Energetika jako taková

Souhrn tématu

Fórum se věnuje aktuálním tématům v energetice jako takové, zejména rozvoji fotovoltaiky v Česku a výzvám spojeným s rostoucími cenami elektřiny. Diskutuje se zde o potřebě zvýšení instalovaného výkonu solárních panelů, skladování energie a vlivu počasí na energetickou bilanci. Uživatelé také zmiňují problémy s dostupností tradičních zdrojů a dopady na trh s elektřinou v Evropě.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 4061
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Reputace:919
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8820
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od TomHC »

V čase núdze dokáže zásobovať obec celé hodiny. Pri Piešťanoch spustili najväčšie energetické úložisko svojho druhu na Slovensku

https://spravy.stvr.sk/2026/06/v-case-n ... slovensku/
Hlavný spotrebič: VW ID.4 | 2x MUST PH1800 5.5kW + GWL-SUN2000, 9kWp V+J+Z | 600 Ah LiFePO4 s BMS JBD 200A | SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT... | HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485).
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
unicast
Příspěvky: 2633
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace:492
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 49
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od unicast »

Franta2776 píše: stř čer 24, 2026 2:28 pm
Špatně je ČEZ,ERU, uhlobaroni,oligarchové a jejich poskoci ve vládě.

Jasně, spiknutí úplně všech. Tak určitě...

A co na to Hanlonova břitva? 😃
Kostěj
Příspěvky: 950
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace:127
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: ~60 V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 34
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od Kostěj »

TomHC píše: stř čer 24, 2026 4:15 pm
Pri Piešťanoch spustili najväčšie energetické úložisko svojho druhu na Slovensku
Náklady 21.000Kč/kWh. To by mi doma asi neprošlo.
7.8kWp (12x650Wp jih 35°: 2p3s EpeverTracer6420AN, 3p2s AxpertKing), AxpertKing 5kW/150V. LiFePo 34kWh: 18x280Ah (2022)+18x315Ah (2026). 2xJBDBMS-UART->ESP32->grafana+vytěžování 60V/4.8kW do NADO750. 5x280Wp (2013)-> přímotop.
Franta2776
Příspěvky: 6197
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace:635

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od Franta2776 »

unicast píše: stř čer 24, 2026 5:18 pm
Franta2776 píše: stř čer 24, 2026 2:28 pm
Špatně je ČEZ,ERU, uhlobaroni,oligarchové a jejich poskoci ve vládě.

Jasně, spiknutí úplně všech. Tak určitě...

A co na to Hanlonova břitva? 😃
Kdy výše jmenovani rozhodli ku prospĕchu MO zákazníků a daňových poplatníků?
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Valdano
Příspěvky: 2180
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Reputace:291
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od Valdano »

Kostěj píše: stř čer 24, 2026 5:52 pm
TomHC píše: stř čer 24, 2026 4:15 pm
Pri Piešťanoch spustili najväčšie energetické úložisko svojho druhu na Slovensku
Náklady 21.000Kč/kWh. To by mi doma asi neprošlo.
Bateriové uložiště BESS Nižná s výkonem 20 MW a kapacitou 20 MWh. V současnosti obsahuje 10 bateriových kontejnerů s výkonem 2 MWh/ks, které jsou připojeny na 20 kusů DC boxů a 100 kusů měničů (každý s výkonem 200 kW). Uložiště je napojeno do 4 kusů kontejnerových trafostanic (každá z nich je dimenzovaná na 6,8 MVA). Bateriové úložiště je připojeno v 110 kV uzlu existující elektrické stanice ve Veľkých Kostoľanoch a jedná se o systémový uzel, který mimo jiné má napomáhat v stabilitě sítě VVN. Je to řízeno na dálku z energetického dispečinku. Reakce na povel k najetí na plný výkon do 1s.

U takových bateriových uložišť jsou cenové relace nákladů na 1kWh samozřejmě někde úplně jinde než u domácích uložišť i když záleží jak které, protože existují i malá bateriová uložiště, která jsou aktuálně za ceny okolo 20t kč za kWh.

Spousta kutilů je zvyklých na nízké čínské ceny, ale to zdaleka neplatí vždy zejména ne u specializovaných uložišť. Například firma Renogy prodává malá bateriová uložiště složená z článku LiFePO4 s pevným elektrolytem. Tyto články mají polotuhý separátor, který odolává teplotám až 300 °C. Jejich bateriové moduly s kapacitou 1,3kWh, které jsou v podstatě kompletním bateriovým uložištěm včetně BMS jsou v prodeji za ceny okolo 20t kč. Zde je k nim podrobnější datasheet. Jednotlivé moduly se dají propojovat jak sériově tak i paralelně.
Uživatelský avatar
JozefSK
Příspěvky: 424
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm
Reputace:71

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od JozefSK »

Horko a bezvětří vystřelilo ceny elektřiny. Česko zažilo večerní špičku nad 692 EUR/MWh
Evropské trhy s elektřinou v posledních dnech ukázaly opačnou tvář léta, než na kterou si investoři do fotovoltaiky v posledních měsících zvykli. Pozornost přitahují, místo poledních propadů spotových cen do záporných hodnot, extrémní večerní špičky. V Česku ceny ve středu vystoupaly nad 692 EUR/MWh a podobně napjatý vývoj trh očekává také ve čtvrtek.

Hlavním důvodem prudkého růstu cen je kombinace vysokých teplot, rostoucí spotřeby kvůli chlazení a slabé výroby větrných elektráren. Převládající počasí nad velkou částí Evropy sice podporuje solární výrobu, zároveň však omezuje výrobu z větrných elektráren. To zvyšuje cenu elektřiny zejména v hodinách, kdy slunce rychle ztrácí výkon a spotřeba zůstává stále vysoká.

Situaci komplikuje také dostupnost klasických zdrojů. Ve Francii musely některé jaderné bloky omezit výkon kvůli vysoké teplotě vody v řekách, která limituje možnosti chlazení. Výkon snížila také švýcarská jaderná elektrárna Beznau. Vyšší teploty navíc zhoršují účinnost některých plynových zdrojů a mohou omezovat i přenosové kapacity vedení. Napětí bylo patrné i ve Velké Británii. Tamní provozovatel soustavy NESO vydal na středeční večer mimořádné letní upozornění na nízkou výkonovou rezervu...
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 2554
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Reputace:366
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7350
Kapacita baterie [kWh]: 38
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od JirkaE »

JozefSK píše: čtv čer 25, 2026 7:00 pm
Evropské trhy s elektřinou v posledních dnech ukázaly opačnou tvář léta, než na kterou si investoři do fotovoltaiky v posledních měsících zvykli. Pozornost přitahují, místo poledních propadů spotových cen do záporných hodnot, extrémní večerní špičky. V Česku ceny ve středu vystoupaly nad 692 EUR/MWh a podobně napjatý vývoj trh očekává také ve čtvrtek.

Hlavním důvodem prudkého růstu cen je kombinace vysokých teplot, rostoucí spotřeby kvůli chlazení a slabé výroby větrných elektráren. Převládající počasí nad velkou částí Evropy sice podporuje solární výrobu, zároveň však omezuje výrobu z větrných elektráren. To zvyšuje cenu elektřiny zejména v hodinách, kdy slunce rychle ztrácí výkon a spotřeba zůstává stále vysoká.
Tady se asi vysvětluje - jak to Franta myslel - s tím prodejem ve správný moment.

Dokázat denně 50kWh uložit - NAVÍC - a prodat po 21h denně do sítě může být velmi zajímavý kšeft 😉 který návratnost hodně zrychluje 👍

Klimošky po 19h drtí evropské sítě 😃 - ale nám tady - předpokládám téměř všem na foru - to v tento moment nevadí = je doba hojnosti :lol::lol:
Porovnání všech 4 stringů a nově i finálový celek s Victron a teploty vody bojlerů 1-3 a už i e-Transit :D :

DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS

Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test;)
Uživatelský avatar
Vertikal
Příspěvky: 27
Registrován: stř úno 18, 2026 3:15 am
Reputace:2
Lokalita: Raškovice
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od Vertikal »

Vyrábí ti, pro které je to rentabilní.
Jen na stejném trhu fungují zároveň dotované zdroje se zajištěnou cenou za jakoukoli cenou na trhu a zdroje, které ještě musí platit drahé CO2 povolenky.
Franta2776
Příspěvky: 6197
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace:635

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od Franta2776 »

Vĕtšinĕ z nás jak se systémy zvĕtšuji, teɗ leži železo minimálnĕ půldne ladem a zahalí.Pokud by se to mĕlo nechat řidit profesinálnim software, tak ročni úsporu u mĕ slibuji takovou.To na zimu stači:))
Screenshot_20260625_195943_Chrome.jpg
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Franta2776
Příspěvky: 6197
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace:635

Re: Energetika jako taková

Nový příspěvek od Franta2776 »

A čeká nás nejdražší energie v Evropě.😂😂😂
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... m=z-boxiku
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot], Franta2776, Mac [Bot], soami