Tajné zásahy výrobcov EV do softvéru predaných áut – skúsenosti a otázky

Souhrn tématu

Diskuze se zaměřuje na tajné zásahy výrobců elektromobilů do softwaru prodaných vozidel, zejména na dálkové aktualizace, které mohou omezit kapacitu baterie nebo funkce auta. Uživatelé sdílejí své zkušenosti a obavy, zda se tyto praktiky týkají i evropského trhu, nebo jsou omezeny na Asii. Probírá se také možnost placených služeb a předplatného za funkce aut v budoucnu.
Uživatelský avatar
JozefSK
Příspěvky: 425
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm
Reputace:71

Tajné zásahy výrobcov EV do softvéru predaných áut – skúsenosti a otázky

Nový příspěvek od JozefSK »

Odkedy ma začalo baviť jazdenie na mojom mikro - nano "EV"-čku, občas ma napádajú hriešne myšlienky, vymeniť toto mikro autíčko za niečo väčšie, no najmä rýchlejšie. 50-ka už mi je mimo mesto primálo ...
A v tých slabých chvíľach poškuľujem, čo je kde v ponuke, čo je nové vo svete EV a tak...
A potom natrafím na článok Keď vám automobilka cez aktualizáciu na diaľku „zamkne“ batériu. A som rád aj svojmu autíčku, ktorému nikto aktualizovať SW nebude... :D

Alebo sa toto deje len v Ázii a v EU nie?
Antrac1t
Příspěvky: 620
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Reputace:116
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 26
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tajné zásahy výrobcov EV do softvéru predaných áut – skúsenosti a otázky

Nový příspěvek od Antrac1t »

takove clanky radeji preskakuj, kor kdyz je tam pan Wang a nejmenovane automobilky. On "prisel" o kapacitu baterie, ale ty realne o svuj cas :/ ...
string1 - 5.5kwp 2S6P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS, Lifepo4 310AH 48V + Seplos BMS
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 3943
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace:177
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Tajné zásahy výrobcov EV do softvéru predaných áut – skúsenosti a otázky

Nový příspěvek od gupa »

Odpověď AI:
Otázky aktualizací OTA, včetně tajných změn parametrů a bezpečnosti přenosu, upravují nařízení čínských úřadů MIIT a SAMR, konkrétně norma GB 44496-2024 a předpisy z roku 2021 o shodě výroby [NCSTI, Shanghai Invest, Chinese Standard, dissecto, ATIC]. Tato legislativa striktně zakazuje tajné změny parametrů (sekce 3, článek 4; GB 44496-2024 sekce 4.3), aktualizace za jízdy (GB 44496-2024 sekce 4.5.1), vyžaduje možnost rollbacku (GB 44496-2024 sekce 5.2.8) a šifrování dat (GB 44496-2024 sekce 4.4).
čínský govertment říká:
https://www.ncsti.gov.cn/zcfg/zcwj/2025 ... 97224.html
OZNMEN~2.PDF
(935.2 KiB) Staženo 17 x
popisná problematika ve vědeckém výzkumu:
https://dl.acm.org/doi/10.1145/3716895.3716927
norma v češtině:
GB+44496-2024-1.pdf
(450.05 KiB) Staženo 24 x
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT, ABC-&-XYZ mypower.czAť ti to běží jako hodinky na baterku s čerstvou expirací! Zdejší slova: To by bylo, abychom na tom šetření nevydělali! Nový a aktuálně platný je termín v diskuzích na Seznam.cz mediokratická totalita.
Uživatelský avatar
JozefSK
Příspěvky: 425
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm
Reputace:71

Re: Tajné zásahy výrobcov EV do softvéru predaných áut – skúsenosti a otázky

Nový příspěvek od JozefSK »

Hovori sa, ze na kazdem sprochu pravdy trochu ...
Ked uz cinska vlada vydala taketo nariadenia, tak takemuto kroku - dosledku musela predchadzat nejaka pricina.
Ostatne aj u nas, v Europe mame skusenosti s upravami SW v autach (dieselgate ... )
Kajap
Příspěvky: 370
Registrován: pon črc 21, 2025 11:13 am
Reputace:0
Lokalita: Okoli

Re: Tajné zásahy výrobcov EV do softvéru predaných áut – skúsenosti a otázky

Nový příspěvek od Kajap »

To už bylo před 25 lety ze tajný služby ti vyply brzdy a tys měl crash

Dnes už te umí zabrzdit i běžný český benga (testovali to) přes obd3 pokud se to schvali tak potěš

A u těch elektro aut reálné hrozí že se bude platit předplatný i za stahování okýnek, výrobce cloud se starými EV to prostě prodá 3. straně (zbaví se starých) a ta tě začne chargovat za cokoliv, otázka je, jestli to půjde nějak hacknout aby to jezdilo i bez cloudu, ovšem to taky nebude zadarmo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot]