Statistika přetoku po fázích

Diskuze, rady a návody ohledně HomeAssistant
MartinF
Příspěvky: 72
Registrován: stř úno 16, 2022 7:25 pm

Re: Statistika přetoku po fázích

Příspěvek od MartinF »

Zas nejake ezoterika... Montaznici ? Kdo to je (to je ten stolar s rekvalifikaci na elektrikare monzatnika FVE ) ?
Zaruka na dnes dodavane veci od Vic.. je 5let. Kolik ti montaznici posilaji pri standartni montazi zarizeni dle doporuceni vyrobce do opravy nebo reklamace ?

Osobne doma jiz nekolik let spinam bojler za menicem pres signal zregulatoru a vubec to nicemu nevadi. Driv ho nakopene prepeti nez nejak zatez do DC ktera ma byt umerna vykonu regulatoru .
Jestlize vemu nahled do instalaci od Victronu ktere vidim ve VRM a nektere FVE sleduji desli dobu tak nejak neodchazeji..

.. A k tvemu obrazku viz vysse

Victrony špatně snáší přepínání stringů, které já potřebuju, Posilas screan regualtoru ktery ukazuje 10kWh. To jako nekdo znicil regulator v takovem case?

Jen pro predstavu z jedne FVE kdejsou dva regulatory.

[


Takze pro prestavu na teto klasicke 3F victron FVE proteklo pres dva regualotory ktere nejsou aktivne chlazeny 31928kWh energie. Regulatory typu 150/x
A ne a ne se nejak pokazit..
Přílohy
02.jpg
01.jpg
8,08kWp (V - 1,680kWp, J - 3,04kWp, Z - 3,36kWp), Victron MP2 5000VA, 2 * (Victron MPPT 250/85), 2 * ( LiFePo4 16x 280Ah Eve), Victron Smartshunte + BMS
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 419
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Statistika přetoku po fázích

Příspěvek od JirkaE »

MartinF píše: pát črc 05, 2024 12:39 pm Zas nejake ezoterika... Montaznici ? Kdo to je (to je ten stolar s rekvalifikaci na elektrikare monzatnika FVE ) ?
Tohle ani nebudu komentovat... :D




A asi došlo k nepochopení. Neříkal jsem že před 10lety byl Victron špatný....
Naopak.
Měl jsem ho velice rád, pro jeho vlastnosti... :)



Nové kusy, letošní kusy jsou po smrti.
Ano byli poslané na reklamaci, jak dlouhá je záruka - všichni víme.

Tenhle konkretní a zatím poslední Victron na Screenu je 250/60 a odporoučel se na 5 panelech 440Wp...
Na necelých 200V.

Ano - po týdnu.

Nikdo ho nezničil, byl zapojený správně, včetně všech odpovídajících parametrů....

JEN - (podle mě) nezvládne těch několik tvrdých startů za den.

Uvidíme jak nás budou informovat z Victronu, z reklamace.
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
MartinF
Příspěvky: 72
Registrován: stř úno 16, 2022 7:25 pm

Re: Statistika přetoku po fázích

Příspěvek od MartinF »

A to je ta ezoterika .. Sousedova manzelka jezdi bez spojky prej tak jezdi tak v praci s autem s automatem.. A take jsi mysli ze jezdi spravne.
Trochu se tomu divim. Ale pro ni je to normalni.. V servisu ji reknou ze to normalni neni. ale nencha jsi to vymluvit.
Soused jsi chtel zastrelit..

Normalni provoz reguloru pres den postupne nabiha napeti pak je v nejake pracovni oblasti a pak zas postupne schazi.. Zadne tvrde straty tam nejsou. to je pak onen vyklad toho ze to nic nevydrzi.

Jina FVE se 4 reglama .. A ne a ne ty regulatory znicit.. 32164kWh ze slunce ... Asi jsou provozovany normalne.
Přílohy
04.jpg
03.jpg
02.jpg
01.jpg
prehled.jpg
prehled.jpg (27.26 KiB) Zobrazeno 617 x
8,08kWp (V - 1,680kWp, J - 3,04kWp, Z - 3,36kWp), Victron MP2 5000VA, 2 * (Victron MPPT 250/85), 2 * ( LiFePo4 16x 280Ah Eve), Victron Smartshunte + BMS
FRSO
Příspěvky: 2345
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Statistika přetoku po fázích

Příspěvek od FRSO »

JirkaE píše: pát črc 05, 2024 2:13 pm
MartinF píše: pát črc 05, 2024 12:39 pm Zas nejake ezoterika... Montaznici ? Kdo to je (to je ten stolar s rekvalifikaci na elektrikare monzatnika FVE ) ?
Tohle ani nebudu komentovat... :D




A asi došlo k nepochopení. Neříkal jsem že před 10lety byl Victron špatný....
Naopak.
Měl jsem ho velice rád, pro jeho vlastnosti... :)



Nové kusy, letošní kusy jsou po smrti.
Ano byli poslané na reklamaci, jak dlouhá je záruka - všichni víme.

Tenhle konkretní a zatím poslední Victron na Screenu je 250/60 a odporoučel se na 5 panelech 440Wp...
Na necelých 200V.

Ano - po týdnu.

Nikdo ho nezničil, byl zapojený správně, včetně všech odpovídajících parametrů....

JEN - (podle mě) nezvládne těch několik tvrdých startů za den.

Uvidíme jak nás budou informovat z Victronu, z reklamace.
Nikdo ho nezničil ? Takto se mppt určitě běžně neprovozuje, tak se nediv, že odešel, tak jim napiš jak jsi ho provozoval a jsi bez záruky. :) Kvalita mppt je stále stejná, jinak by nedávali takovou záruku, dávám jen Victron mppt a žádný problém.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 17.7.2024 9825kWh
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 419
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Statistika přetoku po fázích

Příspěvek od JirkaE »

FRSO píše: pát črc 05, 2024 10:33 pm
jim napiš jak jsi ho provozoval a jsi bez záruky.
Ano, vše šlo přes prodejce, do Holandska včetně schématu zapojeni.

Nikdy nebyl problém, vše až poslední dobou, cca 1-1,5 roku.
Uvidíme co nám řeknou.

Když to budu muset z nějakého důvodu přes den vypnout a zapnout, udělám vlastně totéž.
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
FRSO
Příspěvky: 2345
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Statistika přetoku po fázích

Příspěvek od FRSO »

JirkaE píše: pát črc 05, 2024 11:10 pm
FRSO píše: pát črc 05, 2024 10:33 pm
jim napiš jak jsi ho provozoval a jsi bez záruky.
Ano, vše šlo přes prodejce, do Holandska včetně schématu zap

Nikdy nebyl problém, vše až poslední dobou, cca 1-1,5 roku.
Uvidíme co nám řeknou.

Když to budu muset z nějakého důvodu přes den vypnout a zapnout, udělám vlastně totéž.
Pokud používáš Smart mppt 250/60-TR, tak to vypinej tím Remote bez odpojování panelů, s tím by neměl být problém.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 17.7.2024 9825kWh
gupa
Příspěvky: 2361
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Statistika přetoku po fázích

Příspěvek od gupa »

JirkaE píše: čtv črc 04, 2024 5:07 pm

Victrony špatně snáší přepínání stringů, které já potřebuju, včera se odporoučel kamarádovi 250/60 a navíc mu naměřil na stringu 2200Wp - 2682W


Screenshot_20240701_202953.jpg
5x440Wp dalo o tolik (20%) navíc? Co to je za panely? Také bych asi takový zapojení typu Akce kulový blesk s FVE neprovozoval s vypínáním před přepnutím FV.


Tenhle konkretní a zatím poslední Victron na Screenu je 250/60 a odporoučel se na 5 panelech 440Wp...
Na necelých 200V.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 419
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Statistika přetoku po fázích

Příspěvek od JirkaE »

FRSO píše: pát črc 05, 2024 11:29 pm [
Pokud používáš Smart mppt 250/60-TR, tak to vypinej tím Remote bez odpojování panelů, s tím by neměl být problém.
Používají se všechny varianty od 250/60 a výš...
Jednu dobu sem měl doma na své FV připojený 250/100 a přepínání 2 Stringu na Victron.
Byl staršího data a zvládal to bez problémů i při maximálním výkonu panelů.

Nejde o to, jak vypnout Victron, jde o moment kdy se zapne.
Respektive k akku je připojený stále, ale ten moment, kdy se energie z FV přesměruje do Victronu.



Téma druhé, samostatne, nedavno v jiném tématu padla otázka, zda lze změnit zapojeni panelů za provozu, se zátěží.
Tak to zrovna i zkouším, vždy když mám chvilku.

Na laciný MPPT měnič jsem propojil 3 dvojice panelů paralelně a samostatně umím každou z dvojic vypnout.
První pokus přepnutí všech do série se nepovedl, odnesli to dva silové stykače, chystám novy pokus, s časovým posunem pro každou dvojici.

Ale prakticky k ničemu to stejně není, je to jen filozofická otázka, zda to jde.
Vždy je a bude ekonomicky mnohem výhodnější použít MPPT měnič s vyššími parametry - právě 250/60 a nahoru.

ALE, již víc než měsíc používám ten první krok a ta laciná potvora 150/60 bez problémů zvládá naráz 2250W, 3 x 750Wp paralelně s více než 30A a bez ohledu na napětí a proud se rozbíhá pomalu, a ten naráz - plného výkonu panelů, tomu nevadí...

Má to ale hned několik jinych výhod, které vidím.
Je to pod 120V. Lze to vypnout nejen na dálku ale třeba i tlačítkem od branky velmi laciným způsobem.
Lze to použít v čistém ostrovu.
Stačí tenký ovládací kabel.
Muže být (podle stykače) na 12V/24V i 230V.
Teoreticky to jde, ve vhodné bedně dát velmi blízko k panelům a odpojit tak celý barák v jeden moment od FV i při plném výkonu panelů.

Existuje i bedna hotová :D ale to by byla reklama, tak jdu od nuly, z druhé strany, inspiroval sem se Amperákovým odpojením spirály při plném výkonu FV a zkouším ovládání na 12 a 24V.

Budu si hrát dal :)
Kdo si hraje, nezlobí :D
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
rva
Příspěvky: 3869
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Statistika přetoku po fázích

Příspěvek od rva »

Automatické odpojování stringů se tu řešilo: viewtopic.php?t=7561
Nějakou dobu (rok?) jsem to používal a nebyly žádné problémy. Po ověření, že moje měniče se i s trojnásobným přepanelováním vyrovnají bez závady, jsem odpojování stringů přestal používat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
glottis
Příspěvky: 2408
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Statistika přetoku po fázích

Příspěvek od glottis »

Jak psal FSRO melo by byt naprosto v pohode panely od reglu, jakehokoliv vubec neodpojit a jen mu vypnout vyrobu. Ze by na to meli svorkovnici jen ty verze TR je ale mozne. Ja to vzdycky koupil "v plny palbe" :)
gupa
Příspěvky: 2361
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Statistika přetoku po fázích

Příspěvek od gupa »

Remote konektor má od výrobce propojku, takže si toho nikdo ani nevšimne že to má nějaký dálkový spínání.

Chápu to tak že je špatně, když se připnou panely na funkční MPPT které jde z nulového výkonu na max. Tz. že by chronologie: vypnout přes remote, počkat 10-30sekund, odpojit panely, nebo, připojit panely na vypnutý MPPT, počkat 30sekund, zapnout remote, by mělo fungovat bez problémů?

Ještě mne napadá, jestli ty MPPT nejsou fejky. Ale to by měli poznat na záruční opravě. Nebo je to vadná šarže.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
glottis
Příspěvky: 2408
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Statistika přetoku po fázích

Příspěvek od glottis »

A jak se vubec zavada projevuje? Mppt maj i nejakou vnitrni ochranu proti prepeti, kdy tam nejake rele zkratuje vstup. Ale to asi neni tenhle pripad :)
MartinF
Příspěvky: 72
Registrován: stř úno 16, 2022 7:25 pm

Re: Statistika přetoku po fázích

Příspěvek od MartinF »

Odesel jeden regualator diky prepinani panelu za provozu. Realny popis situace se stejne nedozvime. (Regualtor byl porovozovan v nestrandartnim provozu ktery nekdo povazuje za standartni). Dozvime se jen ze kvalita vyrobku sla dolu :-).. Regulator je na reklamaci. Udajene to budou resit v Holandsku. Nevim co tam budou resit. Podle toho kolik je ted instalaci FVE v CR co jen sleduji co prochazeji kolem mne a vidim obraty prodanych regulatoru ve velkoobchode tak se moc nedomnivam ze to bude nekdo resit zevrubne.. Proste to mozna vymeni kus za kus a jede se dal. Cela epizovda. Spise mne zajima to plosne selhavani regulaotru a pokles kvality. Odkdu se cerpaji tyto informace. Jestli se mam obavat ze to kolem mne zacne padat jak hrusky.
8,08kWp (V - 1,680kWp, J - 3,04kWp, Z - 3,36kWp), Victron MP2 5000VA, 2 * (Victron MPPT 250/85), 2 * ( LiFePo4 16x 280Ah Eve), Victron Smartshunte + BMS
Dagus
Příspěvky: 1980
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Statistika přetoku po fázích

Příspěvek od Dagus »

MartinF píše: sob črc 06, 2024 4:48 pm Odesel jeden regualator diky prepinani panelu za provozu. Realny popis situace se stejne nedozvime. (Regualtor byl porovozovan v nestrandartnim provozu ktery nekdo povazuje za standartni). Dozvime se jen ze kvalita vyrobku sla dolu :-).. Regulator je na reklamaci. Udajene to budou resit v Holandsku. Nevim co tam budou resit. Podle toho kolik je ted instalaci FVE v CR co jen sleduji co prochazeji kolem mne a vidim obraty prodanych regulatoru ve velkoobchode tak se moc nedomnivam ze to bude nekdo resit zevrubne.. Proste to mozna vymeni kus za kus a jede se dal. Cela epizovda. Spise mne zajima to plosne selhavani regulaotru a pokles kvality. Odkdu se cerpaji tyto informace. Jestli se mam obavat ze to kolem mne zacne padat jak hrusky.
Tak v červenci ještě hrušky v CZ nepadají, takže bych byl v klidu. Snížení kvality nevěřím, je to jedno z mála za co mohou chtít víc peněz.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 419
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Statistika přetoku po fázích

Příspěvek od JirkaE »

Díky všem za nápovědu, zdá se to nejsnažší řešení, odpojení a opětovné připojení - s časovým posunem - přes Remote - díky.

Vyzkouším to - objednal jsem pro sebe jeden kus v plné výbavě a otestuju to.


Jak se to projevuje ?
Nejde nic na výstup - nejsou žádná data - jak kdyby byl mrtvý.
Samozřejmě to nikdo neotevíral - kvůli záruce.


Hrušky v červenci a jiné podobné hlášky - od majitelů standarních zapojení - nám pro nestandartní zapojení nijak nepomohou.

Nestandartní to sice je, ale vytěžuje to s minimální ztrátou a levným a jednoduchým způsobem celou FV na 100% a o to tady přece jde.
Popsat to jednoduše mohu tak, že se to sepne do Victron měniče, až když je ohřátá voda.
U menších instalací, kde není možné dát více panelů je to dobré řešení, jak spotřebovat přebytky 6/7/8 měsíců, když už ten ohřev vody existuje a je funkční a celoročně významně pomáhá.

Jako třeba u BELu s DC na sekundárním výstupu.

Psal jsem to proto, že v časovém horizontu několika let - to dříve bez problému fungovalo a nyní ne a odcházejí MPPT měniče.
A nevíme proč.
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Soban
Příspěvky: 3739
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Statistika přetoku po fázích

Příspěvek od Soban »

Velké napěťové šoky na vstupu mppt?
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek