Home Assistant

Diskuze, rady a návody ohledně HomeAssistant
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Home Assistant

Příspěvek od Zak »

kodl69 píše:rozhodl jsem se pustit nějakou korunu, a do Intel NUC 6i3 jsem koupil 1TB M2 SSD s vysokým počtem zápisů, když už na tom budou i ty kamery... A teď co řeším: už existuje i hasos pro x64 architekturu, je to lepší, nebo mám zůstat u dockeru na debianu? Tam vím, že jsem se dost natrápil při instalaci, ale to mě asi čeká zas.
Co je dobrý si zazálohovat ? config.yaml, moje výtvory v ESPHome a ještě něco?
Já jsem nedávno začal s HA a pořídil jsem Intel Nuc 11 ATKC4 + Samsung 980 500 GB a 16 GB ram. Instalace naprosto bez problémů, na domácím PC jsem flashnul OS na ten disk, zapojil a jelo to. Provoz zatím také bez problémů, v zásadě se to fláká.
Jediný zatím nevyřešený problém je boot - vždy při bootu na mě vyskočí GRUB a chce to potvrdit Enter první volbu. Řešil jsem to tu asi o stránku dříve, ale zatím nedořešil. :( Nicméně použití to v zásadě nebrání...
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Home Assistant

Příspěvek od mgx »

vyries to proxmoxom. Proxmox bude hypervisor, grub vies editovat ale otravovat ta nebude. Hassio nainstalujes uz do virtualneho image. Ak je zaujem, mozem spravit dakedy video ako na to.

Inac na samsung 980 a 990 pozor, vykon pri malych suboroch je zly. Ja som presiel na WD 850X
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Home Assistant

Příspěvek od kodl69 »

proxmox? to je nějaká virtualizace? tj musím nainstalovat nějakej "podkladovej OS", na něj proxmox a do něj nějakej obraz disku? Tak nějak to znám z virtualboxu, kterej používám...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Home Assistant

Příspěvek od mgx »

tuto nemusis, nainstalujes ISO proxmox a tam uz mas aj host OS.

https://www.proxmox.com/en/downloads/ca ... images-pve

napriklad 7.3 ISO. potom cez web spravujes vsetko (mozes robit clustery, snapshoty, zalohy...atd).
Nieco na urovni wmware, ale zadarmo. Virtualbox vyrabame sice my (ORACLE), ale toto je imho lepsie. zatial zadarmo :).
teda moznosti proxmoxu sa ani nedaju porovnat s virtualboxom. Mozno s wmware, ale to uz je platene.

ak chces OS s windows, zalozis novu virtualnu amsinu, pustis si konzolu a instalujes WIN. chces solaris, detto. Chces ANDROID OS, pustis... zalohy, replikacia, bez problemov. Teda ja som zatial nenasiel ziadnu kulehu, co by mi nejako vadila.
glottis
Příspěvky: 2072
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Home Assistant

Příspěvek od glottis »

muzu take doporucit. Dokonce funguji bez chybicky i mapovani HW. Treba ZIgBee usb klicenka promapovana az do virtualky home assistenta
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Home Assistant

Příspěvek od rottenkiwi »

A v com je Proxmox lepsi ako VMware na RPI 4 ?
http://rottenkiwi.no-ip.biz/viewtopic.php?f=16&t=534
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Home Assistant

Příspěvek od kodl69 »

to MGX: má to pro mě nějaký význam využít tu virtualizaci? Je mi jasný, že pak budu mít HW nezávislý obraz disku, který naláduju do jakýhokoliv jinýho železa během chvilky, ale jěště něco dalšího?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Home Assistant

Příspěvek od mihlit »

Virtualizace má více využití, ale hlavní je pro případ, že si pořídíš výkonější stroj a pak ti tam toho může běžet víc vedle sebe.
Já mám třeba na stroji HA, nextcloud, openproject, NAS,... Normálně jsem nainstaloval systém, pak cockpit (nástroj na správu) a přes to tam přidal docker kontejnery a virtuálky(qemu virtualizace). Nic z toho nestálo ani korunu. Způsobů na správu a virtualizačních technologií je spousta. Takže nejlepší začít tím, že vezmeš linux, ve kterém se cítíš doma (tuším, že ty máš linux a ne widle) a pak mrkneš, co je jejich výchozí technologie.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Home Assistant

Příspěvek od rottenkiwi »

Tu je porovnanie / 126 + 34 / recenzii.

Asi najlepsie bude pouzit to s cim viem pracovat, ak viem buildnut kontajnery
implementovat, udrziavat, zdielat medzi uzivatelmi, tak pouzivam prave ten system,
ktory mi najvaic vyhovuje.

Ale to bez studia nejde, asi tazko porovnam systemy, ked som si aspon 20 - 30
instalacii nevyskusal, ze co sa ako pohodlne robi, pre moj/e konkretny pripad/y.

Docker Proxmox VMware
https://community.home-assistant.io/t/p ... c/197107/7
https://cloudinfrastructureservices.co. ... ifference/
https://www.trustradius.com/compare-pro ... ve#pricing
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
glottis
Příspěvky: 2072
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Home Assistant

Příspěvek od glottis »

kodl69 píše:to MGX: má to pro mě nějaký význam využít tu virtualizaci? Je mi jasný, že pak budu mít HW nezávislý obraz disku, který naláduju do jakýhokoliv jinýho železa během chvilky, ale jěště něco dalšího?
ma to spoustu vyhod.

- pustis si vic virtualek - klidne i vic HA a muzes si hrat aniz neco rozbijes
- kdyz se zelezo podela, pustit si to docasne treba ve virtualboxu na svem kompu
- zalohovani a obnova
- virtual je virtual. Cokoliv na dockerech nikdy nebude tak oddelene.

Kdyz uz je to zelezo vykonejsi nez potrebuju, virtualizace se hodi. Mam tam treba jeden virtual HA a druhej virtual na dockerovani spravovane portainerem. Plus dalsich par virtualek, ktere si poustim treb akdyz potrebuju. V jednom mam treba rozjete veci na preflashovani bricknuteho kindla. Dalo mi praci to rozjet tak jsem si to tam nechal pro priste :) Mohl jsme to jako pustit na svem kompu ale tohle je zase na nem nezavysle.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Home Assistant

Příspěvek od rottenkiwi »

A mate niekto porovnanie, ako ta ista konfiguracia ide v:
1, Dockeri
2, VMware
3, VirtualBoxe
4, Proxmoxe ?
Kolko to zerie CPU a RAM a ake su pristupove rychlosti pre male fajly ?

Mne napr. zerie RPI 4 / 8 GB RAM +SSD / + HA + buck 24/5 V - 5.45 W.

A keby som to dal do Ryzenu + 20 GB RAM, tak to zerie minimalne 46 W pred ATX zdrojom
+ 11 W Multiplus.

Rocne to je : 48 kWh RPI 4
a : 499 kWh - Multi + ATX zdroj

U mna to s rychlostami vyzera takto:

/dev/nvmep2:
Timing cached reads: 19354 MB in 1.98 seconds = 9771.40 MB/sec
Timing buffered disk reads: 1018 MB in 3.00 seconds = 339.27 MB/sec
kiwi@kiwi:~$ sudo hdparm -tT /dev/nvmep3

/dev/nvmep3:
Timing cached reads: 14596 MB in 1.99 seconds = 7350.19 MB/sec
Timing buffered disk reads: 1474 MB in 3.00 seconds = 490.54 MB/sec
kiwi@kiwi:~$ sudo hdparm -tT /dev/sda

SD karta cez USB 3.0
/dev/sda:
Timing cached reads: 19496 MB in 1.98 seconds = 9846.30 MB/sec
Timing buffered disk reads: 112 MB in 3.05 seconds = 36.76 MB/sec
kiwi@kiwi:~$ sudo hdparm -tT /dev/sda

SSD cez USB 3.0
/dev/sda:
Timing cached reads: 17852 MB in 1.98 seconds = 9016.65 MB/sec
Timing buffered disk reads: 884 MB in 3.01 seconds = 294.02 MB/sec
kiwi@kiwi:~$

SD karta ma tieto parametre, je vidno rozdiel medzi sekvencnym a nahodnym zapissom/citanim.
https://www.alza.sk/sandisk-microsdxc-6 ... 261114.htm
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
glottis
Příspěvky: 2072
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Home Assistant

Příspěvek od glottis »

rottenkiwi píše:A mate niekto porovnanie, ako ta ista konfiguracia ide v:
1, Dockeri
2, VMware
3, VirtualBoxe
4, Proxmoxe ?
Kolko to zerie CPU a RAM a ake su pristupove rychlosti pre male fajly ?

Mne napr. zerie RPI 4 / 8 GB RAM +SSD / + HA + buck 24/5 V - 5.45 W.

A keby som to dal do Ryzenu + 20 GB RAM, tak to zerie minimalne 46 W pred ATX zdrojom
+ 11 W Multiplus.

Rocne to je : 48 kWh RPI 4
a : 499 kWh - Multi + ATX zdroj
Na stejnem stroji to bdue zrat vicemene stejne.

rucni nasazeni jako cisty docker proti hassio ma vyhodu jen tehdy, pokud chci ten stroj pouzivat jeste jinak nez HA. A to prave resi ta virtualizace. Srovnat ty dalsi tri virtualizacni platformy na nejakou spotrebu a overhead bude tezky ale tipl bych si, ze nejmene zrave bude proxmox, pak vmware a pak virtualbox.

- Proxmox je KVM virtualizace ... tedy primo linux kernelem resene a gui proxmoxu je taky velmi lehke
- vmware je taky jen vlastne upraveny linux kernel ale gui bude podle me zravejsi nez proxmoxu
- virtualbox nevim ale ja ho znam jen jako virtualizaci do windows a asi linuxu. Podle me potrebuje plnotucnej system aby se to dalo vubec spravovat

Porovnavat malinu a nejakej komp s atx zdrojem je nesrovnatelne. Vsechny ty kompiky, o kterych se psalo jsou male kompy na odtucnenych cpu s nizkou spotrebou. jak bylo psano, klidne i jen 10W. Kdyz malina bere 5W uz to neni takovy rozdil. Ale muziky neskutecne vic. Uz jen podpora nativniho disku.

Ja mam treba proxmox na https://www.hardkernel.com/shop/odroid-h2plus/ kam slo narvat 32GB ram a budu spotrebou do 10W. Pasivne chlazene. Neni to vykonem porovnatelne ani s nejakou i3 nebo nedej boze i7 ale i tak dobry
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Home Assistant

Příspěvek od kodl69 »

já si pořád říkám, když ten nuc pojede furt, jestli nezkusit ten proxmox, a v další virtuální mašině neudělat domácí uložiště dat, nebo aspoň jako zálohovací server. Jestli já jsem to ssd neměl koupit 2TB...
P.S: mám novej "stolní" PC HP prodesk 400G6 6-core model: Intel Core i5-10500T a všechno to shazuje "originální HP SSD" CL1-8D512-HP size: 476.94 GiB speed: 31.6 Gb/s https://www.harddrivebenchmark.net/hdd. ... 1-8D512-HP
A oproti původnímu NUC 8i3 se stejnými 16GB DDR4 a nvme ssd samsung970, je jasně patrný pomalejší otevírání programů, pomalejší spouštění WIN ve virtualboxu... Ale teď jsem to celý nainstaloval, nechce se mi to absolvovat celý znovu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1286
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Home Assistant

Příspěvek od TomHC »

Ak by som si mal zvažovať nejaký nový NUC za 500€, tak radšej kúpim Synology DSxxx+ a netreba nič bastliť, funguje to priamo z krabice, je tam kopa ďalších vecí čo sa doma zídu (kamery, backup, scheduler, VPN, media center, network boot...). DS918+ s 2x 6 TB HDD 7k2 rpm mi žerie 35W. A je tam natívny Docker komponent, qemu virtualizácia a veľa iného.

Treba zabudnúť na benchmarky, HA by sa dal spustiť aj na mojich Garmin hodinkách...
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
cipis
Příspěvky: 4365
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Home Assistant

Příspěvek od cipis »

A neplati se u toho Synologi pak za kazdou kameru navic, uzivatele atd.?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2072
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Home Assistant

Příspěvek od glottis »

dve kamery jsou snad v cene. Za dalsi kamery musis neco zaplatit. Za uzivatele ani jine funkce se neplati. Jine datove pole bych si domu nekoupil. Frcim na nich sand uz deset let jak doma tak i ruzne po zakaznicich. A ta virtualizace na tom jde opravu celkem v pohode takze je to cesta.
cipis
Příspěvky: 4365
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Home Assistant

Příspěvek od cipis »

Jj, ja jsem se o to kdysi zajimal, nejake modely doporucil kolegum, co si to nakoupili. Ja se zasekl u tech licenci na kamery, nechtelo se mi platit za dalsich 11, tak jsem nakonec zustal u stavajiciho systemu. Tehdy to vyslo jako jedna z mala pouzitelnych variant, no a plus to dalsi, co to umi ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1286
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Home Assistant

Příspěvek od TomHC »

cipis píše:Jj, ja jsem se o to kdysi zajimal, nejake modely doporucil kolegum, co si to nakoupili. Ja se zasekl u tech licenci na kamery, nechtelo se mi platit za dalsich 11, tak jsem nakonec zustal u stavajiciho systemu. Tehdy to vyslo jako jedna z mala pouzitelnych variant, no a plus to dalsi, co to umi ...
Prinajhoršom by si tam vedel spustiť virtuálku, ktorá by tie kamery mala na starosti. Ale pri 11 kamerách a nedajbože full hd stream, to by asi nejaký Celeron J3455 čo je v DS918+ nedal :)

Mne tam beží napríklad natívne MQTT broker, MariaDB, phpmyadmin... A celé sa mi to replikuje do druhého Synology, čo mám u rodičov.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
VEmartin
Příspěvky: 9
Registrován: ned led 15, 2023 9:54 am

Re: Home Assistant

Příspěvek od VEmartin »

Nepoužíváte v HA reléové pole?
Z RPi4 by mělo jít zapojit reléové pole s ovládáním 5 V, klidně na 8 nebo i 16 relé. Spínané napětí 230 V. Našel jsem ale jenom pro proud do 10 A. Potřeboval bych 16 A.
https://pajenicko.cz/rele-modul-osmikan ... C3%BD%205V

Chci udělat vytěžování Victronu do 3F bojleru a došel jsem k názoru, že bych k tomu potřeboval nějaké chytré stykače ovládané z RPi4. Toto se nabízí jako možné řešení.
Založil jsem na to nové vlákno zde: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 07#p192064

Nechce se mi jít do řešení Loxone, kde základní modul stojí 12k, má v sobě jenom dvě využitelná relé. K tomu reléové pole za dalších 8 k. V HA by to mělo být mnohem levnější.
Solarnoob
Příspěvky: 123
Registrován: pát dub 29, 2022 9:35 am
Lokalita: Kadaň
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1680

Re: Home Assistant

Příspěvek od Solarnoob »

řešil jsem to pomocí tohoto návodu přes Modbus z HA
https://community.home-assistant.io/t/w ... ide/341314
6x 280 Wp AmeriSolar| Axpert King I 5000-48V | 4x Sonnenschein SRP 12V 175 A RAIL

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek