Solax X3 hybrid 15-D G4 - stringy PV1A + PV1B

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
adol
Příspěvky: 15
Registrován: úte kvě 17, 2022 9:11 pm

Solax X3 hybrid 15-D G4 - stringy PV1A + PV1B

Příspěvek od adol »

Ahoj,

chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemáte požadavky na uspořádání stringů na PV1A, PV1B.
Oba vstupy jsou pod jedním trackerem a nikde jsem nenašel, jestli je mezi nima nějaký optimizér nebo něco, co by umožnilo připojit 2 různé stringy.
Asi není problém připojit 2 stejné stringy se stejným sklonem a orientací, např. 8+8 panelů.
Ale co třeba 8 panelů jih a 8 západ? Sice budou mít stejné napětí, ale jak je tracker vyhodnotí, když má každý string jiné provozní podmínky?
A co různě velké stringy s různým napětím? Poradí si s tím?

Nikde jsem nic nenašel.... :(

Dík za zkušenosti.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Solax X3 hybrid 15-D G4 - stringy PV1A + PV1B

Příspěvek od tomas »

Solax X3 hybrid G4 má pouze dva MPPT vstupy z toho jeden je silnější a vyveden na dva páry konektorů které jsou vzájemně propojené, mezi nimi není žádný optimizér. Takže se tam mohou připojit dva stejné řetězce.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
adol
Příspěvky: 15
Registrován: úte kvě 17, 2022 9:11 pm

Re: Solax X3 hybrid 15-D G4 - stringy PV1A + PV1B

Příspěvek od adol »

Rozumím, to jsem si myslel.
Je vyzkoušené, jak se chovají na jednom trackeru 2 stejné stringy se stejnou orientací ale jiný sklon střechy?
Mex
Příspěvky: 355
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Solax X3 hybrid 15-D G4 - stringy PV1A + PV1B

Příspěvek od Mex »

Podle mě by to nemělo dělat velké problémy.
Obecně se solární panel chová jako proudový zdroj. Sice ne jako ideální proudový zdroj, ale v poměrně širokém rozpětí osvitu se chová mravně.

Takže by to mělo při stejné délce stringů a jejich stejném jmenovitém napětí vycházet skoro stejně, jako by byly na dvou MPPT. Pokud budou mít aspoň trochu normální podmínky (tedy ne 1 string ve sklepě a druhý na střeše ;-) ), tak odchylku proti dvěma MPPT bych si tipnul maximálně v jednotkách procent. Řekněme do 3%.

Nakonec zkus a pak poreferuj. Bude to záslužné.
Díky.
glottis
Příspěvky: 2076
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Solax X3 hybrid 15-D G4 - stringy PV1A + PV1B

Příspěvek od glottis »

fungujeto ok, mel jsme na jednom mppt 3 ruzne smery a dva ruzne sklony. Uplne v pohode. Vykon byl podle predpovedi takze nic co by me trapilo.
adol
Příspěvky: 15
Registrován: úte kvě 17, 2022 9:11 pm

Re: Solax X3 hybrid 15-D G4 - stringy PV1A + PV1B

Příspěvek od adol »

OK,díky za zkušenosti. Namontuju, proměřím, dám vědět.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek