Recyklace FV panelů z DE

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Pavel111
Příspěvky: 163
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Lokalita: Čestice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16,6
Kapacita baterie [kWh]: 43
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Recyklace FV panelů z DE

Příspěvek od Pavel111 »

Zdravím,
zaregistroval jsem v poslední době dost nabídek z Německa na levné FV panely.Sám tam částečně žiju,tak vím,o co se jedná.Končí jim výhodné smlouvy a tak se zbavují panelů s nižší účinností a nahrazují je novějšími.Těch nabídek bude stále přibývat.Protože recyklace je drahá.
Je to dobrá příležitost pro ty,co mají dost prostoru.Já sám jsem si pořídil 5kWp za cca 5 tisíc.Potřeboval jsem zastínit určitý prostor a vyšlo mne to levněji než ostatní materiály ke stínění a ještě to něco "hodí".Mám to ve špatném úhlu,kdy jsem chtěl primárně zastínit pergolu.Panely Mitsubishi,made in Japan,šroubované rámy.(!)
Kupodivu to dává výkon plný jako při výrobě.Účinnost asi 15,6%.Což je proti dnešku nic.Ale cena také.

Dal jsem k tomu relativně drahou MPPT nabíječku od Victrona a předpokládám,že se investice rychle vrátí.
16,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
betmen
Příspěvky: 316
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Recyklace FV panelů z DE

Příspěvek od betmen »

mam podobne doma ale od trinasolar.
firma montujuca fve menila na dome 5 rocne (teraz uz maju 8 rokov od vyroby) 245Wp polykrystal za mono. tak som ich 9 po 40€/ks kupil (vtedy nove 300Wp stali cca 160€)
a normalne cez siton funguju.
je tam vidieť nizsia ucinnost oproti novym mono, ale zatial im po 8 rokoch na slnku nic nechyba.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek