Klimatizace jako topení - rady

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1136
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od redcrown »

kybos píše:Já nejsem zrovna zastáncem dimenzování TČ na polovinu potřebného výkonu. Tepelná čerpadla už i střední cenové hladiny prošla výrazným okleštěním ceny a proto se jejich výparníky poněkud scvrkly, používají vysoký teplotní spád a při jmenovitém výkonu již značně namrzají. Pokud se TČ nadimenzuje na monovalentní režim, běží po většinu topného období na polovinu jmenovitého výkonu, díky nižšímu tepelnému spádu nemá problémy s namrzáním výparníku a má i zátopovou výkonovou rezervu. Hlučnost invertorového TČ s regulovaným ventilátorem, které běží na polovinu výkonu je výrazně nižší, než u TČ běžícího na plný výkon. Životnost TČ provozovaného na maximální výkon bude také výrazně nižší než při polovičním výkonu.
S tímto názorem bych souhlasil. To mi taky dává smysl.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od feliz navidad »

kodl69 píše:Ještě k té tepelné ztrátě: TČ se obvykle dimenzuje na průměrnou teplotu, což je někde 0... -5°C podle oblasti, potom vypadá dimenzování TČ jinak, najednou jsi z 15kW na 8kW, z 10kW na 5kW... a počítá se s tím, že když je pár dní těch -20°C, tak to dožene vestavěnej elektrokotel...
Máš pravdu, předsedo.
Tohle ale pochází z přelomu 20. a 21. století, kdy elektřina pro vytápění TČ stála 1Kč/kWh. Tepelné čerpadlo 8kW stálo X,-Kč, a čerpadlo 16kW skoro 2*X,-Kč. Bylo proto výhodnější dát čerpadlo s menším výkonem a "občas" připojit elektrokotlem .
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2770
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od kybos »

redcrown píše: Pro mě je teď největší otázka, jestli jít do 1f nebo 3f a navíc jestli do toho jít vůbec, protože rád topím dřevem.
Rozhodnutí zda 1F nebo 3F je závislé na požadovaném výkonu TČ. Jednofázová TČ obvykle končí na výkonu 10kW, vyšší výkony jsou k dispozici již jen ve třífázovém provedení.
Možná by stálo za úvahu realizovat zdroj energie dvěmi jednofázovými TČ. Jednak je zde určitá redundance a tím výrazné zvýšení spolehlivosti topného systému a další výhoda spočívá ve skutečnosti, že 10kW TČ lze zajistit s množstvím chladiva, které je pod limitem povinné roční prohlídky. Dva jednofázové spotřebiče lze (zejména v topném období) samostatně přepnout mezi DS a FVE, když je nedostatek vlastní energie a lépe tak vybalancovat odběrový diagram.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od beethowen »

kybos píše:Já nejsem zrovna zastáncem dimenzování TČ na polovinu potřebného výkonu. Tepelná čerpadla už i střední cenové hladiny prošla výrazným okleštěním ceny a proto se jejich výparníky poněkud scvrkly, používají vysoký teplotní spád a při jmenovitém výkonu již značně namrzají. Pokud se TČ nadimenzuje na monovalentní režim, běží po většinu topného období na polovinu jmenovitého výkonu, díky nižšímu tepelnému spádu nemá problémy s namrzáním výparníku a má i zátopovou výkonovou rezervu. Hlučnost invertorového TČ s regulovaným ventilátorem, které běží na polovinu výkonu je výrazně nižší, než u TČ běžícího na plný výkon. Životnost TČ provozovaného na maximální výkon bude také výrazně nižší než při polovičním výkonu.
Přesně tak nějak to mám já. Za cca 8 let co to používám jsem neměl potřebu zapnout ten vestavěný elektrokotel.
A to už jsem tu zažil i teploty kolem -26°C. To už sice čerpadlo netopí, většinou to zabalilo někde u -22°C, ale setrvačnost domu to podržela a dopoledne se to dotopilo. Odmražování probíhá tak max. 1x za 2h, ale většinou spíš symbolicky, protože je tam nastavený nějaký pevný minimální čas při nízkých teplotách. Jinak kolem -5°C jede tak kolem 16-20Hz, to potom jedinný zvuk je ten od procházejícího vzduchu, ale musí se dost blízko, aby to bylo slyšet.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1136
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od redcrown »

kybos píše:
redcrown píše: Pro mě je teď největší otázka, jestli jít do 1f nebo 3f a navíc jestli do toho jít vůbec, protože rád topím dřevem.
Rozhodnutí zda 1F nebo 3F je závislé na požadovaném výkonu TČ. Jednofázová TČ obvykle končí na výkonu 10kW, vyšší výkony jsou k dispozici již jen ve třífázovém provedení.
Možná by stálo za úvahu realizovat zdroj energie dvěmi jednofázovými TČ. Jednak je zde určitá redundance a tím výrazné zvýšení spolehlivosti topného systému a další výhoda spočívá ve skutečnosti, že 10kW TČ lze zajistit s množstvím chladiva, které je pod limitem povinné roční prohlídky. Dva jednofázové spotřebiče lze (zejména v topném období) samostatně přepnout mezi DS a FVE, když je nedostatek vlastní energie a lépe tak vybalancovat odběrový diagram.
Ano, že nad cca. 10 kW není 1f to je samozřejmě pravda. Já jsem rozjel 3f soustrojí, tak mě to až tak netrápí. Sice si tím celým cirkusem nejsem zatím tak moc jistý, ale což už. Co se týče ročního výpalného, tak to je potřeba vidět v dlouhodobém horizontu. Dnes je limit X, za 5 let bude X/2 na tak dál. Já se obávám, že i u R32 se v očekávané životnosti TČ dostanou vlastníci do pasti výpalného.
Ekvivalent CO2 pro používaná chladiva
R410a odpovídá 2088kg CO2
R32 odpovídá 675kg CO2
R290 odpovídá 3kg CO2
Dopracovali jsme to tak daleko, že někteří výrobci už používají R290, ale ministerstvo životního prostředí to ani nestihlo dát do kalkulaček:). https://www.mzp.cz/cz/kalkulacka_co2_ekvivalent
Ostatně, nechci tady prosazovat R290, ale víte někdo něco o tomto chladivu? Tedy krom toho, že je docela dost hořlavé. Údajně nižší tlaky, vyšší kondenzační teplota,... Spíš by mě zajímali nějaké zkušenosti. U monobloku bych se až tak moc té hořlavosti nebál. Někteří občané mají na zahradě několik kubíků propanbutanu a spí klidně. To těch 5 kg propanu je sranda.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3402
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od marko250 »

Celkem mě překvapuje kolik vzducháčů tu máte a chcete mít.Klobouček dolů ,co kolem toho máte vypozorovaného,ale proč jste nešli do zemních kolektorů,ideálně s přímým výparem? Pak ta ohlašovací povinnost ohledně média,no tak a kdo o tom čerpadle bude vědět,nebo to snad dotujete?
16kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /15xJAsolar / Mono 385, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x EASUN <100A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2770
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od kybos »

marko250 píše:proč jste nešli do zemních kolektorů,ideálně s přímým výparem?
Z důvodu relativně malého pozemku navíc bez možnosti přístupu techniky (vrtná souprava, bagr...). Cena položení zemního kolektoru také není zrovna zanedbatelná. Vzduchová TČ jsou dnes na takové úrovni, že jejich výkony za celou sezónu jsou srovnatelné se systémy země-voda. To, co ve srovnání se systémem vzduch-voda získá systém země-voda v období největších mrazů zase ztratí v přechodném období, kdy je zemina chladnější než vzduch. Při postupném dlouhodobém oteplování se výhody systému země-voda pozvolna vytrácejí. Zimy už nejsou tak chladné jako bývaly za mých mladých let.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od beethowen »

marko250 píše:Celkem mě překvapuje kolik vzducháčů tu máte a chcete mít.Klobouček dolů ,co kolem toho máte vypozorovaného,ale proč jste nešli do zemních kolektorů,ideálně s přímým výparem? Pak ta ohlašovací povinnost ohledně média,no tak a kdo o tom čerpadle bude vědět,nebo to snad dotujete?
Tak ona hodně rozhoduje cena a ne každý má úplně možnost ten zemní kolektor realizovat.
V létě to ohřívá TUV za lepší náklady než zemní kolektor.
Taky jsem přemýšlel a kompromisně šel vzduch-voda. Je kolem toho taky dost fám, jak je to úplně na nic, atd. Ale pokud se to slušně nadimenzuje, nebydlíš úplně někde na severu nebo na horách, tak to jde. Jižněji od ČR už bych ani moc nepřemýšlel.
S ohlašováním na to mám podobný názor. Mě se to sice zatím netýká a ani nevím, jak by to kdo chtěl zjišťovat, co mám doma. Ale nevím, jestli teď třeba není nějaká povinost prodejců registrovat komu to prodali, pokud to spadá do nějaké kategorie.
P.S.: Tak vidím, že mě předběhl Kybos a shrnul to zhruba stejně.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1136
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od redcrown »

No já bych se zrovna taky hned nehlásil na každém úřadě. Pokud by ale člověk uvažoval o sazbě na TČ, tak už to začíná být téma. Ne že bych zrovna věřil, že db energetiků bonzuje na jiném úřadě, ale postupně se víc databází propojuje. Pak je to jen otázka poměru levnější sazba vs. výpalné. Nevím, nemám to nějak zmapované, jen jsem toho všiml.
Zase na druhou stranu, pokud můžu podpořit systém, který místo 12 tun ekv. CO2 obsahuje jen 18kg ekv. CO2 a není to nic proti ničemu, tak proč to neudělat.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od PapoS »

Ja mam dom 107 m2, tepelne straty 2,15 kW pri - 15 stupnoch a kurim/chladim TC zo vzduchu, ktore je na streche.
Spotreba kurenie aj chladenie spolu okolo 2000 kWh rocne. Vonkajsia jednotka stoji cca 900 euro.
Akurat pri TC je taky problem ze cim mas lepsie izolovany dom, tym maju nizsiu ucinnost, pretoze kuris len ked je chladnejsie a SCOP sa samozrejme nepocita podla potrieb pasivneho domu. Takze ked ma na stitku SCOP 3,6 realne to vidim tak na 2,x
Zalozny zdroj som zatial neinstalova (elektrokotol by ma vysiel asi 600 eur), za 6 rokov boli 3 noci ked bolo pod nejakych -15 ked prestava TC stihat, ale dom chladne rychlostou asi 1-1,5 stupna za noc. Ked uz bolo pod -20 tak som TC vypol uplne a dokuril 2 zohrievacmi z tesca po 10 eur..
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
jahodovák
Příspěvky: 2019
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od jahodovák »

marko250 píše:Celkem mě překvapuje kolik vzducháčů tu máte a chcete mít.Klobouček dolů ,co kolem toho máte vypozorovaného,ale proč jste nešli do zemních kolektorů,ideálně s přímým výparem? Pak ta ohlašovací povinnost ohledně média,no tak a kdo o tom čerpadle bude vědět,nebo to snad dotujete?
Pokud mě neklame panět tak r 290 je čistý propan.....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2770
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od kybos »

PapoS píše:Ja mam dom 107 m2, tepelne straty 2,15 kW pri - 15 stupnoch a kurim/chladim TC zo vzduchu, ktore je na streche.
Spotreba kurenie aj chladenie spolu okolo 2000 kWh rocne. Vonkajsia jednotka stoji cca 900 euro.
Dnes jsem na topení spotřeboval 37 kWh a 22 kWh z toho dodala FVE. Průměrná teplota exteriéru byla u nás dnes -6°C a v interiéru jsem udržoval 23°C.
Efektivitu topného systému lze dobře sledovat srovnáním spotřebované energie na topení s křivkou denostupňů (což je průměrný denní rozdíl teplot interiéru a exteriéru). Sleduji tyto křivky již od doby instalace TČ a mohu potvrdit jejich vypovídací hodnotu.
topná energie a denostupně
topná energie a denostupně
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7574
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od kodl69 »

to PapoS: A zkusil sis třeba na TZB info zadat tvoje paramerty do kalkulačky? Mě totiž pro takovýhle objekty vychází jako levnější topení el. přímotopy, případně el. podlahovka, ale bez vody, přímo topný kabely. Když totiž sečteš náklady na pořízení TČ+AKU +rozvody , s předpokládanou životností (chladivo snadno prchne, kompresor má životnost konečnou, oběhový čerpadlo taky a jak se spravuje prasklá teplovodní podlahovka snad ani nikdo nechce slyšet) a tím pádem rozumně započteš náklady na údržbu, tak ti vyjde přímotop levněj, protože náklady na údržbu prakticky 0, životnost podobná jako materiál podlahy. A to , že za energii zaplatíš dvakrát tolik je ve výsledku vykompenzovaný pořizovacíma a udržovacíma nákladama viz výše. Podobně to vychází i s topením plynem + teplovodní rozvody...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Dagus
Příspěvky: 1983
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od Dagus »

Ano ano ale i ta odporová rohož se může zničit a oprava bude podobně friendly jako ty trubky v podlaze. Ale to jsme ve fázi že je lepší dát vše po povrchu, ale doba tomu již nepřeje. Ještě máš možnosti infrapanely. Ta klimoška mi ale přijde fajn poměr komfort/cena. Jakou má takové tepelko životnost s pravidelným servisem?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od feliz navidad »

Dagus píše: Jakou má takové tepelko životnost s pravidelným servisem?
Jakou má životnost TČ s pravidelným servisem nevím, ale moje TČ jsem zprovoznil v r. 2005 a dodnes šlape bez jakéhokoli servisu. Jediná závada byl vadný expanzní ventil po 12-ti letech provozu v ceně cca 1500,-Kč + moje práce.
V podstatě na TČ není co pravidelně servisovat. Základ životnosti jsou kvalitní komponenty, pečlivost při výrobě a správné dimenzování.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3402
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od marko250 »

U bratrance mé ženy běží 3f(4kW) 15kW tepelko z hloubkového vrtu od roku 2004. Dva vrty po 100m- 800m hadice v nich s lihovodou,v domě klasické plechové Korada ,výstup 42°C do AN500l doprostřed nádrže, nahoře 50m had TUV. Z vrtu se vrací min 3°C,běžně 5°C.Chladivo R22 3kg a Copeland kompresor s ON/OFF režimem,expanzní mechanický nastaven dle teploty za kompresorem,od té doby stále drží správnou teplotu.Dům starý dvě patra+garáž polepen různě 80-100mm polystyren,spotřeba topení a TUV 5.5MWh/rok,jiný zdroj není 23-24°C v místnostech.
Za celou dobu provozu měnil tři kulové ventily u vrtů z důvodu popraskání závitů,byla tam použita koudel a to zhruba 5-10-12letech po sobě.Po záměně stejných kulových ventilů ,ale s teflonovou páskou už toto nikdy nenastalo.
To je vše co se dělalo,má v zásobě láhve s chladivem,jelikoš už je zakázané,rezervní kompresor teď koupil jiný kdyby náhodou něco a expanzní má od spuštění taky jeden náhradní v krabici.Žádná elektronika,jen termostat a relátka.Před tím "mizerným" zateplením měl o 30% větší spotřebu.
16kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /15xJAsolar / Mono 385, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x EASUN <100A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od PapoS »

to kodl69 No dalsi dom uz bude mat polovicne straty na m2 kurit sa bude ~8 infrapanelmi na strope po 80 eur plus v kazdej izbe cidlo teploty vzduchu za 20 eur. Predohrev/predchladenie vzduchu do rekuperacie bude cez zemny vymennik.. este je otazka ci vzduchovy alebo kvapalinovy..
Inak nemam trubky v podlahe ale kurim a chladim cely barak iba aktivnou rekuperaciou cize vzduchom. v podstate je cena elektrokotla a vonkajsej jednotky TC podobna 700 vs 900 eur akurat TC vie aj chladit.
TC bezi uz 7. rok asi kazde 2 roky mi jeden chlapk doplni chladivo za 20 eur aj s robotou.. Ale pointa je v tom ze to TC ide v zime tak 3-4 mesiace a cez leto v podstate len sem tam kvoli chladeniu obyvacky z kuchynou ked sa vela vari pecie a je viac ludi - nedela vacsinou. Takze TC ma nabehanych dost malo motohodin oproti TC v klasickom NED.
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1136
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od redcrown »

Nemá být okruh chladiva hermeticky, proč se doplňuje chladivo?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od PapoS »

Mal by byt ale kazdy rok mi zhruba 10% odbudne a znizuje to ucinnost. Za pol hod hladania som nenasiel ziadnu netesnost a za 20 eur/2roky ju neplanujem hladat. Ale niektore vydrzia viac rokov bez doplnania chladiva, tak ako klima v aute..
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1136
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od redcrown »

No jo, ale v autě to není hermetický systém, tam se to dá pochopit (nikoli však odpustit).
Jasně, chápu že se jedná o kila pro tebe, ale taky o tuny pro nás ostatní....
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek