jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od ZdZ »

Tak ještě poslední myšlenka v zoufalém hledání návratnosti "elektrárny" a také otázka spolehlivosti.
Zatím jsem pořád řešil jen hybridní měnič s dokrmováním ze sítě cca 5kW něco axpert, revo, pip, + 8kW pole - to mám už koupený a přebytek vytěžovačem do aku nádrže. Tu budu brzo svařovat.

Bylo by v něčem výhodnější namísto all in one hybridu, použít samostatnou mppt solární nabíječku cca 4-5kW přímo na baterky 6-9kWh a pak samostatný měnič DC48 na AC230. Kdyby málo svítilo, nebo docházely baterky, tak by to přepnulo na DS a nazpátek, až by zase začalo svítit. Jedina a velká nevýhoda je, že by to asi neumělo dokrmovat z DS. Což je docela vážnej problém, ale třeba se to dá nějak vyřešit. Otázka, jestli by to mělo vůbec smysl provozovat, kdyby nesvítilo a neutáhlo to ani mrazák, lednici a kotel. Pak je asi lepší nejdřív nabít baterky a teprve pak se přepnout.

Kolik by jednotlivé komponenty mohly stát ? Nevím co mám vlastně hledat. Bylo by to spolehlivější, trvanlivější, nebo si nepomůžu ?
Ekonomika a fve je jak boj s větrnejma mlýnama.
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Pawel
Příspěvky: 815
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od Pawel »

Nesmíte poslouchat obchodníky co montují FV, jejich písnička jak se to vyplatí a zaplatí a jak uspoříte. FV mám na střeše ale nevěřím tomu. Asi o FV toho moc nevíte a chcete jít tou nesložitější cestou. Tu AN ohřejete tak v létě a co s tou vodou budete dělat? Kolik teplé vody jste spotřeboval doposud?
kodl69
Příspěvky: 7413
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od kodl69 »

ještě je jedna možnost, a to AC coupling, tj FVE připojená k síti, a jako vytěžování na AC připojenej střídač, třeba victron quatro, studer... Ale o tom víc ví jiní. Jenom že je to taky možnost. Ostatně třeba victron multiplus umí docucávat ze sítě, a zároveň fungovat jako 48/230V měnič, to není nic zvláštního.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od luky »

Obávám se, že ti chybí nějaké povědomí o elektřině. V takové situaci se to takto na dálku špatně vysvětluje - resp. by to byl strašněj román.
Kolega ti to tady trochu shrnul:

Jinak doporučuju najít někoho s elektro vzděláním, kdo by ti nějaké základy s tužkou a kusem papíru osvětlil.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od Diablo1st »

Zrovna včera sa troška rozoberala ekonomika FVE u nového videa s Youdom.

Dávanie prebytkov do kúrenia nie je až také šťastné riešenie s pohľadu ekonomiky, práveže lepšie vychádza sa sústrediť na pokrytie čo najväčšej časti spotreby domy, baterku mať tak max na 1 celý deň, prebytky dávať do TUV a čo zostane dať do siete pre Virtuálnu batériu.
Ale ako to tu bolo už viac krát spomenuté, väčšina tunajších FVE je koníček a tam sa na ekonomiku až tak nepozerá :D
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od ZdZ »

jasně, poslední shrnutí že nemám ponětí o elektřině a nahřívání aku nádrže je neekonomické, tak tady už nemá cenu ani argumentovat

když k tomu přidám aku úložiště s měničem min 8kW, který pokreje celý provoz domu na 1 den (min 15kWh), tak se s návratností můžeme rovnou rozloučit, ale bez toho to samozřejmě nejde, tak se z toho udělá koníček a to je hned jiná, přičemž celou dobu píšu o návratnosti

no nic, jak jste psali, vůbec tomu nerozumím, nejsem místní borec velmistr elektrárník se zvučnými jmény měničů, baterií a navíc mám megapřetoky a k tomu všemu vymejšlím kraviny, takže vám gratuluju, že jste mě odhalili
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Pawel
Příspěvky: 815
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od Pawel »

Tak potom napište až budete v + a bude vám to sypat, rádi se zde na fóru poučíme.
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od Diablo1st »

Nevšimol som si, že by tu niekto písal, že tomu nerozumieš. Len sa ťa tu ľudia snažia usmerniť, lebo niektoré cesty sú už prešlapané.

K tomu nahrievaniu akumulačky:
Vychádzalo sa z predpokladu oficiálneho pripojenie, t.z. možnosť mať produkt Virtuálna batéria - v tomto konkrétnom prípade nepoužiteľné.
Najväčšie prebytky sa tvoria v lete, kedy je teplo v akumulačke nevyužiteľné, len sa postupne stráca do priestoru. Preto je lepšie využiť VB a neskôr energiu odobrať ako všetko natrepať do akumulačky, kde sa to len vyžiari do priestoru. Ak by človek chcel seriózne prikurovať v prechodnom období musí troška predimenzovať pole, čo už ide do peňazí - čiže ekonomika je mimo.

Inak to využitie batérie má celkom dobre zdokumentované Marko250 vo svojom vlákne. Ako prídaval kWh klesala mu spotreba z DS, len to s pribúdajúcou kapacitou nebolo také výrazné (napr. pridal 10kWh spotreba klesla 0,4MWh za rok).
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od ZdZ »

poznámky o sypání jsou mimo mísu

tak ještě jednou, mám celoročně vytápěný bazén na 28 vzduch, proto větší akumulačka, bez ní je návratnost bůchví kde, nechci velkou baterrii max 8-9kW, protože se ani pořádně nezaplatí, není to kde spotřebovat a v zimě se stejne ani ani nenabije, nechci velký a drahý měnič, protože opět prodlužuje dobu návratnosti, 5kW utáhnu vše co potřebuji

kdo si to takhle spočítá na základě informací z fóra dojde k tomu, že takovéhle řešení se zaplatí a dřív než za deset let
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od kybos »

ZdZ píše:poznámky o sypání jsou mimo mísu

tak ještě jednou, mám celoročně vytápěný bazén na 28 vzduch, proto větší akumulačka, bez ní je návratnost bůchví kde, nechci velkou baterrii max 8-9kW, protože se ani pořádně nezaplatí, není to kde spotřebovat a v zimě se stejne ani ani nenabije, nechci velký a drahý měnič, protože opět prodlužuje dobu návratnosti, 5kW utáhnu vše co potřebuji

kdo si to takhle spočítá na základě informací z fóra dojde k tomu, že takovéhle řešení se zaplatí a dřív než za deset let
Dokud nezačneš rozlišovat veličiny práce a výkon (kWh, kW), budeš v tom mít chaos a těžko se tu s někým domluvíš. Je potřeba si nastudovat alespoň základní termíny.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od ZdZ »

tak snad si rozumíme že u baterie je to kWh a u výkonu kW, jestli tohle není někomu jasné, tak nemá cenu nic ani řešit
kdo mě na tom chce chytat a na podobných kravinách tak proč ne, ale tím se zakecává to o čem jsem psal, ještě k tomu řešit gramatiku a bude
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od luky »

Tak se hned nečerti. Jsem tě chtěl postrčit k nějakému samostudiu, protože na nevhodně položenou otázku nejde nějak rozumně odpovědět. Protože když ti budou jasné technické základy, bude ti i jasnější, jak který systém funguje a jaké má výhody a nevýhody.

Když to řeknu zjednodušeně, máš několik technických možností:
1) ongrid (Vše co vyrobí tlačí do sítě)
2) hybrid s baterkama (to je takový ongrid s baterkama - umí tlačit do sítě a v noci jet z baterek. Může přes něj tedy téci energie do DS oběma směry)
3) hybrid bez baterií = ongrid s omezovačem (technicky to je ongrid, co se snaží výrobu regulovat tak, aby nedocházelo k přetokům. Technicky tam vždycky nějaký přetok bude. Jen je otázka jak velký.)
4) ostrov / poloostrov (systém panely>baterie>230VAC) Tuhle kategii tady protěžujeme a i v tomto případě existuje několik technických řešení, co dělat, když není dostatek energie. (Přepínání na DS, dobíjení baterií z DS...)
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od Diablo1st »

Kedy plánuješ osádzať panely a kompletovať FVE? Ja som veľmi zvedavý ako sa bude systém chovať s 8kWp v paneloch a malou baterkou. Mne to príde ako 2t auto s trojvalcom, ale to som ja.
Bolo by možné potom založiť vlákno a dávať tam všetky informácie a fotky?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od kybos »

ZdZ píše:tak snad si rozumíme že u baterie je to kWh a u výkonu kW, jestli tohle není někomu jasné, tak nemá cenu nic ani řešit
kdo mě na tom chce chytat a na podobných kravinách tak proč ne, ale tím se zakecává to o čem jsem psal, ještě k tomu řešit gramatiku a bude
Gramatiku tady korigovat nemíním, to by bylo na dlouhé lokte. Vím, že je to jen jedno písmenko, ale podstatně to ovlivňuje význam. Holinky a hodinky se taky liší jen o jedno písmeno, dokonce se obojí mohou natahovat, ale přece jen jde o zcela odlišné věci.
Jelikož u baterie má smysl sledovat jak výkon, který je schopna dodat, tak i energii, kterou je schopna pojmout, doporučil bych tyto veličiny a jejich jednotky důsledně rozlišovat abychom si tu rozuměli.
Zrovna ve tvém případě je nutno správně posoudit výkon akumulátoru, aby nedošlo k podstatnému zkrácení jeho životnosti, jelikož se snažíš vybrat akumulátor s minimálním množstvím uložené energie. Jak tě již ostatní diskutující upozornili, není zcela lhostejné, jakými proudy ve vztahu k ampérhodinové kapacitě bude akumulátor zatěžován.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od beethowen »

Diablo1st píše:Kedy plánuješ osádzať panely a kompletovať FVE? Ja som veľmi zvedavý ako sa bude systém chovať s 8kWp v paneloch a malou baterkou. Mne to príde ako 2t auto s trojvalcom, ale to som ja.
Bolo by možné potom založiť vlákno a dávať tam všetky informácie a fotky?
Spíš bych řekl jak jízdní kolo s šestiválcovým motorem. Ale přesně co ty si o tom myslím i já.
Když tady u tohoto projektu se v několika paralelních vláknech vše ladí hlavně na návratnost a ostatní věci se berou jako méně důležité. Vždyť i to co se nabízí na dotace je vyladěné hlavně na výši dotace a co nejvyšší zisk realizační firmy, než aby to odpovídalo skutečným potřebám budoucího majitele.
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od ViktorEX »

ZDZ: ahoj ....

hele, ja mam paskvil, tedy elektrarnu, jakou svet nevidel. data jsou v popisu.

startovni linie: 2020 ... rocni spotreba 13,9MWh, cena 3,30/kwh (total se vsim)

asi 9 mesicu jsem tady vymýšlel picoviny (kterych jsem se zbavil bez ztraty desítky), nakonec jsem skoncil u toho paskvilu. od pulky cervence 2021 do pulky listopadu 2021 mam 73% sobestacnost. da se predpokladat, že od pulky unora do pulky cervence bude to minimalne stejne, nebo lepsi.
prosinec a leden je temer nula, a pulka listopadu a pulka unora lehce nad nulu, proste o tom nema cenu mluvit. takze 3 mesice 0 a zbytek dejme tomu že se dostanu na 75%. to je celorok 56%

kdyz pominu praci, tak me v HW ten blazinec stal 300 (+ ted k tomu prijdou nejake kosmeticke upravy ... to rekneme zustane v kategorii hobby, dejme tomu, ze se bavime o 20k), takze 320.
ted bude elektrika nekde dejme tomu za 6-7 korun, ale usetrim jen samotnou cenu za kwh, tj ... no prave koukam, ze to zase trochu snizili ... takze jeste jednou, kwh celkem placnu 6korun, samotna kwh 2,85 D45D (jeste pred mesicem tam bylo 4,60). to je 56% z 13MWh = 7280 * 2,8 = 20 tisic rocne uspora, tj navratnost 16 let a to ty čínský bazmeky musej tak dlouho bezet, coz asi nepobezi. a to jsem si to sprskal sam. Elektrarna v mym vykonu na klic neexistuje, ale to by stalo alespon 700-800 tisic, tj navratnost > nikdy. Pokud tedy energie dal neporostou.

>> pro me byly argumenty:
1) konspirace na zvyseni ceny ... to se povedlo, cena vylitla o 100%
2) touha po sobestacnoti kdyz venku bude tma ... mam ostrov, takze prima
3) utopit penize, ktere brzy ztrati hodnotu ... tato predpoved se mi taky dari. ja kupoval panel za 2500, dnes je ten samy panel za 3400 (menic byl za 13 dnes je za 18)
4) snizeni provoznich nakladu na penzi. no to se jeste uvidi, co se dalsich 15 let stane. agenda jede pevne po kolejich, lidi se srackama v mozku voli, to co tam dnes je, takze za 15 let asi bude fuk, jestli do penze s nebo bez FV, protoze se ji nejspis nedozijeme (tim spis jestli mate ocko)
5) jako sekundarni efekt je, ze rodina šetří, letos to vypada pri stejnem provozu na 8-9 MWh za rok.

asi tak ... tak a ted se poperte
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od ZdZ »

když teda paskvil, to je to na co jsem se na začátku tohoto tématu ptal, tak na kolik by teda vyšel mppt nabíječ baterii 5kW, k tomu samostatný měnič 5kW aby to mělo dlouhodobou výdrž ?
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od ViktorEX »

ZdZ píše:když teda paskvil, to je to na co jsem se na začátku tohoto tématu ptal, tak na kolik by teda vyšel mppt nabíječ baterii 5kW, k tomu samostatný měnič 5kW aby to mělo dlouhodobou výdrž ?
no to je co nikdo nevi. u 5kw ciny se predikuje 5 let (18tis), u victronu 15 (50 tis). ale presne to nikdo nevi. zeptej se me za 10-15 let.

ja mam tohle:
regl: https://www.i4wifi.cz/cs/238824-regulat ... cer10420an
inve: https://www.aliexpress.com/item/3270621 ... 19a8FrKfaF

pro me to bylo okamzite reseni. cert vi, co bude za 5 let, proto je z meho pohledu nesmysl kupovat technologii na 20 let dopredu, kdyz to tady za 5-10 let bude vypadat uplne jinak.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
ZdZ
Příspěvky: 816
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od ZdZ »

nabíječka 13 tis a měnič 16 tis to je ve finále dražší než hotová bedna co umí všechno
a v čem sis pomohl oproti all in one ? kvalita asi nebude lepší než hotový zařízení v jednom, nebo jo ?

životnost 5 let, to je o ničem za ty peníze, to se tak akorát zaplatí za tu dobu, počítal jsem životnost aspoň 12 let
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: jak nahradit hybridní měnič a má to smysl ?

Příspěvek od ViktorEX »

kdyz ty bedny mam 3 a jedna bouchne, muzu jet dal na dve.

az ti ta jedna all in one bouchne, jses v prdeli.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek