v elektrarni,keď bude treba.
Zajtra pôjdem hrubo ponahadzovať jednu elektrareň,tak zas doma musia veci počkať a baterku,ani ine načate roboty nedokončim. ::facepalm::
Přílohy
Resizer_16167826053340.jpg
Resizer_16167825654830.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Tak elektrareň je skoro hotova,ale naštvany som bol. Vôbec nič nebolo nachystane,odpajače,poistky,kable,dokona ani poistkova krabica nekupena. Celu montaž som iba improvizoval,použil len to čo som mal doma a dokonca ani vystup z meniča sa nedal nikam napojiť,lebo nič nebolo pripravene. Baterie som zatiaľ požičal moje luhove,kym sa niečo ineporiadne zoženie.
Ale čo ma fascinuje,tak novy axpert je o polovicu menši,ako stare modely. Dokonca aj softverovo sa inač chova.
Přílohy
Resizer_16168575729891.jpg
Resizer_16168575729890.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Viem,že mnohy sa budu smiať,ale pre mňa je to nove a ešte som to nespozoroval u seba.
Teda prave je polozamračene počasie,chladno a žiaden opar v atmosfere. No a jak kukne slnko z poza mraku,tak mi tu skaču vykony,až nepekne vysoke. Skoro 6500W kratkodobo. Regulatory až obmedzuju vykon,lebo trebars axpert ukazuje 3460W a viac,čo už presahuje 60A. Hadam mu to neubliži.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od marsal64 »

JonasPP píše:Viem,že mnohy sa budu smiať,ale pre mňa je to nove a ešte som to nespozoroval u seba.
Teda prave je polozamračene počasie,chladno a žiaden opar v atmosfere. No a jak kukne slnko z poza mraku,tak mi tu skaču vykony,až nepekne vysoke. Skoro 6500W kratkodobo. Regulatory až obmedzuju vykon,lebo trebars axpert ukazuje 3460W a viac,čo už presahuje 60A. Hadam mu to neubliži.
Regulátory ev. měnič nejsou na takové peaky dimenzovány ;-) ? Osobně v takových situacích omezuji akorát proud do baterek vytěžováním (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=19&t=6694), protože ho neumím v dané instalaci omezit regulátory.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od rva »

JonasPP píše:... trebars axpert ukazuje 3460W a viac,čo už presahuje 60A. Hadam mu to neubliži.
Můj Axpert na rychlé přetížení reagoval tak, že odpojil panely (uvnitř je "automobilové" relé) a pak je znovu připojil a zůstal na vyšším napětí panelů, aby nepřekračoval max. proud. A tomu relátku odpínání za plného proudu nedělalo dobře až jednou přestalo spínat a musel jsem to opravit. Proto se snažím umístit panely do různých směrů tak, aby k přetížení nedocházelo.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Od rana sa venujem štvorkolke,aby provizorne som mal kam uložiť bateriu,lebo drevo trebalo narubať a pozvažať z horneho konca pozemku do domu. Tak som ju teda sfunkčnil a drevo pozvažal. Nedalo mi to a tak som ju otestoval v lese pri venčeni psa. Ako je to pomale,najviac to da 12kmh,ale za to to ide jak tank. Problem je motorček. Tym,že je tak malinky a občas do neho tlači 3400W,tak sa ozaj skoro zohreje. V lete to bude isto problem,ak sa budem chcieť previesť,lebo skoro sa nehrial pri odbere do 400W,ale to ide štvorkolka fakt pomaličky. To aj chodec pri chôdzi ma vie obehnuť.
Druha vec,spotreba energie. Rovnaka trať ma na bicykli stala iba tretinu energie ako na štvorkolke,ale tam de bicykel nedokazal ani s 1500W priamym motorom pohnuť,tak štvorkolka to ani nezbadala,no na rovinke bajk hravo švihal 50kmh a ani sa nepotil.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh

Odpovědět