Návrhář otopné soustavy

Souhrn tématu

Uživatel vytvořil vlastní návrhář otopné soustavy, který umožňuje jednoduché kreslení rozvodů pomocí drag and drop, spojování fitinek a komponent. Nástroj nabízí funkce jako kusovník, ukládání projektů lokálně, automatické ukládání a možnost vytváření sestav. Je vhodný pro plánování instalace tepelných čerpadel a dalších rozvodů v technických místnostech. Autor je otevřený dalším návrhům a vylepšením.
Antrac1t
Příspěvky: 618
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Reputace:116
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 26
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Návrhář otopné soustavy

Nový příspěvek od Antrac1t »

Zdravím pánové. Jelkož letos se chystám na instalaci TČ, přidání AN + celkově předělání rozvodů pitné vody v technické místnosti, tak jsem si začal kreslit možnosti zapojení. Kam co umístit, jak otočit, atd atd, však to znáte. Většinou to býval papír, kde jsem si následně psal potřebné fitinky a celkově potřebný materiál. U této "větší" akce jsem se rozhodl si udělat návrhář pro otopnou soustavu. Hledal jsem něco použitelného + free, ale nic moc jsem nenašel. Takže kdyby se to někomu hodilo, zde je poslední verze, ještě tam něco budu upravovat, stále jsou problémy se spojováním elementů. Každopádně jsem otevřený aji návrhům.

Funguje to jednoduše drag&drop, fitinky a komponenty se dají k sobě spojovat, popřípadě se můžete rozhodnout udělat propoj potrubím. V pravo je jednoduché submenu pro nastavení komponent. Dole v pravo je kusovník celého výkresu, ale není problém si označit komponenty (držet ctrl) a vytvořit si sestavu, která se následně chová jako celek + obsahuje sub BOM. Je tam aji submenu pro pravé kliknutí na smazání/otočení/zrušení spojení sestavy. Shiftem muzete kreslit rovne potrubí. To co si vytvoříte si uložíte lokálně a následně aji nahrajete.


happy drawing :comp:
otopna_soustava_priklad.json
(6.04 KiB) Staženo 37 x


LINK na návrhář:

Návrhář otopné soustavy
string1 - 5.5kwp 2S6P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS, Lifepo4 310AH 48V + Seplos BMS
sodar2
Příspěvky: 112
Registrován: pát úno 21, 2020 7:25 am
Reputace:9
Lokalita: Napajedla
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 11kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Napajedla

Re: Návrhář otopné soustavy

Nový příspěvek od sodar2 »

Supr, taky se chystám na TČ a nové rozvody tak to hned prubnu.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 4061
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Reputace:919
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8820
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Návrhář otopné soustavy

Nový příspěvek od TomHC »

Dal si AI robotu, alebo také nemoderné, že si to nakódil ty sám? 😎
Hlavný spotrebič: VW ID.4 | 2x MUST PH1800 5.5kW + GWL-SUN2000, 9kWp V+J+Z | 600 Ah LiFePO4 s BMS JBD 200A | SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT... | HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485).
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
Antrac1t
Příspěvky: 618
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Reputace:116
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 26
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrhář otopné soustavy

Nový příspěvek od Antrac1t »

80% AI, 20% ja. Hlavni cast co uzivatel vidi resilo AI, kdyz si dobre preddefinujes .md file, tak relativne vetsinu prace udela v klidu. Manualne jen doupravuji dokreslovani connection pointu, waipointu pro potrubi a napojovani komponent k sobe. Tohle nedokaze AI opravit tak, aby nerozhodila neco jineho.
string1 - 5.5kwp 2S6P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS, Lifepo4 310AH 48V + Seplos BMS
Migel
Příspěvky: 1901
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Reputace:352
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Návrhář otopné soustavy

Nový příspěvek od Migel »

Zaujimave..
Ja som to vyriesil v EASYeda aj ked je to vyslovene pre elektricke schemy, tak som si to tam jednoducho nakreslil.
Ale palec hore!!👍
JZ-2s5p 3,8kWp >> Epever 8415 AN
JV-2s3p 2,7kWp >> Epever 6415 AN
2x Victron MP2 5000V/A paralelne
3x GWL SUN-2000G paralelne

48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania :repair:(rozširovania)
Antrac1t
Příspěvky: 618
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Reputace:116
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 26
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrhář otopné soustavy

Nový příspěvek od Antrac1t »

ja kolikrat jel papir popripade ve widlich paint a stacilo ...

jinak update:
1,moznost ukladat projekty do local storage pod nazvy
2,autosave interval
3,zarovnani top,bottom,left,right pri multiple selectu
4,moznost pridani si cen a kalkulace celeho kusovniku, popripade sestav
string1 - 5.5kwp 2S6P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS, Lifepo4 310AH 48V + Seplos BMS
unicast
Příspěvky: 2634
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace:492
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 49
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrhář otopné soustavy

Nový příspěvek od unicast »

Při smazání trubky tam zůstavají nesmazatelné body s popiskou DN25. Jinak jsem v tom cvičně zkusil vytvořit část toho, co chci udělat, některé trubky tam ještě nemám, no, je to tak trochu boj. Někdy by bylo potřeba zjemnit grid, jindy nahradit T křížem apod.
Přílohy
Screenshot 2026-06-25 at 22.30.21.png
Antrac1t
Příspěvky: 618
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Reputace:116
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 26
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrhář otopné soustavy

Nový příspěvek od Antrac1t »

1,ty way pointy by mely byt opraveny
2, velikost gridu se da menit v zalozce projekt
3,nad zmenou komponenty jsem taky premyslel, ale nenapada me jak definovat, ktery connection point se ma pripojit na jaky

kdyztak ctrl F5, popripade ctrl shift R
string1 - 5.5kwp 2S6P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS, Lifepo4 310AH 48V + Seplos BMS

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot]