Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od Kostěj »

fvmontaz píše: sob bře 16, 2024 9:55 am Bez baterky. Jen ohřev vody ... regulátor GETI s příkonem do 4 kw.
V běžném použití doporučují u GETI jen pět, šest nebo sedm panelů. Domnívám se, že se dvěma panelama nebude fungovat vůbec, se čtyřma špatně (tedy také spíš ne).
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 218
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od JirkaE »

Není potřeba spekulovat s počtem panelů, krom běžně dostupných zkušeností (od důchodců) má regulátor i svůj manuál.

Začíná pracovat na DC160-162V a u této hranice i neustále testuje = nevyrábí nic, pokud to klesne na DC120V přepne na síť.

Pokud bude na DC150V celý den, nepoběží ani fotovoltaika a ani síť = bojler zůstane studený.

Pro běžný provoz JE NUTNÉ jít výš, nad DC165V aby to vůbec fungovalo a něco vyrábělo.

Pokud budu mít 5 panelů po 32V bude testovat celý den až do doby, než dotyčný koukne do manuálu a dokoupí panel (jako mnoho důchodců...)
Pokud budu mít 4 x 39V bude se to chovat úplně stejně.
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od Mex »

Pokud to máš 10m daleko, tak kabel 4mm2 bude mít odpor cca 0.045R, kabel 6mm2 pak 0.03R.
Pokud bys měl velké 500Wp panely, které dají až kolem 13A, tak budeš mít na kabelu ztrátu buď 7.5W (pro 4mm2) nebo 5W (pro 6mm2).
Takže hraješ o 2.5W při plném svitu.
U malých panelů třeba kolem 10A pro panely 400Wp pak 4.5W nebo 3W, tedy hraješ už jenom o 1.5W.
Nějaké oteplení kabelu při takto srandovní ztrátě nehraje roli.
Jinými slovy ztráty na úrovni statistické chyby.
fvmontaz
Příspěvky: 17
Registrován: pát bře 15, 2024 4:39 pm
Lokalita: Brno okolí
Výkon panelů [Wp]: 3 kw
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od fvmontaz »

Kostěj píše: sob bře 16, 2024 12:25 pm
fvmontaz píše: sob bře 16, 2024 9:55 am Bez baterky. Jen ohřev vody ... regulátor GETI s příkonem do 4 kw.
V běžném použití doporučují u GETI jen pět, šest nebo sedm panelů. Domnívám se, že se dvěma panelama nebude fungovat vůbec, se čtyřma špatně (tedy také spíš ne).
Teoreticky dle tabulek to možná nefunguje. Ale mám vyzkoušeno, že i se dvěma panely DHM-T72X10/FS-555W, každý dává naprázdno 75 V, je to funkční a se třemi již naprosto bez problémů. Ne ovšem s nějakými levnými shit panely z Allegra. :- Je nutné použít panely s nejvyšší účinností a mít je otočeny na správnou stranu. Nemusí ani svítit slunce, stačí když je jen světlo. Jede to i když je obloha zatažena. Vyzkoušeno, tedy bez diskuze...
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od FRSO »

fvmontaz píše: ned bře 17, 2024 10:17 am
Kostěj píše: sob bře 16, 2024 12:25 pm
fvmontaz píše: sob bře 16, 2024 9:55 am Bez baterky. Jen ohřev vody ... regulátor GETI s příkonem do 4 kw.
V běžném použití doporučují u GETI jen pět, šest nebo sedm panelů. Domnívám se, že se dvěma panelama nebude fungovat vůbec, se čtyřma špatně (tedy také spíš ne).
Teoreticky dle tabulek to možná nefunguje. Ale mám vyzkoušeno, že i se dvěma panely DHM-T72X10/FS-555W, každý dává naprázdno 75 V, je to funkční a se třemi již naprosto bez problémů. Ne ovšem s nějakými levnými shit panely z Allegra. :- Je nutné použít panely s nejvyšší účinností a mít je otočeny na správnou stranu. Nemusí ani svítit slunce, stačí když je jen světlo. Jede to i když je obloha zatažena. Vyzkoušeno, tedy bez diskuze...
:lol:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od skybor »

Tak ono to asi pojede i na jeden panel, ale z DS ;)
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
fvmontaz
Příspěvky: 17
Registrován: pát bře 15, 2024 4:39 pm
Lokalita: Brno okolí
Výkon panelů [Wp]: 3 kw
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od fvmontaz »

Od DS je to natvdo odpojeno a nikdy to do DS zapojeno nebude!!! A už prosím bez diskuze.... Mám to vyzkoušeno ještě před montáží na střechu, na kterou se teprve připravuji. Moje kvalifikace je elektrotechnik s praxí. Tak asi tak...
fvmontaz
Příspěvky: 17
Registrován: pát bře 15, 2024 4:39 pm
Lokalita: Brno okolí
Výkon panelů [Wp]: 3 kw
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od fvmontaz »

Žádám admina o uzamčení nebo smazání tohoto tématu. Na počet uchytek bylo odpovězeno a diskusi a mlácení prázdné slámy mimo položenou otázku považuji za zbytečnou a bezpředmětnou.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od unicast »

fvmontaz píše: ned bře 17, 2024 10:58 am A už prosím bez diskuze....
fvmontaz píše: ned bře 17, 2024 10:17 am Vyzkoušeno, tedy bez diskuze...

Vy se té diskuse ale musíte bát, že se jí takhle křečovitě snažíte vyhnout... :)

Neměl by "elektrotechnik s praxí" sám dobře vědět, jak silné kabely je vhodné použít a jak na nich spočítat úbytek napětí? Jen se ptám...
fvmontaz
Příspěvky: 17
Registrován: pát bře 15, 2024 4:39 pm
Lokalita: Brno okolí
Výkon panelů [Wp]: 3 kw
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od fvmontaz »

Poslední odpověď: Jsem hlavně slaboproudař a v praxi často tabulky a vzorce nefungují na 100%. Fotovoltaiku jsem ještě nikdy nezapojoval a proto se ptám na zkušenosti, ne na vzorce a na tabulky. Stačí? A už opravdu dost. Požádal jsem admíny o smazání nebo uzamčení. Není o čem diskutovat. Já se žádné diskuze nebojím, jen nemám čas na zbytečné mlácení prázdné slámy, když jsem se zde dozvěděl všechno, co jsem potřeboval vědět. Zeptám se na počet úchytek a na průřez kabelů a vyrojí se zde tolik nesmyslů od "chytráků", že nad tím kroutím hlavou... Divím se, že na zbytečné tlachání, posměšky a urážky mají tito "chytráci" čas.
Naposledy upravil(a) fvmontaz dne ned bře 17, 2024 11:20 am, celkem upraveno 1 x.
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od skybor »

Já si myslím, že žádná diskuze není zbytečná. A pokud výsledek této diskuze je, že jsme se dozvěděli, že GETI funguje i se dvěma panely, pokud jsou otočené na správnou stranu, tak to přínos určitě mělo.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
fvmontaz
Příspěvky: 17
Registrován: pát bře 15, 2024 4:39 pm
Lokalita: Brno okolí
Výkon panelů [Wp]: 3 kw
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od fvmontaz »

Špatně. Zapoměl jste na to, že GETI nefunguje se dvěma sračkovými panely a s napětím pár voltů. To je pro vás podstatné. Že musí být otočeny na stranu, kde dopadá nejvíc světla, jste snad věděli i před tím...
Migel
Příspěvky: 940
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od Migel »

fvmontaz píše: ned bře 17, 2024 11:18 am Poslední odpověď: Jsem hlavně slaboproudař a v praxi často tabulky a vzorce nefungují na 100%. Fotovoltaiku jsem ještě nikdy nezapojoval a proto se ptám na zkušenosti, ne na vzorce a na tabulky. Stačí? A už opravdu dost. Požádal jsem admíny o smazání nebo uzamčení. Není o čem diskutovat. Já se žádné diskuze nebojím, jen nemám čas na zbytečné mlácení prázdné slámy, když jsem se zde dozvěděl všechno, co jsem potřeboval vědět. Zeptám se na počet úchytek a na průřez kabelů a vyrojí se zde tolik nesmyslů od "chytráků", že nad tím kroutím hlavou... Divím se, že na zbytečné tlachání, posměšky a urážky mají tito "chytráci" čas.
Tabulky a vzorce nefunguju na stopercent!...😂
Tak tu nieje o com...jediny chytrak v tychto prispevkoch je ten kto sa spytal na pocet uchytiek a nie ty ktory chcely odpovedat a poradit ale nevedely viacej o zapojeni,pripadnom vyuzivanii nejakej "fve"
Ak sa niekto urazi za nejake otazky na ktore nechce dotycny uz reagovat ktovie z akeho dvovodu tak to je potom na zamyslenie....
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
fvmontaz
Příspěvky: 17
Registrován: pát bře 15, 2024 4:39 pm
Lokalita: Brno okolí
Výkon panelů [Wp]: 3 kw
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od fvmontaz »

Kde je admin??? Žádám admina o uzamčení nebo smazání tohoto tématu. Na počet uchytek bylo odpovězeno a diskusi a mlácení prázdné slámy mimo položenou otázku považuji za zbytečnou a bezpředmětnou. Nemám na blbiny čas!!!

Ty nemas cas a admin/mod ho ma mit na zavolani??? Tady jsi na komunitnim foru, a na jako takovem dostanes spoustu odpovedi na otazky, na ktere ses neptal. Tema mazat nebudu, je zde opet rada novych informaci. A kdyz nemas cas, tak nereaguj.
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od Mogul »

Poloha maximálního osvětlení se v průběhu dne mění. Máte to tedy na trackerech? Napětí není to jediné, co pak dává výstupní výkon.
Upřímně jsem z této debaty rozčarovaný. Začalo to uchycením panelů, pokračovalo průřezem kabelů a bůh ví, kam by to až došlo. Evidentně jste člověkem z nulovými znalostmi, za to s velkou dávkou ješitnosti... A to přitom toto fórum umožnuje získání tolika důležitých a šikovných rad a nápadů jak do začátku instalace, tak i těch pokročilejších fází s maximálním využitím dostupného.
Doporučuji číst, číst a zase číst a nedělat ze sebe chytrého hlupáka.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od FRSO »

fvmontaz píše: ned bře 17, 2024 11:39 am Kde je admin??? Žádám admina o uzamčení nebo smazání tohoto tématu. Na počet uchytek bylo odpovězeno a diskusi a mlácení prázdné slámy mimo položenou otázku považuji za zbytečnou a bezpředmětnou. Nemám na blbiny čas!!!
Tak už nereaguj na příspěvky a je to, mazat není potřeba.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od cipis »

Spravna odpoved na prvni prispevek neni pocet prichytek, ale upozorneni, ktere jsem jiz jednou psal.
Montazni navod nepripousti instalaci na tri profily!
Uvadi montaz na dva, v pripade "drsnych" podminek na ctyri kusy.
Je tam i nekolik zpusobu, jak ty 4 profily dat, treba dva tarka vedle sebe. Neni tam jedina maluvka se tremi kusy profilu, uprostred panelu neni zadne misto pro upevneni.

https://www.dahsolarpv.com/uploadfile/d ... %202.0.pdf
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
fvmontaz
Příspěvky: 17
Registrován: pát bře 15, 2024 4:39 pm
Lokalita: Brno okolí
Výkon panelů [Wp]: 3 kw
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od fvmontaz »

Tak ještě jednou pár otázek. Který montážní návod nepřipouští tři profily??? Aha, vlasně jo. Ten jediný, který postuješ. Ale víš o tom, že jsou i jiné firmy než DAH SOLAR a ty mají v montážním návodu něco jiného? Proč to tedy renomované a celostátně působící firmy, které montují tisíce sestav po celé republice na tři profily montují? Proč se zde mám bavit s idioty s debily, imbecily? PROČ??? Proč jako moderátor nesmažeš příspěvky, které jsme ti nahlásil? Nebo jsi stejný debil jako ti, jejichž příspěvky mimo téma jsem ti nahlásil? Prosím, smaž můj profil, přísahám, že se sem už nikdy ani nepodívám. Už stačilo... DOOOST!!!
Naposledy upravil(a) fvmontaz dne ned bře 17, 2024 12:12 pm, celkem upraveno 1 x.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 922
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od lzahradil »

fvmontaz píše: ned bře 17, 2024 11:39 am Kde je admin??? Žádám admina o uzamčení nebo smazání tohoto tématu.
Admin i mod je tu, a bedlivě sleduje tvoje počínání.
Ptal jsi se tu na určité věci, ale když někdo do diskuze přispěl a chtěl doplnit další věci, neodpověděl jsi.
V každé diskuzi vznikne něco, na co se odpoví i mimo konkrétní téma. To se stalo i zde ohledně GETI.
Je úplně zbytečné, označovat všechny příspěvky že jsou offtopic.
Mimo to, že mi tím přiděláváš práci na zavírání nesmyslných požadavků, které offtopic určitě nejsou, tak zde příspěvky nemažeme.
Pokud nechceš diskutovat, neregistruj se na fóra.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
fvmontaz
Příspěvky: 17
Registrován: pát bře 15, 2024 4:39 pm
Lokalita: Brno okolí
Výkon panelů [Wp]: 3 kw
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik úchytek je potřeba na dva panely?

Příspěvek od fvmontaz »

Dobře, udělal jsem chybu, myslel jsem si, že jde o normální fórum, a ne o tlachání a mlácení prázdné slámy smečky debilů, imbecilů, idiotů. Snad se moje chyba dá napravit smazáním mého profilu. Chybu snad může udělat každý, i já. Tak žádám o smazání, a už se zde nikdy neukážu.
Naposledy upravil(a) fvmontaz dne ned bře 17, 2024 12:38 pm, celkem upraveno 1 x.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek