Napětí vůči zemi?

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
soami
Příspěvky: 730
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od soami »

Pro případné uzemnění hledej "test žárovkou". Např. viewtopic.php?p=160926&hilit=test+%C5%B ... ef#p160926
bokser01
Příspěvky: 1515
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od bokser01 »

Projeď si toto vlákno a zkus metodu ověření možnosti uzemnění N vodiče přes žárovku. Některé měniče by totiž uzemnění mohlo zničit. Většinou ale ty čínské krabice a měniče, tuto možnost mají a pak ti leze krásných 220-230V
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
Mex
Příspěvky: 801
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od Mex »

Podle mě když není nic na tom zemněno a celý ten systém plave jako galvanicky odizolovaný, tak by nemělo nic bránit tomu jeden z těch vývodů uzemnit.

Pro sichr bych to zkusil tak, že bych napřed jeden a pak druhý z těch výstupů připojil přes normální žárovku na N nějaké nejbližší zásuvky.
Případně ještě přes ampérmetr.
Předpokládám, že tam nepoteče nic.
Takže pak bych prostě jeden z těch výstupů připojil na N a zacházel bych s tím jako s běžným napájením AC 230V.

EDIT: vidím, že už ti to napsalo víc lidí. Měl jsem to dlouho otevřené v browseru a neodeslal. Mazat už to ale nebudu.
Dolfinho
Příspěvky: 97
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od Dolfinho »

Děkuji chlapi za rychlé odpovědi. Dnes po práci to vyzkouším. Měnič má jen šroub jako kostru a PE od kolíku vede někam do desky. Pokud by to šlo, tak by to pro mě obnášelo udělat zemnění pomocí např. dvou zemnících tyčí, z nich vyvést 10mm na svorku a z ní 16mm zž kabelem do rozvaděče, je to tak? No a z měniče nebo z takových obyč měničů sevto řeší jak ten výstup? Normálně z jeho zásuvky " prodlužkou" do rozvaděče a tam už to přes jistič zapojit do svorek PE a N?
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat. Lifepo4 12V/280Ah, měnič 12V/230V Soluowill 300W

Elektroskútr
Dolfinho
Příspěvky: 97
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od Dolfinho »

[quote=Mex post_id=247062 time=1729195126 user_id
Pro sichr bych to zkusil tak, že bych napřed jeden a pak druhý z těch výstupů připojil přes normální žárovku na N nějaké nejbližší zásuvky.
Případně ještě přes ampérmetr.
Předpokládám, že tam nepoteče nic.
Takže pak bych prostě jeden z těch výstupů připojil na N a zacházel bych s tím jako s běžným napájením AC 230V.
[/quote]
Provedl jsem zkoušku podle návodů jiných,ani v jednom případě žárovka nasvítila, ale Mex píše spojit s N v nejbližší zásuvce...
V nejbližší zásuvce je PE spojeno s N, skutečně to takto mám zkusit? A pokud se tedy žárovka ani tan nerozsvítí, tak můžu uzemnit.
Dá se použít i PEN zásuvek nebo určitě udělat svoje zemnění?
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat. Lifepo4 12V/280Ah, měnič 12V/230V Soluowill 300W

Elektroskútr
Mex
Příspěvky: 801
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od Mex »

Tak když máš síť TN-C a tedy společný PEN, tak se nedá nic dělat a připojíš to na na ten PEN.
Pokud tam nic neteče (přes žárovku a ampérmetr), tak je ten měnič galvanicky izolovaný a žádnou neplechu tam neudělá,

Samozřejmě vždy je lepší pevná kabeláž, tj. dát to pod šroubek a ne jen pohyblivým přívodem.

Nakonec všelijaké ty balkónové sety se taky připojují do běžné zásuvky.
Jen tam mají ještě navíc hlídání, že když to někdo z té zásuvky vytáhne, tak to přestane generovat elektriku.
To tady mít nebudeš, tak proto by bylo lepší to dát pod šroubek.
Ideálně samozřejmě sólo drátem až na centrální přípojnici. Ale pokud je to daleko a bylo by to neekonomické, tak to klidně bude fungovat i z té zásuvky.
petekmet
Příspěvky: 7
Registrován: stř zář 28, 2022 1:06 pm

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od petekmet »

Zdravím, řešil jsem stejný problém a měl jsem jasno v tom, že Victron MP2 5k(ostrov, bez povolených přetoků) AC-OUT N by mělo byt spojeno s N, který je pak v hlavním domovním rozvaděči připojen na PEN v bodě rozdělení TNS-C. ČEZ do domu je přiveden jako TNC (L1-3,PEN). Všechno se zdálo v pořádku až do doby, kdy jsem z důvodu chamtivosti a vidiny nižších cen přešel na spotový tarif a požádal o výměnu elektroměru za typ B. Ten je ale už docela chytrý a krutopřísně hlídá zpětné vlyvy na DS, včetně "přetoků". Přestože AC-OUT (L,N) je od DS oddělený přes dvoupólový přepínač sítí, v PND se objevily přetoky - sice marginální ale přesto. Viz screenshot.
Screenshot 2024-10-20 182141.png
Rozpojením N z DS a N z AC-OUT elektroměru už pak nic nevadí. Z tohoto vlákna mám ale pocit, že je to potenciálně nebezpečné takto provozovat, přesto, že AC-OUT připojen (kromě prepínače sítí) přes chránič se spotřebiči (zásuvkami) TNS.
Schema-prepinace.png
Nebo uvedené přetoky můžou být v důsledku jiné chyby zapojení ?
Děkuji.
P.

PS: smysl přepínačů sítí je mít možnost selektivně přepínat různé okruhy buď na DS nebo záložný zdroj podle stavu baterie a potřeby provozu spotrebičů.
kodl69
Příspěvky: 7586
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od kodl69 »

Ve victronu je "mezizemní relé " tj relé, který v ostrovním provozu spojí N s PE, címž vytvoří lokální TNS síť, v bypasu je N průchozí přes měnič. Nevím, co je na tom složitýho. Stačí nakrmit opici a je hotovo... https://www.victronenergy.com/upload/do ... pdf-en.pdf strana 37. Kdo tohle nechápe, nemá snad ani strkat spotřebiče do zásuvky, nejebože něco zapojovat.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Dolfinho
Příspěvky: 97
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od Dolfinho »

To já to chci mít jako čistý ostrov, aby to nebylo vůbec spojeno s DS, takže si vytvořím u garáže zvlášť zemnění dvěma zemnícíma tyčema.
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat. Lifepo4 12V/280Ah, měnič 12V/230V Soluowill 300W

Elektroskútr
cipis
Příspěvky: 5100
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od cipis »

A jak odizolujes tu hlinu od DS?
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 5 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Dolfinho
Příspěvky: 97
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od Dolfinho »

cipis píše: pon říj 21, 2024 12:17 pm A jak odizolujes tu hlinu od DS?
Takže zbytečné?
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat. Lifepo4 12V/280Ah, měnič 12V/230V Soluowill 300W

Elektroskútr
Mex
Příspěvky: 801
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od Mex »

Musíš použít speciální ostrovní hlínu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek