Nechtěné přetoky do sítě
Souhrn tématu
Uživatelé s měničem GoodWe 10ET řeší nechtěné krátkodobé přetoky do sítě, které vznikají zejména po vypnutí větší zátěže. Diskutuje se o rychlosti reakce zero-exportu, regulaci po fázích a možnostech nastavení importního offsetu. Zkušenosti ukazují, že pomalá regulace je běžná u tohoto modelu, a často pomůže správná konfigurace nebo firmware update.
- Zdenek Vojc
- Příspěvky: 146
- Registrován: sob pro 19, 2020 11:47 am
- Reputace:5
- Lokalita: ČBudějovice
- Systémové napětí: >48V
- Výkon panelů [Wp]: 15500
- Kapacita baterie [kWh]: 14,5
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Nechtěné přetoky do sítě
Ahoj,
mám GoodWe 10ET. Elektrárna běží normálně jako ostrov, síť připojuji jen výjimečně v zimě / krizově. Přetoky mám v měniči zakázané.
Po instalaci chytrého elektroměru jsem ale zjistil, že při grid-on režimu vznikají dost velké krátkodobé přetoky. Typicky po vypnutí větší zátěže, třeba plotny cca 2–2,5 kW.
V HA na active_power_l1/l2/l3 vidím špičky dodávky i kolem 2 kW, trvající podle 10s vzorkování několik sekund až desítky sekund. Elektroměr pak v 15min profilu ukáže například průměrnou dodávku cca 224–250 W, což odpovídá cca 0,056–0,060 kWh v dodávkovém registru za jednu čtvrthodinu.
Když v HA počítám fáze zvlášť, kladné hodnoty jako dodávku a záporné jako odběr, vychází to podobně jako elektroměr. Takže to nevypadá na chybu měření, spíš na reálné fázové přetoky.
Otázky:
Je u GoodWe 10ET normální, že zero-export reaguje až v řádu sekund?
Reguluje 10ET po jednotlivých fázích, nebo hlavně podle celkového salda?
Dá se někde nastavit rychlejší reakce nebo malý importní offset?
Pomohl někomu firmware / jiné nastavení Smart Meteru / kontrola fází?
Díky za zkušenosti.
mám GoodWe 10ET. Elektrárna běží normálně jako ostrov, síť připojuji jen výjimečně v zimě / krizově. Přetoky mám v měniči zakázané.
Po instalaci chytrého elektroměru jsem ale zjistil, že při grid-on režimu vznikají dost velké krátkodobé přetoky. Typicky po vypnutí větší zátěže, třeba plotny cca 2–2,5 kW.
V HA na active_power_l1/l2/l3 vidím špičky dodávky i kolem 2 kW, trvající podle 10s vzorkování několik sekund až desítky sekund. Elektroměr pak v 15min profilu ukáže například průměrnou dodávku cca 224–250 W, což odpovídá cca 0,056–0,060 kWh v dodávkovém registru za jednu čtvrthodinu.
Když v HA počítám fáze zvlášť, kladné hodnoty jako dodávku a záporné jako odběr, vychází to podobně jako elektroměr. Takže to nevypadá na chybu měření, spíš na reálné fázové přetoky.
Otázky:
Je u GoodWe 10ET normální, že zero-export reaguje až v řádu sekund?
Reguluje 10ET po jednotlivých fázích, nebo hlavně podle celkového salda?
Dá se někde nastavit rychlejší reakce nebo malý importní offset?
Pomohl někomu firmware / jiné nastavení Smart Meteru / kontrola fází?
Díky za zkušenosti.
- Franta2776
- Příspěvky: 6194
- Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
- Reputace:636
Re: Nechtěné přetoky do sítě
Je to u všech přifázovaných hybridů podobné. Mám Deye 15kW ten měnič reaguje velice rychle a je vidět na měření,že mikropřetok udělá než zareaguje regulace.Řešení je při připojení zajistit na daných fázích odběr např současně s odběrem nabíjet baterii po nabití odpojit.
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
- Mex
- Příspěvky: 2247
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:415
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Nechtěné přetoky do sítě
Pokud mu to dělá co popisuje, tak má něco blbě nastaveného.
Měnič sice samozřejmě nemůže zareagovat okamžitě ale až s nějakým malým zpožděním, to plyne z principu.
Ale to zpoždění a ten přetok by neměl být tak velký.
Vzhledem k tomu, že on sám má pochybnosti jak to má vlastně nastavené, tak bych hledal problémy v konfiguraci.
Měnič sice samozřejmě nemůže zareagovat okamžitě ale až s nějakým malým zpožděním, to plyne z principu.
Ale to zpoždění a ten přetok by neměl být tak velký.
Vzhledem k tomu, že on sám má pochybnosti jak to má vlastně nastavené, tak bych hledal problémy v konfiguraci.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
- PetrDubi
- Příspěvky: 1908
- Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
- Reputace:333
- Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 10790
- Kapacita baterie [kWh]: 13
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Nechtěné přetoky do sítě
GoodWe má pomalou regulaci, která to dělá od začátku. Postupně se to pomocí updatů FW trošku zrychlilo, ale nikdy to nebylo jako u novějších měničů od jiných výrobců.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, 3690 Wp SZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, 3690 Wp SZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
- JirkaE
- Příspěvky: 2550
- Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
- Reputace:366
- Lokalita: Kousek od Rozvadova
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 7350
- Kapacita baterie [kWh]: 38
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Nechtěné přetoky do sítě
Ano, jako u Modráska, staci nafazovat na 200W spotřeby za CT-sondou a přetok neudělá 
Porovnání všech 4 stringů a nově i finálový celek s Victron a teploty vody bojlerů 1-3 a už i e-Transit
:
DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS
Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test
DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS
Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test
- Mex
- Příspěvky: 2247
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:415
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Nechtěné přetoky do sítě
A to skutečně během celé 1/4 hodiny natočí tolik, jako stabilní odběr 200W?
To by přece bylo úplně mimo.
To by dokázal rychleji regulovat člověk reostatem než ta elektronika.
Tam musí být něco blbě nastaveného.
Tipuju regulace na sumu výkonu za všechny fáze (model Německo) a nikoli měření po fázích, jak to máme tak hezky vymyšlené u nás (model Česko).
To by přece bylo úplně mimo.
To by dokázal rychleji regulovat člověk reostatem než ta elektronika.
Tam musí být něco blbě nastaveného.
Tipuju regulace na sumu výkonu za všechny fáze (model Německo) a nikoli měření po fázích, jak to máme tak hezky vymyšlené u nás (model Česko).
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Kdo je online
Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot], pave69, Semrush [Bot]
