Prevodnik RS232 -> wifi pre cinsky hybridny menic Vevor

Souhrn tématu

Uživatelé hledají spolehlivé řešení pro bezdrátový přenos dat z čínského hybridního měniče Vevor přes RS232 port pomocí wifi převodníku. Diskuze odhaluje možnosti integrace s firmwarem jako Tasmota a využití ESP8266/ESP32 modulů pro vlastní konfiguraci. Problémem je kompatibilita protokolů a potřeba správného nastavení, přičemž plug and play řešení zatím neexistuje.
gegon
Příspěvky: 19
Registrován: stř dub 01, 2026 10:21 am
Reputace:0
Lokalita: Prievidza
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2000W
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Prevodnik RS232 -> wifi pre cinsky hybridny menic Vevor

Nový příspěvek od gegon »

Ahojte priatelia, kazdy vie, ako neramne "dobre" funguje DESS monitor integracia, tak by som rad dostal data z menica cez RS232 port co je v menici, kazdopadne je pre mna dost nepohodlne tahat kabel, chcel by som riesenie cez prevodnik RS232->Wifi avsak je ich na nete take mnozstvo,ze nemam paru o tom ktory by dokazal komunikovat s mojim menicom, dakujem vam za kadzu poskytnutu informaciu v danej problematike
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 4057
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Reputace:918
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8820
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Prevodnik RS232 -> wifi pre cinsky hybridny menic Vevor

Nový příspěvek od TomHC »

Mám pokazenú 🔮, pošli presný model, link na dokumentáciu... potom sa môžme posunúť ďalej 😎
Hlavný spotrebič: VW ID.4 | 2x MUST PH1800 5.5kW + GWL-SUN2000, 9kWp V+J+Z | 600 Ah LiFePO4 s BMS JBD 200A | SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT... | HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485).
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
Mex
Příspěvky: 2244
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Reputace:415
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Prevodnik RS232 -> wifi pre cinsky hybridny menic Vevor

Nový příspěvek od Mex »

Kdyby to bylo moje, tak bych začal s Tasmotou.
Tasmota umí různé transparentní bridge. Třeba WiFi-Modbus, ale taky WiFi-serial.

Takže nejlevnější ESP32-C3 (2 dolary) a k tomu ale ještě převodník TTL serial-RS232. To bude tak další dolar.
Tak to už jsou 3 dolary, ale paní z Lejna nám k tomu přihodí ještě 2x 3 Eura. Takže ne 3, ale 9.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
gegon
Příspěvky: 19
Registrován: stř dub 01, 2026 10:21 am
Reputace:0
Lokalita: Prievidza
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2000W
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prevodnik RS232 -> wifi pre cinsky hybridny menic Vevor

Nový příspěvek od gegon »

TomHC píše: pon čer 22, 2026 9:17 pm
Mám pokazenú 🔮, pošli presný model, link na dokumentáciu... potom sa môžme posunúť ďalej 😎
Model je Vevor em3500-24l mam len link na manual
https://mdm-goods.vevor.net/mdm-goods-s ... 520201.pdf
ale je to len dalsi klon Axperta
gegon
Příspěvky: 19
Registrován: stř dub 01, 2026 10:21 am
Reputace:0
Lokalita: Prievidza
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2000W
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prevodnik RS232 -> wifi pre cinsky hybridny menic Vevor

Nový příspěvek od gegon »

Mex píše: pon čer 22, 2026 10:07 pm
Kdyby to bylo moje, tak bych začal s Tasmotou.
Tasmota umí různé transparentní bridge. Třeba WiFi-Modbus, ale taky WiFi-serial.

Takže nejlevnější ESP32-C3 (2 dolary) a k tomu ale ještě převodník TTL serial-RS232. To bude tak další dolar.
Tak to už jsou 3 dolary, ale paní z Lejna nám k tomu přihodí ještě 2x 3 Eura. Takže ne 3, ale 9.
a nieco plug and play by nebolo :D
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 4057
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Reputace:918
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8820
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Prevodnik RS232 -> wifi pre cinsky hybridny menic Vevor

Nový příspěvek od TomHC »

Má to aj RS485, a podľa diskusie to vyzerá na komunikáciu v štýle EASUN, Voltronic. Plug'n'play asi nič nebude, jedine si to postaviť na ESPhome a skúšať.
Hlavný spotrebič: VW ID.4 | 2x MUST PH1800 5.5kW + GWL-SUN2000, 9kWp V+J+Z | 600 Ah LiFePO4 s BMS JBD 200A | SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT... | HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485).
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
gegon
Příspěvky: 19
Registrován: stř dub 01, 2026 10:21 am
Reputace:0
Lokalita: Prievidza
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2000W
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prevodnik RS232 -> wifi pre cinsky hybridny menic Vevor

Nový příspěvek od gegon »

beriem spat vsetky informacie, aktulane som zistil, ze nemusim obchadzat dess meter, ale ze existuje integracia solarman ktory by mal vediet komunikovat cez otvoreny port 8899 na wifi v menici, ak to bude uspesne dame vediet, kazdopadne dakujem za kazdu radu
kuba47
Příspěvky: 228
Registrován: pát dub 18, 2025 10:09 am
Reputace:51
Lokalita: Krušné hory
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prevodnik RS232 -> wifi pre cinsky hybridny menic Vevor

Nový příspěvek od kuba47 »

Nedávno jsem řešil možnost připojení wifi modulu ke staršímu Anernovi a došel jsem k závěru, že ty wifi moduly lze použít jen se střídačem, co na RS232 portu komunikuje přes Modbus. Tzn. novější Easuny a zřejmě i ten Vevor. Žádná podpora Voltronic protokolu tam není - nebo aspoň nezjistil jsem, jak by měla fungovat.

Uvnitř je ale obyčejný ESP8266 modul, podobný jako na Wemos D1 mini, jen má externí anténu. Do něj lze nahrát vlastní firmware. Poznamenal jsem si zapojení pinů, kdyby se v tom někdo chtěl hrabat:

GPIO03 (RXD0) = COM RX
GPIO01 (TXD0) = COM TX
GPIO02 (TXD1) = debug TX

GPIO05 = LED COM
GPIO04 = LED NET
GPIO00 = LED SRV

GPIO13 = watchdog (nutno posílat pulzy, jinak se zrestartuje)
gegon
Příspěvky: 19
Registrován: stř dub 01, 2026 10:21 am
Reputace:0
Lokalita: Prievidza
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2000W
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prevodnik RS232 -> wifi pre cinsky hybridny menic Vevor

Nový příspěvek od gegon »

pol dna som bojoval to tam dako dostat cez solarman integraciu, ale nepohol som s tym port 8899 je otvoreny, a zjavne to nieco vie poslat resp. prijat kazdopadne nemam spravny konfiguracny yaml, to uz je fakt mimo moje moznosti, ale pri upravach dakych yaml som dastal dake entity no nefunkcne
kuba47
Příspěvky: 228
Registrován: pát dub 18, 2025 10:09 am
Reputace:51
Lokalita: Krušné hory
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prevodnik RS232 -> wifi pre cinsky hybridny menic Vevor

Nový příspěvek od kuba47 »

Koukni tady, je tam yaml i seznam registrů:

https://community.home-assistant.io/t/v ... e/907546/6

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot], META