Axpert 5048MK odvětrání

Měniče Axpert
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Axpert 5048MK odvětrání

Příspěvek od lzahradil »

Neřešil jste někdo myšlenku odvádět teplo vyfukované axpertem někam ven?
Mám malou technickou místnost kde jsem zjistil že nejvíce tepla vyprodukuje právě Axpert a tak mě napadlo že by se dal vytisknout nástavec (sběrač) který by dané teplo vyfukované ze spodku měniče nabíral a odváděl nějakou trubkou,.. přímo ven.

Předpokládám že by to šlo, jen by bylo nutné např na konci "teplovodu" kde půjde z baráku ven dát větrák, který by tomu pomáhal a odsával i z trubky ven.

Můj dotaz je, co si o tom myslíte, případně nemá onen nástavec už někdo v stl pro tisk abych nedělal něco co už někdo vymyslel? Popravdě bych to musel stejně někoho nechat nakreslit protože s tvořením vlastních výrobků na 3d moc kamarád nejsem.
Vytisknout to ale dokážu :-)
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Soban
Příspěvky: 3465
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Axpert 5048MK odvětrání

Příspěvek od Soban »

Podle mě blbost.

Snížíš trubkou účinnost chlazení.

Pokud je tam moc teplo tak bych přes stěnu dal normální ventilátory a zapínal je dle teploty v místnosti, klidně starý mechanický termostat.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Axpert 5048MK odvětrání

Příspěvek od lzahradil »

Myslíš že by se průtok vzduchu snížil pokud bych i to nafoukane teplo z trubky odsával na konci?
Mám kdyžtak klimatizaci kterou jsem to řešil. Ale pokud bych to největší teplo z měničů odvedl přímo ven a neohřívala se tak místnost tak by možná ani nebyla potřeba a na to zbytkové teplo by pak stačil jen ten ventilátor jak píšeš.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Soban
Příspěvky: 3465
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Axpert 5048MK odvětrání

Příspěvek od Soban »

V té technické místnosti klimatizaci nemáš ne?

Kolik tam máš tepla?

Bych použil normální ventilátor a udělal přes stěnu průraz a ten tam dal podobně jako odsávání v koupelně.....

Jinak jak přiděláš jakoukoliv trubku k tomu měniči tak vlastně přidáš odpor a když dáš na konec ventilátor tak ten nikdy nesladíš s tím v měniči takže se budou přetahovat a dle mě to udělá víc škody jak užitku....

Muselo by to být udělané podobně jak odsávání nad šporákem a podle mě zbytečně nákladné.

Podle mě udělat do zdi dva průrazy jeden u spodu a druhý nahoře s ventilátorem a uvidíš ten průvan.....

Dle toho jak je tam teplota zvolit správný průměr .....

EDIT:
Předpokládám že tam asi okno není, jinak pokud nejde udělat průraz dole aby tam šel čerstvý vzduch tak budeš muset vymyslet jiný přívod vzduchu co ten ventilátor odsaje.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Axpert 5048MK odvětrání

Příspěvek od stano22 »

Videl som v jednej technickej miestnosti, kde bola nejaká tá it technika nonstop beziaca, ako si pán domáci poradil. Na stojáka namontovaný 2m radiator, cez ktorý bral "studenu" vodu do domu. Fungovalo to vraj prekvapivo dobre a zadarmo. Obcas sa orosil, tak mal pod nim dve obdlznikove misky z kvetinacov.
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert 5048MK odvětrání

Příspěvek od kuli »

lzahradil píše:Neřešil jste někdo myšlenku odvádět teplo vyfukované axpertem někam ven?
Mám malou technickou místnost kde jsem zjistil že nejvíce tepla vyprodukuje právě Axpert a tak mě napadlo že by se dal vytisknout nástavec (sběrač) který by dané teplo vyfukované ze spodku měniče nabíral a odváděl nějakou trubkou,.. přímo ven.

Předpokládám že by to šlo, jen by bylo nutné např na konci "teplovodu" kde půjde z baráku ven dát větrák, který by tomu pomáhal a odsával i z trubky ven.

Můj dotaz je, co si o tom myslíte, případně nemá onen nástavec už někdo v stl pro tisk abych nedělal něco co už někdo vymyslel? Popravdě bych to musel stejně někoho nechat nakreslit protože s tvořením vlastních výrobků na 3d moc kamarád nejsem.
Vytisknout to ale dokážu :-)
Tiež to chcem do budúcna riešiť, ale paradoxne mi to zatiaľ vyhovuje, že meniče " kúria " v pivnici vysušili ju.
Je viac variant:

1. Ako píšeš, nechal som si miesto na spiro rúru a nejaký nástavec (sběrač) urobiť a vyfukovať to von.
Len tam by asi musel byť pomocný ventilátor a ten zapojiť na Axpert, alebo zvlášť na digitálny termostat.


2. Mám dva prieduchy 100 mm prevŕtané von, strojovňa smerovanie SZ, trošku v zemi, takže prirodzené chladenie zo zeme.
Možno ventilátor s digitálnym termostatom na jeden prieduch a zberať teplý vzduch zhora digestorom

3. Rozmýšľal som klímu s výmenníkom tepla do bojlera, pretože veľa prebytkov EE nemám, nabíjam väčšinov EV.

Ten návrh urobí syn, dúfam, že dnes a dá to na vlákno.
Zadaj na akú rúru to treba či 100 mm, bližšie špecifikácie, formát atď
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Axpert 5048MK odvětrání

Příspěvek od bublich »

lzahradil píše:Myslíš že by se průtok vzduchu snížil pokud bych i to nafoukane teplo z trubky odsával na konci?
Mám kdyžtak klimatizaci kterou jsem to řešil. Ale pokud bych to největší teplo z měničů odvedl přímo ven a neohřívala se tak místnost tak by možná ani nebyla potřeba a na to zbytkové teplo by pak stačil jen ten ventilátor jak píšeš.
No při vší úctě viděl jsem spousty chlazení.Na Krašovském vysílači,bývalé počítačové sály Škody Plzeň,chlazení výkonových prvků v prům.rozvaděčích,tomograf ve fakulce ,na některé jsem dělal MAR protože se tím přitápěly jiné místnosti a vždy se odtahovalo - foukalo z místnosti.Dva ventilátory na jednom potrubí jsou v pohodě pokud jsou stejné,jinad by mohlo dojít ke kmitání.Doporučuje se delší zklidňovací úsek.Ale u těhle průměrů potrubí...
Kdyby to foukalo do těch místností tak se tam lidi henknou.Než zabere prostorovej termostat tak se ohřeje celá místnost (velká) a trvá dlouho než se ochladí a bude další cyklus.Klimatizace kryje ostatní tepelné vyzařování zařízení,kterého bývá až dost.Navíc kravál.
Jestli to chcete zkusit,zveřejněte výkres,vymodeluji toJe dobré aby jedna strana (asi příruba směrem k větráku) byla rovná jinak se většinou musí při tisku používat podpěry a je to ošklivé,ale někdy není zbytí.
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert 5048MK odvětrání

Příspěvek od kuli »

stano22 píše:Videl som v jednej technickej miestnosti, kde bola nejaká tá it technika nonstop beziaca, ako si pán domáci poradil. Na stojáka namontovaný 2m radiator, cez ktorý bral "studenu" vodu do domu. Fungovalo to vraj prekvapivo dobre a zadarmo. Obcas sa orosil, tak mal pod nim dve obdlznikove misky z kvetinacov.
4. varianta ako píše stano22.

Na jednej prevádzke bolo dievčatám v lete horúco. Nechcel som tam dávať klímu, lebo, " že vraj prechladnú tak to ani zapínať nebudú."

Vyriešil som to Šalamúnsky a skoro zadarmo. Zohnal som starý výparník s ventilátorom taky čo bývajú vo veľkých
reťazcoch pod stropom nad regálmi. Pustil som cez neho vstupnú vodu do bojlera, potom ešte cez medené trubku - hada (samozrejme zo šrotu), ktorú som dal do veľkého digestora nad sporákom a fritézami.

Vstupnú vodu do bojlera som dokázal ohriať z 15 Celzia na 25/30 - 35 Celzia podľa počasia a frmolu v kuchyni.
Netreba mi ju bolo kumulovať, pretože čím je lepšie počasie, tak sa viac konzumuje a pije, viac sa vzduch ohrieva
a dve umývačky sa nezastavia a tak stále dokola.
Neriešil som to zbytočne výmenníkom v bojlery , ten mám na iný projekt.

Dievčatám je príjemnejšie, môžu si ešte aj otáčky regulovať, energia sa ušetrí.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Axpert 5048MK odvětrání

Příspěvek od stano22 »

kuli: Tak tak, výborný nápad. Ja som teraz na najnovší konvektomat kúpil už kondenzačný digestor a jd to skvelé. Netreba žiadne odťahy von, kuchyňu účinne vetráme rekuperáciou, digáč sa sám umýva spoločne s konvošom. Nemá to chybu, mal som to mať dávno. Síce to nieje lacné, ale funkčnosťou sme nadšení.
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert 5048MK odvětrání

Příspěvek od kuli »

2BBF423A-0E25-495D-B2DF-5FE126ACCC98.png
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert 5048MK odvětrání

Příspěvek od kuli »

Niečo také ?

Odťah teplého vzduchu zospodu, alebo 2 x zboku, alebo dokopy ?

Spodné bočné prieduchy zalepiť, alebo ponechať a dať silnejší odťahový potrubný ventilátor ?

Potom redukcia na spiro 100 ? koleno alebo priama ?

Bude to stačiť ? Nebude to moc uzavreté ? Nebude sa to prehrievať ?

To vybratie tam musí ostať na káble. Šrobik zatiaľ jeden, ten zemniaci nie je využitý.

Ideme skúsiť napísať peggy do mppsolar.com, ako to majú vyriešené,
aby sme nevymýšľali vymyslené. Určite to už niekto riešil aj v teplejších krajinách.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Axpert 5048MK odvětrání

Příspěvek od lzahradil »

Odpovědi na jednotlivé otázky hodím do původního komentáře
Soban píše:V té technické místnosti klimatizaci nemáš ne?
Mam, takovou tu mobilni - odtah pruchodem skrze zed ven

Kolik tam máš tepla?
Ted jeste az tak moc ne. Ted vecer kdyz regulatory netopi a neni venku teplo uz jen 25,3 stupnu. Ale az budou vedra tak to bude mazec

Bych použil normální ventilátor a udělal přes stěnu průraz a ten tam dal podobně jako odsávání v koupelně.....
Mam jednu s vetrakem u stropu a dole u podlahy dira s mrizkou

Jinak jak přiděláš jakoukoliv trubku k tomu měniči tak vlastně přidáš odpor a když dáš na konec ventilátor tak ten nikdy nesladíš s tím v měniči takže se budou přetahovat a dle mě to udělá víc škody jak užitku....
Co by se muselo sladit ? vetrak v axpertu by tlacil horko do trubky na odtah a na konci trubky u vyvodu ven by to vetrak vytahoval z trubky a foukal ven

Podle mě udělat do zdi dva průrazy jeden u spodu a druhý nahoře s ventilátorem a uvidíš ten průvan.....
tak to mam, ale az se udela venku vedro, tak bude teplej vzduch i z toho spodku od podlahy a tim tu vyhratou mistnost neochladim. Proto jsem myslel to foukat ven rovnou aby se mistnost neohrala
bublich píše:
No při vší úctě viděl jsem spousty chlazení.Na Krašovském vysílači,bývalé počítačové sály Škody Plzeň,chlazení výkonových prvků v prům.rozvaděčích,tomograf ve fakulce ,na některé jsem dělal MAR protože se tím přitápěly jiné místnosti a vždy se odtahovalo - foukalo z místnosti.Dva ventilátory na jednom potrubí jsou v pohodě pokud jsou stejné,jinad by mohlo dojít ke kmitání.Doporučuje se delší zklidňovací úsek.Ale u těhle průměrů potrubí...
Kdyby to foukalo do těch místností tak se tam lidi henknou.Než zabere prostorovej termostat tak se ohřeje celá místnost (velká) a trvá dlouho než se ochladí a bude další cyklus.Klimatizace kryje ostatní tepelné vyzařování zařízení,kterého bývá až dost.Navíc kravál.
Jestli to chcete zkusit,zveřejněte výkres,vymodeluji toJe dobré aby jedna strana (asi příruba směrem k větráku) byla rovná jinak se většinou musí při tisku používat podpěry a je to ošklivé,ale někdy není zbytí.
.... jinak by mohlo dojít ke kmitání.. :dontknow:
To je podobné s tím co píše Soban ?
:wood: O čem to teda je ?
kuli píše:Niečo také ?

Odťah teplého vzduchu zospodu, alebo 2 x zboku, alebo dokopy ?

Spodné bočné prieduchy zalepiť, alebo ponechať a dať silnejší odťahový potrubný ventilátor ?

Potom redukcia na spiro 100 ? koleno alebo priama ?

Bude to stačiť ? Nebude to moc uzavreté ? Nebude sa to prehrievať ?

To vybratie tam musí ostať na káble. Šrobik zatiaľ jeden, ten zemniaci nie je využitý.

Ideme skúsiť napísať peggy do mppsolar.com, ako to majú vyriešené,
aby sme nevymýšľali vymyslené. Určite to už niekto riešil aj v teplejších krajinách.
kuli, to vypada dobre. to jsi nakreslil primo pro MK ? Mas to v STL ze bych vyzkousel udelat draft ? - vsiml jsem si ze nekdo psal ze sem STL nejdou vlozit. :comp: zachvili to pujde
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert 5048MK odvětrání

Příspěvek od kuli »

Je to priamo pre MK, kreslil to syn. Napojí sa to na - PLASTOVÁ 90° REDUKCIA , Ø100/110X55MM

Je to v STL, len to musí ešte dorobiť a chce to vytlačiť a vyskúšať. Potom dám link na vlákno
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert 5048MK odvětrání

Příspěvek od kuli »

8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek