Lhotka - pokusný off-grid

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1281
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od TomHC »

Ja som na túto FV loď naskočil až teraz, ale som celkom rád, že ma obišli olovené akumulátory. Veď to je horšie ako choré a nemé decko :shock:
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

Díky za postřehy!
michalko99 píše: AGM,VRLA,SEALED sa daju chapat ako VRLA. Rozdiel je len VRLA,GEL,SEALED.
- ano, to je tak nějak pochopitelné, myslel jsem si to správně.
michalko99 píše: Nenastavuj regulator cez to pripecene menu. Maju to tam dost dobre z vyroby,
- jedině přes kabel, na dálku jen když nejsem doma a potřebuju do toho hrábnout...
michalko99 píše: UVW= zmeni sa farbe LED pre baterku zo zelenej na oranzovu, vystup LOAD ide dalej
Ano, dedukci jsem měl OK. Kdž pohledám, tak mi vychází 12,2V a baterie je na 50% - zde ještě nedochází k sulfaci, nižší je tedy NOK..
michalko99 píše: Over volt disconnect/reconnect...
- změřim při osvitu na baterii. Dle grafů, pokud se tomu dá věřit, jsem na baterce měl max. 14,76V, ale to bylo v režimu "ladění". Uvidíme dneska, baterky jsem dobil, je zima a tak se to bude chovat dost nekorektně, k pokusum ideálně :-)
michalko99 píše: c), d), e)
- to je již naprosto jasné :-)
michalko99 píše: f)Ak pripojis nahle velku zataz na akumulator, napatie klesne. Ak klesne pod Boost Recon Charg. Volt.(xxx V), regulator sa prepne sam do BOOST a zacne znova BOOST fazu nabijania.Toto nastavenie si musis stanovit sam.
- zde při monitorování by mělo být v programu u BAT přepnuto do režimu "FLOAT", pokud bude nad zadanou hodntu, pokud bude nižší, bude BOOT - to jsem snad taky pochopil
michalko99 píše: 2. Kupil si ten panel z bazaru? ...
Neozval se, takže sháním dál - ideál těch 375Wp s Voc do 60V, by to mohlo zvládnout a teoreticky za "tmy" by to vykrylo spotřebu. Ano, předpoklad je, že panel bude v pozdějším časem přepojen na 24V. V tuto chvíli, to, na co jsem to pokusně stavěl vím, že nebude fungovat na 100%. Celý systém při přechodu na 24V bych musel překopat a vyměnit step-up měniče za step-down (komplet wifi routery + zdroj NTB), nebo výstup konvertovat rovnou na 12V.
Takže jsem spíš přemýšlel nad tím jedním panelem a zapojit na ten regulátor to maximum ve Wp a pak i za velmi nízkého osvitu bych měl těch X watíků i v zimě v off-grid. Přes léto to bude úplně v klidu, spíš ještě budu muset vymyslet, kde to budu spotřebovávat.
Otáčení bych fakt chtěl zkusit, hlavně s těmi 140Wp, nebo s jedním větším.
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

Díky Rottenkiwi!
rottenkiwi píše: AK mam baterky dostatocne nabite / zalezi na poslednom minimalnom napati...
Tady se do toho pokusim ještě hodit vidle (kdyžtak mě prosím oprav) :-D ,budu hodně pesimistický .. a vezmu reálnou připojenou kapacitu, za předpokladu, že AKU je ve chvalitebném stavu: 100Ah + 100Ah (teor. 2400Wh), kde reálná využitelná, abych je neničil, je 50% .. tudíž 1200 Wh, do toho zmíněné samovybíjení (BAT není v ideální teplotě, beru v potaz extrém 300Wh), zbylo mě 900Wh mínus spotřeba 150Wh. Ale do 100% kapacity musím dobít 450Wp (samovybíjením trpí oba AKU, reálně tedy bude předpoklad, že bude potřeba dodat více, než je zmíněno). Takto jdou moje úvahy .. ale třeba to mám cele blbě.
rottenkiwi píše: Tak si musim vybrat, co je pre mna dolezite a tak nastavit napatia.
Tady dost dobře nechápu, asi bych to potřeboval lépe vysvětlit. Co si myslím: i když mám napětí, tak přeci potřebuju i proud, abych nabíjel. Pokud mám jen napětí a trochu proudu, nikdy to nenabiju.
Co mám za temné období pár postřehů:
Pokud vůbec nesvítilo, bylo z panelů sotva 1/10 Wp, to nedá ani na ztráty AKU :-))
Pokud fakt praží (viz neděle), tak to jelo i na 140Wp. Rozdíly jsou neuvěřitelný.
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
michalko99
Příspěvky: 22
Registrován: pát lis 11, 2022 6:58 pm
Bydliště: Tvrdošín, Slovensko

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od michalko99 »

Forrest píše:Díky za postřehy!
michalko99 píše: AGM,VRLA,SEALED sa daju chapat ako VRLA. Rozdiel je len VRLA,GEL,SEALED.
- ano, to je tak nějak pochopitelné, myslel jsem si to správně.
michalko99 píše: Nenastavuj regulator cez to pripecene menu. Maju to tam dost dobre z vyroby,
- jedině přes kabel, na dálku jen když nejsem doma a potřebuju do toho hrábnout...
michalko99 píše: UVW= zmeni sa farbe LED pre baterku zo zelenej na oranzovu, vystup LOAD ide dalej
Ano, dedukci jsem měl OK. Kdž pohledám, tak mi vychází 12,2V a baterie je na 50% - zde ještě nedochází k sulfaci, nižší je tedy NOK..
michalko99 píše: Over volt disconnect/reconnect...
- změřim při osvitu na baterii. Dle grafů, pokud se tomu dá věřit, jsem na baterce měl max. 14,76V, ale to bylo v režimu "ladění". Uvidíme dneska, baterky jsem dobil, je zima a tak se to bude chovat dost nekorektně, k pokusum ideálně :-)
michalko99 píše: c), d), e)
- to je již naprosto jasné :-)
michalko99 píše: f)Ak pripojis nahle velku zataz na akumulator, napatie klesne. Ak klesne pod Boost Recon Charg. Volt.(xxx V), regulator sa prepne sam do BOOST a zacne znova BOOST fazu nabijania.Toto nastavenie si musis stanovit sam.
- zde při monitorování by mělo být v programu u BAT přepnuto do režimu "FLOAT", pokud bude nad zadanou hodntu, pokud bude nižší, bude BOOT - to jsem snad taky pochopil
michalko99 píše: 2. Kupil si ten panel z bazaru? ...
Neozval se, takže sháním dál - ideál těch 375Wp s Voc do 60V, by to mohlo zvládnout a teoreticky za "tmy" by to vykrylo spotřebu. Ano, předpoklad je, že panel bude v pozdějším časem přepojen na 24V. V tuto chvíli, to, na co jsem to pokusně stavěl vím, že nebude fungovat na 100%. Celý systém při přechodu na 24V bych musel překopat a vyměnit step-up měniče za step-down (komplet wifi routery + zdroj NTB), nebo výstup konvertovat rovnou na 12V.
Takže jsem spíš přemýšlel nad tím jedním panelem a zapojit na ten regulátor to maximum ve Wp a pak i za velmi nízkého osvitu bych měl těch X watíků i v zimě v off-grid. Přes léto to bude úplně v klidu, spíš ještě budu muset vymyslet, kde to budu spotřebovávat.
Otáčení bych fakt chtěl zkusit, hlavně s těmi 140Wp, nebo s jedním větším.
Super. Som rad ze si vsetko pochopil spravne. Len este uvediem na spravnu mieru ten osvit panelov. Bohuzial, ked je zatiahnute, alebo nebodaj "chcije", nedostanes z toho nic. Moje 790Wp pole(2 panely v serii(VOC 2x41V)) mi pri zamracenej oblohe a dazdi dokazu vyrabat len ~30W. Vtedy sa regulator ani neprepne do MPPT modu, ale je len PWM rezime(napatie z panelov je len malicko vyssie ako napatie akumulatora). Ja mam ale len moznost mat panely na vychod, tak som musel odhadnut co na to mozem pripojit. V decembri som bol len v bypass mode, kedy vsetka zataz isla z externeho zdroja-elektraren pokryvala len vlastnu spotrebu. Dnes je to uz lepsie-svieti slnko, tak doteraz mi to vyrobilo 1270Wh a momentalne ide stale do akumulatorov 65W-odraz od panelaku naproti.

Skusal som aj panelovanie paralelne-podla datasheetu by mal mat regulator vyssiu ucinnost,ale nefungovalo mi to tak-dodavany vykon bol pri rovnakych svetelnych podmienkach(meranie bolo zrealizovane behom 20 minut) nizsi ako pri seriovom zapojeni.

Nenechaj sa odradit. Olovo nie je take zle, ked vies co od neho cakat a nejdes s nim nadoraz. Nie kazdy ma 3000€ na LiFePO4. Ako hobby je to super vec
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

Graf vs skutečnost = musím to změřit přímo za osvitu na baterce. (to co ukazuje program, jsem změřil na baterce - u cloudu si nejsem jistej, jestli to nekecá)...
Boost jsem přenastavil radši na 14,40V, ale na grafu cloudu zapisuje 14,56V, včera jsem měl boost 14,6V a na grafu cloudy ukazovalo 14,89V.
To samé když byl float 13,8V ,tak graf ukazuje 14,1V..ve floatu bylo slyšet šumění, šel jsem dolů na 13,65V a ukazuje to 13,81V. Nepřesnost tam asi bude, musím to změřit ve skutečnosti. Radši bych s tím floatem cuknul na hranici 13,5V aby to nešumělo a boost ještě o 0,2V níže. Snad to stihnu změřit až přijedu dom...
Nebo jsou ty BAT fakt špatný (to šumění je takový dost napovídající), protože po odpojení dobíjení to při tom odběru hned klesne na 12,6V a padá to jako hruška - za 3h na 12,25V. Vidím to na novou BAT :-), protože nemám vůbec srovnání.
No a nebo přenastavím spodní mez na 11V.
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Soban »

Pokud nabitá baterka bez odběru má za 3h 12.25V tak je KO.

Float 13.5V Bost 14.1V a musí to chodit.
Pokud ne je něco špatně.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

Soban píše:Pokud nabitá baterka bez odběru má za 3h 12.25V tak je KO.

Float 13.5V Bost 14.1V a musí to chodit.
Pokud ne je něco špatně.
Odběr tam je cca konstantně 15W
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
michalko99
Příspěvky: 22
Registrován: pát lis 11, 2022 6:58 pm
Bydliště: Tvrdošín, Slovensko

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od michalko99 »

Forrest píše:Graf vs skutečnost = musím to změřit přímo za osvitu na baterce. (to co ukazuje program, jsem změřil na baterce - u cloudu si nejsem jistej, jestli to nekecá)...
Boost jsem přenastavil radši na 14,40V, ale na grafu cloudu zapisuje 14,56V, včera jsem měl boost 14,6V a na grafu cloudy ukazovalo 14,89V.
To samé když byl float 13,8V ,tak graf ukazuje 14,1V..ve floatu bylo slyšet šumění, šel jsem dolů na 13,65V a ukazuje to 13,81V. Nepřesnost tam asi bude, musím to změřit ve skutečnosti. Radši bych s tím floatem cuknul na hranici 13,5V aby to nešumělo a boost ještě o 0,2V níže. Snad to stihnu změřit až přijedu dom...
Nebo jsou ty BAT fakt špatný (to šumění je takový dost napovídající), protože po odpojení dobíjení to při tom odběru hned klesne na 12,6V a padá to jako hruška - za 3h na 12,25V. Vidím to na novou BAT :-), protože nemám vůbec srovnání.
No a nebo přenastavím spodní mez na 11V.
Dobre rano. K tym rozdielnym napatiam..Velku ulohu tam hra cele tvoje zapojenie. Ake dlhe mas kable od regulatora k akumulatorom, aky prierez a co je v ceste. Staci nejaky istic alebo nedajboze cinsky odpajac a straty su na svete. Ja mam od regulatora cez 50A shunt k hlavnyn akumulatorom 40A poistku a k zaloznym aku 20A poistku. Nic ine v ceste nie je.
V pripade ak mas moznost, vyskusaj presnost merania regulatora. Namiesto AKU pripoj DC zdroj, nastav 11V a porovnaj napatia na disleji a na cloude. Potom zmen napatie na 13,8V a zopakuj, A este raz pri 14,5V. Panely musia byt odpojene!!!

Vyskusaj ten kapacitny test akumulatorov..Jeden cyklus ich urcite nezabije, ale urcite ich nenechavaj vybite. Ihned po ukonceni testu treba nabijat na BOOST hodnotu a ked prud spadne na 2A, zniz napatie na FLOAT hodnotu a podrz ich tam par hodin. Nechaj odpocinut par hodin a potom zmeraj napatie na svorkach bez akejkolvek zataze. Bez znamej hodnoty kapacity nebudes vediet co od AKU cakat..

Sumenie akumulatorov som pocul aj ja ked som nabijal. To je normalny jav. Problem je odfukovanie cez pretlakove ventily. Pokial pocujes odfukovanie, je to uz na skodu-nefunguje spravne rekombinacia v akumulatore-moze byt tazko sulfatovany=pred smrtou

Velmi ma zaujima ten cloud. Mal som zakupeny BLE modul, ale bol nepouzitelny. Dokazes vidiet regulator aj cez mobilne data a vidiet aj vyrobu za cely den?Vdaka za nejake info
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

Tak je to pomalu vyřešeno. Kuchnul jsem jednu baterku, o které jsem měl podezření, že není úplně OK... Při uvedení do Boost (dírama se na to už konečně dalo koukat) jsem pozoroval kdy začnou probublávat články. 5 ze 6 jich bublalo, jeden nee :-) takže jsem ji začal cyklovat. Kdo si hraje nezlobí. Bohužel nemám hustoměr, abych zjistil, že ten jeden článek je KO, ale předpokládán, že pokud "vaří" jen pět a jeden vůbec, tak to má za sebou...
Napětí na prázdno u této baterie po nabití je 12,8V ... Takže to už není taková trága a začínám mít optimismus.
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

michalko99 píše: Velmi ma zaujima ten cloud. Mal som zakupeny BLE modul, ale bol nepouzitelny. Dokazes vidiet regulator aj cez mobilne data a vidiet aj vyrobu za cely den? Vdaka za nejake info
Ano, mám to tak jak píšeš, ale přes WiFi: NTB 24/7 (tam mam mimo jiné puštěný Charge Controller), a dále provoz na cloudu, který je přístupný jak z mobilu, tak z PC.

1) Na BT modul se vyprdni. Pořiď si k tomu WiFi-2.4G-RJ45-A. Na fóru jsem uváděl toto:
Stanice je SLAVE, kabel se jako MASTER nechová (měl by být jako "odposlech" a ta WIFi nebo BT by měly být MASTER..
Pokud umíš pájet, zbastli si redukci sám ze 3ks THT RJ45 (např: https://konektor-kabel.cz/rj-45-zasuvka ... 881-tht-90), (žádný kupovaný redukce nepoužívej), a to tak, že nezávisle propoj všechny jedničky, dvojky, ... až po osmičku, dej si tu práci a poctivě pin s pinem. Kabeláž s RJ45 musí být vždy 1:1 a dodržuj páry - takže jeden "kroucák" sudá/lichá. Pokud to máš nějak extrémně daleko, tak napáruj tu 485, ať jde A/B po jednom twisteru jedné barvy (chápej to tak, že trojka a pětka bude jeden twister a 4 s 6 druhý).
Anebo si nakrimpluj ETH kabel 1:1 a v místě, kde chceš mít odbočku na ten modul si obnaž izolaci a napíchni se přímo na ty dráty. Zapojení je: dva krajní na RJ 7,8 GND a pak 1,2 je +5V a 3,4 RS485-B a 5,6 je RS485-A .. A zapojíš to wifi paralelně. Mě to funguje na první dobrou od začátku.
Když bych popsal připojení: do EPev zapojíš do 485 kabel, druhý konec do "bastlu" např do RJ číslo 1 z "bastlu" zapojíš kabel co jsi měl připojený do EPeveru a na ten co zbyde dáš třeba na 10 cm kablíček tu wifi...

2) přihlášení toho bazmeku do sítě je takový krkolomný, ale dá se to. Já se s tím s*al dlouho, protože se mi neustále přepínala wifina na telefonu k sítím, kde jsou data, takže jsem nejdřív musel poladit telefon... Nicméně při "párování" je nutnost mít zapnutou GPS, jinak to nelze nastavit. Návod na spárování mi dokonce poslali mejlem - není problém ti ho poslat).

3) Účet si zařiď přímo na suportu epever - jinak to nedělej, budeš se zbytečně trápit: https://www.epever.com/product/wifi-ada ... 4g-epever/ tam si najdi záložku "Reviews" (můj požadavek je Ondřej K). Odpověděli do 5 hodin s tím, že na e-mail přišly přihlašovací údaje). Až je budeš mít, můžeš začít používat jak aplikaci epever pair i web https://iot.epsolarpv.com/login.html
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
michalko99
Příspěvky: 22
Registrován: pát lis 11, 2022 6:58 pm
Bydliště: Tvrdošín, Slovensko

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od michalko99 »

Forrest píše:Tak je to pomalu vyřešeno. Kuchnul jsem jednu baterku, o které jsem měl podezření, že není úplně OK... Při uvedení do Boost (dírama se na to už konečně dalo koukat) jsem pozoroval kdy začnou probublávat články. 5 ze 6 jich bublalo, jeden nee :-) takže jsem ji začal cyklovat. Kdo si hraje nezlobí. Bohužel nemám hustoměr, abych zjistil, že ten jeden článek je KO, ale předpokládán, že pokud "vaří" jen pět a jeden vůbec, tak to má za sebou...
Napětí na prázdno u této baterie po nabití je 12,8V ... Takže to už není taková trága a začínám mít optimismus.

Toto sa mi najeko nepozdava..Ak vidis elektrolyt, tak to nemas VRLA, ale FLOODED. Mozes dat fotku tych akumulatorov? VRLA maju elektrolyt nasiaknuty vo vlaknach, takze sa daju nabijat v akejkolvek polohe, okrem polohy hore dnom..
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

michalko99 píše:
Forrest píše:Tak je to pomalu vyřešeno. Kuchnul jsem jednu baterku, o které jsem měl podezření, že není úplně OK.../quote]


Toto sa mi najeko nepozdava..Ak vidis elektrolyt, tak to nemas VRLA, ale FLOODED. Mozes dat fotku tych akumulatorov? VRLA maju elektrolyt nasiaknuty vo vlaknach, takze sa daju nabijat v akejkolvek polohe, okrem polohy hore dnom..
VRLA nemusi být nutně GEL nebo AGM preci... VRLA je i SEALED, jestli se nepletu
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Soban »

VRLA je i s elektrolitem pouze zavřená.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

Soban píše:VRLA je i s elektrolitem pouze zavřená.
jj, svatou pravdu máš. Jsem si udelal i tabulku s float a boost napětím těch pěti typů PB.
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

Vyzískal jsem ještě 1ks použité Fiamm 12FIT100/19, na které udělám test kapacity .. Bohužel byla dlouho uskladněna a napětí na ní, když se ke mě dostala, bylo 10,31V :-(
Nicméně při prvním nabití napěťově stoupala velmi pomalu (po tisícinách) a před prvním testem měla naprázdno 12,85V (cca 2h po odpojení z dobíjení. Pak jsem začal testovat a připojil na zátěž 115W (30min), napětí při připojení zátěže kleslo nepatrně (z hlavy nevím, mám napsáno na papíru), pak navýšení na 230W, dalších 30 minut... při ukončení testu bylo napětí 11,885V. Nechtěl jsem ji hned na začátku týrat...
Během týdne ji prubnu ještě jednou a to od začátku při zátěži na 230W - čistě teoreticky, pokud by byla nová, měla by vydržet 2,5 hodiny než se dostanu na 10,8V ...
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

Pár týdnů uplynulo, a od 20.2. do dneška mám natočeno téměř 27 kWh s tím, že 21 kWh udává spotřebováno.
únor = 1,35 kWh
březen = 8,5 kWh
duben = 11,8 kWh
květen = 5 kWh
-------
Nicméně, abych to poslal dál, mám v plánu toto:
Sehnat 2 panely do max. 440 Wp (třeba Jinko se 41,1 Voc), provést přípravu na 24V zástavbu, ale dočasně připojit pouze 1 panel a zatím provozovat na 12V. Píšou, že: 1170W/24V max a Voc max 92V při 25°C...
Tyto panely poté zapojit 2S, kvůli snížení proudu - to by jednotka mohla zvládnout, ne? Máte někdo takto zapojeno a v provozu?
Přechod na 24V = připojení 2x 100 Ah baterií s tím, že výstup měniče pojede ve stejném režimu, jen se změnou, že na výstupu bude stepdown pro wifi a spol na 12V a notebook stepdown na 19,5V, které jedou 24/7.
Případné přebytky budu řešit připojením APC UPS 1500 přes SSR relé, a hlídané to bude přes Relay Switch Controller - to celé napojeno přímo na BAT.
Je to blbost?
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

Ještě bych měl dotaz: Vydrží (zkoušel to někdo?) EPsolar XTRA3210N panel 450W s VoC=48V při provozu 12V Aku? V návodu píšou že max. výkon FVE je 580W/12V. Jde mi o to, jestli to přežije, než to překlopím na 24V...
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Soban »

Podívej u PWM musíš hlídat i napětí - musí sedět s baterkou jinak ji zničíš protože PWM funguje jako vypínač a spojuje panel s baterkou napřímo.

U MPPT tě napětí jaké má baterka nebo panel nezajímají! MPPT totiž napětí přizpůsobí u MPPT musí být pouze napětí větší jak napětí baterky.

Takže s jakým napětím panel můžeš připojit záleží na parametrech toho MPPT.

Pokud se dívám tak ten tvůj má 100V takže u panelu nesmíš překročit tuto hranici, jaká je baterka tě nezajímá.

Tak stejně na straně baterky dodává tento regulátor 30A takže připojená baterka musí snést tento proud, pokud ne tak baterku ničíš.

Jediný vliv na který má baterka je jaký maximální výkon z toho dostaneš.
Takže při 12V baterce a 30A je to 12*30=360W
A při 24 a 30A je to 24*30=720W

Takže připojit to můžeš, ale z toho 450W panelu při 12V baterce dostaneš pouze nějakých 360W, ale nic se nestane.

Jinak já když jsem koukal na parametry tak u tvého modelu píší:
Maximální nabíjecí výkon do baterie tohoto modelu je 30 A, což odpovídá výkonu panelu 390 Wp pro 12 V baterii nebo 780 Wp pro 24 V baterii. V případě, že bude panel dávat vyšší výkon, pak ho regulátor pouze omezí. Max. výkon FV panelů však nesmí být vyšší než 1,5 násobek nominálního výkonu regulátoru!
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od JiříK »

Vezme to bez reptání, jen ořízne výstupní proud na 30 ampér.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

JiříK píše:Vezme to bez reptání, jen ořízne výstupní proud na 30 ampér.
OK, přesně tak jsem si to myslel, ale třeba si to ověřit... O tom 1,5 násobku vím, po překročení by to byla asi smrt :-)
Baterky jsou na hranici s kapacitou cca 250Ah (budu muset přidat).
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek