Svařování bez svářečky z DC bat…

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od Hyp »

Jelikož na elektrocentrálu mi nikdo neodpovídá: viewtopic.php?p=240171#p240171 :-(

Tak jsem se rozhodl, že budu svařovat (Protože na poli není elektřina) přímo z autobaterií

Na kostru +pól a do elektrody rutylky minus pól, Aby ty elektrony tekly správným směrem :-)

Lepší je mít alespoň 24 V kvůli zapalování oblouku, neli 36 V…

No a teď otázka, propojím auto baterii v autě sériově s dalšími dvěma baterkami normálně startovacími kabely…

Jenom moje úvaha správná, že by to nemělo ovlivnit napětí v autě, aby mi neshořely spotřebiče? :-)) Napětí 36 by mělo být jen mezi krajními svorkami, ne?
Naposledy upravil(a) Hyp dne úte črc 23, 2024 9:15 am, celkem upraveno 1 x.
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
cipis
Příspěvky: 4911
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od cipis »

A víš, že třeba v Bauhausu či DEKu (a dalších) se dá půjčit cokoliv?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od Hyp »

To bau mám od pole daleko :-)

Co máš proti svářečce z baterií?




Proud se omezuje kabelem Nebo Železným drátem

Chtěl jsem hlavně odpověď na to, jestli neodpálím auto, Tam by přeci napěťová špička neměla vznikat, nemá odkud…

Auto baterka se z mýho auta fakt blbě vyndává
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
luky
Příspěvky: 887
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od luky »

Kvůli indukčnostem a velkm proudům se tam budou dít zajímavý věci. Já bych se o své auto bál.
Navíc to nebude svařování, ale takové "lepení". Jestli chceš svařovat, tak invertor + centrála o výkonu dvojnásobném než je na štítku invertoru. Obojí se dá půjčit v každém větším městě.
Druhá otázka je, jestli opravdu potřebuješ svařovat - nejde si to svařit v dílně a na místě to sešroubovat...?
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od Hyp »

Luky, nejde, když to je zabetonované v zemi :-)

No olepení, výše máš nejméně 3 videa, ještě je pak video s vidlákem, Připadá mi to docela dostatečný na to co potřebuju

No, na štítku té svářečky je asi 230 V / 16 A, tak mi ukaž kde seženu takovou centrálu 32A a v jakém Bau a za kolik :-)

Killer taky říkal že musí být předimenzována, jinak spálí invertor svářečku. Bouchne Vyhlazovací dioda nebo co a pak vinutí shoří, tím, když se ta svářečka vypne, proud se utne a v centrále vznikne z toho mžikové přepětí

Mám i lídl trafo svářečku, ale s tou se mi špatně zapaluje, takže to je stejně takové lépení… Ta invertorová svářečka z Lidlu s tou tlumivkou kvůli zapalování, co stála v akci 1200,- tak ta funguje bezvadně a umím s ní vařit i já dokonale (Předtím, i potom už tam tu tlumivku nedávali a stála za ho… A běžná cena myslím byla 2500?

Tato diskuse má za účel probrat, zda je opravdu reálné, aby vznikly nějaké napěťové špičky, co by mi odpálili auto, dále nehodlám vařit 5 min. v kuse, aby se přetížili baterky a bouchly Anebo aby začaly hořet startovací kabely
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1545
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od TomHC »

Hyp píše: úte črc 23, 2024 9:29 am Mám i lídl trafo svářečku, ale
Ty si fakt aj niečo kúpil? Myslel som, že stále iba hľadáš a vyberáš :eek2:
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od Hyp »

Chlape, já už mám tolik všelijakých krámu (A to nejen z úseku elektroch nebo it nebo vozidel nebo nábytku nebo stavebnictví, nářadí,…) že už mě z toho bolí hlava a stejně nemůžu pořádně najít kde co je Nebo to musím hledat nepřiměřené dlouho že je levnější si to na kliknout a objednat znova (Takže některé věci mám realně několikrát;-)

a právě z tohoto důvodu musím velice pečlivě zvažovat, co dalšího budu kupovat, protože už to nemám kam dávat, a to mám víc nemovitosti, než ty prstů na rukou :-)
Naposledy upravil(a) Hyp dne úte črc 23, 2024 9:56 am, celkem upraveno 1 x.
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
cipis
Příspěvky: 4911
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od cipis »

Hele, hoď se krapet do klidu a mírni se!
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od Hyp »

Mám tlak 120 na 80, něco jsem napsal špatně?

Konkrétně k tomu sváření bychom se mohli vrátit? Já jsem na mobilu, v procesu, tak jen mě napadlo, že třeba někdo mohl měřit osciloskopem špičky, a trošku konkretizovat ty “ Zajímavé věci”, Co by se mohli v palubní sítí vozidla odehrát…

Anebo ta centrála, 230 V 32 A, na jedné fázi, zdůrazňuji, kde a za kolik bych si mohl půjčit?
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
pibi
Příspěvky: 906
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od pibi »

Na svařování asi bude vhodná:
https://www.dek.cz/pujcovna/detail/PSK0 ... order=cena
Trvalý proud 32A asi potřebovat nebudeš, velké svářečky bývají 3f, nějaké špičky roztočený stroj zvládne.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
luky
Příspěvky: 887
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od luky »

Hyp píše: úte črc 23, 2024 9:29 am Luky, nejde, když to je zabetonované v zemi :-)

No, na štítku té svářečky je asi 230 V / 16 A, tak mi ukaž kde seženu takovou centrálu 32A a v jakém Bau a za kolik :-)
Postulát o dvojnásobném výkonu je z doby, kdy byly nejběžnější centrály se synchronním generátorem. Po zhasnutí oblouku se skokově odlehčila, vyletěly otáčky ( a tím i napětí) a shořelo, co mohlo. S invertorovou centrálou, pro jistotu zatíženou nějakou tepelnou koulí (třeba 150W halogen) bych to risknul.

https://www.hondastroje.cz/elektrocentr ... a-eu-22it/
Před pár týdny jsem k těmto centrálám vyráběl propojovací kabel - jdou pak zapojit dvě paralelně pro dvojnásobný výkon.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
vanilka
Příspěvky: 308
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od vanilka »

4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od Hyp »

To je masakr ta cena ale za tu Hondu …

Takže tohle na invertorové neplatí? To je dobré vědět


A co survival postapo způsob přes baterky - nemusí být špatný a skutečně se jedná jenom o polní srandu… Takže, půjčovat se mi to popravdě nechce, protože při baterky dám do kupy…
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
pibi
Příspěvky: 906
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od pibi »

Vyzkoušej, poreferuj jak to šlo, evidentně tady s tím nikdo nemá zkušenosti.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
pave69
Příspěvky: 73
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm

Re: Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od pave69 »

Já jsem baterkou z náklaďáku svařoval jen jednou. Autu se nic nestalo. Ale ten utahovací klíč, co mi spadl mezi kontakty baterky a navařil se tam, jsem musel vyhodit i s baterkou. :-)
kodl69
Příspěvky: 7511
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od kodl69 »

známej má aku svářečku, profi výrobek, většian objemu jsou winston články a zbytek je něco elektroniky, podobně jako klasickej invertor, jenom tohle jede tuším z 48V baterie. A nebo ještě jinak, na ukrajině tohle měli zmáklý už před pěti lety :)
a ten Kreosan je fakt týpek, kdysi jsem to celkem dost sjížděl, protože takový blbosti by mě ani nenapadly...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od Hyp »

Kreosan, Není to ten týpek co měl i parabolickou magnetronovou anténu jakože s tím střílel?

To pak člověk neví jestli dělá prank i nebo to myslí vážně, ty videa byly zčásti asi jako fórky, navíc vypadá jak Putinův příbuzný
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od Hyp »

pibi píše: úte črc 23, 2024 6:22 pm Vyzkoušej, poreferuj jak to šlo, evidentně tady s tím nikdo nemá zkušenosti.
Zatím jsem to zkusil s jednou auto baterkou + autem, ale musím sehnat ještě 3. baterku (36V), protože (24V) málo zapaluje, dále musím sehnat svářečský kleště protože V startovacích kabelek nejde pořádně držet elektroda, A také pořádně U cos tříd a propojit všechny svorky aby to nejiskřilo…

Pak si myslím že to půjde a bude to levnější a skladnější řešení jak elcentrála.
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
jahodovák
Příspěvky: 1990
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Svařování bez svářečky z DC bat…

Příspěvek od jahodovák »

Néco v tomto duchu popisoval už před dost dlohou dobou nějaký Petr Šedý z Prahy na webu o parních strojích a ten psal dokonce o použití akumulátorů ze šrotiště,proud psal že řídil pomocí slabšího kabelu,na kterém měl udělané značky a podle délky úseku nastavoval proud,samozřejmě od baterek k tomu úseku pokud možno co nejsilnělší.....víc se mi už nevybavuje,myslím,že ale je na fejzbůku,ten nějak nemám...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek