Kozel solárníkem

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Tak, svět není dokonalý, jedna bitva vyhrána, ale v daném nastavení trvá ta "vlastnost" Studeru, že při sepnutém transfer relé nabíjí trochu ze sítě i při zakázaném chargeru. To už se tu myslím ale řešilo, jdu pátrat.
Přílohy
Nabíjení.jpg
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od DanoP »

Nieco je zle, porovnal som subory z oboch zipov a su identicke!
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od luge »

marsal64 píše:Tak, svět není dokonalý, jedna bitva vyhrána, ale v daném nastavení trvá ta "vlastnost" Studeru, že při sepnutém transfer relé nabíjí trochu ze sítě i při zakázaném chargeru. To už se tu myslím ale řešilo, jdu pátrat.
jj resilo,je to tak neda sa upravit,dobré na dni temna aspon udrzi baterie na priorite,mam to tak devet rokov
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

DanoP píše:Nieco je zle, porovnal som subory z oboch zipov a su identicke!
Pardon, to jsem zblbnul.
Do původního příspěvku jsem tedy umístil už doufám dobré soubory working_after_settings.
A byly v XCOM-LAN a nikoli v RCC!
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

luge píše:
marsal64 píše:Tak, svět není dokonalý, jedna bitva vyhrána, ale v daném nastavení trvá ta "vlastnost" Studeru, že při sepnutém transfer relé nabíjí trochu ze sítě i při zakázaném chargeru. To už se tu myslím ale řešilo, jdu pátrat.
jj resilo,je to tak neda sa upravit,dobré na dni temna aspon udrzi baterie na priorite,mam to tak devet rokov
Aha, tak to ani nemám zkoušet?
Zatím jsem - bez výsledku - zkusil nastavení 6059 na 0 nebo postrčení baterky do floatu (1467, 10006)
Takže to je takové až příliš "samoběžné" řešení :-(
Pokud rozumím dobře, je to pozůstatek z olověných časů.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od mobilik »

Nabíjanie zrusiš tak že: povol nabíjanie, napätie nastav na nízke napätie a prestane dobíjať... Ja mám nastavené na 48V float a pohoda.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Bingo! Díky moc!
Přílohy
Nedobíjí.jpg
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od mobilik »

Nieje zaco. :wink:
Ak potrebujem nabíjať, iba zvýšime cieľové napätie a vybavené... Síce ešte AUX rele prepnem a nabijam.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

mobilik píše:Nieje zaco. :wink:
Ak potrebujem nabíjať, iba zvýšime cieľové napätie a vybavené... Síce ešte AUX rele prepnem a nabijam.
Jasné, díky, zkouším mimochodem právě nabíjení ze sítě a k tomu hned dotaz týkající se 3f zapojení:
zjišťuji, že mi 3xXTM (3f) vůbec nefunguje jako "třífázová nabíječka" - na plný výkon nabíjení t.č. 38A do baterie funguje prostřední ze tří XTM, ostatní dva mají po 200W. Takto se 3f opravdu má při nabíjení chovat?
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Takže jsem dneska ještě experimentoval a zjistil, že bohužel v mém případě neumím zkombinovat Charger = Yes (a nastavený nízký float podle rad mobilika nebo berta) s hladkým přepínáním. Takže Charger 1125 na No a holt akceptuji ono "malé" nabíjení i ze sítě (ukazuje cca 1,75 - 2A).
Dále jsem zjistil, že v příspěvku https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 60#p143161 je blud: tvrdím, že vypínám SmartBoost, ale ve skutečnosti je zapnutý (jak lze ověřit i z přiloženého CSV). Takže intuice DanoP byla správná a uzavírám, co funguje v mém případě pro hladké ruční nebo automatické přepínání transfer relé:

1125 No
1126 Yes

Ještě postnu opravu toho svého příspěvku, včetně rozšíření, protože v tom původním leccos chybí. Díky moc všem!
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od mobilik »

No neviem. Takže ak necháš to nabijanie, tak to nepreblikava? Ok, večer snáď vyskúšam ak budem mať čas.
Ale nepáči sa mi tá trvala spotreba, to radšej raz za čas nech zabliknu svetlá.
Ozaj, prečo ti to tak vadí? Ja som si na to zvikol.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Jak jsem nastavoval provoz Studeru - verze 1.0

Příspěvek od marsal64 »

S odkazem na předchozí příspěvky - když už jsem dostal tolik dobrých rad (milhaus, marko, beethowen, mobilik, bert, luge, DanoP a další), zkusím nyní s jejich využitím shrnout, jak jsem šel na nastavení provozu Studeru „verze 1“. Jde o rozšíření a opravy původního příspěvku https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 60#p143161.

Pozor, prosím brát vše s rezervou a bez záruky, stále zde mohou být chyby a nedotaženosti

Východisko: 3xXTM(3f), 2xVT, BSP, RCC-02, XCOM-LAN, 2xXCOM-232, LiFePo4 (BMS bez CAN komunikace). Sestava oživená na bateriích, komunikace CAN kabely funkční, připojeno na portál - GUID vygenerovaný a funkční. Nastavená úroveň Installer. Firmware na všech komponentech updatované.

Záměr: chci dobíjet jen z panelů. Transfer relé chci připojovat automaticky podle SOC měřeného BSP (50% zapnout, 90% vypnout).

Jak jsem postupoval:
1. XTM, VT připojeny na baterie, všechny XCOM, BSP, RCC propojeny CAN kabely
2. XTM, VT vypnout pomocí RDD, pro jistotu odpojení přívodu od panelů, odpojen AC-IN od XTM
3. Vymazání ev. naformátování SD karty, download aktuální verze Xtender System Update z https://www.studer-innotec.com/en/downl ... er-series/
4. Rozbalení zip, obsah adresáře 02 překopírován na SD kartu
5. Adresář 02 na SD kartě přejmenovat na 03 (chci reset do továrního nastavení)
6. SD kartu zasunout do RCC, potvrdit dotaz na reset všech nastavení a update
7. Probíhá update a reset, postupně poblikávají XTM a VT, trvalo snad 10 minut
8. Po doběhnutí update a resetu beru kartu z RCC a dělám si zálohu všech parametrů na SD, abych měl odložené výchozí hodnoty
9. Usedám k PC, připojuji se k portálu. Zjišťuji, že úroveň Installer, kterou jsem nastavoval na portálu dříve, přežila reset, zřejmě se uchovává na portálu.
10. 1125 No (s vědomím, že na AC-IN trochu přesto dobíjí – „vlastnost“ Studeru, změřeno cca 1,7 - 2,2A); 1126 Yes
11. 1107 25 (podle jističů)
12. Mám zatím jen 200Ah v baterkách, chci proto omezit nabíjecí proud pomocí BSP: 6001 120; 6058 Yes; 6059 40
13. Jedeme na nastavení baterek LiFePo4 pro měnič, VT a BSP. Rozdělit nabíjecí cykly XTM a VT, vypnutá absorbce, Float jak pro XTM tak pro VT na 54,1V, vypnout teplotní kompenzace, atd.: 1139 0; 10037 No; 1109 46; 1140 54.1; 1122 58; 1121 60; 1155 No; 10008 No; 10005 54.1; 10036 0; 10052 No; 1143 49; 1145 47.5; 10030 49; 10032 47.5; 6042 yes; 6024 54.2; 6025 0; 6065 30min; 6019 0; 6055 0; 6044 No; 6021 0; 6022 100; 6023 1; 6049 0.
14. Pro začátek nechci mít v provozu load search, dávám 1187 0
15. Abych vyloučil nabíjení ze sítě, dávám 1125, ale float 1148 (nastavený “správně” v předchozím kroku) snižuji na 48V. Pokud chci nabíjet ze sítě, float 1148 lze zvýšit na 54.1
16. Začíná hra s automatikou transfer relé, bude se ovládat přes AUX1:
17. Protože mám vypnutou absorbci, nastavuji 1589 No a 1516 No.
18. Pro začátek vypínám řízení transfer relé I podle napětí: 1246 No; 1249 No; 1252 No; 1255 56
19. V této fázi lze experimentovat s ručním zapínáním a vypínáním transfer relé pomocí zapínání a vypínání 1128 s tím, že přepínání tam i zpět by mělo být hladké, bez probliků nebo autorestartu XTM. Takto to plánuji řídit později podle PLC nějakou složitější logikou a aby se šetřila flash paměť, předpokládám dát při takovém způsobu řízení 1550 No.
20. Nyní, bez PLC, nastavení automatizace nastavení spínání transfer relé podle SOC. Logika je napoprvé trochu neprůhledná... Nejprve si nastavím AUX1, aby spínalo pod hranicí A a vypínalo nad hranicí B, tj. aby se SOC pohyboval mezi A a B (ev. při dobrém osvitu šel i nad B). V mém případě: 1586 50%, 1441 90%. Protože "aktivace relé" je ohlídatelnější, použiji aktivaci pomocí “closed” AUX1: 1545 closed. Jenže to znamená, že transfer relé chci zakázat, když je AUX1 vypnuté! Takže nastavuji 1202 na Reverse auto. A konečně 1538 Yes a 1578 Yes. Ještě raději vypnu AUX2: 1311 Auto; 1498 All.
21. Zapínám VT+XTM z RCC, připojuji AC-IN a panely, přepínám zátěž domu na XTM. Díky automatickému přepínači sítí, který mám za XTM (přepínání s DS) se mi dařilo vykrýt výpadky v průběhu experimentu, takže osazenstvo domácnosti příliš nebrblalo („fungovalo to, ale nějak to v té troubě lupalo“)

Díky všem, kteří pomohli a prosím o další připomínky - jsem zvědav, kolik bude v budoucnu změn od této první verze.
Přílohy
v20210213.zip
(16.89 KiB) Staženo 96 x
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od DanoP »

Ja s tym boostom fungujem uplne v pohode a nie je to ze stale dobija bateriu, napatie sa u mna ustali na cca 52,45V
Z obrazku
Boost.PNG
Boost.PNG (35.19 KiB) Zobrazeno 962 x
vidno ze napatie na baterii osciluje v rozsahu 52,43 - 52,50V, podobne aj prud z/do baterie. Battery priority voltage {1297} mam nastavene na 51,4V. Plny "vykon" vsak dosahuje battery priority az pri napati o 1V vyssom.
BatPrioBoost.PNG
BatPrioBoost.PNG (72.24 KiB) Zobrazeno 948 x
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

1kWh za 35788 Kč + rozložení výdajů

Příspěvek od marsal64 »

Dnes mám první den „úplného zkušebního provozu“ - od včerejška dům běží na měniče. Celková kumulativní výroba FVE od zapnutí překročila 10kWh.

Vedl jsem si evidenci výdajů na FVE a zajímalo mne jejich rozdělení do kategorií, které jsem si určil takto:

A. Panely a materiál přímo související s upevněním panelů (úchyty na střechu, sol. tyče a šrouby, bez kabelů)
B. Měniče, regulátory, BSP, XCOM LAN, PLC, Modbus elektroměr
C. kabely a elektromateriál, upevňovací materiál, rozvaděč, kombibox, lišty, odpínače, pojistky, jističe, přepěťovky, atd. (včetně věcí, které jsem koupil nevhodně nebo navíc a teď mi leží doma)
D. Baterie, balancery, busbary, skříň na baterie (baterie je zatím ale relativně malá, plánuje se brzké rozšíření)
E. Takzvané „nenutné“ záležitosti, které započítávám, ač by se daly řešit i jinak. Nicméně při příležitosti budování FVE se prostě „musely“ pořídit: lisovací kleště, nové vrtací kladivo, stojanová vrtačka, žebřík a koště na smetání sněhu z panelů, atd. Sem také počítám čtvrtý nezapojený XTM, t.č. připravený jako „náhradní díl“.

Tady je rozložení:
A - 23%
B – 30%
C – 19%
D – 18%
E – 10%

Snad to může trochu posloužit těm, kteří plánují novou elektrárnu. Doporučuji při plánování nepodcenit C ("bižuterie"). Nejzrádnější je E ;).
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

FYI Studer, vypnutá battery priority a charger

Příspěvek od marsal64 »

Podělím se s jednou ze zkušeností, které sbírám v medových týdnech provozu domácí FVE. Na obrázku níže je vidět, co se právě děje v situaci, kdy:
- je vypnutá Battery priority, je vypnutý Charger, řízení spínání transfer relé nastaveno podle SOC
- momentálně je sepnuto transfer relé, protože dříve bylo dosaženo spodní nastavené hladiny SOC
- není ještě tedy dosaženo horní úrovně SOC pro vypnutí transfer relé

Panely dodávají tolik, že by to momentálně dům uživilo. Nicméně energie z panelů je použita pro dobíjení baterií (k ní se přidá malý proud, který do baterie teče z DS i při vypnutém chargeru) a spotřeba domu je tak živena stále ze sítě přes transfer relé. Je tedy (téměř) zachováno, že "chci nabíjet pouze z baterií" a baterie začne (spolu s panely) fungovat jako zdroj pro dům až po dosažení horní úrovně SOC.

Účelnost takového nastavení je samozřejmě k individuální úvaze, výhodou může být menší cyklování baterií.
Přílohy
BatteryPriorityOff.jpg
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od redcrown »

Ano, toto je přesně ta nectnost práce bez BP. Podle mě se té BP zbytečně bráníš. Je taky otázka, jak dobře ti bude fungovat. Já jsem z toho prvního pokusu nebyl zrovna moc nadšený.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od beethowen »

Přesně tak. Toto by řešilo battery priority na nějakou rozumnou minimální hodnotu napětí baterie. Pod tou hodnotou se bude snažit každopádně nabíjet, nad hodnotou B.P. by to šlo do spotřeby. Je tam tedy pásmo asi 1V, kde se o to proporciálně dělí.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Rozumím a děkuji!

Edit: hmmm, funguje batery priority v paralelu?

Cit manuál: "1296 Batteries priority as energy source (Not in parallel)"
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od beethowen »

marsal64 píše:Rozumím a děkuji!

Edit: hmmm, funguje batery priority v paralelu?

Cit manuál: "1296 Batteries priority as energy source (Not in parallel)"
Tady bohužel nedokážu sloužit, nemůžu skusit, mám jenom jeden.
Ale vím, že určité věci, které Studer nedoporučuje, nebo nemají fungovat, tak jdou.
Tady bude asi problém spíš pokud by byly zapnuté nabíječe u těch paralelních Xtenderů. On totiž neměří proud na DC straně Xtenderů, jenom celkový přes BSP, alespoň tak to vidím. A asi může být problém v správném dělení těch proudů. Chce to zkusit.
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od luge »

marsal64 píše:Rozumím a děkuji!

Edit: hmmm, funguje batery priority v paralelu?

Cit manuál: "1296 Batteries priority as energy source (Not in parallel)"
Funguje
Mam dva paralelne 1296 Yes , 1125 No