Hrobař varuje

Diskuze, rady, nápady, postřehy v oblasti alternativních zdrojů energie, elektrorozvodů, elektrozařízení, regulace, komponent a úsporných spotřebičů.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2565
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Hrobař varuje

Příspěvek od tomas »

Po vzoru elektrika.cz zakládám sekci Hrobař varuje a přidávám první FVE kterou jsem měl opravit po nějakém ..... a zbaběle jsem utekl.
V elektrárně jsou použity dva měniče Axpert VM III 5kW. A vzájemně se dělí o 30 panelů zapojených po 10 kusech ve třech řetězcích. Jeden měnič je zničený tak, že vyhazuje hlavní jistič 25B/3 a druhý měnič jistič sice nevyhazuje jen nefunguje. Vzhledem k množství různých přepínačů a kombinací (lze tam zvolit do kterého měniče budou panely připojené a na kterou fázi bude měnič vyrábět) jsou tam dva možné způsoby jak ty měniče mohli zničit jen chybnou kombinací přepínačů.
1. přepínači propojili PV vstupy obou střídačů dohromady a vzhledem k tomu že nemají galvanické oddělení a každý může vyrábět na jinou fázi, tak došlo k mezifázovému zkratu přes měniče.
2. přepínači přepojili v ostrovu výstupy obou měničů do jedné fáze tedy paralelně a tyto měniče to evidentně neumí nebo na to nebyly nakonfigurovány a komunikačně propojeny.
celkový pohled
celkový pohled
schéma zapojení
schéma zapojení
Všechny jističe 63 A v charakteristice C, tak tady nějaké vypadávaní jističů jistě nebude nikoho trápit. A že jsou pro AC proud i v DC obvodu, tak to už jsem asi moc velký hnidopich.<br />Pro jistotu i svodič na 1000 Vdc i když měnič zvládá max. 500 Vdc. 1000 Vdc je prostě více nul (více Adidas).
Všechny jističe 63 A v charakteristice C, tak tady nějaké vypadávaní jističů jistě nebude nikoho trápit. A že jsou pro AC proud i v DC obvodu, tak to už jsem asi moc velký hnidopich.
Pro jistotu i svodič na 1000 Vdc i když měnič zvládá max. 500 Vdc. 1000 Vdc je prostě více nul (více Adidas).
rozvaděč otevřený<br />L1 hnědá, L2 modrá, L3 žlutozelená, třivodičový kabel na tři fáze úplně stačí, PEN se vždy někde najde.<br />A &quot;nepotřebné&quot; žlutozelené vodiče z kabelů ucvaknout aby nepřekážely tomu elektrikářskému umu.
rozvaděč otevřený
L1 hnědá, L2 modrá, L3 žlutozelená, třivodičový kabel na tři fáze úplně stačí, PEN se vždy někde najde.
A "nepotřebné" žlutozelené vodiče z kabelů ucvaknout aby nepřekážely tomu elektrikářskému umu.
ano, připojovat PE svorku na svodiči už je v tomto případě asi opravdu zbytečné, zvláště když tam není dotaženo ani pospojování panelů, které tam zřejmě také není, na střechu už jsem nelezl. Takže ty póly panelů nejsou chráněny svodičem proti rámu a konstrukci. Koho by přece trápilo nějaké maximální izolační napětí pólu panelu proti rámu?
ano, připojovat PE svorku na svodiči už je v tomto případě asi opravdu zbytečné, zvláště když tam není dotaženo ani pospojování panelů, které tam zřejmě také není, na střechu už jsem nelezl. Takže ty póly panelů nejsou chráněny svodičem proti rámu a konstrukci. Koho by přece trápilo nějaké maximální izolační napětí pólu panelu proti rámu?
Chcete to někdo zoufalému majiteli opravit? Já už na to nemám.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
luky
Příspěvky: 825
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Hrobař varuje

Příspěvek od luky »

Když vidím tu hromadu Pylontechů a fakt, že Axperty jsou po smrti... Majitel asi nebude úplně bez peněz. Ideální případ to celé (kromě baterek a panelů) vyhodit a udělat znova, ne? Tady mi nepřijde, že by bylo co opravovat.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm

Re: Hrobař varuje

Příspěvek od Jardat »

To je práce od kutila a nebo firmy ?
rva
Příspěvky: 3414
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Hrobař varuje

Příspěvek od rva »

Mám to ještě horší. Ale jdu vývojem od složitého k jednoduššímu. Zatím to je stále ve stádiu, že když mě srazí auto, tak to bude muset někdo opatrně vytrhat a začít od nuly.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 436
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Hrobař varuje

Příspěvek od lemra79 »

pokud je cast, ktera je na strese spravne, neni to takova katastrofa, kdybych byl firma, taky bych dal ruce od toho pryc, bo zisk za dodavku baterek uz sezral nekdo jinej, ten at si to prijde poladit.

edit: 16 x 30k?
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2565
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Elektrolýza v bojleru za vyšší teploty a tlaku

Příspěvek od tomas »

Další dílo do sbírky a daleko nebezpečnější.
Jeden pán mne uprosil abych se přišel podívat na jeho FVE a zjistil proč topné těleso na přebytky málo hřeje a hřeje trvale.
Tak jsem tam 30.5.2022 odpoledne přijel. První co jsem zjistil, tak že jim nefunguje elektřina, tak si říkám smůla to neotestuji a přijedu jindy. Ale šel jsem se na to podívat. U elektrárny jsem viděl nějaký SOLAR IBOOST + a 1f. střídač který hlásí výpadek sítě. A v rozvaděči FVE vyražený jistič od toho SOLAR IBOOST + a hlavní.
Tak jsem říkal pánovi ať jde zkontrolovat jističe až do elektroměru. Pán pozapínal všechny jističe po cestě až po elektroměr a elektřina začala fungovat. Prý jim to tam občas dělá. Tak si říkám asi došlo někde ke zkratu v topném tělese a jdu ho zkontrolovat.
Prý to hřálo pouze jeden den a potom už jen slaběji. V kotelně vidím bojler cca 300l s výměníkem na kotel a na termosolar. A v bojleru topné těleso z Dražic TJ 6/4'' 2kW na pohyblivém přívodu zapojené do zásuvky:
zásuvka pro topné těleso
zásuvka pro topné těleso
Další informace byla že když to topné těleso přestalo hřát, tak pitná voda začala proudit do topného okruhu a stříkala voda z pojišťováku topení, takže když teď kotlem ohřívá bojler, tak musí zavřít přívod studené pitné vody do bojleru. Potom když někdo pustí teplou vodu, tak v topení klesá tlak jak topná voda proudí do bojleru z expanzky :uh:
Změřil jsem topné těleso a mezi N a L několik kΩ a mezí L a PE zkrat. Tak říkám že to topné těleso je vadné.
Pán říká že to není možné že to hřálo plným výkonem pouze jeden den. Tak zkouším ještě točit termostatem a necvaká v něm. Tak říkám že vlivem zkratu v topném tělese se svařili i kontakty v termostatu a vypadli jističe.
Jdu zkontrolovat ten SOLAR IBOOST +, místo topného tělesa jsem do zásuvky zapojil lampu s tepelnou koulí 40W. A říkám, jak bude přebytek elektřiny tak tepelná koule bude blikat. Zapnu tedy SOLAR IBOOST + a tepelná koule svítí a přitom elektrárna ještě odpočítává a nevyrábí, takže přebytek není. Tak jsem zjistil že i v tom SOLAR IBOOST + je proražený výkonový spínací polovodič a tak přes něj prochází stále proud a nelze to vypnout.
Odbrušuji kryt svorkovnice a koukám že to má dva výstupy, tak říkám to se přepojí na ten druhý a bude to OK. Zkoumám ty výstupy a všimnu si že na svorkách je slabounce vyražené + a -. To snad ne, to jsou ale .......... :uh: :wall: *fall* ::facepalm::
svorky SOLAR IBOOST +
svorky SOLAR IBOOST +
Tak a už je mi to jasné k čemu došlo. Solární firma nainstalovala FVE s SOLAR IBOOST + a připravila zásuvku na topné těleso. Pak přišel topenář, namontoval topné těleso a zapojil do připravené zásuvky.
Bojler se nahříval termosolarem a přebytky FVE, termosolar se při nějakých cca 90°C vypnul, termostat v topném tělese se průchodem DC proudu a nataženého oblouku svařil a topné těleso hřálo dál. Bojler se začal plnit párou, obyvatelé domu to nepoznali protože na výstupu bojleru je bezpečností termosměšovač který tu páru namíchal ze studenou na nastavenou teplotu. Jak hladina v bojleru klesla pod cca polovinu kde je topné těleso, tak topné těleso přestalo být chlazeno a roztavilo se, to jim asi vyrazilo poprvé jističe a prorazilo polovodič v SOLAR IBOOST +. Jak to zase vše zapil tak začali v bojleru vyrábět elektrolýzou H2 + O za vyšší teploty a tlaku. Prý je to tak účinnější :yes: Štěstí bylo že v tom bojleru nedošlo k další jiskře. Elektrolýza rozpustila i výměník od kotle v bojleru a pitá voda se začala míchat s topnou.
Prý ta voda tekla občas taková nasycená jak sodovka a velmi kalná a rezavá. :eek2: Mysleli si že je to tou vodou z topení.
Takže jsem natěší přežil další šílenost, nechybělo moc a mohl tam být místo domu kráter.

Chyby:
1. zásuvka bez chrániče
2. normotvůrci zřejmě stále nepředepsali povinné proudové chrániče pro bojlery a topná tělesa. Kolik domů bude muset ještě vybuchnout a lidí zemřít než to tam dají?
2. DC proud v zásuvce a v topném tělese s temostatem které na to nebylo stavené. Šlo by to vyřešit tak že termostat by byl před SOLAR IBOOST + na AC straně ideálně i s proudovým chráničem potom ten SOLAR IBOOST + a pevně připojené topné těleso.
3. v manuálu SOLAR IBOOST + jsem nikde nenašel informaci že z toho leze DC napětí :hell: Dokonce je tam i schéma zapojení s termostatem na DC straně, takže solární firma to zapojila dle manuálu výrobce.
zapojení Solar iBoost
zapojení Solar iBoost
Výrobce je z Anglie
Marlec Engineering Co Ltd
Rutland House
Trevithick Road
Corby, Northants

Nejvíce pobavilo to: "Schvalovací kontroly:............................................EN 60730-2-7, EN 301 489-3, EN 300 220"
To nemohl zdravý člověk při smyslech schválit, to by si nedovolili ani v Číně.

Už vidím ty titulky a zprávy: "FVE způsobila výbuch domu x lidí zemřelo ". A kampaň uhlobaronů a atomdědků zase pojede proti FVE na plné obrátky. A prodej panelů a střídačů bude jen na IČO jako chladiva do tepelných čerpadel.
FVE
FVE
topné těleso
topné těleso
topné těleso
topné těleso
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rezis
Příspěvky: 59
Registrován: čtv lis 25, 2021 10:10 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Elektrolýza v bojleru za vyšší teploty a tlaku

Příspěvek od rezis »

tomas píše: ... normotvůrci zřejmě stále nepředepsali povinné proudové chrániče pro bojlery a topná tělesa. Kolik domů bude muset ještě vybuchnout a lidí zemřít než to tam dají?...
Co vím tak pokud je bojler vybaven odpojitelným přívodem tak musí mít chránič. V případě pevně připojeného spotřebiče s funkčním pospojováním není důvod používat chránič.
v tomto případě je to však hodně k zamyšlení kde se stala chyba...
Hlavně se z toho neposrat.
Diablo1st
Příspěvky: 1520
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Hrobař varuje

Příspěvek od Diablo1st »

@Tomas: Ako je možné, že z toho lezie DC napätie? Veď to je nejaká kravina. Pripája sa to priamo na rozvod domu a spína to záťaž podľa informácii z prúdového transformátora, tak kde sa tam nabralo DC napätie? Chyba bude niekde inde.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 52
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: Elektrolýza v bojleru za vyšší teploty a tlaku

Příspěvek od dipos »

tomas píše: Takže jsem natěší přežil další šílenost, nechybělo moc a mohl tam být místo domu kráter.

Chyby:
1. zásuvka bez chrániče
2. normotvůrci zřejmě stále nepředepsali povinné proudové chrániče pro bojlery a topná tělesa. Kolik domů bude muset ještě vybuchnout a lidí zemřít než to tam dají?
2. DC proud v zásuvce a v topném tělese s temostatem které na to nebylo stavené. Šlo by to vyřešit tak že termostat by byl před SOLAR IBOOST + na AC straně ideálně i s proudovým chráničem potom ten SOLAR IBOOST + a pevně připojené topné těleso.
3. v manuálu SOLAR IBOOST + jsem nikde nenašel informaci že z toho leze DC napětí :hell: Dokonce je tam i schéma zapojení s termostatem na DC straně, takže solární firma to zapojila dle manuálu výrobce.
Výrobce je z Anglie
Marlec Engineering Co Ltd
Rutland House
Trevithick Road
Corby, Northants
Nejvíce pobavilo to: "Schvalovací kontroly:............................................EN 60730-2-7, EN 301 489-3, EN 300 220"
To nemohl zdravý člověk při smyslech schválit, to by si nedovolili ani v Číně.

Už vidím ty titulky a zprávy: "FVE způsobila výbuch domu x lidí zemřelo ". A kampaň uhlobaronů a atomdědků zase pojede proti FVE na plné obrátky. A prodej panelů a střídačů bude jen na IČO jako chladiva do tepelných čerpadel.
To hlava nepobere. Jinak ale mnoho kohoutů na jednom smetišti a majitel totální laik.
Ale SOLAR IBOOST + nemá chybu !!!!!! :wood:
2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři. NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
Diablo1st
Příspěvky: 1520
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Hrobař varuje

Příspěvek od Diablo1st »

Toto nebude chyba zariadenia. Keď som si dával nacenovať môj ongrid tak sme mali diskusiu aj o Solar Iboost. Firma ich pár namontovala a fungovalo to bez problémov, len je to vraj pomalšie ako Wattrouter a nemá prakticky žiadne ďalšie nastavenia, ale niekomu to stačí.

Stále mi nejde do hlavy do DC napätie na špirále. To ten Iboos ovládal stykač, na ktorom bolo privedené DC z panelov a to potom púšťal do špirály?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Soban
Příspěvky: 3193
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Hrobař varuje

Příspěvek od Soban »

Tak proč je na svorkách značeno + a - ?

Ale koukal jsem na originál návod:

HTR 1 Terminals (Connect to Immersion Heater at Top of Tank)
+ Connect to the Live terminal of the immersion heater, max 13A
- Connect to the Neutral terminal of the immersion heater

Dle tohoto by tam DC napětí fakt nemělo být, takže jak se tam dostalo?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Diablo1st
Příspěvky: 1520
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Hrobař varuje

Příspěvek od Diablo1st »

Možno to tak označili, aby odlíšili prívod od vývodu. Ale to len hádam.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 432
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Hrobař varuje

Příspěvek od stano22 »

Soban píše:Dle tohoto by tam DC napětí fakt nemělo být, takže jak se tam dostalo?
Nj, to by predsa "zvarilo" kontakty termostatu v podstate pri kazdej instalacii.
Soban
Příspěvky: 3193
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Hrobař varuje

Příspěvek od Soban »

Nenapadá mě nic jak tam mohlo dojít DC napětí, jedině ten sprasený rozvaděč kdy by do toho IBOOST dovedly místo 230V AC nějaké napětí DC, řídící elektronika může fungovat (záleží jak je řešeno napájení) relátko může být univerzální jak na DC tak AC a pak by spínalo DC napětí.

Jinak není tam náhodou místo relátka triak?

Já to vidím tak že asi na vstup přivedly už DC jinak mi to hlava nebere.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Soban
Příspěvky: 3193
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Hrobař varuje

Příspěvek od Soban »

stano22 píše:Nj, to by predsa "zvarilo" kontakty termostatu v podstate pri kazdej instalacii.
Však píše že byly shořelé.....

Nebo blbě čtu?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 432
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Hrobař varuje

Příspěvek od stano22 »

Soban píše:
stano22 píše:Nj, to by predsa "zvarilo" kontakty termostatu v podstate pri kazdej instalacii.
Však píše že byly shořelé.....

Nebo blbě čtu?
Ved ano, preto pisem ze ak by standardne ten bazmek pustal DC na OUT, bol by to v praxi nepouzitelny produkt pri dodrzani odporucanej schemy zapojenia. Asi som sa zle vyjadril, pardon.
Soban
Příspěvky: 3193
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Hrobař varuje

Příspěvek od Soban »

Teď jsem si to četl ještě jednou a pokud jsem to pochopil v tom IBOOST je triak na spínání (nebo jiný polovodič) takže to mohlo na DC fungovat nějakou dobu.

Asi bych se zaměřil co je přivedeno na vstup, taky skontrolovat co leze z měniče zda tam není DC složka.

A nebo odešel ten spínací prvek a fungoval jako usměrňovač?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Hrobař varuje

Příspěvek od Jozef51 »

Pred nejakym casom som v nejakom vlakne upozornoval, ze vsetky zariadenia typu Oplocky su potencialne velmi nebezpecne. Okrem jedineho uzivatela ktory konstatoval, ze teoreticky je mozny velmi nebezpecny stav takejto sustavy ma zvysok osadenstva skoro vysmieval. Nuz, tak nielen teoreticky je to mozne...
Vsetky vytazovace by mali nutne byt pripojene ku bojleru cez trafo testovane na 4kV (akakolvek porucha elektroniky ma viest ku stavu galvanicke oddelenie ohrevu od fotovoltaiky). A to je len ta nutna podmienka. Samozrejmostou by malo byt minimalne - dvojokruhove a nezavisle na sebe istenie proti prehriatiu.
Nech mi niekto ukaze zapojenie vyrobku ktory tieto podmienky splna.
A kludne si mozete robit srandu dalej. Najma ked nemate nieco podobne namontovane doma. Pisem to pre tych ktori celkom tej srande zvanej elektrikarcina nerozumeju. Ze obcas je dobre dat zapravdu aj mensine (dvaja proti zvysku).
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 432
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Hrobař varuje

Příspěvek od Lubik »

Svatá pravda.
Pokud člověk něčemu moc nerozumí tak se mu zda vše jednoduché a snadné. Čím víc proniká do hloubky tak zjišťuje další problémy.
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 432
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Hrobař varuje

Příspěvek od stano22 »

Jozef51: Ja som vdaka Tvojmu prispevku zmenil pohlad na vec a oddelovacie trafo urcite pouzijem. Taktiez do serie so spiralou zaradim aj stykac, ktory bude reagovat podla teploty cidla v jimke bojleru. Cize s prevadzkovym a bezpecnostnym termostatom splnim aj podmienku dvoch nezavislych okruhov s troma prvkami celkovo. Kazdopadne, este raz zdoraznujem, ze mi to zavrtalo v hlave po precitani toho Tvojho prispevku. Nezda sa to na prvy pohlad, ale je to slusny hazard.