Táborsko požár panelů

Souhrn tématu

Na fóru se diskutuje o požáru solárních panelů na Táborsku a souvisejících bezpečnostních opatřeních u fotovoltaických systémů. Uživatelé řeší problematiku povinností instalací do 10 kWp, spolehlivost optimizérů a odpojovačů, a také technické detaily týkající se bateriových systémů a jejich řízení. Zaznívají názory na legislativní změny, zkušenosti s chybovostí zařízení a praktické rady pro bezpečné provozování panelů.
Franta2776
Příspěvky: 6205
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace:635

Re: Táborsko požár panelů

Nový příspěvek od Franta2776 »

jj on je uspávač hadů a vysvětluje to pro úplné laiky, ne pro nás a dělá si reklamu.Pro znalé je to otrava.Ty články jsou parádní.
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Mex
Příspěvky: 2253
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Reputace:415
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Táborsko požár panelů

Nový příspěvek od Mex »

To provedení baterky je opravdu docela hrozné. Jak vytahoval kabely z ok, tak to bylo asi od začátku špatně.
Jestli tam byl ale už od výrobce vevnitř takový bordel a nezapojené kabely, to už myslím tak jasné není.
To klidně mohlo vzniknout při tom, když to původní majitel demontoval nebo se to snažil nějak zprovoznit.

Ale hlavně mám pocit, že tomu prezentujícímu pánovi unikají některé podstatné věci.
Jednak asi moc nechápe princip distribuované BMS. Kdy na článcích jsou nějaké moduly, které měří jejich napětí a případně teplotu. Podle toho a podle pokynů z řídicího modulu pak balancují a posílají naměřená data tomu nadřízenému modulu.
A nějaké výkonové jištění a odpojování je tak jako další centrální modul, který řídí provoz podle těchto sesbíraných dat.
Je možné a dokonce pravděpodobné, že ten tam ten prezentátor prostě neměl. Buď mu ho původní majitel neposlal (třeba ani neví o co jde), nebo to prezentátor nepovažoval za důležité.
Řízení možná bylo v té černé škatulce, co tam na drátech našel. Ale ta výkonová část tam nebyla. To ale ještě neznamená, že třeba nebyla součástí dodávky.

A pak tam neustále zdůrazňoval velikost balančních proudů ve vztahu k velké kapacitě baterky.
Ale balanční proud by podle mě měl záviset spíš na nabíjecím a vybíjecím výkonu, než na kapacitě úložiště. Pokud to nabíjím a vybíjím jen malým proudem (což je asi tento případ, protože sám říkal, že k tomu byly připojené jenom 3 malé měniče), tak houby záleží na tom, jak velké úložiště mám.
To by bylo podstatné jen při nějakém prvotním nabíjení v případě, kdy by byly baterky hodně rozjeté.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Franta2776
Příspěvky: 6205
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace:635

Re: Táborsko požár panelů

Nový příspěvek od Franta2776 »

Tak nĕjak to začíná.Za pár let jak zařizeni zestárne to bude bĕžné:
Screenshot_20260628_170756_Facebook.jpg
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Mex
Příspěvky: 2253
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Reputace:415
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Táborsko požár panelů

Nový příspěvek od Mex »

Jen poznámka, že tohle není optimizér, ale jenom odpojovač.
V provedení pro 2 panely.

A mimochodem jak chceš jinak a líp, za snesitelné penize, vyřešit odpojování panelů?
Aby to mělo všechny příslušné certifikáty a razítka.

Bavil jsem se s borcem taky z fóra v Chudčicích (myslím, že Diablo něco, to je důsledek toho, že skoro nikdo tam neměl jmenovku, a pak ani nevíš s kým mluvíš).
Montují optimizéry ve velkém a říkal, že za rok provozu měli problémy s 0.7% kusů.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Franta2776
Příspěvky: 6205
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace:635

Re: Táborsko požár panelů

Nový příspěvek od Franta2776 »

0,7% chybovost je strašnĕ moc, to je katastrofa.
Neřešil bych 120V vůbec, vĕtšina svĕta to neřeši.Stejnĕ jako hromosvody.3x400V na nástřešáku taky nikdo neřeši a ty nevadí.Bavil jsem se s mokrými hasiči a jak myslíš, že rozlišuji při zásahu jestli to je instalace z roku 2022 a nebo 2024?
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Mex
Příspěvky: 2253
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Reputace:415
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Táborsko požár panelů

Nový příspěvek od Mex »

Já tu povinnost rozhodně nijak neobhajuju. Taky mi připadá jako pitomost.

Ale píšu o tom, že když už tady ta povinnost je, tak ty optimizéry nebo odpojovače Tigo jsou asi nejjednodušší cesta, jak to splnit.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Franta2776
Příspěvky: 6205
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace:635

Re: Táborsko požár panelů

Nový příspěvek od Franta2776 »

Do 10kWp na budovách nejsou povinnost a na instalace zahájené před 1.5.2023 se nevztahuji.
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: alextccz, Claudebot [Bot], Franta2776