FVE po radách od členů

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
rva
Příspěvky: 3540
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od rva »

Pepsin píše: sob pro 09, 2023 11:38 am sledoval jsem video od Amperáka ohledně těchto měničů,než přepne tak stačí udělat přetoky malé,ale stačí aby to elektroměr zaznamenal
Za 10 let a různých offgrid měničů mně domovní elektroměr nenaměřil žádný přetok i když se hlavně zpočátku často přepínalo mezi DS a FV.
Ale jinak si to měřím ještě pomocí Shelly a tam přetoky naměřím, což je chyba měření, protože žádný měřící přístroj neměří bez chyby.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

rva píše: sob pro 09, 2023 12:24 pm
Pepsin píše: sob pro 09, 2023 11:38 am sledoval jsem video od Amperáka ohledně těchto měničů,než přepne tak stačí udělat přetoky malé,ale stačí aby to elektroměr zaznamenal
Za 10 let a různých offgrid měničů mně domovní elektroměr nenaměřil žádný přetok i když se hlavně zpočátku často přepínalo mezi DS a FV.
Ale jinak si to měřím ještě pomocí Shelly a tam přetoky naměřím, což je chyba měření, protože žádný měřící přístroj neměří bez chyby.
už máš ten chytrý elektroměr?
rva
Příspěvky: 3540
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od rva »

Jak chytrý je nevím, ale zobrazuje 3 registry 1, 2 a P. To P je přetok.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
glottis
Příspěvky: 2076
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od glottis »

Pepsin píše: sob pro 09, 2023 12:52 pm
rva píše: sob pro 09, 2023 12:24 pm
Pepsin píše: sob pro 09, 2023 11:38 am sledoval jsem video od Amperáka ohledně těchto měničů,než přepne tak stačí udělat přetoky malé,ale stačí aby to elektroměr zaznamenal
Za 10 let a různých offgrid měničů mně domovní elektroměr nenaměřil žádný přetok i když se hlavně zpočátku často přepínalo mezi DS a FV.
Ale jinak si to měřím ještě pomocí Shelly a tam přetoky naměřím, což je chyba měření, protože žádný měřící přístroj neměří bez chyby.
už máš ten chytrý elektroměr?
Chytre s dalkovym odectem (gsm) davaji zatim jen pokud mas nahlasenou FVE. Je to dost drahe tak si to setri. Nedivil bych se, kdyby ted hodne tlacili na vymeny pred tim narizenim, ze musi byt dalkovy odecet. Kdyz ted daji normalni, maj pak asi tech 10 let na vymenu. Jiank i normalni nameri pretok. Jen se nevi kdy byl a jak velky.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od sindyk »

To můj elměr taky zatím přetok nenaměřil, protože to neumí :D
No a protože jednou to stejně přijde (nový elměr), už mám koupený na jaro nový sloupek s přípravou pro FVE (vypínač instalace a relé navíc). Pořídím třífázový 8 nebo 10 kW Deye hybrid, připojím jako mikrozdroj bez přetoků a nemusím řešit, že si občas ublinkne do sítě. Stačí revizák, co potvrdí, že je to zapojeno podle doporučeného schématu.
Momentálně po Axpertu (pokazil se, opraveno, prodáno) zkouším Deye, mnohem lepší kvalita a není to zas tolik peněz navíc - hybrid, šikovné funkce v nastavení, dva MPPT vstupy, 48 V baterie, 150% asymetrie u 3f verze, slušný výběr dle výkonu, umí jet off-grid.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
jahodovák
Příspěvky: 1934
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od jahodovák »

Pepsin píše: sob pro 09, 2023 11:59 am
jahodovák píše: sob pro 09, 2023 11:48 am Aexpert max se dá sehnat 8kw a dají se dávat i 3 na trojfázový provoz,nebo pro zvýšení výkonu i několik vedle sebe,přetok nepřichází v úvahu ani náhodou,je to způsobeno konstrukcí toho měniče.Přetížení většina aexpertů vydrží o trochu déle než je v návodu ale ne o moc,na maximální výkon ale bez problémů trvale.Pokud by se ale měly někdy dávat vedle sebe,doporučuji radši hned vzít aby v budoucnu nebyl problém,ono ač jde o stejný výrobek,bývají časem změny,které to poté komplikují.
100ms při ≥ 205% zátěži; 5s při ≥ 150% zátěži; 10s při 110%-150% zátěži
to je asi ono?
ano
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

glottis píše: sob pro 09, 2023 2:32 pm
Pepsin píše: sob pro 09, 2023 12:52 pm
rva píše: sob pro 09, 2023 12:24 pm
Pepsin píše: sob pro 09, 2023 11:38 am sledoval jsem video od Amperáka ohledně těchto měničů,než přepne tak stačí udělat přetoky malé,ale stačí aby to elektroměr zaznamenal
Za 10 let a různých offgrid měničů mně domovní elektroměr nenaměřil žádný přetok i když se hlavně zpočátku často přepínalo mezi DS a FV.
Ale jinak si to měřím ještě pomocí Shelly a tam přetoky naměřím, což je chyba měření, protože žádný měřící přístroj neměří bez chyby.
už máš ten chytrý elektroměr?
Chytre s dalkovym odectem (gsm) davaji zatim jen pokud mas nahlasenou FVE. Je to dost drahe tak si to setri. Nedivil bych se, kdyby ted hodne tlacili na vymeny pred tim narizenim, ze musi byt dalkovy odecet. Kdyz ted daji normalni, maj pak asi tech 10 let na vymenu. Jiank i normalni nameri pretok. Jen se nevi kdy byl a jak velky.
Od nového roku do 2027 musí všechny vyměnit se spotřebou nad 6mwh povinně ale už psali že dvojsazby budou dávat všechny zřejmě
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

sindyk píše: sob pro 09, 2023 2:34 pm To můj elměr taky zatím přetok nenaměřil, protože to neumí :D
No a protože jednou to stejně přijde (nový elměr), už mám koupený na jaro nový sloupek s přípravou pro FVE (vypínač instalace a relé navíc). Pořídím třífázový 8 nebo 10 kW Deye hybrid, připojím jako mikrozdroj bez přetoků a nemusím řešit, že si občas ublinkne do sítě. Stačí revizák, co potvrdí, že je to zapojeno podle doporučeného schématu.
Momentálně po Axpertu (pokazil se, opraveno, prodáno) zkouším Deye, mnohem lepší kvalita a není to zas tolik peněz navíc - hybrid, šikovné funkce v nastavení, dva MPPT vstupy, 48 V baterie, 150% asymetrie u 3f verze, slušný výběr dle výkonu, umí jet off-grid.
Ten mikrozdroj jsem zatím ještě úplně neuchopil
Já právě mám elektromerovy rozvaděč premix desku ve zděném sloupku,to už mi nepovolí žádné změny,tedy bych musel bourat a stavět nový,nebo nějaká úprava možná vyřezat diamantovým kotoučem aby vešel ten nový,revizak by nebyl problém
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

úvaha zda by se šlo úplně střihnout od sítě,koukal jsem na diskuze a ten diesel agregát od pana Víťaze je super
kdyby fakt přechrochtal i olej,stojí to za úvahu,možná bych měl přísun hydraulického za pár korun ve velkém,berou ho do nějakých pracovních strojů v lese
je ještě dotaz,když dám dva hybridní jednofázové měniče 6,2kw a napojím to na jednu baterku 15kw cca bude to fungovat?nebude se nějak bít to nabíjení?
Soban
Příspěvky: 3478
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Soban »

Tak musíš nabíjení nastavit stejně, jinak není problém.
Samozřejmě tam můžou být odchylky že jeden přepne na float dřív a podobně.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od PavelR »

Pepsin píše: sob pro 09, 2023 3:56 pm
sindyk píše: sob pro 09, 2023 2:34 pm To můj elměr taky zatím přetok nenaměřil, protože to neumí :D
No a protože jednou to stejně přijde (nový elměr), už mám koupený na jaro nový sloupek s přípravou pro FVE (vypínač instalace a relé navíc). Pořídím třífázový 8 nebo 10 kW Deye hybrid, připojím jako mikrozdroj bez přetoků a nemusím řešit, že si občas ublinkne do sítě. Stačí revizák, co potvrdí, že je to zapojeno podle doporučeného schématu.
Momentálně po Axpertu (pokazil se, opraveno, prodáno) zkouším Deye, mnohem lepší kvalita a není to zas tolik peněz navíc - hybrid, šikovné funkce v nastavení, dva MPPT vstupy, 48 V baterie, 150% asymetrie u 3f verze, slušný výběr dle výkonu, umí jet off-grid.
Ten mikrozdroj jsem zatím ještě úplně neuchopil
Já právě mám elektromerovy rozvaděč premix desku ve zděném sloupku,to už mi nepovolí žádné změny,tedy bych musel bourat a stavět nový,nebo nějaká úprava možná vyřezat diamantovým kotoučem aby vešel ten nový,revizak by nebyl problém
na tuto desku není problém udělat přípravu na připojení výrobny/mikrozdroje Vše se tam vleze do plombovací skříňky.
Není třeba bourat děláme to takto běžně.
Pokud je to ve zděném tedy nahořlavém, provedení je to ok. Pokud to má plechový dveře a spodní hrana je výš jak 60cm a je předtím kousek rovnýho placu a přívod od pojistek je 10cu/16al.
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

Fakt,mi říkal když zapojoval elektomer u souseda jak to bylo,že už to nepřipojí,nový rozvaděč se musel dát a taky mi říkal,že už žádnou změnu neudělam,že mi to neschválí 🤔
cipis
Příspěvky: 4378
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od cipis »

Borci, kroťte trochu ty citace, to občas naroste do obludných rozměrů, kdy je citace půl stránky a nová část půl řádky ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od PavelR »

Pepsin píše: ned pro 10, 2023 1:10 pm Fakt,mi říkal když zapojoval elektomer u souseda jak to bylo,že už to nepřipojí,nový rozvaděč se musel dát a taky mi říkal,že už žádnou změnu neudělam,že mi to neschválí 🤔
A důvod? - přečti si aktuální požadavky EGD na měřící soupravy. Nikde se nepíše že musíš použít nový rozvaděč.
Na fotce úprava starého ER ségry.
- nehořlavé provedení (deska je vhodná)
- neměřené části pod plombovacím krytem - deska je přišroubovaná pod svorkovnicí EM i kdyby dá se provrtat šroub a závlačka jako druhý bod pro drátek
- správný průřez od pojistek
- správný PEN můstek ( starý porculánový nevyhovuje je pouze do 25A průřezu 6mm) - jdou používat i ty velký plombovací od bečova
- správná výška a rovný plac pro technika dle požadavků
- předrátovnáno na správné barvy a návlečky s popisy dle požadavků u elměru
- označeno - není vidět - hlavní jistič a vypínač instalace, OR
- na fotce není ale ještě jsem tam doplnil OR a svorky pro N HDO a N0% (RR3) Používáme jinak jednu větší plombovací skříňku do které se vše krásně vedle sebe vleze - tu jsem zrovna neměl v autě. Záslepky pro volné moduly se zámkem.
Kdyby někde bylo málo místa dá se ušetřit použitím 2 nebo dokonce 1 modulového 3f vypínače instalace. Do 32A se to dělá ale hrozně blbě se to montuje.
Přílohy
IMG_20230326_121148.jpg
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

PavelR píše: ned pro 10, 2023 4:43 pm
Pepsin píše: ned pro 10, 2023 1:10 pm Fakt,mi říkal když zapojoval elektomer u souseda jak to bylo,že už to nepřipojí,nový rozvaděč se musel dát a taky mi říkal,že už žádnou změnu neudělam,že mi to neschválí 🤔
A důvod? - přečti si aktuální požadavky EGD na měřící soupravy. Nikde se nepíše že musíš použít nový rozvaděč.

Nevim co jsou požadavky Egd,ale já mám distribuci ČEZ a technik od ČEZu mi prostě řekl,že jakákoliv změna rovná se výměna rozvaděče
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od PavelR »

to zase chce být čez papeštější než papež. Zlatý EGD. Já to chpu ale odsud pocud. To je v podstatě důsledek těch samodo katastrof co lidi mají jako odběrný mítsa a nerekonstoují.

Když jsme u toho. Jakej je rozměr toho výklenku co más jako elektroměrák? Jen tak pro zajímavost?
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

PavelR píše: ned pro 10, 2023 5:43 pm to zase chce být čez papeštější než papež. Zlatý EGD. Já to chpu ale odsud pocud. To je v podstatě důsledek těch samodo katastrof co lidi mají jako odběrný mítsa a nerekonstoují.

Když jsme u toho. Jakej je rozměr toho výklenku co más jako elektroměrák? Jen tak pro zajímavost?
Mám vnitřek cca 45 cm jak ta premix deska, nejmenší rozvaděč co jsem našel je od holoubka 47,ale zas výška byla asi dost větší
Důsledek monopolu ČEZu,jak říkám učil jsem se za totače pro ně,doteď se mnoho nezměnilo 🙏 přístup hrozný,vyřizoval jsem teď dvě přípojky pro novostavby,ani jedna nebyla v termínu,navíc si klidně změnili projekt ani neinformovali,vícenáklady tis navíc,prostě masakr😬
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od PavelR »

EGD je v tomto úplně v pohodě. Nahlásím HDV týdne dvou se připojuje...
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od PavelR »

Pepsin píše: ned pro 10, 2023 6:13 pm
PavelR píše: ned pro 10, 2023 5:43 pm to zase chce být čez papeštější než papež. Zlatý EGD. Já to chpu ale odsud pocud. To je v podstatě důsledek těch samodo katastrof co lidi mají jako odběrný mítsa a nerekonstoují.

Když jsme u toho. Jakej je rozměr toho výklenku co más jako elektroměrák? Jen tak pro zajímavost?
Mám vnitřek cca 45 cm jak ta premix deska, nejmenší rozvaděč co jsem našel je od holoubka 47,ale zas výška byla asi dost větší
Důsledek monopolu ČEZu,jak říkám učil jsem se za totače pro ně,doteď se mnoho nezměnilo 🙏 přístup hrozný,vyřizoval jsem teď dvě přípojky pro novostavby,ani jedna nebyla v termínu,navíc si klidně změnili projekt ani neinformovali,vícenáklady tis navíc,prostě masakr😬
Nejlepší ER na trhu podle mě dělá elplast. Ale ten je větší.
Na šířku 450mm ER seženeš na výšku ne ale na výšku se to líp dá vybourat.
A nebo si nechat udělat na zakázku
kodl69
Příspěvky: 7405
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od kodl69 »

ČEZ odmítá měření na elektroměrové desce?
dívám se do podmínek pro připojení, a je to tam:
elektroměrová deska může být použita pouze v elektroměrových rozváděčích typově odzkoušených a schválených s posouzením shody a s označením CE na kompletně vybavený rozváděč;
tj asi by ti nějakej místní výrobce rozvaděčů musel vystavit k tomu papíry. Na druhou stranu je to u EGD jednodušší, a technici ti sami řeknou, že je pro ně lepší rekonstruovaný měření na elektrorozvodné desce, než nějaká hrůza s hliníkovejma drátama, kam jezdí co flek na opravy, ale sami to předrátovat nemůžou, je to majetek odběratele. Ale ČEZ to bere zhurta. Na druhou stranu to odpovídá platné legislativě ohledně výroby rozvaděčů...
to PavelR když už to bastlím na desku, kupuju si krabičku 12 modulů, vleze do ní pohodlně všechno a je s tím míň práce.
A vypínač instalace se dá pořídit i 2mod široký, když je bída o místo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek