3,96kWp Brno

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od kodl69 »

to abrams: ty si budeš muset ten měřič Ah naprogramovat sám.... jinak doporučuju upgrade midnite, celkem mi to měří SOC obstojně, asi budou naměřený hodnoty pravda. Minulý týden teda došlo k nečekanému konci baterek, protože se v zásuvce nabíjel BMW i3 a ženská vařila oběd, v baterkách mělo být ještě 50Ah ale 150A už jaksi nechtěly dát... Věřím tomu, že pokud bych je vybíjel 10A, tak tam těch 50Ah bylo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

já něco programovat ? No to teda nevím :sm1: .

Našel sem ještě dalšího obdobnýho číňana ::popcorn:: nemá LED displeje ale barevný LCD a má bejt bezdrátovej :shock: . Dokonce by měl umět i kupu alarmů ... nějakej pátek si na něj ještě počkám , jestli je ze stejný fabriky jako předešlý - tak budu mít hromadu těžítek :lol: ale třeba už to snad bude to pravé vořechové ::rolleyes:: .

Midnite sem upgrejdoval před třemi nedělemi ... kva to sem si zase dal :wall: . Zatím SOC ukazuje dost mimo :| asi to bude tím , že ještě nebyl řádně ve floatu :lol: .

BMW i3 u mě ještě nebyl ... ikdyž já BraMboráky moc nemusím .
Faktem je , že sem dodnes nikoho z baterek nedobíjel :( :arrow: třeba někdy budu :mrgreen: .

Stačilo by posunout odpojovací napětí dle proudové zátěže a daly by i těch 50Ah

Elektronům zdar *cloud*
PS. už vyhlížím fakturu vot E-onu ... zas tam bude xxxKč za 0kWh :yes: od 30března jedeme nonstop na *sun* :celebrate2:
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

přináším zřejmě finální report o čínském battery monitoru .

Jeho chování po vybalení z krabičky :
- nutná kalibrace měření napětí i proudu :? ,
- při testech v laboratorních podmínkách simulujících provoz se choval stabilně , napětí měřil s odchylkou do 0,04V , proud měřil překvapivě přesně :D ,
- čas vykazoval odchylku +2s za 1hodinu :) ,
- měření náboje avšak s tristní odchylkou +10% :o a to jak při nabíjeí (přičítání Ah) tak i při vybíjení (odečítání Ah) :uh: .

Jeho chování po zapojení do FVE bez jakýchkoli úprav :
- zobrazované hodnoty proudu i napětí lítali jak zběsilé :shock: ,
- měření náboje s odchylkami od +7% do +16% :shock: .

Nynější stav po xx-té variantě tuningu :
- z původního zapojení vynechna PCB se svorkovnicí :arrow: stabilnější měření ,
- k OZ přidány tři kondenzátory , dva elektrolitické 10uF 16V a jeden keramický 10nF viz. foto , tato kombinace stabilizuje měření proudu oběma směry a také značně stalizovala odchylku měření Ah k čemuž přispívá i keramický kondenzátor ,
- týdení testování vykazuje odchylku v měření Ah od +9,2% do +9,8% = +9,5% průměr :arrow: momentálně měřák překalibrován na 90,5% a opět v provozu ve FVE :idea:
energo-měr003.JPG
Nechápu , proč počítá blbě Ah , když proud i čas měří velice přesně :dontknow: holt software evidentně dělal nějaký "expert" ::facepalm:: .

Jo , abych nezapoměl (teda , radši bych zapoměl) , už dorazil očekávaný bezdrátový "bratranec" s barevným LCD displejem výše zmíněného měřáku ... :eek2: je to děsnej zmetek ::facepalm:: abych to zkrátil , z testů mám dojem že použitý procesor je značně přetížený výpočty v důsledku čehož není vůbec schopen počítat alespoň přijatelně Ah ... jeho jedna vteřina je od 25 do 40 vteřin realného času :eek2: :arrow: těžítko s barevným displejem :lol: .
Takže toto nebrat :celebrate3: : http://www.ebay.co.uk/itm/111657310542? ... EBIDX%3AIT

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od kodl69 »

jenom se dívám na ten wifi modul - stojí cca 3 usd, funguje v podstatě jako modem který zná at příkazy, takže jednoduše připojitelný k čemukoliv, co má UART.. za chvilku to bude ve všem, v každé žehličce - nezkoušels najít tu wifi síť, kterou si to vytvořilo, třeba na nb nebo telefonu? Možná by to byl zajímavej senzor bez použití té druhé krabičky.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... vono to má wifi ? :shock: Faktem je , že ten zobrazovač se umí napojit na výcero měřících modulů dle přidělené adresy od 000 do 999 :shock: . Jenže jak sem psal , na toho švába v měřícím modulu je to asi moc velká zátěž zkteré skoro zatuhne :hell: .

Eelktronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

tak sem nechal toho bezdráta jet jeden a půl hodiny (90minut) při simulaci 284A a ukazuje toto :
napětí 13,50V ... :yes: ,
proud 283,9A ... :yes: ,
čas 01.85H ... :sm1: ,
náboj v aku 61,72AH ... :hell: a
procentuální stav nabití 100Ah aku 03% ... :uh: .

Žádou wifi sem z toho nikde nezachitil :dontknow: .

A přitom je displej fakt povedenej i se spoustou nastavení různých alarmů ... jenže celek je k ::phocos-cx:: ::facepalm:: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

uvádím menší návod na zlepšení fungování a ověřený postup kalibrace čínského měřáku DC Combo Meter alijas DCCM :idea: .
Předně doporučuji provést úpravu pajšlu přidáním kondíků dle obr.1 a poté začít s kalibrací (přidáním kondíků se trochu rozhodí nastavení ) .
Postup kalibrace :
1. zapojit dle obr.2 a připojit na napájení ,
2. podržet tlačítko SET cca 3 vteřiny - displej zhasne , poté se rozsvítí horní řádek - svítí led V ,
3. horním či dolním tlačítkem upravit zobrazované napětí dle důvěryhodného voltmetru ,
4. krátkým stiskem tlačítka SET se přepne na dolní řádek ke kalibraci proudu - svítí led A ,
5. je-li zobrazovaná hodnota vyšší než 1.8 - podržet dolní tlačítko dokud neklesne hodnota pod 1.8 (dost to lítá , ale je nutné chytit hodnotu pod 1.8) ,
6. poté horním tlačítkem hodnotu vynulovat do stabilní 00.0 ,
7. krátkým stiskem tlačítka SET přejít na nastavení kapacity aku - svítí led AH ,
8. horním či dolním tlačítkem upravit hodnotu na kapacitu aku ,
9. krátkým stiskem SET přejít na -ES- , stiskem horního či dolního tlačítka změnit dolní řádek na -Y- a stisknout SET ,
10. přepojit vodiče dle obr.3 - přidat 5kOhm rezistor a voltmetr nastavený na rozsah 200 mV a připojit napájení ,
11. podržet SET , poté krátce SET do nastavení proudu ,
12. spočítat správný proud dle vzorce : proudová hodnota bočníku / napěťovou hodnotou bočníku x hodnota naměřená voltmetrem na 5kOhm rezistoru x koeficient (pro měření jen proudu a výkonu - náboj AH bude mimo o cca +9,5% nad skutečností použít koeficient 1 , pro přesnější měření náboje Ah použít koeficient 0,905 ) , například bočník 200A 75mV a 0,095V na voltmetru 200/0,075 = 2.666,66666 x 0,095 = 253,33333A x 0,905 = 229,2666A pro přesnější měření Ah ,
13. vypočtenou hodnotu nastavit na měřáku (držení tlačítka = rychlá změna , stisknutí tlačítka = krok po cca 0,25A) ,
14. poté přejít k uložení nastavení -ES- a uložit ,
15. přepojit měřák dle obr.2 ,
16. opakovat nastavení nulového proudu - buď stabilní 00.0A nebo vyvážené problikávání 00.1 a 00.1 s led CHARGING ,
17. opět uložit nastavení .
obr.1 kondíky v pajšlu ... modrý rezistor a červený drátek ignorujte ;-)
obr.1 kondíky v pajšlu ... modrý rezistor a červený drátek ignorujte ;-)
obr.2 zapojení k nulovému proudu
obr.2 zapojení k nulovému proudu
obr.3 zapojení k velkému proudu
obr.3 zapojení k velkému proudu
Po tomto tunění by měl DCCM obstojně fungovat ... žádný etalon to není , ale k informativnímu měření je dle mého názoru úspěšně použitelný . Povede-li se komukoli jeho chování ještě vylepšit , tak třeba překoná i PowerLoga 6S :celebrate1: ... už po popsaném tuningu se z pohledu Ah přesnosti jeví přesnějším než BMV 700 a i WhizBangJr. :sm1: .

Snad tento "elaborát" někomu pomůže a třeba i inspiruje :)) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od hurvayz »

Moc pěkné.
Tak moc, že se mě do toho ani nechce pouštět :D
Ale budu muset, bo se na to nehodí koukat co někdy píše za nesmysly.
Tak za mě díky
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od PavelR »

Mel bych dotaz. Je vubec mozne z dlouhodobeho hlediska zjistit stav Ah akupaku? Pokud nejake takove vyse zminene zarizeni ci presnejsi meri naboj dodany/odebrany a sem tam s toho neco malo seberou balancery mimo evidenci tohoto zarizeni?

U me stavajici BMS jsem si najivne myslel, ze po rozsireni o ridici modul a proudovy senzor (halluv) budu mit predstavu o stavu aku. Hovno zlata rybko ... AD prevodnik pouziteho procesoru s timto cidlem ma rozliseni 0,6A. Takze se cely slavny SOC se muze vesele rozjizdet do plusu nebo minusu naprosto libovolne a nahodne. Nevim jestli by pomohlo prumerovat mereni z nekolika desitek vzorku ale i tak by ten udaj byl preci neverohonej ne?
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

co sem poznal měřiče kapacity aku , s nepřesností měření a akumulací chyb se vypořádávají resetem počitadla Ah buď na nastavenou hodnotu , nebo na nulu a to za nastavených podmínek - nejčastěji při dokončení nabíjení aku . Od toho okamžiku opět chvíli ukazují správně ... ovšem bez ohledu na skutečný stav aku - tak chytrý měřák sem ještě nepotkal , jež by upravoval limit kapacity dle skutečného stavu aku :idea: .
PowerLog je docela vyjímkou , loni u mě za 240 dní nahromadil odchilku cca 80Ah a to jím proteklo odhadem 20kAh tam a 20kAh zpět :eek2: ... takže asi tak :mrgreen: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

a teď pro změnu něco o FVE . Včera jsem konečně předělal 3f přepínaání FVE/DS na jednofázové - už od loňského řijna jede dům jen na jednu fázi - tři stykače dělali práci jednoho . Podle údajů výrobce má jeden stykač spotřebu cca 4,5W x 2 x 24hodin = úspora 216Wh/1den x dejme tomu 250 dní = 54kWh :shock: to je výtěžek celé FVE za dva slunečné letní dny , nebo skoro celý prosinec :lol: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od vla »

Jak se měřáky kapacity vyrovnávají s účinností nabíjecího a vybíjecího cyklu? Pokud nijak je přesnost měření dle mě stejně k ničemu. Pošlu do baterky 100Ah, vycucnu 80Ah a nemám tam dvacet, ale 10, nebo taky nic.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

vla píše:Jak se měřáky kapacity vyrovnávají s účinností nabíjecího a vybíjecího cyklu? Pokud nijak je přesnost měření dle mě stejně k ničemu. Pošlu do baterky 100Ah, vycucnu 80Ah a nemám tam dvacet, ale 10, nebo taky nic.
Zdravím ,

to je fakt , volovo či cadmium nemá valnou účinnost :? . Je pak zapotřebí měřák umějícím počítat Peukertův faktor .
U LiFe to takřka není třeba :yes: já počítám se 100% účinností a nějakých velkých exesů si nevšímám :)) ... ovšem že se to počítá do kumulované chyby měření , ale jak rozlišit za co může účinnost LiFE a za co nepřesnost měření :dontknow: a ani mi to nevadí - nepotřebuji absolutně přesné měření ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od kodl69 »

podle mýho pozorování je to u LiFePo tak, že Ah do baterky a z baterky jsou v podstatě stejný, akorát nabíjí se na 54-55V, a vybíjí se 53-51V, to jsou ty ztráty. Ale vzhledem k tomu že všichni měří Ah, tak souhlasím s Abramsem, mám nastaveno v regulátoru účinnost 95 procent a když náhodou vybíjím do konce, tak je v baterce dycky něco navíc.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od kodl69 »

to PavelR - tys koupil ten modul X ? já o tom uvažoval, ale už je mi jasný,že to nebude o nic lepší než ty ACS758 a arduino - problém je nestabilita nuly a špatný měření malých proudů - Co mám bočník u regulátoru Midnite, tak s novým firmware to měří celkem obstojně, min. proud je 100mA co to ukazuje, jestli měří ještě přesněj a není to zobrazený, nevím. BMV od victronu na tom asi bude podobně, ono naměřit 0,1 A na bočníku 1miliohm je 0,1mV, a to už je celkem problém, a ty hallovy čidla jsou dost citlivý na okolní magnetický pole, takže nic mnoho.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od rob.brno »

Kodl:
Pro přesný měření proudu je tu řešení od solárníka s tím přesným LTC6102 zesilovačem proudu, je tam trochu problem ceny a miniaturního pouzdra. Cena(150kč) nemusí v jednom kuse tolik bolet, já si objednal jako vzorek zadarmo dva kusy od LT. Problem min.pouzdra jsem část. vyřešil koupí redukce MSOP na DIP, takže už zbývá poslední potíž to LTC na tu redukci napájet, ale na to už někoho seženu. Dál jsem zatím nepokročil neb jsem extra přesně měřit proud zatím nepotřeboval.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od luky »

rob.brno píše:Problem min.pouzdra jsem část. vyřešil koupí redukce MSOP na DIP, takže už zbývá poslední potíž to LTC na tu redukci napájet, ale na to už někoho seženu.
Když bys měl cestu do Prahy, můžu ti to strčit u nás v práci do trouby. Ale to pouzdro mi připomíná SO8 a to se snadno připájí mikropájkou.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od rob.brno »

Díky, už jsem domluven s kamarádem od nás, taky tydle věci pájí mikropájkou. Je to přesná práce hodná mého obdivu :-) Neumím to.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od jose »

Tohle se dá zapájet i klasickou trafopájkou. Stačí dát trochu víc kalafuny, cínu jen tak akorát a je to. :wood: Samozřejmě mikropájka je na to nejlepší. :repair:
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od kodl69 »

další jednoduchá varianta je pájecí pasta s cínem a horkovzduch, mám jakejsi od číňana za nějaký 100koruny a funguje dobře, je to fajn i na odpájení výcevývodových součástek. Pro MSOP skoro nezbytnost, vývody jsou na spodní straně pouzdra a na boku jenom nicotný plošky.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek