FVE po radách od členů

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

cipis píše: pát pro 08, 2023 5:45 pm Prodat to muzes vzdycky ... Levnejsi to nebude.
No to nevím,ale dát 70 tis když zatím nevím co s tím mi přijde přinejmenším zvláštní 🤔
skybor
Příspěvky: 838
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 19

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od skybor »

Pepsin:
Hele zkusím poradit z pozice začínajícího solárníka.
1) Neexistuje asi ideální univerzální řešení FVE. To si myslí jen prodejci dotovaných FVE a proto 90% příjemců dotace má buď 3f 5kW nebo 10kW FVE.
2) Já osobně preferuju modulární a rozšiřitelné FVE systémy. Proto i to doporučení některých kolegů jít do systému Victron (apod.).
3) Pokud možno ještě před realizaci nebo během postupné realizace monitorovat potřeby.
4) Pokud možno se vyhnout (drahým) slepým uličkám (mne naštěstí stály jen pár Kč).

Já se vydal pro začátek cestou malé výzkumné (2kWp) FVE a dnes vím, že by nám měla stačit FVE 4-6kWp s ideálně minimálním 12kWh uložištěm (samozřejmě s možností rozšíření do budoucna). Ale opět je to (možná) ideální řešení pro nás (dva předdůchodci na celoročně obyvatelné chatě). Prostě možností jak to řešit je dneska opravdu hodně a je třeba to buď hodne dobře rozmyslet anebo jít tou cestou modulárních a do budoucna modifikovatelných systémů.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, Li-Ion 2x 12s 156Ah (13,7kWh/44V), NiCd 38s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

skybor píše: sob pro 09, 2023 5:35 am Pepsin:
Hele zkusím poradit z pozice začínajícího solárníka.
1) Neexistuje asi ideální univerzální řešení FVE. To si myslí jen prodejci dotovaných FVE a proto 90% příjemců dotace má buď 3f 5kW nebo 10kW FVE.
2) Já osobně preferuju modulární a rozšiřitelné FVE systémy. Proto i to doporučení některých kolegů jít do systému Victron (apod.).
3) Pokud možno ještě před realizaci nebo během postupné realizace monitorovat potřeby.
4) Pokud možno se vyhnout (drahým) slepým uličkám (mne naštěstí stály jen pá

Já se vydal pro začátek cestou malé výzkumné (2kWp) FVE a dnes vím, že by nám měla stačit FVE 4-6kWp s ideálně minimálním 12kWh uložištěm (samozřejmě s možností rozšíření do budoucna). Ale opět je to (možná) ideální řešení pro nás (dva předdůchodci na celoročně obyvatelné chatě). Prostě možností jak to řešit je dneska opravdu hodně a je třeba to buď hodne dobře rozmyslet anebo jít tou cestou modulárních a do budoucna modifikovatelných systémů.
Hezký den
Právě teď uvažuji nad vším,monitorují spotřeby přes WiFi zásuvky,co potřebuji a kdy a včera uvědomění,že 3f potřebuji minimálně a když udělám zásuvku v garáži na síť,70% to řeší abych nemusel mít střídač 3f,ale ještě stipacka u lesa a v sauně kamna na El,když náhodou se nebude chtít topit v kamnech,nebo když se od nekud budu vracet a zapnu si to na dálku.ale to má řešení buď přepínač sítí kdy si to přepne,nebo 30m prodluzka a do sauny přivést jinak kabel.Pak můžu mít i 1f kolem 10kw
Atman
Příspěvky: 307
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Atman »

Ja vždy horko plačem, keď sa kvôli točivej 3F musím pripojiť komplet dom na DS, hoci mám v aku doplna. Aj teraz už dva týždne odkladám sústruženie, lebo nie je dôvod na DS. Na jar dotiahnem káblami trvalú DS do dielne na sústruh a cirkulár + príprava na mieste parkovania na kombinovaný rozvádzač DS/FVE na wallbox pre elektromobil a bude to dokonalé. Takýto lokálny prípoj DS na mieste, kde má využitie je ideálny doplnok ostrov/DS prepínateľnej jednofázovej FVE.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od kodl69 »

k soustruhu si pořiď frekvenční měnič a cirkulárku prodej. Teda pokud to není formátovací pila, ty na 230V zatím nikdo nedělá. Na pořez paliva stačí elektrická řetězovka, je to míň dřiny s taháním špalků, a na moje práce se dřevem stačí ruční pila s vodicí lištou, až mě překvapilo, jak pěkně to řeže, když se tam dá kotouč s jemnými zuby.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

Atman píše: sob pro 09, 2023 9:34 am Ja vždy horko plačem, keď sa kvôli točivej 3F musím pripojiť komplet dom na DS, hoci mám v aku doplna. Aj teraz už dva týždne odkladám sústruženie, lebo nie je dôvod na DS. Na jar dotiahnem káblami trvalú DS do dielne na sústruh a cirkulár + príprava na mieste parkovania na kombinovaný rozvádzač DS/FVE na wallbox pre elektromobil a bude to dokonalé. Takýto lokálny prípoj DS na mieste, kde má využitie je ideálny doplnok ostrov/DS prepínateľnej jednofázovej FVE.
Ano taky mi to dává smysl,tu stipacku používám jen minimálně takže by to bylo řešení,jen motat ten kabel bude trošku náročnější 🙏
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

Když to tu tak všechno pročítám,zkušenosti,postřehy a propočítávám to své
tak se dostávám k tomu,že uvažuji o tom,že to bude na jednu fázi měnič 5-7 kw podle toho co si ještě ověřím,možná když nebude stačit budou 2x5kw,zajímalo by mne jestli jsou nějaké zkušenosti s tím špičkovým výkonem,jestli je to v řádu sekund,nebo minut,či dokonce jsem snad někde četl,že některé to vydrží i hodinu,což na ten booster by bylo fajn
ten měnič asi normálně vyzkouším pro zkušební provoz nějaký z levnějších,abych si vychytal své a až odejde tak teprve uvidím co dál
ale furt jsem se nedostal ve vnímání s těmi přetoky atd
když budu mít měnič s nabíjením baterek,tak hrozí ty přetoky takže raději ostrovní systém s nabíječkou zvlášť,nechce se mi řešit s čezem byrokracii,ale úplně jsem stále nepochopil,jestli to musím hlásit či nikoliv :(
raději tedy to LV ať s tím mohu lépe podle sebe nakládat
ale ještě u panelů trochu tápu,kolega mi říkal,že musí být od střešního okna 70cm,zatím se mi nepovedlo najít,zda je na to nějaká norma,co vidím fotky realizací,tak určitě dávají méně
tak zatím nevím,kolik si mohu dovolit
baterii se budu snažit sehnat co největší,ale to ještě neřeším akutně
cipis
Příspěvky: 4444
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od cipis »

Na okna se musíš zeptat projektanta, co ti dělal požární zprávu - musí se kvůli FVE předělat. Změní se totiž dle hasičů celá řada věcí.
A v pamfletu, co tu koluje od hasičů, tak se snad dokonce píše 1 m odstup. Ale tam se píše věcí, podle něj by se drtivá většina FVE musela demontovat.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3579
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od rva »

U offgridů přetok neuděláš i kdyby ses na hlavu stavěl. Tak proč mít nabíječku zvlášt, když u offgridu ji máš v ceně. U některých hybridů záleží na nastavení, ale s bateriemi dovedou běžet bez přetoků.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

rva píše: sob pro 09, 2023 11:32 am U offgridů přetok neuděláš i kdyby ses na hlavu stavěl. Tak proč mít nabíječku zvlášt, když u offgridu ji máš v ceně. U některých hybridů záleží na nastavení, ale s bateriemi dovedou běžet bez přetoků.
sledoval jsem video od Amperáka ohledně těchto měničů,než přepne tak stačí udělat přetoky malé,ale stačí aby to elektroměr zaznamenal,což mi dost dává smysl
takže to zřejmě není vhodné řešení,nerad bych řešil ty přetoky s čezem
jediný co je odzkoušený a funkční co jsem našel,je Axpert king 1 u té 2 už se vedou diskuze
jahodovák
Příspěvky: 1944
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od jahodovák »

Aexpert max se dá sehnat 8kw a dají se dávat i 3 na trojfázový provoz,nebo pro zvýšení výkonu i několik vedle sebe,přetok nepřichází v úvahu ani náhodou,je to způsobeno konstrukcí toho měniče.Přetížení většina aexpertů vydrží o trochu déle než je v návodu ale ne o moc,na maximální výkon ale bez problémů trvale.Pokud by se ale měly někdy dávat vedle sebe,doporučuji radši hned vzít aby v budoucnu nebyl problém,ono ač jde o stejný výrobek,bývají časem změny,které to poté komplikují.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Soban
Příspěvky: 3517
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Soban »

Koukni na must ze zdejšího obchodu.
Pokud nenastavíš režim SUB tak přetok nehrozí.

Jinak samozřejmě s vadným FW přetok hrozí pokud měnič nemá dvojitou konverzi.
Naposledy upravil(a) Soban dne sob pro 09, 2023 12:27 pm, celkem upraveno 1 x.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

cipis píše: sob pro 09, 2023 11:18 am Na okna se musíš zeptat projektanta, co ti dělal požární zprávu - musí se kvůli FVE předělat. Změní se totiž dle hasičů celá řada věcí.
A v pamfletu, co tu koluje od hasičů, tak se snad dokonce píše 1 m odstup. Ale tam se píše věcí, podle něj by se drtivá většina FVE musela demontovat.
asi nic takového řešit nebudu,požární zpráva se dělala před mnoha lety a já nějak asi nepotřebuji řešit změny,nemám ani pojištění domu :lol:
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

Soban píše: sob pro 09, 2023 11:50 am Koukni na must ze zdejšího obchodu.
Pokud nenastavíš režim SUB tak přetok nehrozí.

Jinak samozřekmě s vadným FW přetok hrozí pokud měnič nemá dvojitou konverzi.
no dokonce amperakovi někdo argumentoval tím,že i ten king 2 nemá už galvanické oddělení a když se stane neobkecáš to,jsem vyučený rozvoďák a dodnes vidím,jak se chová čez a fakt se s tím pak už mnoho nenadělá a podmínky mají jasné
teď mi dali nový elektroměr v lednu,nevím zda ten umí už tohle zaznamenat,ale od nového roku budou všechny měnit do roku 27 za chytré a já bych rád už to fakt měl ošefované
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

jahodovák píše: sob pro 09, 2023 11:48 am Aexpert max se dá sehnat 8kw a dají se dávat i 3 na trojfázový provoz,nebo pro zvýšení výkonu i několik vedle sebe,přetok nepřichází v úvahu ani náhodou,je to způsobeno konstrukcí toho měniče.Přetížení většina aexpertů vydrží o trochu déle než je v návodu ale ne o moc,na maximální výkon ale bez problémů trvale.Pokud by se ale měly někdy dávat vedle sebe,doporučuji radši hned vzít aby v budoucnu nebyl problém,ono ač jde o stejný výrobek,bývají časem změny,které to poté komplikují.
a v návodu je to kolik náhodou nevíš,ať to nemusím hledat?
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

jahodovák píše: sob pro 09, 2023 11:48 am Aexpert max se dá sehnat 8kw a dají se dávat i 3 na trojfázový provoz,nebo pro zvýšení výkonu i několik vedle sebe,přetok nepřichází v úvahu ani náhodou,je to způsobeno konstrukcí toho měniče.Přetížení většina aexpertů vydrží o trochu déle než je v návodu ale ne o moc,na maximální výkon ale bez problémů trvale.Pokud by se ale měly někdy dávat vedle sebe,doporučuji radši hned vzít aby v budoucnu nebyl problém,ono ač jde o stejný výrobek,bývají časem změny,které to poté komplikují.
100ms při ≥ 205% zátěži; 5s při ≥ 150% zátěži; 10s při 110%-150% zátěži
to je asi ono?
cipis
Příspěvky: 4444
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od cipis »

Ze zákona pojištění stavby mít musíš. A je otázka pojišťovny, jestli ti to pojistí, když nebude mít aktuální zprávu.
A to, že se dělala před lety, je přesně ten důvod, proč bys měl udělat novou. Došlo/dojde totiž k radikální změně, což bohužel FVE opravdu je, takže by měla být nová, reflektovat všechny nové skutečnosti. A s tím samozřejmě následné povinnosti. Třeba vypnutí tlačítkem atd.
Pepsin píše: sob pro 09, 2023 11:51 am asi nic takového řešit nebudu,požární zpráva se dělala před mnoha lety a já nějak asi nepotřebuji řešit změny,nemám ani pojištění domu :lol:
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

tak se dívám na panely 500wp při osazení 9ks do jednoho pole x2 jsem na 9kwp energie do měniče
což by bylo asi dost,možná ze začátku by stačilo jen jedno pole a uvidí se,je to fakt alchymie to udělat tak,aby to dávalo smysl a zbatečně nestálo moc,nebo zůstavalo hodně energie na střeše,sice mám bazén 32kubíků tak bych mohl bybíjet přebytky do něj,uvidíme v reálu
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

cipis píše: sob pro 09, 2023 12:01 pm Ze zákona pojištění stavby mít musíš. A je otázka pojišťovny, jestli ti to pojistí, když nebude mít aktuální zprávu.
A to, že se dělala před lety, je přesně ten důvod, proč bys měl udělat novou. Došlo/dojde totiž k radikální změně, což bohužel FVE opravdu je, takže by měla být nová, reflektovat všechny nové skutečnosti. A s tím samozřejmě následné povinnosti. Třeba vypnutí tlačítkem atd.
Pepsin píše: sob pro 09, 2023 11:51 am asi nic takového řešit nebudu,požární zpráva se dělala před mnoha lety a já nějak asi nepotřebuji řešit změny,nemám ani pojištění domu :lol:
to tlačítko jsem četl,že hasiči nehasí
nic tedy o tom pojištění povinném nevím,nevím teda jak by mne donutili a hlavně mám býv přítelkyni co pojistky dělá a nikdy když to probíráme a ví jak to mám v životě nic takového neříkala.
Je toho mnoho co se říká,revize komína co málokdo dělá,stejně tak u norem co jsou doporučené nikoliv závazné atd atd
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: FVE po radách od členů

Příspěvek od Pepsin »

cipis píše: sob pro 09, 2023 12:01 pm Ze zákona pojištění stavby mít musíš. A je otázka pojišťovny, jestli ti to pojistí, když nebude mít aktuální zprávu.
A to, že se dělala před lety, je přesně ten důvod, proč bys měl udělat novou. Došlo/dojde totiž k radikální změně, což bohužel FVE opravdu je, takže by měla být nová, reflektovat všechny nové skutečnosti. A s tím samozřejmě následné povinnosti. Třeba vypnutí tlačítkem atd.
Pepsin píše: sob pro 09, 2023 11:51 am asi nic takového řešit nebudu,požární zpráva se dělala před mnoha lety a já nějak asi nepotřebuji řešit změny,nemám ani pojištění domu :lol:
hledám na netu a nic takového o pojištění tady není???

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek