Energetika jako taková

Souhrn tématu

Fórum se zaměřuje na aktuální stav a výzvy v energetice jako takové, především na rozvoj fotovoltaických zdrojů a skladování energie v Česku. Diskutuje se zde o potřebě zvýšení instalovaného výkonu, ekonomických aspektech provozu a vlivu cen elektřiny na trhu. Uživatelé sdílejí zkušenosti s řízením systémů a možnostmi zisku z prodeje přebytků energie v době špiček.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 4061
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Reputace:919
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8820
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od TomHC »

V čase núdze dokáže zásobovať obec celé hodiny. Pri Piešťanoch spustili najväčšie energetické úložisko svojho druhu na Slovensku

https://spravy.stvr.sk/2026/06/v-case-n ... slovensku/
Hlavný spotrebič: VW ID.4 | 2x MUST PH1800 5.5kW + GWL-SUN2000, 9kWp V+J+Z | 600 Ah LiFePO4 s BMS JBD 200A | SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT... | HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485).
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
unicast
Příspěvky: 2634
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace:492
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 49
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od unicast »

Franta2776 píše: stř čer 24, 2026 2:28 pm
Špatně je ČEZ,ERU, uhlobaroni,oligarchové a jejich poskoci ve vládě.

Jasně, spiknutí úplně všech. Tak určitě...

A co na to Hanlonova břitva? 😃
Kostěj
Příspěvky: 950
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace:127
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: ~60 V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 34
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od Kostěj »

TomHC píše: stř čer 24, 2026 4:15 pm
Pri Piešťanoch spustili najväčšie energetické úložisko svojho druhu na Slovensku
Náklady 21.000Kč/kWh. To by mi doma asi neprošlo.
7.8kWp (12x650Wp jih 35°: 2p3s EpeverTracer6420AN, 3p2s AxpertKing), AxpertKing 5kW/150V. LiFePo 34kWh: 18x280Ah (2022)+18x315Ah (2026). 2xJBDBMS-UART->ESP32->grafana+vytěžování 60V/4.8kW do NADO750. 5x280Wp (2013)-> přímotop.
Franta2776
Příspěvky: 6197
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace:635

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od Franta2776 »

unicast píše: stř čer 24, 2026 5:18 pm
Franta2776 píše: stř čer 24, 2026 2:28 pm
Špatně je ČEZ,ERU, uhlobaroni,oligarchové a jejich poskoci ve vládě.

Jasně, spiknutí úplně všech. Tak určitě...

A co na to Hanlonova břitva? 😃
Kdy výše jmenovani rozhodli ku prospĕchu MO zákazníků a daňových poplatníků?
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Valdano
Příspěvky: 2180
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Reputace:291
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od Valdano »

Kostěj píše: stř čer 24, 2026 5:52 pm
TomHC píše: stř čer 24, 2026 4:15 pm
Pri Piešťanoch spustili najväčšie energetické úložisko svojho druhu na Slovensku
Náklady 21.000Kč/kWh. To by mi doma asi neprošlo.
Bateriové uložiště BESS Nižná s výkonem 20 MW a kapacitou 20 MWh. V současnosti obsahuje 10 bateriových kontejnerů s výkonem 2 MWh/ks, které jsou připojeny na 20 kusů DC boxů a 100 kusů měničů (každý s výkonem 200 kW). Uložiště je napojeno do 4 kusů kontejnerových trafostanic (každá z nich je dimenzovaná na 6,8 MVA). Bateriové úložiště je připojeno v 110 kV uzlu existující elektrické stanice ve Veľkých Kostoľanoch a jedná se o systémový uzel, který mimo jiné má napomáhat v stabilitě sítě VVN. Je to řízeno na dálku z energetického dispečinku. Reakce na povel k najetí na plný výkon do 1s.

U takových bateriových uložišť jsou cenové relace nákladů na 1kWh samozřejmě někde úplně jinde než u domácích uložišť i když záleží jak které, protože existují i malá bateriová uložiště, která jsou aktuálně za ceny okolo 20t kč za kWh.

Spousta kutilů je zvyklých na nízké čínské ceny, ale to zdaleka neplatí vždy zejména ne u specializovaných uložišť. Například firma Renogy prodává malá bateriová uložiště složená z článku LiFePO4 s pevným elektrolytem. Tyto články mají polotuhý separátor, který odolává teplotám až 300 °C. Jejich bateriové moduly s kapacitou 1,3kWh, které jsou v podstatě kompletním bateriovým uložištěm včetně BMS jsou v prodeji za ceny okolo 20t kč. Zde je k nim podrobnější datasheet. Jednotlivé moduly se dají propojovat jak sériově tak i paralelně.
Uživatelský avatar
JozefSK
Příspěvky: 424
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm
Reputace:71

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od JozefSK »

Horko a bezvětří vystřelilo ceny elektřiny. Česko zažilo večerní špičku nad 692 EUR/MWh
Evropské trhy s elektřinou v posledních dnech ukázaly opačnou tvář léta, než na kterou si investoři do fotovoltaiky v posledních měsících zvykli. Pozornost přitahují, místo poledních propadů spotových cen do záporných hodnot, extrémní večerní špičky. V Česku ceny ve středu vystoupaly nad 692 EUR/MWh a podobně napjatý vývoj trh očekává také ve čtvrtek.

Hlavním důvodem prudkého růstu cen je kombinace vysokých teplot, rostoucí spotřeby kvůli chlazení a slabé výroby větrných elektráren. Převládající počasí nad velkou částí Evropy sice podporuje solární výrobu, zároveň však omezuje výrobu z větrných elektráren. To zvyšuje cenu elektřiny zejména v hodinách, kdy slunce rychle ztrácí výkon a spotřeba zůstává stále vysoká.

Situaci komplikuje také dostupnost klasických zdrojů. Ve Francii musely některé jaderné bloky omezit výkon kvůli vysoké teplotě vody v řekách, která limituje možnosti chlazení. Výkon snížila také švýcarská jaderná elektrárna Beznau. Vyšší teploty navíc zhoršují účinnost některých plynových zdrojů a mohou omezovat i přenosové kapacity vedení. Napětí bylo patrné i ve Velké Británii. Tamní provozovatel soustavy NESO vydal na středeční večer mimořádné letní upozornění na nízkou výkonovou rezervu...
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 2556
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Reputace:366
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7350
Kapacita baterie [kWh]: 38
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od JirkaE »

JozefSK píše: čtv čer 25, 2026 7:00 pm
Evropské trhy s elektřinou v posledních dnech ukázaly opačnou tvář léta, než na kterou si investoři do fotovoltaiky v posledních měsících zvykli. Pozornost přitahují, místo poledních propadů spotových cen do záporných hodnot, extrémní večerní špičky. V Česku ceny ve středu vystoupaly nad 692 EUR/MWh a podobně napjatý vývoj trh očekává také ve čtvrtek.

Hlavním důvodem prudkého růstu cen je kombinace vysokých teplot, rostoucí spotřeby kvůli chlazení a slabé výroby větrných elektráren. Převládající počasí nad velkou částí Evropy sice podporuje solární výrobu, zároveň však omezuje výrobu z větrných elektráren. To zvyšuje cenu elektřiny zejména v hodinách, kdy slunce rychle ztrácí výkon a spotřeba zůstává stále vysoká.
Tady se asi vysvětluje - jak to Franta myslel - s tím prodejem ve správný moment.

Dokázat denně 50kWh uložit - NAVÍC - a prodat po 21h denně do sítě může být velmi zajímavý kšeft 😉 který návratnost hodně zrychluje 👍

Klimošky po 19h drtí evropské sítě 😃 - ale nám tady - předpokládám téměř všem na foru - to v tento moment nevadí = je doba hojnosti :lol::lol:
Porovnání všech 4 stringů a nově i finálový celek s Victron a teploty vody bojlerů 1-3 a už i e-Transit :D :

DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS

Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test;)
Uživatelský avatar
Vertikal
Příspěvky: 27
Registrován: stř úno 18, 2026 3:15 am
Reputace:2
Lokalita: Raškovice
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od Vertikal »

Vyrábí ti, pro které je to rentabilní.
Jen na stejném trhu fungují zároveň dotované zdroje se zajištěnou cenou za jakoukoli cenou na trhu a zdroje, které ještě musí platit drahé CO2 povolenky.
Franta2776
Příspěvky: 6197
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace:635

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od Franta2776 »

Vĕtšinĕ z nás jak se systémy zvĕtšuji, teɗ leži železo minimálnĕ půldne ladem a zahalí.Pokud by se to mĕlo nechat řidit profesinálnim software, tak ročni úsporu u mĕ slibuji takovou.To na zimu stači:))
Screenshot_20260625_195943_Chrome.jpg
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Franta2776
Příspěvky: 6197
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace:635

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od Franta2776 »

A čeká nás nejdražší energie v Evropě.😂😂😂
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... m=z-boxiku
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
jars10
Příspěvky: 121
Registrován: úte čer 07, 2016 8:26 pm
Reputace:10

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od jars10 »

Franta2776 píše: čtv čer 25, 2026 8:04 pm
Vĕtšinĕ z nás jak se systémy zvĕtšuji, teɗ leži železo minimálnĕ půldne ladem a zahalí.Pokud by se to mĕlo nechat řidit profesinálnim software, tak ročni úsporu u mĕ slibuji takovou.To na zimu stači:))
Podle mne Cubee kecá. Používám. Po půl roce ladění už se chová, jak má, ale nevím, odkud bere údaje pro svoje oslavné výpočty.
Když jsem si vše řídil sám, výpočty mi vycházely reálněji. Akorát už nechci dělat strojníka.
Stačí mi teď 1x denně zkontrolovat Cubee a doufat, že po čase (dokončím roční cyklus) už poběží i bez dozoru.
Kajap
Příspěvky: 365
Registrován: pon črc 21, 2025 11:13 am
Reputace:0
Lokalita: Okoli

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od Kajap »

Kostěj píše: stř čer 24, 2026 5:52 pm
TomHC píše: stř čer 24, 2026 4:15 pm
Pri Piešťanoch spustili najväčšie energetické úložisko svojho druhu na Slovensku
Náklady 21.000Kč/kWh. To by mi doma asi neprošlo.
Dielo v hodnote 17 miliónov eur :-))

A to se vyplatí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot], IP [BOT], META