low cost FVE co funguje

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
zmatek
Příspěvky: 5
Registrován: ned lis 12, 2023 5:51 pm
Lokalita: Jablonec nad Nisou
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

low cost FVE co funguje

Příspěvek od zmatek »

Prosluněný den přeji,

rád bych se zde poradil a konzultoval budoucí záměr instalace solárních panelů.
Nepotřebuji rýpavé reakce, ocením věcné postřehy a doporučení k meritu věci.

Mám RD z roku 1927 v Libereckém kraji jenž není ještě zcela zateplený. Dění posledních dvou let mě donutilo k rekonstrukci kotelny.
Původní atmosferický plynový žrout jsem nahradil kotlem Atmos dřevoplyn 35kw s 2x 1000L akumulací. Backup dělá moderní kondenzační plynový kotel Protherm. Ono to sem asi úplně nepatří, ale pro doplnění úplánuji nainstalovat ještě malé tepelné čerpadlo 3.5kw vduch voda na ohřev TUV (300L). Dále plánuji instalovat klimatizaci vzuch-vzduch o výkonu 7kw a druhé tepelné čerpadlo vzduch-voda 7kw napojené do jedné z akumulačních nádrží.

Jelikož chci být s elektřinou ideálně celoročně soběstačný. Plánuji instalovat více menších polí panelů s různou orientací.
Kromě elektřiny na běžnou spotřebu bych rád přebytky použil v létě na ohřev TUV skrze zmíněné tepelné čerpadlo. Ale také na přitápění formou klimatizace vzduch-vzduch když sluníčko zasvítí v přechodném období.

Panely nechci hned na střechu (do budoucna by tam šlo dalších cca. 20kWp umístit), nicméně na dřevníky a garáž nějakých 20 až 30kWp nacpu.
Začít bych však chtěl z hlediska aktuální finanční situace (zeteplení má přednost) cca. na 10kWp.

V počátku jsem si samozřejmě myslel, budu mít hodně panelů, takže budu dodávat do sítě a ještě na tom vydělám. Avšak když jsem začal řešit jednotlivé náležitosti, a po přečtení mnoha zdejších vláken, jsem došel k těmto dvoum závěrům:
1) výkup cen elektřiny není zcela čitelný z pohledu vývoje v budoucnosti (vždy na tom vydělá někdo jiný než já) a také to znamená drahou realizaci firmou
2) abych mohl dodávat do sítě, i kdybych si všechny papíry vyřídil, potřeboval bych 3f měnič který celou záležitost značně prodraží, a to bez dotace nedává smysl

Jelikož chci FVE stavět svépomocí a postupně rozšiřovat, byl by 3f měnič asi jen komplikace.

A jelikož doma máme varnou desku na plyn a 1f troubu, tak nevidím problém v tom si nechat 3f zásuvku v dílně napojenou na DS.

Aktuálně mám napojeno z DS 3x25A a plánuji dočasně nainstalovat 3f měřič spotřeby. Cílem je získat data běžného oděru a špiček.

Na základě měření bych pořídil 2ks 1f měniče 48V, každý o nominálním výkonu na úrovni špiček.

Baterii plánuji postavit z 16ks LiFePo4 článků 320A, zdá se to být z hlediska ceny nejefektivnější řešení.

Jelikož budu mít hodně odlišných polí tak bych asi volil měnič bez vestavěného MPPT a nabíječky. Opět ekonomická úvaha, za 2 až 3tis. se dá pořídit MPPT na cca. 4,8kWp při 48VDC a max. napětí panelů 190VDC. Ano, sice jich budu mít ve finále třeba i 8ks, ale stále to nestojí tolik jako Victron, a měl by být znát přínost toho, že má každé pole vlastní MPPT.

Zde končí má úvaha. Z ní a z mé aktuální neznalosti všech náležitostí ohledně FVE vyplývá několik základních dotazů:

1) dává celý koncept smysl?
2) jaký měnič vybrat? to opravdu nejde mít backup z DS bez kompikací jako je externí nabíječka? např. měnič který umí vypnout přetoky a v případě nedostatku pouze dokrmit? Má takovýto měnič nějaké nevýhody?
3) více slabších a levných MPPT s max. vstupním napětím 190VDC je dobrá volba?
4) pokud bude měnič zcela oddělen od DS (backup pouze přepnutím jističů nebo externí nabíječka) jaké to má výhody?
5) mohou být dva off-grid měniče zapojeny paralelně?
6) nebude problém s tím, že bude na jednu baterii napojeno hned několik MPPT?

Asi toho bude víc, ale toto jsou asi mé základní dotazy.
Budu rád když někdo poradíte, nebo se podělíte o vlastní zkušenost.
Děkuji a přeji hezký den a slunce v duši:) Míra
rva
Příspěvky: 3948
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od rva »

Nejčastější krabice all-in-one "axpert" v sobě mají jak mppt tak nabíječku a obvykle ani nemohou udělat přetok. Většina umožňuje paralelní provoz. Vývoj jde k vyššímu napětí stringů (cca 500 V), které je u větších elektráren vhodnější.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 62 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
tomasko
Příspěvky: 161
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2000
Kapacita baterie [kWh]: 26
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od tomasko »

Ahoj
Sam mam konkretne 2 ks MPPT (a par dalsich drobnosti, pozri moj popis pod ciarou). 2x MPPT zapojenych na jednu bateriu funguje spolahlivo, aspon u mna a par dalsich ludi, ktorym som s navrhom a stavbou systemu radil a pomahal. Je jedno, akeho vyrobcu zvolis, mne doma funguju EPEVER, a u jedneho znameho 2x Victron. U jedneho mi funguje aj spojenie SOLAR EDGE zapoejny na vystup Victronu. Bez problemov to nabija baterie a vobec funguje tiez spolahlivo.
Co sa tyka toho pripojenia nabijacky, preco v tom vidis problem? Ja mam zapojenu nabijacku od Victronu, je trvalo pripojena k baterke a tiez to ide spolahlivo uz druhym rokom. Teraz sum ju mal cez leto odpojenu, ale nie je vobec potreba to robit. Buduci rok uz bude zapojena trvalo. Skoro nic to nezerie (niekolko malych 100viek Wh za mesiac) a v pripade nedostatku svetla to automaticky drzi nastavenu uroven nabitia baterii.
Co sa tyka menicov, davam do pozornosti nasledovne skutocnosti:
- k Victronu stacia prudove chranice typu A (VICTRON je vybaveny transformatorom), k vsetkym beztransformatorovym potrebujes chranice typu B (skus pozriet ceny, co to ti to napovie)
- co sa tyka vlastnej spotreby , napr Victron ma celkom slusnu vlastnu spotrebu. Napr. AXPERT zozerie viac, ludia tu uvadzaju cez 1 kWh vlastnej spotreby denne. Ked si to das na papier tak zistis, ze budes potrebovat napriklad o 1 tehlu PYLONTECHOV viac. a cena 1 PYLONTECH na vykrytie vlastnej spotreby a AXPERT je viac ako 1 od pohladu drahsi VICTRON. K tomu si este nezabudni pripocitat rozdiel v cene tych prudovych chranicov. Z papiera sa dozvies odpoved na to, ktorou cestou sa vybrat.

Samozrejme su aj ine znacky, ale na tomto fore vacsina ludi prevadzkuje AXPERT, VICTRON a EPEVER. Tak ich uvadzam, lebo nech sa rozhodnes akokolvek, k tymto rieseniam ti tu vzdy niekto poradi.
Ja mam doma osobne EPEVER menic (off grid menic bez nabijacky), EPEVER MPPT, nabijacku VICTRON a slape to bez problemov uz nejaky cas (viac ako rok, stale do toho babrem a neda sa povedat, ze by to bolo hotove). 2x MPPT mam preto, lebo mam 2 sady panelov, ktore maju rozne pracovne napatia. V ramci kazdeho MPPT mam panely otocene na 3 svetove strany a spolocnym pripojenim (svetove strany) stiahnute dvoma samostatnymi parmi kablov do MPPT. funguje to nad ocakavanie dobre.

Prajem dobre rozhodnutie
Solarny generator:
1x VE Phoenix 1200/24,
2x Epever EXTRA4210N,
LiFePO4 - 8S, 274 Ah (1x24Ah, 2x125Ah), Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah),
panely - recyklovany odpad,
1x VE Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output

Baterkovy zosilovac:
1x VE MPII 5000/48, LiFePO4 - 16S, 305 Ah
Migel
Příspěvky: 1205
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Migel »

Ono bud to spravis na poprve a kupis hned victron alebo studer(alebo pod.) a viacej sa toho nechytis(max pridas dalsi)
Alebo mozes ist cestou "milne" lacnejsou ale casom zistis ze to neni ono, ze ti nestaci menic s vykonom, alebo ako spominal kolega ma vacsiu spotrebu ako druhy menic alebo nejde kombinovat s druhymi menicmi,a potom predas pod cenu co si kupil na zaciatku a v tomto bode sa ti zacne predrazovat cena fve..
Treba si spocitat aj cenu prepetoviek, odpajacov, poistiek, kablov. Aj tych prud.chranicov podla toho co tam budes mat pouzite za menice bud trafo alebo HF.tak isto aj ci mas nizko napetove stringy alebo vysokonapetove treba ktomu patricne istenia/ochrany prierezy kablov.. su v tom neskutocne cenove rozdieli co sa tyka produktov na nizsie napetie alebo prud voci vyssiemu napetiu/prudu a pod.
To ze ches mat viacej polií s vlastnym regulatorom je len vyhoda.baterkam to nevadi, len treba mysliet na to ked budes mat viacej poli a malu baterku aby si do nej netlacil velke prudy..
Je tazko sa samemu rozhodovat co a ako a este tazsie sa rozhodnut medzi xy raad od druhych ked jeden povie to a druhy ine...
Napis si na papier vyhody a nevyhody urcitych sekci(ked to tak mozem nazvat) elektrarne napr.:

1:panely-zapojenie, vzdialenost od tech.miestnosti

2:regulatory-podla zapojenia panelov na ake napetie budu...

3:menice-ci uz s trafom alebo vysokofrekvencne(HF)

4:bateria-aby sa dala aj rozsirit do buducna najlepsie s rovnakych clankov

5:istenie- to podla toho co budes mat pouzite ako som pisal...

6:samotny monitoring kontrola fve

To to si napis na papier rozne kombinacie a napis si z nich plusy a minusy a potom zistis co bude pre teba najlepsie..
Ked si prerabal teraz kotolnu ako si vravel tak podla toho co pises tak urcite nestala par tisic ale dobre viacej ..tak by bolo skoda hned na zaciatku si dobre nerozvrhnut fve...
A moze to fungovat s kurenim veelmi uspokojivo :cheers:
(Pardon za rozsiahlejsiu odpoved)
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp JZ
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Diablo1st
Příspěvky: 1822
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Lokalita: MY, SR
Výkon panelů [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 15
Bydliště: SR MY

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Diablo1st »

Vieš ako sa vraví: "nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci".
U tých mppt to tiež platí, lebo zopár ľudí už mali s nimi problémy. Pamätám si, že niekomu nedržal nabíjacie napätie a išiel o dosť vyššie, čo môže byť nebezpečné. To je potom srandy kopec, keď kvôli ušetreniu pár € odpíšeš o veľa drahšie batérie.
Tých mppt určite nemusíš mať toľko, ak dodržíš typ a počet, kľudne ich môžeš dať viacero stringov paralelne rôzne orientovaných.
Pri lacných meničoch je to vždy lotéria, môžu fungovať dlho, ale kľudne môžu aj odísť. Navyše tá ich voľnobežná spotreba. Nie všetky typy idú radiť paralelne treba si skontrolovať pred kúpou.
Ja som za Victron, aj keď je to na začiatku drahšie riešenie. ;) 2x MP2 5kVA paralelne stačí pre bežný RD a min. 400Ah v baterkách.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp a 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Franta2776
Příspěvky: 3293
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Franta2776 »

Jenom panely ti vyrábí energii.Žádný Victron ani Studer ti nevyrobi ani W.Ty jsou pouze tižši,spolehlivější a mají o cca5 %větší účinnost
Já bych si na začátek koupil 8kW klon Axpertu Max okolo 20000kč a max peněž vložil do výroby to je do panelů.Ten měnič se velice rychle zaplatí a po tom se můžeš rozhodnout co dál.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
skybor
Příspěvky: 1012
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 20kWh

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od skybor »

No aktuálně taky uvažuju jak dál. Letos to byl takový studijní rok s naší malou experimentální modulární FVE. Mi osobně se lbí modulární systémy víc než kompletní AllInOne řešení. Ale ta cena ... Mít na to víc peněz a kdybych až tak neřešil rentabiltu (efektivnost), tak do toho Victrona jdu. Škoda, že není nějaký lowcost systém ala Victron. Takže asi taky "skončím" u nějakého kombi měniče 7-10kW ;) Jen ještě vyřešit nějaký levný (úsporný) noční provoz ...
SkyFVE 8 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT Epever XTRA4415N, 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, 1x AC Charger WATE 42V/10A, Li-Ion 3x 12s 156Ah (20,6 kWh/44V), SkyPowerBox LF 4810 1kVA, Victron Atlas 48/1600, APC SmartUPS 5kVA + Siemens Logo! + Dell Optiplex 3040 Micro (Proxmox: HA, Node-RED, InfluxDB, Grafana, MQTT)
Migel
Příspěvky: 1205
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Migel »

Tak ono teraz "lowcost" victron je ked si porovnas cenu s inymi menicomi tak teraz dost ludi kupilo victrony hlavne pre tu cenu ktora je teraz
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp JZ
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Diablo1st
Příspěvky: 1822
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Lokalita: MY, SR
Výkon panelů [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 15
Bydliště: SR MY

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Diablo1st »

Franta2776 píše: ned lis 12, 2023 10:08 pm
Jenom panely ti vyrábí energii.Žádný Victron ani Studer ti nevyrobi ani W.Ty jsou pouze tižši,spolehlivější a mají o cca5 %větší účinnost
Já bych si na začátek koupil 8kW klon Axpertu Max okolo 20000kč a max peněž vložil do výroby to je do panelů.Ten měnič se velice rychle zaplatí a po tom se můžeš rozhodnout co dál.
S tými panelmi máš pravdu, ale treba sa na FVE pozrieť komplexne, čo od nej človek vlastne chce. Už dva razy sa mi stalo, že človek kúpil All-in-one krabicu a potom ju menil za Victron lebo chcel ovládanie v mobile. :lol:
Victron je celý komplexný systém, ktorý toho veľa umožňuje, ale aj si za to necháva zaplatiť. Ak si človek vystačí len so základnými funkciami a monitoringom, tak mu môžu stačiť aj AiO krabice, len pozor na tú hlučnosť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp a 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Franta2776
Příspěvky: 3293
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Franta2776 »

Diablo1st píše: pon lis 13, 2023 7:56 am
Franta2776 píše: ned lis 12, 2023 10:08 pm
Jenom panely ti vyrábí energii.Žádný Victron ani Studer ti nevyrobi ani W.Ty jsou pouze tižši,spolehlivější a mají o cca5 %větší účinnost
Já bych si na začátek koupil 8kW klon Axpertu Max okolo 20000kč a max peněž vložil do výroby to je do panelů.Ten měnič se velice rychle zaplatí a po tom se můžeš rozhodnout co dál.
S tými panelmi máš pravdu, ale treba sa na FVE pozrieť komplexne, čo od nej človek vlastne chce. Už dva razy sa mi stalo, že človek kúpil All-in-one krabicu a potom ju menil za Victron lebo chcel ovládanie v mobile. :lol:
Victron je celý komplexný systém, ktorý toho veľa umožňuje, ale aj si za to necháva zaplatiť. Ak si človek vystačí len so základnými funkciami a monitoringom, tak mu môžu stačiť aj AiO krabice, len pozor na tú hlučnosť.
Axpert Max je kompetně ovládaný přes internet z mobilu.Já to tak bez problémů používám.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1811
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od TomHC »

Franta2776 píše: pon lis 13, 2023 8:01 am
Axpert Max je kompetně ovládaný přes internet z mobilu.Já to tak bez problémů používám.
MUST + HA detto.
2x MUST PH1800 5.5kW, 8.85kWp 3x 2S3P, V+J+Z, 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh), BMS JBD 200A, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 11/2024 = 8.6 MWh AC
Franta2776
Příspěvky: 3293
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Franta2776 »

Za rozdíl v ceně mezi Victronem a Maxem při 10KWp elektrárně budu mít na střeše dalších 8-10kWp.A to mi žádná malá spotřeba měniče nenahradí.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
skybor
Příspěvky: 1012
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 20kWh

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od skybor »

Franta2776 píše: pon lis 13, 2023 9:02 am
Za rozdíl v ceně mezi Victronem a Maxem při 10KWp elektrárně budu mít na střeše dalších 8-10kWp.A to mi žádná malá spotřeba měniče nenahradí.
JJ, to je jasné. Ten kombiměnič cenou do naší "lowcost FVE co funguje" zapadá líp. Ale stejně by mne zajímalo, jestli nějak tu spotřebu kombiměničů (ala Axpert a jiné), když se nevyrábí (nebo vyrábí málo) nějak řešíte?
SkyFVE 8 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT Epever XTRA4415N, 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, 1x AC Charger WATE 42V/10A, Li-Ion 3x 12s 156Ah (20,6 kWh/44V), SkyPowerBox LF 4810 1kVA, Victron Atlas 48/1600, APC SmartUPS 5kVA + Siemens Logo! + Dell Optiplex 3040 Micro (Proxmox: HA, Node-RED, InfluxDB, Grafana, MQTT)
tomasko
Příspěvky: 161
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2000
Kapacita baterie [kWh]: 26
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od tomasko »

Vacsina ludi nad nou (tou spotrebou) zavrie oko, lebo si kupila lacny menic. Ale pravda je, ze tie menice (AXPERT a klony) zeru zo siete aj vtedy, ked idu z bateriek. Aspon teda ten moj mal staly odber, ked bol na sieti pripojeny. Uz to teraz neviem zmerat, uz ho nepouzivam.
Solarny generator:
1x VE Phoenix 1200/24,
2x Epever EXTRA4210N,
LiFePO4 - 8S, 274 Ah (1x24Ah, 2x125Ah), Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah),
panely - recyklovany odpad,
1x VE Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output

Baterkovy zosilovac:
1x VE MPII 5000/48, LiFePO4 - 16S, 305 Ah
Franta2776
Příspěvky: 3293
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Franta2776 »

skybor píše: pon lis 13, 2023 9:11 am
Franta2776 píše: pon lis 13, 2023 9:02 am
Za rozdíl v ceně mezi Victronem a Maxem při 10KWp elektrárně budu mít na střeše dalších 8-10kWp.A to mi žádná malá spotřeba měniče nenahradí.
JJ, to je jasné. Ten kombiměnič cenou do naší "lowcost FVE co funguje" zapadá líp. Ale stejně by mne zajímalo, jestli nějak tu spotřebu kombiměničů (ala Axpert a jiné), když se nevyrábí (nebo vyrábí málo) nějak řešíte?
Nijak ji při 18,2kWp neřeším.Návod v češtině je tady na straně 36 je určení proiorit, já to nepoužívám.
https://gbc-solino.cz/wp-content/upload ... .2K-CZ.pdf
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1811
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od TomHC »

tomasko píše: pon lis 13, 2023 9:17 am
Vacsina ludi nad nou (tou spotrebou) zavrie oko, lebo si kupila lacny menic. Ale pravda je, ze tie menice (AXPERT a klony) zeru zo siete aj vtedy, ked idu z bateriek. Aspon teda ten moj mal staly odber, ked bol na sieti pripojeny. Uz to teraz neviem zmerat, uz ho nepouzivam.
MUST PH1800 5500W zo siete nič neberie, ale mám nastavenú prioritu nabíjačky SOL, t.j. nabíjať iba z panelov. A čo žerie z baterky keď je v bypasse? Viď príloha, za poslednú noc - 0.09 kWh.
Přílohy
MUST-PH1800-bypass-spotreba.png
2x MUST PH1800 5.5kW, 8.85kWp 3x 2S3P, V+J+Z, 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh), BMS JBD 200A, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 11/2024 = 8.6 MWh AC
Franta2776
Příspěvky: 3293
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Franta2776 »

Moje měniče mají Ds 9měsíců v roce vypnutou,tak nežerou z DS nic.Když ji maji zapnutou,tak žerou 3W.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
skybor
Příspěvky: 1012
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 20kWh

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od skybor »

Jj jasné, možností nastavení a použítí (a využití) těchto kombi měničů je asi opravdu hodně a chce si to s tím nastavením asi trochu pohrát. DS bych nejraději na vstup měniče vúbec nepřipojoval a eventuální (částečný) bypass řešil externě (ručně). Jde mi spíš o to, aby třeba v noci neměl měnič větší spotřebu z baterky sám pro sebe než pro spotřebiče. Ale asi něco za něco. Uvidí se až to nějak zprovozním. Prostě další rok bude asi o učení se žít s kombiměničem ...
SkyFVE 8 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT Epever XTRA4415N, 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, 1x AC Charger WATE 42V/10A, Li-Ion 3x 12s 156Ah (20,6 kWh/44V), SkyPowerBox LF 4810 1kVA, Victron Atlas 48/1600, APC SmartUPS 5kVA + Siemens Logo! + Dell Optiplex 3040 Micro (Proxmox: HA, Node-RED, InfluxDB, Grafana, MQTT)
Diablo1st
Příspěvky: 1822
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Lokalita: MY, SR
Výkon panelů [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 15
Bydliště: SR MY

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Diablo1st »

Franta2776 píše: pon lis 13, 2023 8:01 am
Axpert Max je kompetně ovládaný přes internet z mobilu.Já to tak bez problémů používám.
Ok a keď by si chcel rozšíriť elektráreň o ďalšie mppt? Tie ako dostaneš do jedného systému? To by asi chcelo nadradený systém typu HomeAssistant.
Pri FVE neexistuje univerzálne riešenie, čo vyhovuje tebe nemusí mne a naopak. Len viem, že ak máš kopec zariadení (rozumej viac mppt a meničov bez komunikácie) je problém to potom narvať do jedného uceleného systému.
Viď. TUTO Vlasta. Má "lacné" čínske meniče a potom k tomu vymyslel nadradený systém. Pritom by sa to dalo vymyslieť elegantnejšie a asi by to stálo aj menej, lebo tie čierne čínske meniče zrovna lacné nie sú.

Ono ak niekto uvažuje o 20-30kWp tak sa už moc o low cost FVE nejedná :lol:
Ja by som tuto šiel do 2xMP2 na začiatok a potom do AC Coupling s Fronius ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp a 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Franta2776
Příspěvky: 3293
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Franta2776 »

Diablo1st píše: pon lis 13, 2023 10:54 am
Franta2776 píše: pon lis 13, 2023 8:01 am
Axpert Max je kompetně ovládaný přes internet z mobilu.Já to tak bez problémů používám.
Ok a keď by si chcel rozšíriť elektráreň o ďalšie mppt? Tie ako dostaneš do jedného systému? To by asi chcelo nadradený systém typu HomeAssistant.
Pri FVE neexistuje univerzálne riešenie, čo vyhovuje tebe nemusí mne a naopak. Len viem, že ak máš kopec zariadení (rozumej viac mppt a meničov bez komunikácie) je problém to potom narvať do jedného uceleného systému.
Viď. TUTO Vlasta. Má "lacné" čínske meniče a potom k tomu vymyslel nadradený systém. Pritom by sa to dalo vymyslieť elegantnejšie a asi by to stálo aj menej, lebo tie čierne čínske meniče zrovna lacné nie sú.

Ono ak niekto uvažuje o 20-30kWp tak sa už moc o low cost FVE nejedná :lol:
Ja by som tuto šiel do 2xMP2 na začiatok a potom do AC Coupling s Fronius ;)
Do systému ho dostanu tak,že ho připojím na baterku. :lol: :lol: :lol:
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek