Nechtěné přetoky do sítě
Souhrn tématu
Uživatelé diskutují o problému nechtěných přetoků do sítě při provozu měniče GoodWe 10ET, zejména při přechodu do režimu grid-on. Přetoky vznikají krátkodobě po vypnutí větší zátěže a regulace zero-exportu reaguje s určitým zpožděním. Diskuze zahrnuje zkušenosti s firmwarem, nastavením chytrého elektroměru a doporučení pro správné nafázování a konfiguraci, aby se minimalizovaly přetoky a zlepšila rychlost reakce měniče.
- Zdenek Vojc
- Příspěvky: 146
- Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am
- Reputace:5
- Lokalita: ČBudějovice
- Systémové napětí: >48V
- Výkon panelů [Wp]: 15500
- Kapacita baterie [kWh]: 14,5
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Nechtěné přetoky do sítě
Ahoj,
mám GoodWe 10ET. Elektrárna běží normálně jako ostrov, síť připojuji jen výjimečně v zimě / krizově. Přetoky mám v měniči zakázané.
Po instalaci chytrého elektroměru jsem ale zjistil, že při grid-on režimu vznikají dost velké krátkodobé přetoky. Typicky po vypnutí větší zátěže, třeba plotny cca 2–2,5 kW.
V HA na active_power_l1/l2/l3 vidím špičky dodávky i kolem 2 kW, trvající podle 10s vzorkování několik sekund až desítky sekund. Elektroměr pak v 15min profilu ukáže například průměrnou dodávku cca 224–250 W, což odpovídá cca 0,056–0,060 kWh v dodávkovém registru za jednu čtvrthodinu.
Když v HA počítám fáze zvlášť, kladné hodnoty jako dodávku a záporné jako odběr, vychází to podobně jako elektroměr. Takže to nevypadá na chybu měření, spíš na reálné fázové přetoky.
Otázky:
Je u GoodWe 10ET normální, že zero-export reaguje až v řádu sekund?
Reguluje 10ET po jednotlivých fázích, nebo hlavně podle celkového salda?
Dá se někde nastavit rychlejší reakce nebo malý importní offset?
Pomohl někomu firmware / jiné nastavení Smart Meteru / kontrola fází?
Díky za zkušenosti.
mám GoodWe 10ET. Elektrárna běží normálně jako ostrov, síť připojuji jen výjimečně v zimě / krizově. Přetoky mám v měniči zakázané.
Po instalaci chytrého elektroměru jsem ale zjistil, že při grid-on režimu vznikají dost velké krátkodobé přetoky. Typicky po vypnutí větší zátěže, třeba plotny cca 2–2,5 kW.
V HA na active_power_l1/l2/l3 vidím špičky dodávky i kolem 2 kW, trvající podle 10s vzorkování několik sekund až desítky sekund. Elektroměr pak v 15min profilu ukáže například průměrnou dodávku cca 224–250 W, což odpovídá cca 0,056–0,060 kWh v dodávkovém registru za jednu čtvrthodinu.
Když v HA počítám fáze zvlášť, kladné hodnoty jako dodávku a záporné jako odběr, vychází to podobně jako elektroměr. Takže to nevypadá na chybu měření, spíš na reálné fázové přetoky.
Otázky:
Je u GoodWe 10ET normální, že zero-export reaguje až v řádu sekund?
Reguluje 10ET po jednotlivých fázích, nebo hlavně podle celkového salda?
Dá se někde nastavit rychlejší reakce nebo malý importní offset?
Pomohl někomu firmware / jiné nastavení Smart Meteru / kontrola fází?
Díky za zkušenosti.
- Franta2776
- Příspěvky: 6193
- Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
- Reputace:636
Re: Nechtěné přetoky do sítě
Je to u všech přifázovaných hybridů podobné. Mám Deye 15kW ten měnič reaguje velice rychle a je vidět na měření,že mikropřetok udělá než zareaguje regulace.Řešení je při připojení zajistit na daných fázích odběr např současně s odběrem nabíjet baterii po nabití odpojit.
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
- Mex
- Příspěvky: 2246
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:415
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Nechtěné přetoky do sítě
Pokud mu to dělá co popisuje, tak má něco blbě nastaveného.
Měnič sice samozřejmě nemůže zareagovat okamžitě ale až s nějakým malým zpožděním, to plyne z principu.
Ale to zpoždění a ten přetok by neměl být tak velký.
Vzhledem k tomu, že on sám má pochybnosti jak to má vlastně nastavené, tak bych hledal problémy v konfiguraci.
Měnič sice samozřejmě nemůže zareagovat okamžitě ale až s nějakým malým zpožděním, to plyne z principu.
Ale to zpoždění a ten přetok by neměl být tak velký.
Vzhledem k tomu, že on sám má pochybnosti jak to má vlastně nastavené, tak bych hledal problémy v konfiguraci.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
- PetrDubi
- Příspěvky: 1908
- Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
- Reputace:333
- Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 10790
- Kapacita baterie [kWh]: 13
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Nechtěné přetoky do sítě
GoodWe má pomalou regulaci, která to dělá od začátku. Postupně se to pomocí updatů FW trošku zrychlilo, ale nikdy to nebylo jako u novějších měničů od jiných výrobců.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, 3690 Wp SZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, 3690 Wp SZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
- JirkaE
- Příspěvky: 2550
- Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
- Reputace:366
- Lokalita: Kousek od Rozvadova
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 7350
- Kapacita baterie [kWh]: 38
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Nechtěné přetoky do sítě
Ano, jako u Modráska, staci nafazovat na 200W spotřeby za CT-sondou a přetok neudělá 
Porovnání všech 4 stringů a nově i finálový celek s Victron a teploty vody bojlerů 1-3 a už i e-Transit
:
DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS
Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test
DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS
Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test
Kdo je online
Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot], META
