Nechtěné přetoky do sítě
Souhrn tématu
Uživatelé s měničem GoodWe 10ET řeší nechtěné přetoky do sítě, které vznikají zejména při rychlých změnách zátěže. Diskutuje se o pomalé reakci zero-export funkce, asymetrickém provozu po jednotlivých fázích a možnostech nastavení rychlejší regulace či firmware. Zkušenosti ukazují, že odpojení od sítě nebo úprava spotřeby může přetoky minimalizovat, přičemž český model měření po fázích přináší specifické výzvy.
- Zdenek Vojc
- Příspěvky: 147
- Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am
- Reputace:5
- Lokalita: ČBudějovice
- Systémové napětí: >48V
- Výkon panelů [Wp]: 15500
- Kapacita baterie [kWh]: 14,5
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Nechtěné přetoky do sítě
Ahoj,
mám GoodWe 10ET. Elektrárna běží normálně jako ostrov, síť připojuji jen výjimečně v zimě / krizově. Přetoky mám v měniči zakázané.
Po instalaci chytrého elektroměru jsem ale zjistil, že při grid-on režimu vznikají dost velké krátkodobé přetoky. Typicky po vypnutí větší zátěže, třeba plotny cca 2–2,5 kW.
V HA na active_power_l1/l2/l3 vidím špičky dodávky i kolem 2 kW, trvající podle 10s vzorkování několik sekund až desítky sekund. Elektroměr pak v 15min profilu ukáže například průměrnou dodávku cca 224–250 W, což odpovídá cca 0,056–0,060 kWh v dodávkovém registru za jednu čtvrthodinu.
Když v HA počítám fáze zvlášť, kladné hodnoty jako dodávku a záporné jako odběr, vychází to podobně jako elektroměr. Takže to nevypadá na chybu měření, spíš na reálné fázové přetoky.
Otázky:
Je u GoodWe 10ET normální, že zero-export reaguje až v řádu sekund?
Reguluje 10ET po jednotlivých fázích, nebo hlavně podle celkového salda?
Dá se někde nastavit rychlejší reakce nebo malý importní offset?
Pomohl někomu firmware / jiné nastavení Smart Meteru / kontrola fází?
Díky za zkušenosti.
mám GoodWe 10ET. Elektrárna běží normálně jako ostrov, síť připojuji jen výjimečně v zimě / krizově. Přetoky mám v měniči zakázané.
Po instalaci chytrého elektroměru jsem ale zjistil, že při grid-on režimu vznikají dost velké krátkodobé přetoky. Typicky po vypnutí větší zátěže, třeba plotny cca 2–2,5 kW.
V HA na active_power_l1/l2/l3 vidím špičky dodávky i kolem 2 kW, trvající podle 10s vzorkování několik sekund až desítky sekund. Elektroměr pak v 15min profilu ukáže například průměrnou dodávku cca 224–250 W, což odpovídá cca 0,056–0,060 kWh v dodávkovém registru za jednu čtvrthodinu.
Když v HA počítám fáze zvlášť, kladné hodnoty jako dodávku a záporné jako odběr, vychází to podobně jako elektroměr. Takže to nevypadá na chybu měření, spíš na reálné fázové přetoky.
Otázky:
Je u GoodWe 10ET normální, že zero-export reaguje až v řádu sekund?
Reguluje 10ET po jednotlivých fázích, nebo hlavně podle celkového salda?
Dá se někde nastavit rychlejší reakce nebo malý importní offset?
Pomohl někomu firmware / jiné nastavení Smart Meteru / kontrola fází?
Díky za zkušenosti.
- Franta2776
- Příspěvky: 6195
- Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
- Reputace:636
Re: Nechtěné přetoky do sítě
Je to u všech přifázovaných hybridů podobné. Mám Deye 15kW ten měnič reaguje velice rychle a je vidět na měření,že mikropřetok udělá než zareaguje regulace.Řešení je při připojení zajistit na daných fázích odběr např současně s odběrem nabíjet baterii po nabití odpojit.
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
- Mex
- Příspěvky: 2248
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:415
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Nechtěné přetoky do sítě
Pokud mu to dělá co popisuje, tak má něco blbě nastaveného.
Měnič sice samozřejmě nemůže zareagovat okamžitě ale až s nějakým malým zpožděním, to plyne z principu.
Ale to zpoždění a ten přetok by neměl být tak velký.
Vzhledem k tomu, že on sám má pochybnosti jak to má vlastně nastavené, tak bych hledal problémy v konfiguraci.
Měnič sice samozřejmě nemůže zareagovat okamžitě ale až s nějakým malým zpožděním, to plyne z principu.
Ale to zpoždění a ten přetok by neměl být tak velký.
Vzhledem k tomu, že on sám má pochybnosti jak to má vlastně nastavené, tak bych hledal problémy v konfiguraci.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
- PetrDubi
- Příspěvky: 1908
- Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
- Reputace:333
- Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 10790
- Kapacita baterie [kWh]: 13
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Nechtěné přetoky do sítě
GoodWe má pomalou regulaci, která to dělá od začátku. Postupně se to pomocí updatů FW trošku zrychlilo, ale nikdy to nebylo jako u novějších měničů od jiných výrobců.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, 3690 Wp SZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, 3690 Wp SZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
- JirkaE
- Příspěvky: 2551
- Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
- Reputace:366
- Lokalita: Kousek od Rozvadova
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 7350
- Kapacita baterie [kWh]: 38
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Nechtěné přetoky do sítě
Ano, jako u Modráska, staci nafazovat na 200W spotřeby za CT-sondou a přetok neudělá 
Porovnání všech 4 stringů a nově i finálový celek s Victron a teploty vody bojlerů 1-3 a už i e-Transit
:
DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS
Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test
DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS
Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test
- Mex
- Příspěvky: 2248
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:415
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Nechtěné přetoky do sítě
A to skutečně během celé 1/4 hodiny natočí tolik, jako stabilní odběr 200W?
To by přece bylo úplně mimo.
To by dokázal rychleji regulovat člověk reostatem než ta elektronika.
Tam musí být něco blbě nastaveného.
Tipuju regulace na sumu výkonu za všechny fáze (model Německo) a nikoli měření po fázích, jak to máme tak hezky vymyšlené u nás (model Česko).
To by přece bylo úplně mimo.
To by dokázal rychleji regulovat člověk reostatem než ta elektronika.
Tam musí být něco blbě nastaveného.
Tipuju regulace na sumu výkonu za všechny fáze (model Německo) a nikoli měření po fázích, jak to máme tak hezky vymyšlené u nás (model Česko).
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
- Zdenek Vojc
- Příspěvky: 147
- Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am
- Reputace:5
- Lokalita: ČBudějovice
- Systémové napětí: >48V
- Výkon panelů [Wp]: 15500
- Kapacita baterie [kWh]: 14,5
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Nechtěné přetoky do sítě
Co to znamena? Mezi ct a menic dat treba 200w zarovku?JirkaE píše: stř čer 24, 2026 5:38 pmAno, jako u Modráska, staci nafazovat na 200W spotřeby za CT-sondou a přetok neudělá
- pave69
- Příspěvky: 212
- Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm
- Reputace:34
- Lokalita: Brno
- Výkon panelů [Wp]: 9,9
- Kapacita baterie [kWh]: 18
Re: Nechtěné přetoky do sítě
Mám stejný střídač, takže celkem zasvěceně, hlavní problém je v nutnosti asymetrického provozu, což je banánistánová (=česká) specialita:
AnoZdenek Vojc píše: stř čer 24, 2026 3:01 pmJe u GoodWe 10ET normální, že zero-export reaguje až v řádu sekund?
Nejdřív zareaguje "symetricky" (celkové saldo), což v 99,5% světa stačí. Pak se podívá do nějakého registru, zjistí, že to má řešit "asymetricky", tj. po jednotlivých fázích, tak to dorovná. Tím pádem český elektroměr spokojeně "natočí" přetoky tam (na 2 fázích) a zpátky (na té jedné zatížené).Zdenek Vojc píše: stř čer 24, 2026 3:01 pmReguluje 10ET po jednotlivých fázích, nebo hlavně podle celkového salda?
Ne. Dá se zaregistrovat na edc a nastavit si sdílení přetoků sám se sebou, to trochu sníží náklady, platí se pak jen dst poplatky, ne cena elektřiny.Zdenek Vojc píše: stř čer 24, 2026 3:01 pmDá se někde nastavit rychlejší reakce nebo malý importní offset?
Novější FW jsou trochu lepší, řádově z 30-40 kWh jsem se dostal tak na 15-20 kWh za měsíc. Víc pomáhá odpojení od sítě (Režim mimo síť) - v létě se připojuji jen na přetoky, v zimě na docucávání. Tím se dostávám cca na 5 kWh/měsíc, z toho většinu vyclearuje edc.Zdenek Vojc píše: stř čer 24, 2026 3:01 pmPomohl někomu firmware / jiné nastavení Smart Meteru / kontrola fází?
Naposledy upravil(a) pave69 dne stř čer 24, 2026 8:02 pm, celkem upraveno 1 x.
- JirkaE
- Příspěvky: 2551
- Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
- Reputace:366
- Lokalita: Kousek od Rozvadova
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 7350
- Kapacita baterie [kWh]: 38
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Nechtěné přetoky do sítě
Modrásek má výkon 1800W tedy je těch 200W dostatečných - o kolik zhoupne ten Memic GoodWe 10ET při odpojení větší zátěže, tak tolik je potřeba na chvilku zapnout, nebo jak napsal Franta začít nabíjet baterky nebo něco - aby to mělo kam ,,přetéct" / ,,zhoupnout se" = jinam než do sítě.
Pokud nesmím mít přetoky, pak je snažší se odpojit / přepnout, zůstat v ostrově a nabíjet externí nabíječkou, je-li to potřeba, nebo počkat na DS dýl, až se zas doplní baterky z FV
Porovnání všech 4 stringů a nově i finálový celek s Victron a teploty vody bojlerů 1-3 a už i e-Transit
:
DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS
Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test
DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS
Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test
- pave69
- Příspěvky: 212
- Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm
- Reputace:34
- Lokalita: Brno
- Výkon panelů [Wp]: 9,9
- Kapacita baterie [kWh]: 18
Re: Nechtěné přetoky do sítě
Zkušenosti z modráska (1f) jsou na GW (3f) v této oblasti zcela nepřenosné. Jedině to odpojování, to funguje.
- Mex
- Příspěvky: 2248
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:415
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Nechtěné přetoky do sítě
Tak to je sílapave69 píše: stř čer 24, 2026 7:43 pmNovější FW jsou trochu lepší, řádově z 30-40 kWh jsem se dostal tak na 15-20 kWh za měsíc. Víc pomáhá odpojení od sítě (Režim mimo síť) - v létě se připojuji jen na přetoky, v zimě na docucávání. Tím se dostávám cca na 5 kWh/měsíc, z toho většinu vyclearuje edc.
Je-li to opravdu tak a nedá se to nějak poladit, tak to snad musel navrhovat konstruktér z Burkiny Faso.
Takže díky za informaci, že GW opravdu ne.
Teď jenom doufám, že se to nedočte můj měnič. Kdyby jo, tak by zřejmě na mě nastoupil, že v tom případě chce za svou nesrovnatelně lepší práci aspoň trojnásobnou mzdu.
Nicméně pokud je ta FVE oficiálně připojená, tak i nulovými přetoky se toleruje "technická nula". Tedy 300W kontinuálně a 30kWh/měsíc.
A to snad proboha ten měnič nenatočí.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Kdo je online
Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot], IP [BOT]
