Jak správně prodrátovat string ve dvou řadách?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Meduza
Příspěvky: 16
Registrován: sob lis 06, 2021 10:07 am

Jak správně prodrátovat string ve dvou řadách?

Příspěvek od Meduza »

Ahoj,
v mé instalaci jsem dospěl do bodu montování a zapojování panelů.
Jsou to stříšky V a Z orientované. Panely halfcut s oddělenými plus a minus terminaly
Lámu si teď hlavu s tím, jak je co nejsprávněji prodrátovat.

Zapojení 1.
Nejjednodušší, ale špatně kvůli indukci při úderu bleskem. Nebo?

Zapojení 2.
To se mi pozdává nejvíce, ale jak je to s těmi obdélníkovými smyčkami (šrafované s otazníkem)

Zapojení 3.
Obdobné jako 2., panely situovány PLUSy nahoru. Ale na tom se mi nelíbí, to křižování kabelu pod panely. Musel bych je tam vyvázat (viset se mi je nechce nechat, aby mi zbytečně netahaly za terminály) a navíc bych do nich musel vrtat dírky protože na kratší straně rámu uprostřed žádné nejsou. A stejně tam nakonec zbydou ty trojúhelníkové smyčky (šrafované s otazníkem)

Zapojení 4.
Maximalistická varianta, vratný kabel pod panely veden cikcak mezi terminály. Přijde mi to zbytečně složité na uchycení, plus navíc zbytečně vyplýtvaný kabel a z toho vyplývající větší úbytek napětí.

A když už jsem tady, tak mám otázku ohledně pospojení a uzemnění. Stačí pospojit a uzemnit konstrukce (AL profily)?Nebo je opravdu nutné pospojit i všechny panely. ANO mají černé lakované rámy, ale zkoušel jsem je proměřit a všechny mají odpor vůči konstrukci do 0,4 Ohmu.

Odkaz na fotky:
https://photos.app.goo.gl/GbRUmD8BByKirqhK9

Pardon, už jsem asi starej ale nějak nechápu, jak se tady vkládají fotky pomocí toho IMG tlačítka :)
Nápovědu jsem si přečetl, zkusil vložit odkazy vedoucí na google fotky a psalo mi to "Nelze zjistit rozměry obrázku" a nasledně nešlo odeslat.
Díky za reakce.
Meduzovo Temelín(ek), Praha 5, 32x385 Wp JA Solar (4 stringy po 8 panelech, total 12,32 kWp), stříšky 20°VZ, 3x Multiplus II 3000 (momentálně 3x paraelně 1F), MPPT SmartSolar RS 450/200 Tr. 3x Pylontech 3000C. Vytěžování praním, žehlením a manuálnim řízenim tepelného čerpadla (Haier 7,8 kW) babičkou na telefonu :)
Soban
Příspěvky: 3514
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Jak správně prodrátovat string ve dvou řadách?

Příspěvek od Soban »

1 je nejrozumější ne?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Neo
Příspěvky: 262
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Jak správně prodrátovat string ve dvou řadách?

Příspěvek od Neo »

Délku kabelu a indukčnost při úderu bleskem bych neřešil. Kabely natáhni tak aby nikde nevysely, stahovací pásky UV odolné a raději jich dej víc než míň. U varianty 2,3,4 je zbytečná délka mínus vodiče.
Hromosvod máš po obvovu střechy. Takže propojit veškeré Al konstrukce se stávajícím hromosvodem. Vodič AlMgSi (bude sním snadnější práce) nebo FeZn. Svorky pro připojení ke stavájícímu hromosvodu třeba takové https://www.dek.cz/pobocka-olomouc/prod ... ci-ss-fezn
Pro připojení k Al konstrukci soláru svorky třeba tyto https://www.dek.cz/pobocka-olomouc/prod ... 1-uni-fezn
Udělal bych zelenou variantu podle obrázku a svorky všude po jedné. Pospojení Al konstrukce a Al rámu panelů mě příjde zbytečné. Jestli červenou nebo zelenou je asi jedno, zelená bude dražší ale bude se líp dělat,
Nevím přesně co se píše v normě ale hlavně používat mozek a nebýt papežštější než papež. :)
Přílohy
hromosvod.jpg
++
Meduza
Příspěvky: 16
Registrován: sob lis 06, 2021 10:07 am

Re: Jak správně prodrátovat string ve dvou řadách?

Příspěvek od Meduza »

Co se té indukce týče, tak nevím, ale všude se zdůrazňuje, že vodiče mají být pod panely vedené souběžně. Tak se tomu snažím vyhovět.
Co se hromosvodu týče, tak jsem ho naopak předělával tak, abych dodržel obecně doporučenou vzdálenost 50 cm. Tedy ne, hromosvod pospojovat s konstrukcí nehodlám. Nechci řešit svodiče tř. 1.
Jak se do čerta vkládají ty obrázky? Jdou připojit jako příloha asi koukám?
Meduzovo Temelín(ek), Praha 5, 32x385 Wp JA Solar (4 stringy po 8 panelech, total 12,32 kWp), stříšky 20°VZ, 3x Multiplus II 3000 (momentálně 3x paraelně 1F), MPPT SmartSolar RS 450/200 Tr. 3x Pylontech 3000C. Vytěžování praním, žehlením a manuálnim řízenim tepelného čerpadla (Haier 7,8 kW) babičkou na telefonu :)
Meduza
Příspěvky: 16
Registrován: sob lis 06, 2021 10:07 am

Re: Jak správně prodrátovat string ve dvou řadách?

Příspěvek od Meduza »

Pokus o vložení obrázků :)
Přílohy
IMG_20220702_092952.jpg
IMG_20220702_093215.jpg
IMG_20220702_093126.jpg
IMG_20220702_093033.jpg
IMG_20220702_093810.jpg
IMG_20220702_093744.jpg
IMG_20220702_093734.jpg
IMG_20220702_093719.jpg
Meduzovo Temelín(ek), Praha 5, 32x385 Wp JA Solar (4 stringy po 8 panelech, total 12,32 kWp), stříšky 20°VZ, 3x Multiplus II 3000 (momentálně 3x paraelně 1F), MPPT SmartSolar RS 450/200 Tr. 3x Pylontech 3000C. Vytěžování praním, žehlením a manuálnim řízenim tepelného čerpadla (Haier 7,8 kW) babičkou na telefonu :)
Atman
Příspěvky: 307
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Jak správně prodrátovat string ve dvou řadách?

Příspěvek od Atman »

Meduza píše: Co se hromosvodu týče, tak jsem ho naopak předělával tak, abych dodržel obecně doporučenou vzdálenost 50 cm. Tedy ne, hromosvod pospojovat s konstrukcí nehodlám. Nechci řešit svodiče tř. 1.
No neviem. podľa obrázku ti valivá guľa bude ležať na paneloch, počítal si polomer? Podľa fotky sa to nedá takto určiť.Určite by som asi urobil vyššie jímače. A ti ostré hrany na pripojení jímača k zvodu tiež nie sú OK, tam sa robí široký oblúk, o to skôr blesk z jímača skočí na panely alebo sa rozvetví .
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
Meduza
Příspěvky: 16
Registrován: sob lis 06, 2021 10:07 am

Re: Jak správně prodrátovat string ve dvou řadách?

Příspěvek od Meduza »

Jj, je to navržené na r=45m plus 10 cm
Meduzovo Temelín(ek), Praha 5, 32x385 Wp JA Solar (4 stringy po 8 panelech, total 12,32 kWp), stříšky 20°VZ, 3x Multiplus II 3000 (momentálně 3x paraelně 1F), MPPT SmartSolar RS 450/200 Tr. 3x Pylontech 3000C. Vytěžování praním, žehlením a manuálnim řízenim tepelného čerpadla (Haier 7,8 kW) babičkou na telefonu :)
Neo
Příspěvky: 262
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Jak správně prodrátovat string ve dvou řadách?

Příspěvek od Neo »

Meduza píše:Co se té indukce týče, tak nevím, ale všude se zdůrazňuje, že vodiče mají být pod panely vedené souběžně. Tak se tomu snažím vyhovět.
Když máš jasno tak proč se ptáš :)
Meduza píše:Co se hromosvodu týče, tak jsem ho naopak předělával tak, abych dodržel obecně doporučenou vzdálenost 50 cm. Tedy ne, hromosvod pospojovat s konstrukcí nehodlám. Nechci řešit svodiče tř. 1.
Jak se do čerta vkládají ty obrázky? Jdou připojit jako příloha asi koukám?
Jasně, výboj si řekne 50cm tam skákat nebudu :) Od té doby kdy normy vylepšuje úředník z kancelářské židle za podpory lobistů si nedělám iluze o nějakém zvýšení ochrany majetku či větší bezpečnosti.
Snad jediným doporučením pro tebe je oslovit projektanta na hromosvody, renomovanou firmu, a požadovat revizi hromosvodu.
Úředník bude spokojený, lobista bude spokojený, projektant taky, montážní firma taky, ty taky, ale hlavně budeš o pár kKč lehčí.
Zdar
++
crc32
Příspěvky: 35
Registrován: ned čer 26, 2022 6:48 pm

Re: Jak správně prodrátovat string ve dvou řadách?

Příspěvek od crc32 »

Neo píše:
Meduza píše:Co se hromosvodu týče, tak jsem ho naopak předělával tak, abych dodržel obecně doporučenou vzdálenost 50 cm. Tedy ne, hromosvod pospojovat s konstrukcí nehodlám. Nechci řešit svodiče tř. 1.
Jak se do čerta vkládají ty obrázky? Jdou připojit jako příloha asi koukám?
Jasně, výboj si řekne 50cm tam skákat nebudu :) Od té doby kdy normy vylepšuje úředník z kancelářské židle za podpory lobistů si nedělám iluze o nějakém zvýšení ochrany majetku či větší bezpečnosti.
Kdyz to prizemnite tak to tam skoci natuty, ono to ma dve strany mince. Nejlepsi reseni je snazit se polapit vyboj co nejdal a co nejprimejsi cestou ho svest do zeme a to ostatni schovat "do stinu", ale je to v celku zajimave sledovat jak kazdy revizak/projektant/elektrikar tlaci jinou cestu, jeste ze mame ty jednoznacne vylozitelne a "radoby nezavazne" normy ktere si bez zaplaceni ani nemuzete precist :)
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak správně prodrátovat string ve dvou řadách?

Příspěvek od kodl69 »

To neo: nevytrhávej z kontextu. Dostatečná vzdálenost je jedna věc, je nějak empiricky stanovená, možná i úředníkem. Ale to podstatný je, že panely vč. konstrukce musí být v ochranném úhlu (nebo jinak a obecně správněj: v prostoru pod valící se koulí) jímačů. Zase, je to empiricky odzkoušený, že to obvykle stačí. Takže 1.) LPS, 2.) revize, 3.) pojištění je kompletní ochrana před bleskem...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Meduza
Příspěvky: 16
Registrován: sob lis 06, 2021 10:07 am

Re: Jak správně prodrátovat string ve dvou řadách?

Příspěvek od Meduza »

to kodl69: doufal jsem, ze se tu k tomu vyjádříš. Mohl bys mi prosím něco doporučit i k tomu prodrátování? Díky
Meduzovo Temelín(ek), Praha 5, 32x385 Wp JA Solar (4 stringy po 8 panelech, total 12,32 kWp), stříšky 20°VZ, 3x Multiplus II 3000 (momentálně 3x paraelně 1F), MPPT SmartSolar RS 450/200 Tr. 3x Pylontech 3000C. Vytěžování praním, žehlením a manuálnim řízenim tepelného čerpadla (Haier 7,8 kW) babičkou na telefonu :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek