Energetika jako taková
Souhrn tématu
Fórum se věnuje aktuálním tématům v energetice jako takové, včetně poptávky po solárních panelech a kapacitě bateriových úložišť v Česku a na Slovensku. Diskutují se náklady na domácí i průmyslová bateriová řešení, jejich technické parametry a význam pro stabilitu elektrické sítě. Zmiňuje se také největší slovenské bateriové úložiště a reálné možnosti rozvoje obnovitelných zdrojů.
- TomHC
- Příspěvky: 4058
- Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
- Reputace:919
- Lokalita: Hlohovec, SR
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 8820
- Kapacita baterie [kWh]: 30
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
- Bydliště: Hlohovec, SR
Re: Energetika jako taková
V čase núdze dokáže zásobovať obec celé hodiny. Pri Piešťanoch spustili najväčšie energetické úložisko svojho druhu na Slovensku
https://spravy.stvr.sk/2026/06/v-case-n ... slovensku/
https://spravy.stvr.sk/2026/06/v-case-n ... slovensku/
Hlavný spotrebič: VW ID.4 | 2x MUST PH1800 5.5kW + GWL-SUN2000, 9kWp V+J+Z | 600 Ah LiFePO4 s BMS JBD 200A | SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT... | HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485).
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
- unicast
- Příspěvky: 2633
- Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
- Reputace:492
- Lokalita: JV od pekla :)
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 5100
- Kapacita baterie [kWh]: 49
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Energetika jako taková
Franta2776 píše: stř čer 24, 2026 2:28 pmŠpatně je ČEZ,ERU, uhlobaroni,oligarchové a jejich poskoci ve vládě.
Jasně, spiknutí úplně všech. Tak určitě...
A co na to Hanlonova břitva?
- Kostěj
- Příspěvky: 950
- Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
- Reputace:127
- Lokalita: Dobrovicko
- Systémové napětí: ~60 V
- Výkon panelů [Wp]: 9200
- Kapacita baterie [kWh]: 34
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Energetika jako taková
Náklady 21.000Kč/kWh. To by mi doma asi neprošlo.TomHC píše: stř čer 24, 2026 4:15 pmPri Piešťanoch spustili najväčšie energetické úložisko svojho druhu na Slovensku
7.8kWp (12x650Wp jih 35°: 2p3s EpeverTracer6420AN, 3p2s AxpertKing), AxpertKing 5kW/150V. LiFePo 34kWh: 18x280Ah (2022)+18x315Ah (2026). 2xJBDBMS-UART->ESP32->grafana+vytěžování 60V/4.8kW do NADO750. 5x280Wp (2013)-> přímotop.
- Franta2776
- Příspěvky: 6195
- Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
- Reputace:636
Re: Energetika jako taková
Kdy výše jmenovani rozhodli ku prospĕchu MO zákazníků a daňových poplatníků?unicast píše: stř čer 24, 2026 5:18 pmFranta2776 píše: stř čer 24, 2026 2:28 pmŠpatně je ČEZ,ERU, uhlobaroni,oligarchové a jejich poskoci ve vládě.
Jasně, spiknutí úplně všech. Tak určitě...
A co na to Hanlonova břitva?
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
- Valdano
- Příspěvky: 2180
- Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
- Reputace:290
- Lokalita: Česká Lípa
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Energetika jako taková
Bateriové uložiště BESS Nižná s výkonem 20 MW a kapacitou 20 MWh. V současnosti obsahuje 10 bateriových kontejnerů s výkonem 2 MWh/ks, které jsou připojeny na 20 kusů DC boxů a 100 kusů měničů (každý s výkonem 200 kW). Uložiště je napojeno do 4 kusů kontejnerových trafostanic (každá z nich je dimenzovaná na 6,8 MVA). Bateriové úložiště je připojeno v 110 kV uzlu existující elektrické stanice ve Veľkých Kostoľanoch a jedná se o systémový uzel, který mimo jiné má napomáhat v stabilitě sítě VVN. Je to řízeno na dálku z energetického dispečinku. Reakce na povel k najetí na plný výkon do 1s.
U takových bateriových uložišť jsou cenové relace nákladů na 1kWh samozřejmě někde úplně jinde než u domácích uložišť i když záleží jak které, protože existují i malá bateriová uložiště, která jsou aktuálně za ceny okolo 20t kč za kWh.
Spousta kutilů je zvyklých na nízké čínské ceny, ale to zdaleka neplatí vždy zejména ne u specializovaných uložišť. Například firma Renogy prodává malá bateriová uložiště složená z článku LiFePO4 s pevným elektrolytem. Tyto články mají polotuhý separátor, který odolává teplotám až 300 °C. Jejich bateriové moduly s kapacitou 1,3kWh, které jsou v podstatě kompletním bateriovým uložištěm včetně BMS jsou v prodeji za ceny okolo 20t kč. Zde je k nim podrobnější datasheet. Jednotlivé moduly se dají propojovat jak sériově tak i paralelně.
Kdo je online
Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot], Semrush [Bot]
