Táborsko požár panelů
Souhrn tématu
Diskuze na téma požáru solárních panelů na Táborsku se zaměřuje na technické problémy, jako je chybovost instalací, nedostatečné jištění a špatné zapojení. Uživatelé sdílejí zkušenosti s optimizéry, odpojovači a problémy s bateriemi, které mohou vést k požárům. Důraz je kladen na správnou montáž, certifikace a bezpečnostní opatření, aby se minimalizovalo riziko požáru panelů.
- Franta2776
- Příspěvky: 6204
- Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
- Reputace:635
Re: Táborsko požár panelů
jj on je uspávač hadů a vysvětluje to pro úplné laiky, ne pro nás a dělá si reklamu.Pro znalé je to otrava.Ty články jsou parádní.
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
- Mex
- Příspěvky: 2252
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:415
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Táborsko požár panelů
To provedení baterky je opravdu docela hrozné. Jak vytahoval kabely z ok, tak to bylo asi od začátku špatně.
Jestli tam byl ale už od výrobce vevnitř takový bordel a nezapojené kabely, to už myslím tak jasné není.
To klidně mohlo vzniknout při tom, když to původní majitel demontoval nebo se to snažil nějak zprovoznit.
Ale hlavně mám pocit, že tomu prezentujícímu pánovi unikají některé podstatné věci.
Jednak asi moc nechápe princip distribuované BMS. Kdy na článcích jsou nějaké moduly, které měří jejich napětí a případně teplotu. Podle toho a podle pokynů z řídicího modulu pak balancují a posílají naměřená data tomu nadřízenému modulu.
A nějaké výkonové jištění a odpojování je tak jako další centrální modul, který řídí provoz podle těchto sesbíraných dat.
Je možné a dokonce pravděpodobné, že ten tam ten prezentátor prostě neměl. Buď mu ho původní majitel neposlal (třeba ani neví o co jde), nebo to prezentátor nepovažoval za důležité.
Řízení možná bylo v té černé škatulce, co tam na drátech našel. Ale ta výkonová část tam nebyla. To ale ještě neznamená, že třeba nebyla součástí dodávky.
A pak tam neustále zdůrazňoval velikost balančních proudů ve vztahu k velké kapacitě baterky.
Ale balanční proud by podle mě měl záviset spíš na nabíjecím a vybíjecím výkonu, než na kapacitě úložiště. Pokud to nabíjím a vybíjím jen malým proudem (což je asi tento případ, protože sám říkal, že k tomu byly připojené jenom 3 malé měniče), tak houby záleží na tom, jak velké úložiště mám.
To by bylo podstatné jen při nějakém prvotním nabíjení v případě, kdy by byly baterky hodně rozjeté.
Jestli tam byl ale už od výrobce vevnitř takový bordel a nezapojené kabely, to už myslím tak jasné není.
To klidně mohlo vzniknout při tom, když to původní majitel demontoval nebo se to snažil nějak zprovoznit.
Ale hlavně mám pocit, že tomu prezentujícímu pánovi unikají některé podstatné věci.
Jednak asi moc nechápe princip distribuované BMS. Kdy na článcích jsou nějaké moduly, které měří jejich napětí a případně teplotu. Podle toho a podle pokynů z řídicího modulu pak balancují a posílají naměřená data tomu nadřízenému modulu.
A nějaké výkonové jištění a odpojování je tak jako další centrální modul, který řídí provoz podle těchto sesbíraných dat.
Je možné a dokonce pravděpodobné, že ten tam ten prezentátor prostě neměl. Buď mu ho původní majitel neposlal (třeba ani neví o co jde), nebo to prezentátor nepovažoval za důležité.
Řízení možná bylo v té černé škatulce, co tam na drátech našel. Ale ta výkonová část tam nebyla. To ale ještě neznamená, že třeba nebyla součástí dodávky.
A pak tam neustále zdůrazňoval velikost balančních proudů ve vztahu k velké kapacitě baterky.
Ale balanční proud by podle mě měl záviset spíš na nabíjecím a vybíjecím výkonu, než na kapacitě úložiště. Pokud to nabíjím a vybíjím jen malým proudem (což je asi tento případ, protože sám říkal, že k tomu byly připojené jenom 3 malé měniče), tak houby záleží na tom, jak velké úložiště mám.
To by bylo podstatné jen při nějakém prvotním nabíjení v případě, kdy by byly baterky hodně rozjeté.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
- Franta2776
- Příspěvky: 6204
- Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
- Reputace:635
Re: Táborsko požár panelů
Tak nĕjak to začíná.Za pár let jak zařizeni zestárne to bude bĕžné:
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
- Mex
- Příspěvky: 2252
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:415
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Táborsko požár panelů
Jen poznámka, že tohle není optimizér, ale jenom odpojovač.
V provedení pro 2 panely.
A mimochodem jak chceš jinak a líp, za snesitelné penize, vyřešit odpojování panelů?
Aby to mělo všechny příslušné certifikáty a razítka.
Bavil jsem se s borcem taky z fóra v Chudčicích (myslím, že Diablo něco, to je důsledek toho, že skoro nikdo tam neměl jmenovku, a pak ani nevíš s kým mluvíš).
Montují optimizéry ve velkém a říkal, že za rok provozu měli problémy s 0.7% kusů.
V provedení pro 2 panely.
A mimochodem jak chceš jinak a líp, za snesitelné penize, vyřešit odpojování panelů?
Aby to mělo všechny příslušné certifikáty a razítka.
Bavil jsem se s borcem taky z fóra v Chudčicích (myslím, že Diablo něco, to je důsledek toho, že skoro nikdo tam neměl jmenovku, a pak ani nevíš s kým mluvíš).
Montují optimizéry ve velkém a říkal, že za rok provozu měli problémy s 0.7% kusů.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
- Franta2776
- Příspěvky: 6204
- Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
- Reputace:635
Re: Táborsko požár panelů
0,7% chybovost je strašnĕ moc, to je katastrofa.
Neřešil bych 120V vůbec, vĕtšina svĕta to neřeši.Stejnĕ jako hromosvody.3x400V na nástřešáku taky nikdo neřeši a ty nevadí.Bavil jsem se s mokrými hasiči a jak myslíš, že rozlišuji při zásahu jestli to je instalace z roku 2022 a nebo 2024?
Neřešil bych 120V vůbec, vĕtšina svĕta to neřeši.Stejnĕ jako hromosvody.3x400V na nástřešáku taky nikdo neřeši a ty nevadí.Bavil jsem se s mokrými hasiči a jak myslíš, že rozlišuji při zásahu jestli to je instalace z roku 2022 a nebo 2024?
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Kdo je online
Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot], Dagus, Franta2776, IP [BOT], linkfluence.com [Bot]
