Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od solárník »

Je otázkou, jestli tím voskem nezrušíš lomivost toho solárního antireflex skla z velkých úhlů, protože to zarovná ty mikroskopické schůdky, které jsou na tomhle antireflex skle shora, aby to neodráželo paprsky z vysokého úhlu, ale aby pronikaly do panelu. Proti klasickému sklu mají tyhle panelová antireflex skla právě výhodu, že od klasického skla se světlo ráno a večer z vyššího úhlu daleko víc odráží ven, než projde dovnitř do panelu.

Tedy se to projeví poklesem výkonu ráno a večer.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od fugas »

Tak to nedokážu posoudit. Možná se tu najde někdo, kdo má čas a chuť to změřit. Dlouhodobě je lepší prach co opršel, nebo vosk? Bylo by asi zajímavé změřit, jestli se vyplatí koupit autošampon a umývat, nebo nechat být.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 489
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od stano22 »

Pred 20 rokmi na budove knižnice VŠB-TUO sme robili pokus. Dve polia po 8 panelov, výkon si užnepamätám. Rovnaký sklon, rovnaké zariadenia za nimi. Jedno pole chodila dievčina pravidelne umývať, tuším 2x týždenne. Druhé sa neumývalo. Rozdiel vo výkone po troch mesiacoch bol 1,2% v prospech tych umytých. Čo mohla byť aj chyba merania...
Dagus
Příspěvky: 1952
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od Dagus »

U mě se evidentně nic nezměnilo k horšímu. Naopak panel vypadá víc tmavej než byl. Výkon je se asi nezměnil, furt porovnávám umyté a neumyté a je to 1:1 bez změny výkonu. Ale za tu práci to nestojí. Jinak já musím jen vodou, jelikož z okapů mi to jde do nádrže, takže jen přírodní látky, šampon nepřichází, kvůli čerpadlu, k úvahu. Jinak tou wapkou jemně u stran, jinak i z blízka, aby to ty připečené hovna umylo. Třeba to pak bude míň trpět na hotspoty mě ještě napadá.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek