Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
deryld
Příspěvky: 45
Registrován: pát říj 21, 2022 3:21 pm

Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od deryld »

Máte někdo zkušenosti s polysiloxanovým gelem, kterým se zalije panel a jednak se prodlouží trvanlivost o pár let, jednak se zabrání pronikání vlhkosti do panelu a zkratování? Dá se někde koupit? Nic jsem nevygooglil kromě výzkumu na vysoké.
Nabízí jediná firma nástřik za 600,- kč bez dph jednoho panelu a ještě od 80 ks, takže pro mě nehrozí.
Rád bych nástřikem panely ochránil a prodloužil životnost, protože stávající opláštění čínských panelů je docela tristní.
Miyuki
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od Miyuki »

To jde normálně koupit, je to normální silikonová zalévací hmota
Spousta výrobců a variant
deryld
Příspěvky: 45
Registrován: pát říj 21, 2022 3:21 pm

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od deryld »

A můžeš prosím dát nějaký odkaz na hmotu či název? Děkuji.
cipis
Příspěvky: 4401
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od cipis »

UTFG:
https://www.google.com/search?q=silikon ... ribution=1

Projdi si datasheety a vyber vhodny pro dany ucel.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mex
Příspěvky: 365
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od Mex »

deryld píše: sob zář 30, 2023 9:30 am A můžeš prosím dát nějaký odkaz na hmotu či název? Děkuji.
Hihi, tak už jsi zjistil, že ptát se je celkem zbytečné, že... ;-)

Docela by mě to zajímalo. Sice jsem se snažilo koupit si nejlepší panely které jsem v té chvíli uměl (Canadian Solar), ale i tak to posichrovat nějakým nástřikem by nezaškodilo. Hlavně proto, že budu mít velké problémy při případné pozdější výměně panelů.
A ta zadní strana je potenciálně průserová.

Asi by to chtělo nějaký nástřik, tedy něco řídkého. Ne to zalít, aby toho nebyla příliš tlustá vrstva a nedělalo to zbytečně silnou tepelnou izolaci.

Pokud to někdo komerčně dělá za 600Kč/panel, tak to asi tak úplně levná hmota nebude.
A nebylo by zrovna ideální to nevhodnou hmotou naopak třeba zhoršit.
Pokud bych u nás někomu věřil, tak asi Elchemku. Ti to asi fakt docela umí.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od ota »

Komerční aplikaci dodatečné izolace EVA fólie mi na polní elektrárně pánové ze Solarmonu předváděli.
Izolační hmota je dvojsložková a aplikuje se stříkací pistolí. 600Kč není zase tak mnoho když si uvědomíme že je to cena za demontáž, manipulaci na elektrárně kde se panel ručně přemísťuje i stovky metrů a montáž nového panelu.
Jinak, gumová izolace ve speji se dá jednoduše koupit např. zde:
https://allegro.cz/kategorie/autolaky-g ... e%20spreji

Na starších panelech vznikají ale i jiné závady které se nástřikem nedají opravit.
- delaminace fólie, takže vlhkost zateče mezi článek a rám a způsobí svod.
- hot spoty - vzniknou prasklými články a jediná oprava je vadný článek zkratovat nebo přemostit.
- prostá degradace- občas měřím elektrárnu a jsou tam panely které dávají 60% výkonu a není na nich patrná žádná závada.
- studeňák na vnitřním propojení v junction boxu - pozná se termokamerou, už jsem viděl takový junction box i hořet.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kyocera
Příspěvky: 1233
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od kyocera »

Ota má pravdu, že jsou závady panelů které nejdou opravit. Níže dole je odkaz na závady panelů.
Nyní vhodný mat. na opravu panelů.
Silikonové dvousložkové kaučuky spec. pro FV panely vyrábí firma Dow se
Sidlem Freeport v Texasu. Její výrobky jsou k dostání /nikoliv levně i v ČR/
Názvy jsou Sylgard 182 a Sylgard 184. Liší se jen teplotou při vytvrzování .
Charakteristické znaky Sylgardu

Průsvitný
Fyzikální a elektrická stabilita v širokém rozsahu teplot, frekvencí a vlhkosti
Použitelný v širokém rozsahu teplot od -55 °C do +200 °C
Vynikající ochrana proti vnějšímu prostředí
Snadno opravitelný
Žádná depolymerizace
Samozhášecí
Dobrá mez pevnosti v tahu
Dobrá odolnost proti radiaci a mechanická ochrana
Vytvrzování při pokojové teplotě - Sylgard 184
Vytvrzování při vyšší teplotě - Sylgard 182

https://www.beny.com/cs/four-most-commo ... ow-to-fix/
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2194
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od gupa »

Pro středoevropskou fotovoltaiku je to vzhledem k ceně nepoužitelné. Nevidím vypsanou výhodu proti chloru, takže se mohu domnívat, že to není ani do oblasti se slanou vodou. Také odolnost proti O3 a kyslíku obecně. Tam je elektrická stabilita hodně důležitá kvůli galvanickému článku mezi plochami. Prostě předražené i na laborování a tím pádem pro běžného člověka nanic.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
deryld
Příspěvky: 45
Registrován: pát říj 21, 2022 3:21 pm

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od deryld »

Takže zatím nikdo nemá zkušenost z těch, co tu napsali. No, děkuji kyocera , že aspoň vím, že se jedná o produkt Sylgard 184 (ten vytvrdne při našich klasických teplotách). Ale tady v ČR jsem našel jen cenu 6,5 tis. za kilo, což je tedy dost a netuším, na kolik panelů by to kilo bylo. A alternativu zatím nevím. Děkuji sice za odkazy na silikony a gumovou hmotu ve spreji, ale pokud s tím nemá někdo reálnou zkušenost, jak se tyto hmoty chovají v našich podmínkách, tak se nepohnu.
deryld
Příspěvky: 45
Registrován: pát říj 21, 2022 3:21 pm

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od deryld »

[/quote]

Pokud bych u nás někomu věřil, tak asi Elchemku. Ti to asi fakt docela umí.
[/quote]

Ano, vznesl jsem dotaz u elchemca na cenu sylgardu 184. Já každopádně určitě si chci touto či podobnou hmotou své panely nastříkat. Záruku na ně už nemám a nechci, aby se dovnitř dostala vlhkost.
kyocera
Příspěvky: 1233
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
jak jsem psal, výroba Sylgard 184 je v USA a v Evropě je několik obchodních zastoupení.
Elchemko je jen jedním z distributorů. Ceny distributorů budou v Evropě podobné.
No když to vyzkoušíte zkuste napsat potom svoji zkušenost veřejně. Udělejte si
jednoduchý test. Panely dobře očistěte a vysušte a pak změřte izolační odpor + polu nebo - polu vůči kostře panelu.
Potom aplikujte Sylgard 184 a po vytvrzení zkuste panely postříkat vodou a u mokrých změřte
opět stejným způsobem izolační odpor výstupu vůči kostře.
A myslím, že aplikace by měla být nejen na zadní straně, ale také úzký pásek z přední čelní strany , tedy
do míst kde je rozhraní sklo a hliník. Budete muset čelní stranu překrýt
podobně jako když malujete na zdi uzkou linku , také používáte pásku na překrytí. Nástřik se dělá z důvodu, že je rychlejší , tak aby se stihl čas nástřiku do vytvrzení Sylgardu 184. Čas vytvrzení bude v návodu a stejně si ho ověřte na malém množství aplikační hmoty.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
deryld
Příspěvky: 45
Registrován: pát říj 21, 2022 3:21 pm

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od deryld »

kyocera píše: pon říj 02, 2023 3:45 pm Zdravím,
jak jsem psal, výroba Sylgard 184 je v USA a v Evropě je několik obchodních zastoupení.
A jste si jistý, že jde o Sylgard 184? Co jsem to komunikoval s člověkem z elchemco, tak vyjádřil pochybnosti, že by tento materiál přilnul k vrstvě a dále, že by s ním šlo provést nástřik, jednak kvůli hustotě, jednak pro dlouhou dobu vytvrdnutí.
Naposledy upravil(a) deryld dne stř říj 04, 2023 9:47 am, celkem upraveno 1 x.
deryld
Příspěvky: 45
Registrován: pát říj 21, 2022 3:21 pm

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od deryld »

Pokud by to někoho zajímalo, tak jsem našel dva prostředky s nano technologií přímo na fve panely. Jsou drahé, ale vydám se touto cestou - to se týká ošetření horní vrstvy panelu. Jsou to:
https://www.nanobala.cz/solarnipanely.htm
https://www.anker-technology.cz/nanosolar/5-5-l/

Osobně si vyberu toto na sklo panelů, resp. celou horní plochu:
https://www.impanano.cz/impasolar-pece- ... ky-povlak/
Paulob
Příspěvky: 170
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od Paulob »

Před koupí doporučuji přečíst toto vlákno viewtopic.php?p=186653&hilit=Nano#p184954
A pokud i tak budeš kupovat tak pak napiš výsledky. Díky.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
Dagus
Příspěvky: 1952
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od Dagus »

Tyhle studie dokážou všechno zkazit :shock: :? To si pak ty nano hyper ultra nátěry nikdo nekoupí. Já letos umyl panely wapkou od kde jakého bordelu a nanesl spíš pro srandu, než z přesvědčení vosk a rozleštil. Minimálně mám pocit, že se to tak nešpiní, ale je s tím strašná práce. Už to mytí bylo vopruz a pak ležet na panelech a matlat vosk je top zábava :D jen to potřít chemii by bylo lákavější, ale když to nepomáhá, tak ten litr prožeru :D
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Mex
Příspěvky: 365
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od Mex »

Nebojíte se pustit na panely wapku?
Nehrozí tam, že voda pod tlakem zaleze i pod rám a dovnitř pod sklo?
Díky.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od solárník »

Na sklo je zespodu teplem a tlakem přivařená EVA fólie, tam voda jen tak nezateče. a pokud zateče, je ten panel nanic a víc jak rok by venku nevydržel stejně.
Mex
Příspěvky: 365
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od Mex »

Díky za odpověď. Tak fajn, protože jinak je to hodně efektivní nástroj.

Já se jinak wapky celkem bojím, protože ta dokáže protlačit vodu i do hodně vodotěsných spojů.
Tak k ní přistupuju celkem s respektem.
glottis
Příspěvky: 2091
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od glottis »

tak musi se to pouzit s citem a mozkem :) nepouzit rotacni trysku co rozebere i beton ale jen klasickou sirokou, kterou mejes auto. Tim si taky neprotlacis vodu az do auta. A nebrat to z 5cm ale nejak rozumne. Stejne nejde o to umejt sklo ale vyplachnout bordel, prach, pyl ze spodni hrany. To by ael slo i zahradni hadici.

Kdysi jsme videl video eevblog s davem jonesem, jak se rozhodl umyt zaprasene panely na strese. Pritom ukazoval grafy vykonu a zajimalo ho, jestli bude rozdil. Nedosel k zadnemu hmatatelnemu zlepseni. Takze to taky nema cenu prehanet. Spis proste obcas kouknout a vyplachnout blato z rohu.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Polysiloxanový gel na prodloužení trvanlivosti panelů

Příspěvek od fugas »

Dagus píše: stř říj 04, 2023 7:51 pm Tyhle studie dokážou všechno zkazit :shock: :? To si pak ty nano hyper ultra nátěry nikdo nekoupí. Já letos umyl panely wapkou od kde jakého bordelu a nanesl spíš pro srandu, než z přesvědčení vosk a rozleštil. Minimálně mám pocit, že se to tak nešpiní, ale je s tím strašná práce. Už to mytí bylo vopruz a pak ležet na panelech a matlat vosk je top zábava :D jen to potřít chemii by bylo lákavější, ale když to nepomáhá, tak ten litr prožeru :D
Pravda je že to voskování je znát. Přišel jsem na to kdysi náhodou, když jsem umýval panely co jsem od někud přivezl. Existují autošampony s voskem. Tím odpadá matlání. Prostě to jen umyješ. Ale pro dlouhodobý efekt bys to musel dělat tak jednou za měsíc a tenhle lepší šampon stojí jako 50kWh. Takže efekt to moc nemá.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek