Nechtěné přetoky do sítě

Souhrn tématu

Diskuze se věnuje problematice nechtěných přetoků do elektrické sítě při provozu mikrozdrojů, konkrétně s měničem GoodWe 10ET. Uživatelé sdílejí zkušenosti s krátkodobými přetoky vznikajícími při přechodu mezi ostrovním a síťovým režimem, diskutují o nastavení zero-exportu, rychlosti reakce měniče a možnostech regulace přetoků. Zároveň se řeší otázky smluv o odpovědnosti za přetoky a legislativní požadavky na připojení mikrozdrojů k distribuční síti.
Zdenek Vojc
Příspěvky: 148
Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am
Reputace:5
Lokalita: ČBudějovice
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 15500
Kapacita baterie [kWh]: 14,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Zdenek Vojc »

Ahoj,
mám GoodWe 10ET. Elektrárna běží normálně jako ostrov, síť připojuji jen výjimečně v zimě / krizově. Přetoky mám v měniči zakázané.

Po instalaci chytrého elektroměru jsem ale zjistil, že při grid-on režimu vznikají dost velké krátkodobé přetoky. Typicky po vypnutí větší zátěže, třeba plotny cca 2–2,5 kW.

V HA na active_power_l1/l2/l3 vidím špičky dodávky i kolem 2 kW, trvající podle 10s vzorkování několik sekund až desítky sekund. Elektroměr pak v 15min profilu ukáže například průměrnou dodávku cca 224–250 W, což odpovídá cca 0,056–0,060 kWh v dodávkovém registru za jednu čtvrthodinu.

Když v HA počítám fáze zvlášť, kladné hodnoty jako dodávku a záporné jako odběr, vychází to podobně jako elektroměr. Takže to nevypadá na chybu měření, spíš na reálné fázové přetoky.

Otázky:

Je u GoodWe 10ET normální, že zero-export reaguje až v řádu sekund?
Reguluje 10ET po jednotlivých fázích, nebo hlavně podle celkového salda?
Dá se někde nastavit rychlejší reakce nebo malý importní offset?
Pomohl někomu firmware / jiné nastavení Smart Meteru / kontrola fází?

Díky za zkušenosti.
Franta2776
Příspěvky: 6198
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace:635

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Franta2776 »

Je to u všech přifázovaných hybridů podobné. Mám Deye 15kW ten měnič reaguje velice rychle a je vidět na měření,že mikropřetok udělá než zareaguje regulace.Řešení je při připojení zajistit na daných fázích odběr např současně s odběrem nabíjet baterii po nabití odpojit.
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Mex
Příspěvky: 2249
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Reputace:415
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Mex »

Pokud mu to dělá co popisuje, tak má něco blbě nastaveného.
Měnič sice samozřejmě nemůže zareagovat okamžitě ale až s nějakým malým zpožděním, to plyne z principu.
Ale to zpoždění a ten přetok by neměl být tak velký.
Vzhledem k tomu, že on sám má pochybnosti jak to má vlastně nastavené, tak bych hledal problémy v konfiguraci.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
PetrDubi
Příspěvky: 1908
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace:333
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 10790
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od PetrDubi »

GoodWe má pomalou regulaci, která to dělá od začátku. Postupně se to pomocí updatů FW trošku zrychlilo, ale nikdy to nebylo jako u novějších měničů od jiných výrobců.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, 3690 Wp SZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 2556
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Reputace:366
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7350
Kapacita baterie [kWh]: 38
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od JirkaE »

Ano, jako u Modráska, staci nafazovat na 200W spotřeby za CT-sondou a přetok neudělá 😉
Porovnání všech 4 stringů a nově i finálový celek s Victron a teploty vody bojlerů 1-3 a už i e-Transit :D :

DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS

Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test;)
Mex
Příspěvky: 2249
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Reputace:415
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Mex »

A to skutečně během celé 1/4 hodiny natočí tolik, jako stabilní odběr 200W?
To by přece bylo úplně mimo.
To by dokázal rychleji regulovat člověk reostatem než ta elektronika.

Tam musí být něco blbě nastaveného.
Tipuju regulace na sumu výkonu za všechny fáze (model Německo) a nikoli měření po fázích, jak to máme tak hezky vymyšlené u nás (model Česko).
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Zdenek Vojc
Příspěvky: 148
Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am
Reputace:5
Lokalita: ČBudějovice
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 15500
Kapacita baterie [kWh]: 14,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Zdenek Vojc »

JirkaE píše: stř čer 24, 2026 5:38 pm
Ano, jako u Modráska, staci nafazovat na 200W spotřeby za CT-sondou a přetok neudělá 😉
Co to znamena? Mezi ct a menic dat treba 200w zarovku?
pave69
Příspěvky: 213
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm
Reputace:34
Lokalita: Brno
Výkon panelů [Wp]: 9,9
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od pave69 »

Mám stejný střídač, takže celkem zasvěceně, hlavní problém je v nutnosti asymetrického provozu, což je banánistánová (=česká) specialita:
Zdenek Vojc píše: stř čer 24, 2026 3:01 pm
Je u GoodWe 10ET normální, že zero-export reaguje až v řádu sekund?
Ano
Zdenek Vojc píše: stř čer 24, 2026 3:01 pm
Reguluje 10ET po jednotlivých fázích, nebo hlavně podle celkového salda?
Nejdřív zareaguje "symetricky" (celkové saldo), což v 99,5% světa stačí. Pak se podívá do nějakého registru, zjistí, že to má řešit "asymetricky", tj. po jednotlivých fázích, tak to dorovná. Tím pádem český elektroměr spokojeně "natočí" přetoky tam (na 2 fázích) a zpátky (na té jedné zatížené).
Zdenek Vojc píše: stř čer 24, 2026 3:01 pm
Dá se někde nastavit rychlejší reakce nebo malý importní offset?
Ne. Dá se zaregistrovat na edc a nastavit si sdílení přetoků sám se sebou, to trochu sníží náklady, platí se pak jen dst poplatky, ne cena elektřiny.
Zdenek Vojc píše: stř čer 24, 2026 3:01 pm
Pomohl někomu firmware / jiné nastavení Smart Meteru / kontrola fází?
Novější FW jsou trochu lepší, řádově z 30-40 kWh jsem se dostal tak na 15-20 kWh za měsíc. Víc pomáhá odpojení od sítě (Režim mimo síť) - v létě se připojuji jen na přetoky, v zimě na docucávání. Tím se dostávám cca na 5 kWh/měsíc, z toho většinu vyclearuje edc.
Naposledy upravil(a) pave69 dne stř čer 24, 2026 8:02 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 2556
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Reputace:366
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7350
Kapacita baterie [kWh]: 38
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od JirkaE »

Zdenek Vojc píše: stř čer 24, 2026 7:41 pm

Co to znamena? Mezi ct a menic dat treba 200w zarovku?
Modrásek má výkon 1800W tedy je těch 200W dostatečných - o kolik zhoupne ten Memic GoodWe 10ET při odpojení větší zátěže, tak tolik je potřeba na chvilku zapnout, nebo jak napsal Franta začít nabíjet baterky nebo něco - aby to mělo kam ,,přetéct" / ,,zhoupnout se" = jinam než do sítě.

Pokud nesmím mít přetoky, pak je snažší se odpojit / přepnout, zůstat v ostrově a nabíjet externí nabíječkou, je-li to potřeba, nebo počkat na DS dýl, až se zas doplní baterky z FV :dontknow:
Porovnání všech 4 stringů a nově i finálový celek s Victron a teploty vody bojlerů 1-3 a už i e-Transit :D :

DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS

Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test;)
pave69
Příspěvky: 213
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm
Reputace:34
Lokalita: Brno
Výkon panelů [Wp]: 9,9
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od pave69 »

Zkušenosti z modráska (1f) jsou na GW (3f) v této oblasti zcela nepřenosné. Jedině to odpojování, to funguje.
Mex
Příspěvky: 2249
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Reputace:415
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Mex »

pave69 píše: stř čer 24, 2026 7:43 pm
Novější FW jsou trochu lepší, řádově z 30-40 kWh jsem se dostal tak na 15-20 kWh za měsíc. Víc pomáhá odpojení od sítě (Režim mimo síť) - v létě se připojuji jen na přetoky, v zimě na docucávání. Tím se dostávám cca na 5 kWh/měsíc, z toho většinu vyclearuje edc.
Tak to je síla
Je-li to opravdu tak a nedá se to nějak poladit, tak to snad musel navrhovat konstruktér z Burkiny Faso.
Takže díky za informaci, že GW opravdu ne.

Teď jenom doufám, že se to nedočte můj měnič. Kdyby jo, tak by zřejmě na mě nastoupil, že v tom případě chce za svou nesrovnatelně lepší práci aspoň trojnásobnou mzdu.

Nicméně pokud je ta FVE oficiálně připojená, tak i nulovými přetoky se toleruje "technická nula". Tedy 300W kontinuálně a 30kWh/měsíc.
A to snad proboha ten měnič nenatočí.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
pave69
Příspěvky: 213
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm
Reputace:34
Lokalita: Brno
Výkon panelů [Wp]: 9,9
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od pave69 »

Jo, tak pokud je připojení bez povolených přetoků, tak se dá nastavit zakázání přetoků, což tu "nulu" trochu posune, přetoků je míň, ale taky to pak mnohem víc žere ze sítě, v podstatě prvních nějakých 150 - 300W (podle verze FW a zatížení fází) to vždycky bude žrát ze sítě, což ve spoustě nasazení povede k tomu, že vlastě většina spotřeby lokace půjde ze sítě a ne z FV. Takže reálně jedině to odpojování, naštěstí se to dobře řídí přes HA a odpojovač je integrovaný ve střídači.
Kajap
Příspěvky: 370
Registrován: pon črc 21, 2025 11:13 am
Reputace:0
Lokalita: Okoli

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Kajap »

Mex píše: stř čer 24, 2026 9:31 pm
pave69 píše: stř čer 24, 2026 7:43 pm
Novější FW jsou trochu lepší, řádově z 30-40 kWh jsem se dostal tak na 15-20 kWh za měsíc. Víc pomáhá odpojení od sítě (Režim mimo síť) - v létě se připojuji jen na přetoky, v zimě na docucávání. Tím se dostávám cca na 5 kWh/měsíc, z toho většinu vyclearuje edc.
Tak to je síla
Je-li to opravdu tak a nedá se to nějak poladit, tak to snad musel navrhovat konstruktér z Burkiny Faso.
Takže díky za informaci, že GW opravdu ne.

Teď jenom doufám, že se to nedočte můj měnič. Kdyby jo, tak by zřejmě na mě nastoupil, že v tom případě chce za svou nesrovnatelně lepší práci aspoň trojnásobnou mzdu.

Nicméně pokud je ta FVE oficiálně připojená, tak i nulovými přetoky se toleruje "technická nula". Tedy 300W kontinuálně a 30kWh/měsíc.
A to snad proboha ten měnič nenatočí.
A co tedy JO?

Něco, co pošle přetok do tepelných koulí? :-))
Zdenek Vojc
Příspěvky: 148
Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am
Reputace:5
Lokalita: ČBudějovice
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 15500
Kapacita baterie [kWh]: 14,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Zdenek Vojc »

A když to zaregistrujete u distributora (nová smlouva o pripojení zdroje z dodávkou 0 a výkonem 0), s tím že dodržím 300W/30kWh což se dodrží, max 1/4 byla 230W, musíte mít s obchodníkem uzavřenou tu smlouvu o zodpovědnosti za přetoky? V Eonu mi řekli, že pokud zaregistruju mikrozdroj tak ji musím mít. To je 84,- měsíčně. Vzhledem k tomu, že to připojuju k sítí jen 11.-12. pro dobití baterek (jestli existuje dobít 400V baterku jinak než přes měnič, sem s tím) tak se mi to nechce.
Kajap
Příspěvky: 370
Registrován: pon črc 21, 2025 11:13 am
Reputace:0
Lokalita: Okoli

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Kajap »

Tak to nevím možná musíš mít ten druhý EAN?

A u PRE se možná neplatí? Ten poplatek za přetoky to tedy asi podle tvého dodavatele, ne?
Valdano
Příspěvky: 2184
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Reputace:291
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nechtěné přetoky do sítě

Nový příspěvek od Valdano »

Zdenek Vojc píše: pát čer 26, 2026 8:46 am
A když to zaregistrujete u distributora (nová smlouva o pripojení zdroje z dodávkou 0 a výkonem 0), s tím že dodržím 300W/30kWh což se dodrží, max 1/4 byla 230W, musíte mít s obchodníkem uzavřenou tu smlouvu o zodpovědnosti za přetoky?
Rozhodně ano. Smlouva o odpovědnosti za přetoky je povinná i pro odběrná místa bez dodávky do DS připojená k DS s nulovým rezervovaným výkonem. Píše o tom ERÚ na svém webu v článku Odpovědnost za odchylku musí být sjednaná i pro výrobny elektřiny s nulovým rezervovaným výkonem.
Zdenek Vojc píše: pát čer 26, 2026 8:46 am
V Eonu mi řekli, že pokud zaregistruju mikrozdroj tak ji musím mít.
Tak to mají pravdu a poplatek není závislý na distributorovi, ale na obchodníkovi. Zkuste se poptat u jiného dodavatele a najít tak výhodnější nebo nulovou cenu pro smlouvu o odpovědnosti za odchylku. ;)
Zdenek Vojc píše: pát čer 26, 2026 8:46 am
To je 84,- měsíčně. Vzhledem k tomu, že to připojuju k sítí jen 11.-12. pro dobití baterek (jestli existuje dobít 400V baterku jinak než přes měnič, sem s tím) tak se mi to nechce.
V takovém případě nežádejde o připojení mikrozdroje k DS. Provozujte mikrozdroj pouze jako čistý ostrov bez možnosti souběžného přícucu energie z DS. V takovém režimu by AC výstup mikrozdroje neměl by nikdy připojen k DS. Prostě jen čistý ostrov s občasným připojením pouze AC vstupu buď jen na dobití baterií z DS případně doplněný bypass přepnutím ve stylu celý odběr domácnosti buď jen z mikrozdroje nebo jen z DS. V takovém případě je to režim provozu v podstatě jako UPS a k tomu není nutná registrace mikrozdroje ani žádost o jeho připojení k DS.

Řada tzv. hybridních měničů obvykle podporuje takové ostrovní připojení k DS jen svým AC vstupem jako čistý spotřebič s trvale od DS odpojeným AC výstupem a se zmíněným přepínáním domácnosti přes bypass celý odběr domácnosti buď jen z mikrozdroje nebo jen z DS.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot], META