Projekt Solarni parapet

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Yossarian
Příspěvky: 4
Registrován: pát úno 04, 2022 12:17 pm

Projekt Solarni parapet

Příspěvek od Yossarian »

Ahoj
Uz nejakou dobu rozmyslim, jak vyuzit venkovni okenni parapety v nasem byte pro umisteni solarnich panelu (bydlime v panelaku a lepsi plocha po ruce bohuzel neni) a dostal jsem se do faze, kdy uz mam celkem jasnou predstavu co a jak. Jeste pred tim, nez se ale pustim do realizace, by me zajimal vas nazor (v oblasti fotovoltaiky jsem novackem) a pripadne vase namety na vylepseni, zjednoduseni a idealne i snizeni nakladu.

Tak tedy, projekt Solarni parapet:

Cil:
Vyuzit plochu parapetu pro umisteni solarnich panelu a tim snizeni nasich nakladu za elektrinu ze site a ziskani alespon omezeneho zdroje nezavisleho na rozvodne siti, pokud mozno s minimalnimi naklady.

Omezeni:
V souladu s predbeznou dohodou s vedenim spolecenstvi vlastniku jednotek panely nesmi presahovat okraj parapetu a instalace nesmi mit dopad na spolecne casti domu. (Tzn. nemuzu napr. provrtat parapet ani zed; muzu ale provrtat okenni ramy, okna uz jsou nase vlastni.)

Prostredi:
Panelovy dum v Brne, byt v soukromem vlastnictvi v patem patre. Parapety orientovene skoro presne na zapad vedouci prez tri mistnosti (obyvak, loznice, detsky pokoj), rozmery parapetu 260 x 35 cm v kazde mistnosti, rano a dopoledne zastinene, odpoledne a vecer na ne sviti slunce, zadne stineni od stromu ani okolnich domu.

Zakladni predstava je nasledujici:
Parapety ve vsech trech mistnostech budou pokryte solarnimi panely o vhodnych rozmerech. Panely budou na parapetech volne polozeny a zajisteny proti samovonemu sesunuti takovym zpusobem, aby bylo mozne je jednoduse (rekneme behem 15ti minut max) z parapetu sundat a ulozit uvnitr, napr. v pripade blizici se bourky nebo silneho vetru). V byte budou panely dodavat elektrinu do vnitrniho rozvodu 12 V DC; vnitrni rozvod nebude propojeny s verejnou rozvodnou siti. Soucasti vnitrniho rozvodu bude MPPT a baterie pro ukladani prebytku. Vnitrni rozvod bude pokryvat jen obyvaci pokoj.

No a ted detaily.

Panely:
Parapet je orientovany na zapad a tim padem idealni sklon panelu je (podle https://fotovoltaika.ekowatt.cz/vliv-sk ... entace.php) 0 stupnu; tim padem staci panely proste na parapet polozit. Z tohoto duvodu a zaroven kvuli omezeni sirkou parapetu budu potrebovat panely o sirce max 35 cm (pripadne mirne prez, ale takove uz by musely byt zesikmene, coz by snizovalo vykon), napr. https://www.mikromarz.com/www-mikromarz ... celkem-40W - pet panelu pro kazdy pokoj, celkem patnast. Panely budou propojene standardnimi MC4 konektory. Kvuli omezeni napeti na rozumnou mez bude vzdy pet panelu zapojeno seriove a tyto tri petice paralelne; tim dostavame max Voc cca 110V a max zkratovy proud cca 37A.

Uchyceni panelu:
Diky tomu, ze panelu budou na parapetu rovne polozeny, necekam, ze by mely tendenci (za normalniho pocasi) samy od sebe sklouznout dolu a spadnout, jejich uchyceni bude proto jen preventivni; v pripade silneho vetru nebo blizici se bourky mam v planu panely jeden po druhem odpojit a schovat na chvili doma. Napadaji me dve moznosti uchyceni.
1. Uchyty z plocheho profilu (zrejme hlinikoveho), pripevnene k okennimu ramu, fungujici jako zarazka.
2. V kazde mistnosti natahnu podel parapetu napnute ocelove lanko; panely na nej budou prichycene napr. karabinami.

Vyroba elektriny:
Vzhledem k tomu, ze na parapet sviti slunce jen odpoledne a vecer, ocekavam max. ~200 kWh/rok (optimisticky odhad). Tim se da pokryt spotreba elektriny pro router, set-top-box a castecne nabijeni notebooku; z toho duvodu v byte staci rozvod 12V DC jen v obyvaku, bez propojeni s verejnou rozvodnou siti.

Baterie:
Bezne se pro ostrovni systemy doporucuje kapacita baterii pro pokryti spotreby na tri az sest dni, nicemene myslim, ze v mem pripade staci mensi, a to hlavne diky tomu, ze podle potreby budu moci spotrebice prepojovat z 12V DC na 220V AC a zpet – pokud bude elektriny z panelu dost, vsechny spotrebice zapojim do 12V DC, pokud ji bude mene, neco zapojim zase na 220V AC.
Baterii chci pokryt hlavne spotrebu routeru a set-top boxu v obdobi, kdy je vyuzivame a zaroven slunce nesviti na parapet. Celkova spotreba obou je (s rezervou) cca 200 Wh/den, z toho (v nejhorsim pripade – v zime) 75% casu slunce na parapet nesviti. To odpovida kapacite 12.5 Ah. Kvuli prodlouzeni zivotnosti baterie je vhodne, aby jeji vybiti nepresahlo 20%; z toho mi vychazi minimalni kapacita baterie cc 60 Ah. Napr. https://eshop.neosolar.cz/solarni-bater ... y-gel-60ah.

MPPT:
Vzhledem k maxmimalnim hodnotam Voc a zkratoveho proudu se jako vhodny MPPT jevi napr. https://eshop.neosolar.cz/mppt-solarni- ... lar-150-35. (Preztoze v nazvu ma 35, podle datasheetu zvladne zkratovy proud az 40A.)

Vnitrni rozvod:
Vzhledem k ocekavanym proudum v radu jednotek amper pro by vnitrni rozvody mely stacit medene kabely o prurezu 1.5mm2 (podle http://www.eshop.elektrokomponenty.cz/n ... zitelnost/). Soucasti rozvodu budou vhodne pojistky na vsech trech vetvich – mezi MMPT a panely, mezi MPPT a baterkou a mezi MMPT a spotrebici. Kabely od panelu k MPPT protahnu vyvrtanou (a utesnenou) dirou v okennim ramu; vnitrni kabely od MPPT k baterii a od MPPT ke spotrebicum olozim v listach. Pro pripojovani spotrebicu vyuziju automobilove zastrcky/zasuvky (https://www.auto-doplnky.com/zasuvky-a- ... -24v-a5548) – prijdou mi snadno dostupne a dobre standardizovane.

Moje hlavni otazka v tehle chvili je predevsim jak snizit naklady Pokud vezmu priklady panelu, MPPT a baterie, ktere jsem vyse pouzil, dostavame se k celkove cene nejakych 25 000 Kc (predevsim kvuli nestandardnim rozmerum panelu) a to jeste nepocitam “drobny material” – kabely, uchyty, zasuvky, atp. Ma podle vasich zkusenosti smysl nakupovat napr. na Aliexpresu – jake mate zkusenosti s tamni kvalitou?
Za druhe, budu rad za vase navrhy, jak tenhle projekt vylepsit – co podle vaseho nazoru muzu udelat jinak, lepe, jednoduseji… zkratka si rad necham v tehle fazi poradit od zkusenejsich.
Predem diky za vase nazory.

Yos
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od Atman »

Ja by som takéto malé panely pokojne nalepil priamo na parapetu. Dnešné lepidlá pištolové typu Mammut, Den Braven a pod sú neuveriteľne pevné, pružné a počasiu odolné. Navyše vodorovný panel ktorý nijako nepresahuje parapetu nie je prekticky vôbez zaťažený vetrom. A keby aj odpadli, stále budú visieť na MC4, ktorý vytrhnúť ja takmer nemožné.
Ten Bluesolar 150/35 má skratový prúd 40A na vstupe od panelov, to je niečo úplne iné ako maximálny výstup 35A, výstup sa pri 12V obmedzí na 35A aj keď na vstupe bude povedzme len 100V /6A.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od luky »

Myslím, že sis odpověděl sám. Náklady 25 000Kč, úspora 1000Kč/rok.

Druhá věc - ty v noci nespíš? Nechodíš do práce? Na dovolenou? Mě by se tedy nechtělo sedět u paraperu a hlídat vítr. A když půjdeš na záchod, budeš se klepat, aby nefouklo a někomu to z 5. patra nespadlo na hlavu? Takhle ne. Co namontuješ na fasádu musí vydržet vichřici. Pokud to nejde přidělat lépe, tak to tam nedávej.

Už jsem viděl řešení, kdy solární panel byl svisle za oknem nebo naplacato přišroubovaný zvenku na okně.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od rva »

Vlastně nesmysl. A u těch FV panelů mají chybu - zkratový proud je 10x menší. Nějaká úspora se na faktuře ani neprojeví. Do bytu bych olovo nedával.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od sindyk »

Více Wp za méně peněz: https://www.hadex.cz/g950b-fotovoltaick ... x350x30mm/
Regulátor bude stačit EPsolar XTRA 30 A za necelý 3 litry.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od LIX »

Tak sindyk ma už predbehol, presne tento panel som ti chcel navrhnúť, tak isto aj regulátor a batériu určite nie taký šmejd, ale radšej kúp túto. https://shop.mypower.cz/akuset-lifepo4- ... tooth-4629
A ako tu bolo spomenuté, ten panel pekne prilep s nejakým mamutom, drží to brutálne aj za mrazu. Ja som s ním prilepil merač vetra o komín a je tam už asi 8 rokov :D :D
A použi 2,5mm2 vodiče určite!
Inak ja mám na notebook a svetlo napojenú lifepo4 batériu 200Ah a 200Wp panely otočené na juh 45° a poviem ti že notebook 20W ide 14 hodín denne a 7 W svetlo minimálne 4 hodiny a za zimu sa mi stalo zatial iba 2x že by sa batéria úplne vybila. ;)
JirkaFM
Příspěvky: 44
Registrován: stř led 05, 2022 9:12 am

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od JirkaFM »

Už i to umístění. Čistě na západ a k tomu vodorovně je špatně. Slunce se tam dostane až po poledni, protože mu bude ještě stínit ostění. Kdyby to bylo na jih tak by tak nevadil ten vodorovný sklon. V tomto případě to bude uplně neúčinné, protože bude jen nepatrný čas celá fotovoltaika bez nějakeho stínu. Od podzimu do jara vůbec vůbec.
Dagus
Příspěvky: 1952
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od Dagus »

Ne že bych chtěl radit jak to udělat, ale pobavilo mě to. Zrovna včera mi to kolega zasílal a je to k tématu.
Jinak k věci, pokud dokážeš přemluvit osazenstvo na umístění zastínění oken panely co jsou poloprůhledné, tak asi nejlepší řešení je panel na stojáka před okno.
Přílohy
Screenshot_20220208_201608_com.android.chrome.jpg
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
fanfox
Příspěvky: 19
Registrován: pát srp 28, 2020 11:17 am

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od fanfox »

Zdravím minimalisty.

Dagus: To je paráda, panel místo satelitu.

Podle mě je nejdůležitější pořádně upevnit ty panely, náhoda je blbec. Mě vidina byť jen třeba 300 kWh / rok ze sluníčka láká víc než náklady a návratnost. Vymýšlím 600 Wp panelů z Hadexu na balkon.

Těch 60 Wp panelů by se Ti vešlo 6, což je pěkných 360 Wp idealizovaných, podumat nad zapojením a stíny, bylo by hloupé mít jeden panel na parapetu osluněný a druhý ne, tohle vyřešit zapojením, 2 regulátory? Aby potom nebylo účinnější mít na parapetu jen po 1 panelu na straně „bez stínu“. Pod úhlem se tam vejde trochu víc než 350 mm.

Cca za stejný peníz jak jsi postnul, jde složit 50Ah LiFePO4 i s nedrahým balancérem, 4x článek po cca 850,-. Určitě by Ti někdo pomohl minimálně s odbornou radou, jak baterii složit.
Olovo do bytu jsem nechtěl, začal jsem s jednou kompletní baterií 12,8V 100Ah LiFePO4, osahal, četl a dál sáhl po článcích, sehnat 4x(nebo 8x) 50Ah nebo 4x 100-120Ah jde za rozumný peníz.

Takže můžeš začít na nějakých 12-16 tisících (3 nebo 6 panelů nebo jiné, pořádně bych rozmýšlel jaké a jak) plus montážní a kabelážní materiál a nějaké ty pojistky a tak, a později si dokoupit pár článků a zvětšit baterii, když to bude šlapat podle představ.

(Já třeba přemýšlel i o nalepení flexibilních panelů přímo na horní třetinu okna, spodek balkonových dveří, ale nápady se postupně posunuly. Místo šňůr na prádlo v lodžii „vysunout“ do bojové polohy panely, to by sousedi oči kulili. Kdyby byly nějaké průhledné folie na nalepení a dávaly nějaké elektrony, tak si tím okna polepím.)
ruční záloha chladničky, světel, 12,8V , 100Ah LiFePO4, čínský sinus měnič (pojistky 4x40A),
na zkoušení 2x80Wp poly, PWM12/24-20A
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od LIX »

Zabudol som ešte podotknúť jednu dôležitú vec, spravil by som mini, alebo skôr mikro konštrukciu ktorá by panel dala aspoň do 15° uhlu ak by si mal okná ktoré sa neotvárajú šlo by to a dalo by sa to spraviť jednoducho vyrezaním trojuholníkov z nejakého UV odolného plastu, napríklad ten na ktorý sa lepia reklamy. Pri aj malom sklone získaš o poznanie lepší výkon a hlavne ti tam nebude stáť voda ktorá obsahuj kopec bordelu ktorý tam zostane keď voda z panelu uschne. A určite by som netlačil panely tesne k lavej stene kvôli tieňu.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od vlkazajac »

Akýkoľvek regulátor ( Victron určite ) to zabije ekonomicky. Zvolil by som panel napr. tento :
http://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-pa ... y-12v-3569
s VOC 22,2 V a pripojil ho priamo na zbastlenú batériu z 18650 v usporiadaní XP5S. Pri Vmp=18,43 V by to bolo akurát. Počet takýchto panelov a batérií pre paralelné pripojenie z jednotlivých okien je voliteľný.
Pre napájanie spotrebičov 12 V nájsť vhodne dimenzovaný DC/DC step down menič ( náhrada do počtu za menič v mppt regulátore ).
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od vla »

To je naprostý nesmysl. Pokud chceš za každou cenu vyhodit nějaké peníze, tak se hlásím. Nevím, kde jsi vzal, že vodorovné položení panelů je ideální, naopak je to nejhorší možná volba. Takže z panelu nikdy nedostaneš jmenovitý výkon, možná tak 30-50 %, po krátký čas, rozhodně ne po celou dobu osvitu. Pro celoroční maximální výkon se doporučuje sklon cca. 35°, pro optimální s ohledem na zimní měsíce cca 65°. Jestli si chceš hrát sežeň si někde nějaký minipanel 10-20W, Dc-Dc měnič místo regulátoru a nějakou malou baterku, klidně li-on 4-5 Ah a měř si co ti to vyrobí. Náklady tak do 600 kč, možná i míň. Pokud pak nabudeš dojmu, že to má smysl, klidně si to postav. Pokud bys jezdil do Prahy, mám tady samostatné články pro výrobu panelů, pár ti jich mohu věnovat. Nebo se nechá za pár stovek koupit led světlo se solárním panelem, tam máš všechny potřebné díly a můžeš jen měřit a testovat.
Nemám rád tenhle stát.
Yossarian
Příspěvky: 4
Registrován: pát úno 04, 2022 12:17 pm

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od Yossarian »

Diky vsem za odpovedi, tolik jsem jich ani necekal.

Atman: Mozna hloupa otazka, ale zkusim to: Je nejaky (prakticky) zpusob jednou prilepeny panel (napr. po par letech, kdy se rozhodnu, ze to chci cele zase predelat) zase odlepit, napr. pomoci nejakeho redidla? Z moji zkusenosti zadny projekt neni navzdy a casem muzu zjistit, ze to chci vlastne cele predelat a tak bych si rad ponechal tuhle moznost otevrenou.

luky: Ano, ekonomicka navratnost zatim vychazi celkem mizive, to uznavam. Pokud jde o sundavani panelu pri vetru, predpokladam, ze by bylo potreba jen vyjimecne (max parkrat do roka) - urcite je nemam v planu tahat domu pokazde, kdyz trochu zafouka. (Z tohohle hlediska by zase bylo fajn panely prilepit, jak zminuje Atman, jsem si vedom, ze kazde reseni je do nejake miry kompromis.)

rva: Nerozumim tvoji poznamce, ze do bytu by sis olovo nedaval. Z jakeho duvodu?

sindyk: Diky za tipy, hlavne za ten panel - perfektni :-)

LIX: Diky za tip na baterku a pisu si 2.5mm2 :-) Pokud by se ukazalo, ze vzhledem k orientaci na zapad opravdu je lepsi orientace pod nejakym uhlem (par dalsich to uz zminilo), pak urcite o nejake konstrukci pouvazuju. S tim bordelem z vody je to taky dobra poznamka.

JirkaFM: Nerozumim, proc vodorovne je spatne; podle tabulek na https://fotovoltaika.ekowatt.cz/vliv-sk ... entace.php jsem pochopil, ze pri orientaci na zapad ma naopak nejvyssi ucinnost prave vodorovna poloha. Muzes to prosim nejak rozvest? Jinak na parapet nam slunce zacina sviti kolem poledne (ano, dopoledne je parapet ve stinu a tim padem nam panely dopoledne nic nevyrobi - s tim pocitam) a sviti na nej az do vecera nez zapadne; ze zapadni strany neni nic, co by nam parapet stinilo.
(Pro poradek: orientaci na zapad myslim to, ze z okna koukame na zapad a parapet ma tim padem rozmery 35 cm vychodo-zapadnim smerem a v souctu 780 cm severo-jiznim smerem).

Dagus: Podobne, muzes prosim nejak rozvest, proc je podle tebe vertikalni umisteni nejlepsi? Tohle je primy opak mych zaveru, takze me to hodne zajima.

fanfox: Souhlasim, ze ty 60W panely, co navrhnul sindyx, vypadaji rozhodne lip, nez ty, ktere jsem v popisu pouzil ja. Skoda, ze mezi jednotlivymi mistnostmi je parapet prehrazeny zdi, jinak by se mi jich veslo i sedm :-) Zastineni se nebojim, jak uz jsem zminil, parapet miri primo na zapad (cili z oken se koukame primo na zapad) a tim smerem siroko daleko neni nic, co by mohlo stinit, takze bud bude slunce svitit na vsechny panely, nebo na zadny :-)
O skladani vlastni baterie jsem jeste nepremyslel; nemas po ruce odkaz na nejaky uvod do tohohle tematu pro zacatecniky?
Podobne jako rva, muzes prosim rozvest, proc bys do bytu nechtel olovo? Kvuli zivotnosti baterie? Mel jsem dojem, ze baterka, kterou jsem pouzil jako priklad, je na tom s zivotnosti dobre a navic mam v planu omezit jeji vybijeni, takze jsem doufal, ze by mi vydrzela dostatecne dlouho.

vlkazajac: Bez regulatoru, tak to uz je pro me docela hardcore, ale uznavam, ze tahle moznost me ani nenapadla; o tehle moznosti bych si mel asi taky neco nastudovat. Nemas nahodou par tipu na takove sestavy, ktere uz nekdo dal dohromady a provozuje, ze bych se podival alespon na par praktickych prikladu a od toho se odpichl?

vla: Vodorovne ulozeni panelu jsem povazoval za idealni na zaklade https://fotovoltaika.ekowatt.cz/vliv-sk ... entace.php; nicmene mas pravdu, ze bude jenom dobre, kdyz si koupim nejaky maly panel na vyzkouseni - teorie je jedna vec, praxe druha. Pisu si.

Yos
Ferko
Příspěvky: 63
Registrován: pon dub 21, 2014 3:06 pm

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od Ferko »

Čau, vmísím se taky s postřehem do debaty. Já na takovou podobnou blbinku využil kolmou stěnu mezi okrajem okna rohem J-JZ zdi. Na šířku je to tak cca 15cm místa, krásně přístupného rovnou z okna. Do poliše s a perlinky navalil ze dva vruty a použil jednu nevyužitou solární nabíječku RING RSP150 do autozapalovače. Měla na sobě už od výroby dva otvory, jen jsem vykuchnul jednu blikací ledku co indikovala funkčnost, ale žrala zbytečně proud. Regulace žadná, jen to nabíjí přes diodu čtyři Lion 3,7Ah v sérii z vyřazených tabletů-byly zadara. Jako spotřebič jsem si spíchnul do malé zavařovačky z asi 10 bilých ledek světýlko nad vchod na balkon. Jedna ledka mi tam funguje jako čidlo osvětlení, prohnáno přes dva tranzistory pár odpůrků, tak aby se soumrakem seplo 10 ledek. Prostě primitivní zapojení za pár Kč a cca půl dne i s montáží. (můžu hodit schéma lampičky) No světe div, čekal jsem, že to vydrží jedno léto, ale už to chodí zima/léto/ zataženo/jasno v kuse dobrý druhý rok. Opravdu vůbec si toho nemusím všímat a furt to odněkud bere elektriku a furt a furt to svítí-zázrak. Výhoda mám na balkoně noční osvětlení bez přívodu proudu ze šuplíkových zásob. Cena skoro nulová, radost maximální. Taková blbinka doslova z odpadu na volný čas.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od vlkazajac »

"...vlkazajac: Bez regulatoru, tak to uz je pro me docela hardcore, ale uznavam, ze tahle moznost me ani nenapadla; o tehle moznosti bych si mel asi taky neco nastudovat. Nemas nahodou par tipu na takove sestavy, ktere uz nekdo dal dohromady a provozuje, ze bych se podival alespon na par praktickych prikladu a od toho se odpichl?..."

Za všetkých iných okolností by som nikoho nenahováral použiť systém bez regulátora. Tu však nič nehrozí, pretože vhodnou kapacitou prispôsobíš maximálne nabíjacie prúdy panelom.

Dôležitá poznámka najprv - nemôžeš dosť dobre spájať panely do série od špalety k špalete, pretože aj malým zatienením časti krajného panela ( hlavne toho pri južnej špalete, teda vľavo ) by ti celé stringy nefungovali dobre.

Ak dáš 15 panelov paralelne, ľahko dopočítaš nabíjací prúd - nebude nikdy väčší ako 16 A ( povedal by som, že vždy menej ako 10 A ). Cenová kalkulácia je jednoduchá - za toho Victrona by si dal 320 EUR. Keď ho vynecháš, za tie peniaze kúpiš cca 160 článkov 18650, z ktorých máš reálne kapacitu 8 * 160 = 1 280 Wh. Batériu 32P5S prúdom z 15 paralelne pripojených 40 Wp panelov nikdy nepreťažíš. Dopočítaš, či Ti táto kapacita stačí z hľadiska spotreby.

Príkladov zostavených batérií je na fóre dosť, nie je to žiadna veda. Ja mám tiež bastl 198P8S, ale regulátor mať musím z dôvodu potreby ohraničiť horné napätie.

K olovu - nepatrí do obytných priestorov z hygienických dôvodov. Olovo je jed. Druhá vec je, že po každom cykle by malo byť plne nabité - to asi nebudeš môcť zabezpečiť.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Ferko
Příspěvky: 63
Registrován: pon dub 21, 2014 3:06 pm

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od Ferko »

Přihodím pro inspiraci schéma té mé lampičky. "Skopec" projevil zájem o schéma, tak ho hodím rovnou sem. Třeba se někomu taky hodí. Nic složitýho a jistě by šlo vyřešit i elegantněji. Je to ze šuplíkových součástek co dům dal, baterky byly zachráněny před vyhozením do elektroodpadu, tak jsem jim dal šanci na druhý život. FV panel mi zbyl ze zrušeného auta, kde mi původně v zimě konzervoval baterku. Prostě jsem zužitkoval trochu toho nepotřebného elektrobordelu co mi bylo líto vyhodit. S pájením a instalací mi to zabralo necelý den a jeden večer vymýšlení. Víc jsem do toho nechtěl házet prachů ani času. Funguje to jednoduše, LED dioda je tu jako čidlo osvětlení. Ve dne generuje slabé napětí, to drží otevřený NPN tranzistor a ten naopak drží zavřený hlavní spínací PNP tranzistor osvětlení. Za soumraku (nebo při zatažené obloze) se situace otočí a plynule se pak rozsvítí LEDky na osvětlení. Regulátor tam nemám, vzhledem k "výkonu" je cokoliv jiného jen zbytečná ztráta. Jediná ochrana je tu pomocí zenerky, kdy při dosažení zvoleného napětí (nebo při odpojení AKU za jasného dne) dojde k rozsvícení lampičky. Je to provizorně-asi na furt vloženo do zavařovací skleničky nad vchod na balkon. Myslel jsem, že to exne tak do prvního půl roku, ale překonal jsem se a funguje to skoro 2 roky-vůbec jsem na to od instalace nešáh. Ty čínský solární lampičky to překonalo tak o 1000%. Na zimu doporučím vypínat, přece jenom ty baterky v zimě nejedou moc v ideálním režimu a nemá to žádnou detekci podbití. (Já na to samozdřejmě prdím a nechávám co vydrží, teď jde vidět i na intenzitě světla, že to není moc OK, léto je holt lepší.) :yes: *sun*
Přílohy
Solární lampička.jpg
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od kodl69 »

Dobrý, ale volenteho samosvit řeší rozsvícení PIR čidlem, a je jednodušší. Takže vynalezl jsi vymyšlené, ale aspoň sis u toho pohrál. V podstatě se chovám podobně.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
binarybase
Příspěvky: 11
Registrován: čtv úno 10, 2022 7:27 pm

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od binarybase »

Videl jsem takove projekty... ruzne, ale vytvorili si z panelu markyzu nad oknem, vypadalo to celkem zajimave... nebo ruzne jsem videl po fasadach ci na strechach uz bud konstrukce nebo treba na strojovne vytahu... pokud byste mel dobre vztahy v dome a ziskal nadpolovicni vetsinu hlasu, bylo by to o necem jinem pak uz, co se tyce vykonu a mnozstvi umistenych panelu. Pokud samozrejme nemate takovou moznost... pak je to bezpredmetne.
Cyberon
Příspěvky: 60
Registrován: pát říj 13, 2017 9:34 am
Bydliště: Votice

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od Cyberon »

Před pár lety jsem zprovoznil malou FVE před okny. Jen je to na jih. Vše je bez jediného šroubu v okně a bez vrtání do oken. Vyřešil jsem i přechod energie z venku do bytu. Příspěvek je tady na fóru. Pro inspiraci: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=6239

Zatím vše funguje, ale už mám nakoupené nové 4 panely a profily na plánovaný upgrade a vytvořit takovou markýzu před okny. Mám v plánu přechod na 24V, ale nahlodává mě myšlenka jít rovnou na 48V. Po rozhodnutí budu vybírat ještě nějaký měnič.
Yossarian
Příspěvky: 4
Registrován: pát úno 04, 2022 12:17 pm

Re: Projekt Solarni parapet

Příspěvek od Yossarian »

Cyberon: Diky, to vypada slusne - rozhodne si to tvoje vlakno prostuduju :-)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek