Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pon lis 28, 2022 11:00 pm

Balkonova HOBBY elektraren

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.

Balkonova HOBBY elektraren

Příspěvekod michalko99 » stř lis 16, 2022 7:14 pm

Dobry vecer,

som na tomto fore novacik, ale musim priznat, ze som ho presiel uplne cele, co sa tyka technickych tem. Byvam v panelovom bytovom dome a vzdy som chcel mat FV elektraren, bez ohladu na jej navratnost. Zaner bol jasny-zabavka...

Tento rok som sa k tomu podujal. V septembri som kupil novy panel JA SOLAR 385W(110€) a namontoval na balkon-neinvazivne. Manzelka ma hned vyhasila, ze ci tam idem mat len jeden, ze to vyzera uplne hlupo. Tak som o par dni siel po druhy a namontoval aj ten. Panely nepresahuju cez zabradlie ani o milimeter. Vzhladom na moznosti montaze, su panely montovane uplne kolmo. Niet nad dobreho zavistliveho suseda Slovaka ktory vam na ne nieco z vyssieho poschodia zhodi..Takze obmedzenejsi vykon, ale nevadi...

Zapojene su do serie(na balkone mam spraveny junction box na obojake zapojenie panelov) a cez 4mm2 kabel natiahnute do kumbalu.

Tam mam maly rozvadzac so vsetkou elektroinstalaciou.

Ako regulator mam pouzity EPEVER XTRA3210N(90€). Nechcel som sa nejako hrnut do Indickych Victronov, lebo mam na ne svoj nazor. Pracujem v elektropriemysle v nadnarodnej spolocnosti a videl som zopar tych neopravitelnych zazrakov(Epever sa rozobrat a opravit da)

Moje bateriove ulozisko je 4x GreenCell VRLA 12V/84Ah(110€/ks) v konfiguracii 2s2p a ako zalohu v pripade odpojenia hlavnych AKU od regulatora 40Ah blok zlozeny z mensich 7Ah akumulatorov.
Po par dnoch pouzivania a monitorovania som zapojil HA01 balancer, lebo sa mi nepacilo ako sa AKU rozbiehaju. Skoro som objednal Victron balancer, ale je to len vyhrevne teleso ktore funguje len pri nabijani.
HA01 mam cez 4 polove prepinacie rele pripojeny na hlavne aj zalozne AKU a funguje k spokojnosti.

Pri kupe bytu som si tak nejak robil podvojne rozvody AC a aj DC(2x 6mm2) Teraz sa mi to hodilo, lebo v DC rozvode mam cez DAF DC/DC(20A) menic pre kamiony natiahnuty rozvod 12V. Tam su popripajane rozne dekorativne svetla, vsetky nabijacky na telefony, tablety, WIFI router a v kuchyni 32"LED TV cez STEP-UP menic.

Dennu spotrebu mam v zavyslosti od vyuzitia TV od 250 do 500Wh. Meriam to cez KWS200 so 100A shuntom. Za necely mesiac "pouzivania"(doobeda sme v praci) som zuzitkoval 19kWh. Cez vikendy som videl, ze akumulatory su nabite uz o 9. rano a regulator sa prepina do Floatu.

Pre pripadne vypadky energie z DS a prebytkov vyroby z panelov mam zapojeny 1000W(trvale) sinusovy menic DC/AC Green cell. Pouzitim AC rele som si vyrobil AC boxy, kde sa dokazem prepinat medzi mojou AC a DS AC. Pouzil som Weidmuller prepinacie rele s 230V cievkou a funguje to spolahlivo-rele som testoval v praci na 5000 prepinacich cyklov pod zatazou(600W AC motor so zotrvacnikom) a nedoslo k ani jednemu zvareniu kontaktov pri prepinani. Menic ma soft start, tak som musel do systemu pridat aj oneskorovacie rele, lebo cievka v zasuvke sa zopla, ale spotrebic sa vypol, lebo napatie bolo este velmi nizke. To iste plati aj pri vypinani menica-mal dlhy dobeh, tak vypnutim menica cez LOAD alebo smart switch odpajam aj AC rele za menicom.

Spinanie menica je mozne ovladat bud LOAD vystupom na regulatore, alebo Gosund smart switchom z Kauflandu. Ten som vykuchal a pouzil som z neho len wifi modul a rele, takze je napajany z akumulatorov a nie z AC ako bol urceny.

Pre hnusne dni ako su tieto posledne mam v rozvadzaci 2x AC/DC zdroje MeanWell LRS150-12 nastavene na 14,1V a pripojene cez rele paralelne k obom poloviciam akumulatorov a ce
z dalsiu smart zasuvku dokazem dotovat akumulatory aby nesulfatovali, lebo nedokazem prejst ani cez BULK fazu nabijania..

Ako som pisal na zaciatku, nejde mi o navratnost, ale o hobby a drobnu sebestacnost. Fotky rozvadzaca nie su aktualne. Pribudli tam dalsie drziaky na shunty, lebo som chcel merat aj produkciu z panelov detailnejsie ako je na Epsolari a nechce sa mi zakazdym pripajat kabel(Ebox BLE stoji za ho@#o)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
?
michalko99

Re: Balkonova HOBBY elektraren

Příspěvekod cipis » stř lis 16, 2022 7:49 pm

Je to super :) I ty růžové spoďáry :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
SinusPro 2000 S, Epever 8420, 6420, 2x 4210, 5x 4415
3x CARSPA 2kW, 1x CARSPA 4kW (dva bojlery a žebříky, světla, chladničky, "lehké" zásuvky)
15 912 Wh staré olovo
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
?
cipis
Moderátor

Příspěvekod michalko99 » stř lis 16, 2022 7:54 pm

zrejme 10 rocnej dcery.. Mne by boli male. vidim ze Ti detaily neunikaju :-)
?
michalko99

Příspěvekod smartyn34 » stř lis 16, 2022 8:08 pm

Pěkné, tady je vidět, že i s málem se nechá udělat velká paráda :yes:
?
smartyn34

Příspěvekod michalko99 » stř lis 16, 2022 8:59 pm

smartyn34 píše:Pěkné, tady je vidět, že i s málem se nechá udělat velká paráda :yes:

No ano, ale ma to jeden hacik. Aj u mna sa prejavila ta choroba, ktora sa tu velmi casto zmienuje... Mam doma 4 tieto bloky(v kazdom je 14ks SAFT VL41M 7s2p). K nim mam aj 4 BMS a 7s voltmetre na monitoring jednotlivych clankov.

Zatial testujem 7. clanok prveho bloku a kapacity su medzi 33Ah-34Ah. Nabitie na 4,1V, vybitie na 3V. Bloky boli vyrobene v
oktobri 2017 a prisli mi zabalene v original krabiciach SAFT

Tento rok uz nesmiem kupit nic na FVE,lebo je to na liecbu...
?
michalko99

Příspěvekod Matess » stř lis 16, 2022 9:16 pm

jsem tyhle baterky koupil 4 a byl hrozně překvapený když jsem zjistil že jedna byla lifepo4 :-D
?
Matess

Příspěvekod michalko99 » sob lis 19, 2022 4:01 pm

Matess píše:jsem tyhle baterky koupil 4 a byl hrozně překvapený když jsem zjistil že jedna byla lifepo4 :-D

ahoj. Ja ich mam tiez 4. Ako si prisiel na to ze mas LiFePo4?
Po tyzdni nabijania jednotlivych clankov mi dosla trpezlivost. Clanky som pospajal do jedneho XT60 konektora a zacal som nabijat ako 1s cez ToolkitRC M8S. Doteraz som nabijal len cez Imax B6 s funkciou fast charge. Nakolko stale neprisli JST-XH konektory, nabijam zatial takto. Vali to plnym prudom 18A.

Moj plan do buducna je mat z kazdeho bloku vyvedeny aj balancer, aby som mohol v pripade zleho pocasia nabijat touto nabijackou-je az do 8s(po upgrade firmweru ma vystup 400W)
?
michalko99

Zpět na Ostrovní elektrárny