Výbuch domu z fotovoltaiky

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

BTW co dáváte mezi články?
Našel jsem jen toto: https://vi.aliexpress.com/item/10050070 ... ry_from%3A

A přijde mi to přiznám se drahý Tohle by šlo, ale já chtěl trochu vyšší aby mi kryli plochu i mezi šrouby pak to vyskočilo asi na pětikilo, ale přijde mi to důležitý, staří když ti tam něco spadne.
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 58
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od v600 »

cuki píše: úte črc 30, 2024 11:43 am BTW co dáváte mezi články?
Tenký materiál jako cuprexit, ale bez mědi
Koupeno v Holicích :-)
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

emedium píše: úte črc 30, 2024 10:19 am Pro mě je asi hlavní ponaučení nedávat članky na vodivou podložku a dát mezi ně dodatečnou izolaci. Stačí aby se pak u jednoho článku seškránul dole lak a začne se to přes propojku s druhým článkem šlusovat a nepomůže už ani bms. Nějak mě ani nenapadlo, spíš mi to přijde naprosto debilní, že je na obalu plusový potenciál.
Tak to je dáno k-cí a smysl to má. A navíc tobě může být šumák jestli ukostříš + a nebo -
Navíc baterku přizemnit vůbec nemusíš, jediné v čem je výhoda že ti stačí odpojit jen jeden pól.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

v600 píše: úte črc 30, 2024 11:48 am
cuki píše: úte črc 30, 2024 11:43 am BTW co dáváte mezi články?
Tenký materiál jako cuprexit, ale bez mědi
Koupeno v Holicích :-)
Cuprexit bez mědi=prexit ne? :lol:

ne myslím že bez toho se to prodává jako Texit nebo tak nějak. To je sklolaminát. A bude to si ještě dražší a hůř s to formátuje

já bych chtěl tak 230x172 a nahoře proříznu jen kousek kde je ten busbar. Jenže všude to mají jen cca 203 a to nekryje ten druhý pól.
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od emedium »

cuki píše: úte črc 30, 2024 11:56 am Tak to je dáno k-cí a smysl to má. A navíc tobě může být šumák jestli ukostříš + a nebo -
Navíc baterku přizemnit vůbec nemusíš, jediné v čem je výhoda že ti stačí odpojit jen jeden pól.
Spíš jde o to, že když se sedře dole ochranná fólie na dvou článcích a položí se to na vodivou podložku jako třeba plechový regál, tak se články přes horní propojku šlusnou.

edit. jak tak koukám, tak by to asi šlusovalo mezi 1 a 3 odřeným, chce to schéma :D
Naposledy upravil(a) emedium dne úte črc 30, 2024 12:15 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 58
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od v600 »

cuki píše: úte črc 30, 2024 12:04 pm
v600 píše: úte črc 30, 2024 11:48 am
cuki píše: úte črc 30, 2024 11:43 am BTW co dáváte mezi články?
Tenký materiál jako cuprexit, ale bez mědi
Koupeno v Holicích :-)
Cuprexit bez mědi=prexit ne? :lol:

ne myslím že bez toho se to prodává jako Texit nebo tak nějak. To je sklolaminát. A bude to si ještě dražší a hůř s to formátuje

já bych chtěl tak 230x172 a nahoře proříznu jen kousek kde je ten busbar. Jenže všude to mají jen cca 203 a to nekryje ten druhý pól.
Na radio-burze v Holicích (obvykle na konci prázdnin) to někdo prodává po celých tabulích,
mají tam i nůžky a porcují to. Mezi 14 článků mě to vyšlo na pár korun...
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
Valdano
Příspěvky: 337
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

Když chcete atypický rozměr desek zkuste vyplnit tento poptávkový formulář na přířezy desek na míru, ale nelze očekávat ceny jako na Aliexpressu. Někdy je zbytečné na všem škudlit až tak, že to musí být co nejlevnější a když ne tak to raději třeba vyhořím. ;)
pibi
Příspěvky: 918
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od pibi »

http://www.hansanet.cz/oddeleni/105/Ele ... lanty.aspx
Já bral kartit 0,8mm a nastříhal na pákových nůžkách, půjde i obyčejnýma nůžkama na plech.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
eman
Příspěvky: 1396
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od eman »

Já na jednu baterku použil 2mm eva pěnu a u druhé mi Jenny poslala plastové proklady a propojky, tak jsem použil to.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

Valdano píše: úte črc 30, 2024 12:18 pm Když chcete atypický rozměr desek zkuste vyplnit tento poptávkový formulář na přířezy desek na míru, ale nelze očekávat ceny jako na Aliexpressu. Někdy je zbytečné na všem škudlit až tak, že to musí být co nejlevnější a když ne tak to raději třeba vyhořím. ;)
šetřit nechci, ale abych za to zaplatil majlant a nebo se s tím nějak prcal, tak to raději vyřeším jinak. Přemýšlel jsem nějaké krytky na konektory. na vrch dám sklo nebo plexy aby bylo vidět co se tam děje.

Zatím mám v plánu to umístit do plechové kuchyňské linky ve sklepě, která bude vyložena kamennou vatou, ležet na cetris desce pod kterou dám asi ještě nějaký topný kabel mizivého výkonu. Představuju si třeba cca 20-30W? Tak aby i kdyby to topilo z důvodu nehody trvale, tak aby s nic nestalo. Sklep nemá bezpečný objem na vodík z 16x300Ah x0,8l to vychází cca na 80m3 ale není ani úplně těsný a má 23m3 + vedle dalších 10m3.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

A nad baterií budou ještě dvě hasící koule. Ve stejné skříňce.
pibi
Příspěvky: 918
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od pibi »

To považuji za samozřejmost, jen nevím, jestli ten prášek něčemu pomůže.
PXL_20230925_170405289.jpg
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

pibi píše: úte črc 30, 2024 1:33 pm To považuji za samozřejmost, jen nevím, jestli ten prášek něčemu pomůže.
PXL_20230925_170405289.jpg
Minimálně ti dá čas a upozorní tě výbuchem.

Líběj se mi ty nožičky s podstavcem, to máš odkud? :-)
pibi
Příspěvky: 918
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od pibi »

DIY, jekl 50x25x2,5, nožičky šrouby M16 + 4 puky v akci ve Sportissimu, police 2cm mramorová deska, vepředu 5mm plexi.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Valdano
Příspěvky: 337
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

Vhodný by mohl být gelový hasící přístroj na li-ion baterie. Je to použitelné i na LiFePo4, které sice obvykle nehoří tak jako Li-ionky, ale ochlazení gelovým hasivem u nich může také pomoci. Tyto přístroje nejsou moc drahé akorát by to chtělo namísto toho pákového ventilu spíš elektricky spínaný solenoid ventil pro aktivaci na povel z elektroniky měřící teplotu článků a nebo si k tomu dodělat něco co tu páčku na povel z elektroniky prostě zmáčkne a bude potřeba to provozovat s vytaženou pojistkou.
Naposledy upravil(a) Valdano dne úte črc 30, 2024 2:25 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 568
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od sindyk »

Je toho na trhu už víc, třeba Uniex sprej.
Video samo o sobě nic moc, ale na malý sprej to vypadá schopně a toto bych možná zařadil v budoucnu do rozpočtu na upgrade úložiště.
Další level je třeba automatický systém obohacený o kontakt pro nějakou další automatizaci.
Naposledy upravil(a) sindyk dne úte črc 30, 2024 2:24 pm, celkem upraveno 1 x.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-8K-SG04LP3-EU | olovo mix 492Ah/48V
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Hyp »

Požárnici se baví o tom domě na královéhradecku


Říkal že v době výbuchu tam v domě byly malé děti dvě? Ty něco vypověděli? Přežili to?

Říká, že i na Lidlu hořely kabely na střeše, to musel být nějaký špatný konektor asi že?
Naposledy upravil(a) Hyp dne úte črc 30, 2024 2:31 pm, celkem upraveno 1 x.
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
mihlit
Příspěvky: 604
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mihlit »

Pokud chcete hasit baterky, tak si tam místo koulí dejte sprinklery. Klasická NMC Lionka hoří sama a co s ní děláte ji nezajímá, jen ji musíte intenzivně schladit, plus chlazení pomáhá aby se to nerozšířilo na další články. Jedna koule toho moc neochladí, když se budeme bavit o +-280Ah článku. V případě LFP to nebude samo hořet, ale jen se extrémně hřát a vyvíjet spoustu hořlavého/výbušného plynu. Tam je také podstatné to hlavně chladit.

Na tom videu se sprejem hoří jeden 18650 článek (kdo ví jak moc nabitý) a v podstatě by bez aplikace toho spreje nehořel o moc déle a to má cca 100x menší kapacitu.
Valdano
Příspěvky: 337
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

Asi bych k tomu ještě doplnil to, že běžná hasiva jako je pěna nebo prášek pro tento účel nejsou vhodná viz popis na tom mnou výše odkazovaném webu k těm gelovým hasícím přístrojům učeným pro lithiové baterie. Gely z těchto hasících přístrojů mají ochlazující účinek vůči článkům baterie, a to je vhodné zejména u LiFePo4.
mirekcafa
Příspěvky: 395
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mirekcafa »

jedno z opatřeních může být plechová vodotěsná bedna (něco jako vana) do ní umístit baterie, nad to dát kanystr s vodou , velikost podle objemu bedny. Na otevřený vypouštěcí ventil dát hadici s voskovou zátkou a tu umístit v nějaké vzdálenosti nad úložištěm. V případě tepla nebo ohně s zátka rozpustí a úložiště zaplaví.....
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek