Axpert

Měniče Axpert
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Axpert

Příspěvek od marsal64 »

FRSO píše: V tom případě nejde vytížit celý výkon panelů přes ten měnič, ale jen do výše toho nastavení max proudu, nastavit síťový proud na min a využít to maximum, potřebný zbytek k odběru přes měnič si vezme z aku. Chápu to správně ?
Doufám, že ne :-), alespoň pro některé Axperty, viz můj přispěvek výše.
FRSO
Příspěvky: 2281
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Axpert

Příspěvek od FRSO »

marsal64 píše:
FRSO píše: V tom případě nejde vytížit celý výkon panelů přes ten měnič, ale jen do výše toho nastavení max proudu, nastavit síťový proud na min a využít to maximum, potřebný zbytek k odběru přes měnič si veme z aku. Chápu to správně ?
Doufám, že ne :-), alespoň pro některé Axperty, viz můj přispěvek výše.
Pro ty 4KVA a 5KVA je to možná jinak-dle toho menu 31. :o
Naposledy upravil(a) FRSO dne sob úno 22, 2020 7:53 pm, celkem upraveno 1 x.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Axpert

Příspěvek od josse »

FRSO píše:
josse píše:
rege píše:z manualu 02:

Maximální nabíjecí
proud:
Slouží ke
konfiguraci
celkového
nabíjecího proudu
pro solární nabíjení
a nabíjení ze sítě.
(Max. nabíjecí proud
= nabíjecí proud ze
sítě + nabíjecí
solární proud)
No dyť jo. Jistič před měničem shozený, už několik měsíců.

Ono to totiž nemá samostatné nastavení pro solar...
Dá se nastavit celkový a ze sítě, rozdíl těchto hodnot je solar.
V tom případě nejde vytížit celý výkon panelů přes ten měnič, ale jen do výše toho nastavení max proudu, nastavit síťový proud na min a využít to maximum, potřebný zbytek k odběru přes měnič si vezme z aku. Chápu to správně ?
Ne. 1. Bavíme se o omezení nabíjení, tak do toho netahejte zbytek si vezme z Aku.

2. Ano, logicky, když něco omezím, tak na střeše něco zůstane...

3. Síťová nabíječka a invertor sdílí stejný transformátor a další součástky a tudíž buď nabíjí, nebo napájí AC load. Takže když nepřipojím AC in, tak total charging current, ovlivní pouze co nespotřebuje invertor a chce uložit do Aku.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2562
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Axpert

Příspěvek od NOPARasito »

rege píše:z manualu 02:

Maximální nabíjecí
proud:
Slouží ke
konfiguraci
celkového
nabíjecího proudu
pro solární nabíjení
a nabíjení ze sítě.
(Max. nabíjecí proud
= nabíjecí proud ze
sítě + nabíjecí
solární proud)
Muzu take pridat trochu do mlyna.

Mezi slovy diky Volentemu za test.

Pravdepodobne sem hodim pozdeji i test mych originalnich Axpertu jelikoz u nich mam volbu maximalniho nabijeciho proudu 180+60A.
To popira jakekoli soucty protoze ja mam verzi celkoveho nabijeni 240A.(u mne je to soucet 3xMPPT(60A na vstup)+60A z DS.)
Ale ta distribuce energie me take zajima, mam verzi softu 73.00.
Jak bude cas rad to sem i s fotkama hodim :yes: .
Ps.: Chatar je peknej "hanic". Poznamka nehan, co jsi nevyzkousel je trefna. Me osobne nevadis, ale za ostatni, co sdili "vecne" informace poprosim napocitat do milionu a pak napsat neco vecneho :handshake:
radot
Příspěvky: 66
Registrován: pát pro 28, 2018 7:49 pm

Re: Axpert

Příspěvek od radot »

Chlapi dal som si tú námahu a prešiel som všetky príspevky od začiatku a chytám sa za hlavu.

Viete vôbec ako funguje dvojitá konverzia?

Tak začnem tým, že sieť AC sa usmerní, vyfiltruje a pripojí na kondenzátor.

Akýkoľvek ďalší zdroj, čiže batéria a solár má samostatný menič, ktorý vyrobí napätie DC mierne vyššie, spravidla o 1V vyššie než usmernené napätie z AC, ak je vôbec prítomné.

Tento menič dokáže regulovať takto všetky tri zdroje nezávisle.

Z DC sa následne vyrobí AC a pošle na SAMOSTATNÝ výstup

Následne odber na strane AC VÝSTUPU prioritne odoberie výkon, ktorý DC/AC menič odoberá z najvyššieho DC napätia.

Akonáhle panely prestanú dodávať výkon, DC tohto zdroja klesne ale nie na nulu ale na nižšie napätie iného DC zdroja ak je prítomný.

Teraz to podstatné. Relé ktoré niekedy podľa režimu môže cvakať spína nabíjačku a vôbec neprepája vstup AC s výstupom AC!!!

AC => AC aj v bypass režime ide vždy AC/DC/AC. Preto má tak vysokú vlastnú spotrebu a nižšiu účinnosť.

Do siete v žiadnom prípade NIČ nedodáva ani náhodou!!!
12x Poly Amerisolar 285Wp východne, 12x Poly Amerisolar 285Wp západne, 17x CALB LiFePo4 200Ah, EMUS BMS, EASUN ISolar SMV III 5KW (500V MPPT)
jahodovák
Příspěvky: 1936
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od jahodovák »

Tak už jsem chtěl napsat,že v lednu a ted v únoru,jsem měl rekordně malou výrobu,dokonce se mi zdálo,že měnič sežral vše co sluníčko vyrobilo,začal jsem bádat co že se to porobilo a ejhle,tentokrát je v tom měnič a sluníčko nevinně,jen já jsem si trošku zablbnul,připojoval jsem další obvod a nějak jsem přehlédl kam a napojil ho přímo na vývod z měniče takže bez měření,tuíž už asi nezjistím kolik že se toho vyrobilo....takže poučení pro příště,než něco zapojíš,pořádně koukej kam.Přišel jsem na to hlavně kvůli nabíjení hybridu,tím se ta ztráta o hodně zvýšila a tím mě to domutilo hledat chybu...Jak se měnič chová při nastavení na 02 nevím,jelikož mám na max u obou a nabíjení řídím jen na 11,to je ze sítě,pokud nestačí slunce... :D :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

radot píše:Chlapi dal som si tú námahu a prešiel som všetky príspevky od začiatku a chytám sa za hlavu.

Viete vôbec ako funguje dvojitá konverzia?

Tak začnem tým, že sieť AC sa usmerní, vyfiltruje a pripojí na kondenzátor.

Akýkoľvek ďalší zdroj, čiže batéria a solár má samostatný menič, ktorý vyrobí napätie DC mierne vyššie, spravidla o 1V vyššie než usmernené napätie z AC, ak je vôbec prítomné.

Tento menič dokáže regulovať takto všetky tri zdroje nezávisle.

Z DC sa následne vyrobí AC a pošle na SAMOSTATNÝ výstup

Následne odber na strane AC VÝSTUPU prioritne odoberie výkon, ktorý DC/AC menič odoberá z najvyššieho DC napätia.

Akonáhle panely prestanú dodávať výkon, DC tohto zdroja klesne ale nie na nulu ale na nižšie napätie iného DC zdroja ak je prítomný.

Teraz to podstatné. Relé ktoré niekedy podľa režimu môže cvakať spína nabíjačku a vôbec neprepája vstup AC s výstupom AC!!!

AC => AC aj v bypass režime ide vždy AC/DC/AC. Preto má tak vysokú vlastnú spotrebu a nižšiu účinnosť.

Do siete v žiadnom prípade NIČ nedodáva ani náhodou!!!
A teď by mne dost zajímalo o kterém že měniči to teď mluvíš dvojitou konverzi mají king a MK ostatní k provozu dvojitou konverzi nepoužívají
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od kodl69 »

Já bych měl dotaz trochu odjinud. Uvažuju o náhradě za PJ8000, tj jeden Akspert 5kVA je mi málo. Který varianty umí paralelní spojování? Jak je to potom s vlastní spotřebou? Dostanu se někam k 35W (0.7A/50V) jako u PJ? Podotýkám, že MPPT ani síťovou nabíječku nepotřebuju, nechci to používat, Midnite je dost dobrej...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

K 35w se nedostaneš pokud to je podmínka je nereálná
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Axpert

Příspěvek od marsal64 »

35W má můj Easun klon, už můj druhý větší Axpert má nad 40W a to se bavíme o 3kW... Spotřeby Axpertů se tu dají jinak dohledat ;-).
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2562
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Axpert

Příspěvek od NOPARasito »

kodl69 píše:Já bych měl dotaz trochu odjinud. Uvažuju o náhradě za PJ8000, tj jeden Akspert 5kVA je mi málo. Který varianty umí paralelní spojování? Jak je to potom s vlastní spotřebou? Dostanu se někam k 35W (0.7A/50V) jako u PJ? Podotýkám, že MPPT ani síťovou nabíječku nepotřebuju, nechci to používat, Midnite je dost dobrej...
Do paralelu jdou
https://www.mppsolar.com/v3/portfolio/parallel-kit/
Ale v paralelu pocitej spotrebou 130W/h, coz za den je klidne 3kWh. Takze tvuj PJ je "anorektik" ;-).
jahodovák
Příspěvky: 1936
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od jahodovák »

Sice mám 2 ale každý jede na svém okruhu a na zimu jeden vypínám,jelikož v případě nouze dobíjím v době levného proudu,nijak spotřebu neřešímjelikož mi na to jede mimo jiné dvě kombinace a dva mrazáky málo kdy mi klesne spotřeba pod 200 watů,většinou kolem 500,takže mě je spotřeba naprázdno tak nějak jedno.Jedu na pohodu a nehodlám se takovou maličkostí stresovat.Pokud by ale padla možnost to dotovat ze sítě,teprve potom bych hledal řešení....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Axpert

Příspěvek od volente »

U mého měniče je na položce menu 31 "equalize voltage".
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Axpert

Příspěvek od marsal64 »

volente píše:U mého měniče je na položce menu 31 "equalize voltage".
Hmm, tak asi Tvému Axpertu není v tomto směru pomoci :|
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Axpert

Příspěvek od josse »

kodl69 píše:Já bych měl dotaz trochu odjinud. Uvažuju o náhradě za PJ8000, tj jeden Akspert 5kVA je mi málo. Který varianty umí paralelní spojování? Jak je to potom s vlastní spotřebou? Dostanu se někam k 35W (0.7A/50V) jako u PJ? Podotýkám, že MPPT ani síťovou nabíječku nepotřebuju, nechci to používat, Midnite je dost dobrej...
Odkážu tě na aeva fórum. Není to tak jednoduché. Je třeba mít kompatibilní FW jde to i mezi některými typy... Mají odkaz z první stránky téma na takovou pěknou tabulku.

Ke spotřebě, mluvím o 4048/5048MS, neboli Axpert 4/5kW par B:
Pod 50+5W se nedostaneš u dvou kusů když bude jen spát.
Minimálně 1A to papá, ten uspaný o hodně míň, vcelku jen na komunikaci a ventilátory :-) najdi si zkušenosti s měniči, změřil jsem to přesně...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Axpert

Příspěvek od youda »

volente píše:Slunce svítí, pračka pere, odběr 2400W, tak jsem zkusil nastavit položku 02 nabíjecí proud na 20A. Doslo k omezení výkonu na panelech a měnič si začal brát z baterek, Takže zkouška proběhla a potvrdila že docent youda měl pravdu, ostatně jako vždy.
Ahoj Volente, moc díky za provedení experimentu!

Máme tedy potvrzeno, že některé modely Axperta při nastavení omezeného nabíjecího proudu do baterie skutečně omezí celý výkon SCC. U těchto modelů tedy nemá smysl používat slabší baterku s tím, že zbytek výkonu z panelů by se poslal do AC zátěží, protože u nich to prostě technicky není možné.

Naopak, určitě existují další modely, tak jak píše Josse a Marsal64, které umí nabíjecí proud omezit inteligentně a u nichž by postup se slabší baterkou a větším PV polem fungoval. Přebytek PV výkonu by se pak dal spotřebovat přímo v AC zátěžích. Určitě to budou ty modely Axpertů, které mají v menu tu správnou "položku 31".

Aktuálně nejvíce diskutovaný typ, King/MK, v menu tu správnou "položku 31" nemá. To ale ještě nemusí nic znamenat, možná umí inteligentní omezení nabíjecího proudu také. Snad nám to některý z majitelů King/MK také otestuje.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Axpert

Příspěvek od youda »

kodl69 píše:Já bych měl dotaz trochu odjinud. Uvažuju o náhradě za PJ8000, tj jeden Akspert 5kVA je mi málo. Který varianty umí paralelní spojování? Jak je to potom s vlastní spotřebou? Dostanu se někam k 35W (0.7A/50V) jako u PJ? Podotýkám, že MPPT ani síťovou nabíječku nepotřebuju, nechci to používat, Midnite je dost dobrej...
No, pokud opravdu nebudeš využívat SCC a chceš jen to paralelní spojování, tak nejlépe vychází PIP5048MS. Všechny typy, které lze provozovat v paralelním režimu, jsem Ti označil zeleně:
axperti.png
Pozor, červeně označený PIP5048GK je levná varianta s vysokonapěťovým MPPT, která paralelní režim nemá. Umí ale bluetooth a její displej lze pomocí UTP kabelu odpojit a vytáhnout ze strojovny až třeba na chodbu.

Technicky nejlepší model je PIP5048MK aka Axpert King. Ten umí paralelní spojování, bluetooth, protažení displeje, i dvojitou konverzi. Ale nejvíc stojí, nejvíc žere a Ty ho nevyužiješ.

Pak je ještě otázka, když nahrazuješ PowerJack s vlastní spotřebou 35W a nepotřebuješ integrovaný SCC, jestli třeba nevzít Fangpusun Xtender XTH8000. Ano je dražší, ale je to jedna výkonná bedna. A podle všech co zatím Fangpusun Xtender koupili, má fantasticky nízkou spotřebu.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Axpert

Příspěvek od Matess »

nejlevnejsi pro paralelni spojeni je pokud vim tento

http://shop.mypower.cz/kombi-menic-axpe ... par-b-3039
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Axpert

Příspěvek od josse »

Matess píše:nejlevnejsi pro paralelni spojeni je pokud vim tento

http://shop.mypower.cz/kombi-menic-axpe ... par-b-3039
Ano, jen bacha na 64V varianty.
1. Se nedají párovat s ostatními,
2. Má to svá úskalí, nezvládají jít s napětím tak dolů jako ostatní varianty.

Prostě nekupovat pokud nepotřebuju ( NiCd, 15-16S LiIon, ...>=17S LiFe, ...)

Nejlevnější je ta PWM varianta, to je pravda.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Axpert

Příspěvek od hurvayz »

I můj MK jde dát do paraleru, verze 64V.
Přílohy
Screenshot_20200223-123931_eBay.jpg
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek