Počasí
Souhrn tématu
Diskuze na fóru se zaměřuje na aktuální počasí v Česku, zejména na dlouhodobé zatažení a sucho, které ovlivňuje solární systémy i zemědělství. Uživatelé sdílejí zkušenosti s poklesem napětí v bateriích LiFePo a problémy s regulátory. Dále se rozebírá význam meliorací pro úrodnost půdy a kritika jejich rušení, které vede k problémům s vodou v zahradách a na polích. Někteří diskutující oceňují pomoc fotovoltaických elektráren (FVE) při zvládání energetických výkyvů během nepříznivého počasí.
- bokser01
- Příspěvky: 1679
- Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
- Reputace:123
- Lokalita: Okolí Pardubic
- Systémové napětí: 24V
- Výkon panelů [Wp]: 12120
- Kapacita baterie [kWh]: 44,7
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Počasí
2 dny temna a v baterce 42% SOC, pokud zítra nebude svítit (což teda předpověď nepředpokládá) tak budu nucen přejít na chvíli na peklo
A to jsem si myslel, že necelých 30kWh mě již bude stačit i na víc jak 2 celé dny...
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 6370Wp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp + 2S3P 395wp Baterie 28KWh lifepo4 (4X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 10120Wp
3.6.2026 přidány 2 měniče MUST 3KW 80A MPPT 24V a Grencell 3kw + 16Kwh lifepo4 (2X 8S 314Ah EVE)
3.6.2026 přidány 2 měniče MUST 3KW 80A MPPT 24V a Grencell 3kw + 16Kwh lifepo4 (2X 8S 314Ah EVE)
- betmen
- Příspěvky: 1011
- Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
- Reputace:184
- Lokalita: nedaleko od Trencina
- Systémové napětí: >48V
- Výkon panelů [Wp]: 2080 + 7320
- Kapacita baterie [kWh]: 20
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Počasí
netrap sa tym, ja mam 46% v tejto chvili a 1/3 bateriu oproti tebe 
napriek tej tme to dnes vyrobilo 6kWh, ale vsetko sa stratilo niekde v dome...
napriek tej tme to dnes vyrobilo 6kWh, ale vsetko sa stratilo niekde v dome...
stacionárny dom :
2kWp - Siton210, 2x 100L Drazice
7,3kWp (JV - 3,7kWp, J - 1,2kWp, SZ - 2,4kWp) - Must PV1800 VHM 5548, Calb - 2ks 16 x 180Ah
pojazdný dom:
120Wp + 12V, 200Ah LiFePo
prenosná elektráreň:
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 60Ah LiFePo + 75Ah olovo
2kWp - Siton210, 2x 100L Drazice
7,3kWp (JV - 3,7kWp, J - 1,2kWp, SZ - 2,4kWp) - Must PV1800 VHM 5548, Calb - 2ks 16 x 180Ah
pojazdný dom:
120Wp + 12V, 200Ah LiFePo
prenosná elektráreň:
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 60Ah LiFePo + 75Ah olovo
- TomHC
- Příspěvky: 4061
- Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
- Reputace:920
- Lokalita: Hlohovec, SR
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 8820
- Kapacita baterie [kWh]: 30
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
- Bydliště: Hlohovec, SR
Re: Počasí
My sme dnes poobede prišli z Málagy a počas temna išla iba idle spotreba, tomu sa vraví dobré načasovanie
Zakúrili sme s dvoma klímami, bojler nahriaty, baterka 84% (z 30 kWh).
Hlavný spotrebič: VW ID.4 | 2x MUST PH1800 5.5kW + GWL-SUN2000, 9kWp V+J+Z | 600 Ah LiFePO4 s BMS JBD 200A | SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT... | HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485).
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
- Migel
- Příspěvky: 1901
- Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
- Reputace:352
- Lokalita: Pod Karpatmi
Re: Počasí
Aspom konecne poprsalo..ochladit sa ochladilo riadno, ale teda u nas sa uz dlho drevom neprikurilo.Vcera aj neska isla cely den klima viacmenej s baterky..,tak uvidime zajtra ci trochu zasvieti.
JZ-2s5p 3,8kWp >> Epever 8415 AN
JV-2s3p 2,7kWp >> Epever 6415 AN
2x Victron MP2 5000V/A paralelne
3x GWL SUN-2000G paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania
(rozširovania)
JV-2s3p 2,7kWp >> Epever 6415 AN
2x Victron MP2 5000V/A paralelne
3x GWL SUN-2000G paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania
- skybor
- Příspěvky: 1523
- Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
- Reputace:257
- Lokalita: Lašská brána Beskyd
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 8kWp
- Kapacita baterie [kWh]: 20kWh
Re: Počasí
I s aktuálně zapojenou 13 kWh baterkou OK. Připojení DS zatím nehrozí 
SkyFVE 8 kWp na výzkumné "chytré" chatě. 4x MPPT Epever XTRA4415N 4x40A, 3x LG Chem Li-Ion 12s 156Ah (cca 20 kWh/44V), SkyPowerBox LF 4810 1kVA, Victron MP 48/3000, REVO VM II 5.5kW , APC SmartUPS 5000 + PLC Siemens Logo! + Dell Optiplex 3040 Micro (Proxmox: HA, Node-RED, InfluxDB, Grafana, Mqtt, Zigbee2Mqtt, Samba, Tailscale)
- TomHC
- Příspěvky: 4061
- Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
- Reputace:920
- Lokalita: Hlohovec, SR
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 8820
- Kapacita baterie [kWh]: 30
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
- Bydliště: Hlohovec, SR
Re: Počasí
Kluci na Morave, držte si klobúky!
Hlavný spotrebič: VW ID.4 | 2x MUST PH1800 5.5kW + GWL-SUN2000, 9kWp V+J+Z | 600 Ah LiFePO4 s BMS JBD 200A | SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT... | HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485).
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
- eman
- Příspěvky: 3033
- Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
- Reputace:337
- Lokalita: Praha
- Systémové napětí: 48V
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Počasí
Tak je červen a 3 dny v kuse pod mrakem stačilo ke konci "nezávislosti".
Výroba 200W za 10kWp. Potřeboval bych dvojnásobek panelů a možná i přes 40kWh baterku. Každopádne, EV bych z FVE neuživil. 
10kWp JJZ, 3x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
- TomHC
- Příspěvky: 4061
- Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
- Reputace:920
- Lokalita: Hlohovec, SR
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 8820
- Kapacita baterie [kWh]: 30
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
- Bydliště: Hlohovec, SR
Re: Počasí
EV záleží od toho, koľko km plánuješ jazdiť. Ja v bežný deň jazdím iba do 15 km a podľa počasia a plánov sa snažím mať stále nabité na 80%, pred pár dňami temna radšej na 100%.
Hlavný spotrebič: VW ID.4 | 2x MUST PH1800 5.5kW + GWL-SUN2000, 9kWp V+J+Z | 600 Ah LiFePO4 s BMS JBD 200A | SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT... | HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485).
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
- unicast
- Příspěvky: 2635
- Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
- Reputace:492
- Lokalita: JV od pekla :)
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 5100
- Kapacita baterie [kWh]: 49
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Počasí
Až takhle hrozné to nemám, z 5kWp to i v tomhle šeru dává 400 - 700 W, ale ano, tepelné spotřebiče mají odstávku.
- JirkaE
- Příspěvky: 2556
- Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
- Reputace:366
- Lokalita: Kousek od Rozvadova
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 7350
- Kapacita baterie [kWh]: 38
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Počasí
U nás to vypadá stabilně zatím, i když není ideální počasí.
Když nejsme doma, jede FV sama v testovacím režimu se spotřebou 12-13kWh denně použitou na vysoušení zdí v ,,hospodářské" budově kde bude technická místnost s akumulačníma nadržema.
Vše sleduji pro jistotu on-line a ovládám vzdáleně.
To vysoušení sice funguje trošku jako mařič energie, ale má to svůj smysl a zároveň simuluje naší spotřebu, jako kdyby jsme byli doma
Pitna voda zatím stále na regulátoru taky stíhá dohrivat
Když nejsme doma, jede FV sama v testovacím režimu se spotřebou 12-13kWh denně použitou na vysoušení zdí v ,,hospodářské" budově kde bude technická místnost s akumulačníma nadržema.
Vše sleduji pro jistotu on-line a ovládám vzdáleně.
To vysoušení sice funguje trošku jako mařič energie, ale má to svůj smysl a zároveň simuluje naší spotřebu, jako kdyby jsme byli doma
Pitna voda zatím stále na regulátoru taky stíhá dohrivat
Porovnání všech 4 stringů a nově i finálový celek s Victron a teploty vody bojlerů 1-3 a už i e-Transit
:
DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS
Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test
DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS
Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test
- Dagus
- Příspěvky: 2215
- Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
- Reputace:228
- Lokalita: Liberec
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 7820
- Kapacita baterie [kWh]: 32
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Počasí
Kvůli 3 dnům nekoupit ev je škoda. Mám úplně marných 7kWp se stíny a do bílých směrů a nemůžu říct, že bych auto nenabíjel vic jak z 50% ze slunce. Ano mám jen 10tis km/rok, ale to má hodně populace.eman píše: ned čer 08, 2025 9:19 amTak je červen a 3 dny v kuse pod mrakem stačilo ke konci "nezávislosti".Výroba 200W za 10kWp. Potřeboval bych dvojnásobek panelů a možná i přes 40kWh baterku. Každopádne, EV bych z FVE neuživil.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
- Antrac1t
- Příspěvky: 620
- Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
- Reputace:116
- Lokalita: Znojemsko
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 5500
- Kapacita baterie [kWh]: 26
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Počasí
tak tak, jako ja teda jezdim 300-400km tydne + manzelka jeste neco nabeha a za letosek z 5.5kWp jsem uz dokazal narvat do auta 684kWh. A dorovnavani ze site me nejake nesere, jelikoz i z nej jsem na 1/2 nakladech ...
string1 - 5.5kwp 2S6P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS, Lifepo4 310AH 48V + Seplos BMS
- eman
- Příspěvky: 3033
- Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
- Reputace:337
- Lokalita: Praha
- Systémové napětí: 48V
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Počasí
Já mám právě pracovní nájezd velký... pod 200km za den se nedostanu nikdy a občas musím brát i vlek. Máme dům komplet na elektriku a jenom bojler bere denně okolo 10kWh. Navíc jsem pryč od 6 hod ráno, takže nějaké dobíjení přes den je vyloučený. Doma jsem tak jeden všední den v týdnu, když to vyjde.
Ještě uvažuju, že postavím větší pergolu s bazénem, tak tam bych ještě nějaký kWp přidal.
Ještě uvažuju, že postavím větší pergolu s bazénem, tak tam bych ještě nějaký kWp přidal.
10kWp JJZ, 3x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
- Antrac1t
- Příspěvky: 620
- Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
- Reputace:116
- Lokalita: Znojemsko
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 5500
- Kapacita baterie [kWh]: 26
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Počasí
jako 200 uz je docela dost, ale i to se da zvladnout, i oproti dieselu se to nakladove vyplati (z meho pohledu). A jelikoz se taky vracim kolem 4h a slunce je uz pryc (panel jsou na cistej vychod), tak jsem jen pro EV slozil druhej pakl a vecer dobijim.
string1 - 5.5kwp 2S6P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS, Lifepo4 310AH 48V + Seplos BMS
- TomHC
- Příspěvky: 4061
- Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
- Reputace:920
- Lokalita: Hlohovec, SR
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 8820
- Kapacita baterie [kWh]: 30
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
- Bydliště: Hlohovec, SR
Re: Počasí
Tak to nemáš takú tmu ako my, čo nám z 10 kWp lezie 200 až 500W. TÚV sa už prepla na plyn, auto je nabité, ostrov ešte vydrží, zajtra bude od rána slnko. Dnes zatiaľ výroba 5.8 kWh a spotreba 10 kWh.unicast píše: ned čer 08, 2025 9:49 amAž takhle hrozné to nemám, z 5kWp to i v tomhle šeru dává 400 - 700 W, ale ano, tepelné spotřebiče mají odstávku.
Hlavný spotrebič: VW ID.4 | 2x MUST PH1800 5.5kW + GWL-SUN2000, 9kWp V+J+Z | 600 Ah LiFePO4 s BMS JBD 200A | SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT... | HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485).
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
- JirkaE
- Příspěvky: 2556
- Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
- Reputace:366
- Lokalita: Kousek od Rozvadova
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 7350
- Kapacita baterie [kWh]: 38
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Počasí
V Podkrkonoší stále ještě jemně mrholí, ale vidím že doma už je sluníčko a přichází od západu i sem 
Ještě dneska na chatě před odjezdem posekam...
V mracích na pozadí je schovaný výhled na Černou horu
Ještě dneska na chatě před odjezdem posekam...
V mracích na pozadí je schovaný výhled na Černou horu
Porovnání všech 4 stringů a nově i finálový celek s Victron a teploty vody bojlerů 1-3 a už i e-Transit
:
DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS
Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test
DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS
Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test
- TomHC
- Příspěvky: 4061
- Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
- Reputace:920
- Lokalita: Hlohovec, SR
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 8820
- Kapacita baterie [kWh]: 30
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
- Bydliště: Hlohovec, SR
Re: Počasí
Ako u vás dnešné búrky? Mne 50 metrov pred auto spadol konár zo stromu. Skoro som sa 
Hlavný spotrebič: VW ID.4 | 2x MUST PH1800 5.5kW + GWL-SUN2000, 9kWp V+J+Z | 600 Ah LiFePO4 s BMS JBD 200A | SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT... | HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485).
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
- gupa
- Příspěvky: 3943
- Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
- Reputace:177
- Lokalita: pod Brnem
- Systémové napětí: 24V
Re: Počasí
To mi připomnělo že musím nabrousit akupilu kterou stále vozím.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT, ABC-&-XYZ mypower.czAť ti to běží jako hodinky na baterku s čerstvou expirací! Zdejší slova: To by bylo, abychom na tom šetření nevydělali! Nový a aktuálně platný je termín v diskuzích na Seznam.cz mediokratická totalita.
- Diablo1st
- Příspěvky: 2328
- Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
- Reputace:229
- Lokalita: MY, SR
- Výkon panelů [Wp]: 10200
- Kapacita baterie [kWh]: 28
- Bydliště: SR MY
Re: Počasí
Nie že by ma to nejako trápilo, ale u nás taktoTomHC píše: pon čer 23, 2025 8:35 pmAko u vás dnešné búrky? Mne 50 metrov pred auto spadol konár zo stromu. Skoro som sa
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + 4,15kWp Fronius Primo 4.0.1 + MP2 5kVA + 2x 17x280Ah + JK BMS
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + 4,15kWp Fronius Primo 4.0.1 + MP2 5kVA + 2x 17x280Ah + JK BMS
- Mex
- Příspěvky: 2249
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:415
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Počasí
Že byste byli na Slovensku moc pohostinní, to teda nejste. Málem jste mi zabili ségru.TomHC píše: pon čer 23, 2025 8:35 pmAko u vás dnešné búrky? Mne 50 metrov pred auto spadol konár zo stromu. Skoro som sa
Dělá průvodkyni a aktuálně je s klienty v Piešťanech. Byli na vycházce a pár metrů za nimi spadl strom tam, kde před pár sekundami šli.
My si sice zanadáváme na Fica (někteří, já ne, mi je sympatický), ale po Slovácích stromy neházíme.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Kdo je online
Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot]
