FVE pro ohřev vody s následnou možností rozšíření

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: FVE pro ohřev vody s následnou možností rozšíření

Příspěvek od KubisKV »

diablo007 píše:Tvůj výpočet spotřeby vody pro tuv a pro topení je dost nesmysl voda nemůže být 2/3 a topení baráku 1/3
Pokud se jen koupe v teplý vodě, tak nepotřebuje topit :D
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE pro ohřev vody s následnou možností rozšíření

Příspěvek od diablo007 »

1m3 vody při vstupu 10stupnu na výsledných 55 stupně se dle tabulky pohybuje kolem 56kwh což odpovídá cca 5,5m3 takže i potvrzeno od FRSO že se to tak pohybuje. Budu brát že 1kwh v plynu je cca 1,5kč tak lachtani spotřebují vodu za 6300kc
unicast
Příspěvky: 1241
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE pro ohřev vody s následnou možností rozšíření

Příspěvek od unicast »

KubisKV píše:Pokud se jen koupe v teplý vodě, tak nepotřebuje topit :D
To je sice přitažený za vlasy, ale určitou logiku to má. Vypouštět teplou odpadní vodu do kanálu představuje taky plýtvání. Na odtok z vany se dá celkem snadno zapojit nějaký radiátor, teprve za něj dát sifon a napojit odpad, ale existují i sofistikovanější systémy s tepelným čerpadlem (jenže ty na tom budou výrazně hůř s návratností).
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: FVE pro ohřev vody s následnou možností rozšíření

Příspěvek od tomas »

Doporučuji sifon nechat před výměníkem (radiátorem). Sifon plní funkci zápachového uzávěru a také se znej dá případně vybrat to co spadne do odpadu, z výměníku už by se to hůře vybíralo. A také by ten výměník/radiátor mohl smrdět.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2559
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE pro ohřev vody s následnou možností rozšíření

Příspěvek od NOPARasito »

unicast píše:
KubisKV píše:Pokud se jen koupe v teplý vodě, tak nepotřebuje topit :D
To je sice přitažený za vlasy, ale určitou logiku to má. Vypouštět teplou odpadní vodu do kanálu představuje taky plýtvání. Na odtok z vany se dá celkem snadno zapojit nějaký radiátor, teprve za něj dát sifon a napojit odpad, ale existují i sofistikovanější systémy s tepelným čerpadlem (jenže ty na tom budou výrazně hůř s návratností).
Pokud vanu vypusti az teplota vody preda teplo na okolni teplotu napr. 24-26st ani by radiator v odtoku nepotreboval. A s vlhkosti to nebude tak strasny :lol: :x 8-) :x :lol:
P.s.: Ale tyto babske rady plati jen v pripade sprchovani ci koupani ve vane :yes:
kodl69
Příspěvky: 7411
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE pro ohřev vody s následnou možností rozšíření

Příspěvek od kodl69 »

To vypouštění až studené vody dovedly moje děti k dokonalosti, předevčírem některej z nich nechal napuštěnou vanu přes noc. Výměníky do odpadu jsou teoreticky krásný, na předehřev studené co jde do směšovací baterie, ale každej, kdo někdy čistil sifon od sprchy nebo vany vám řekne, že to nemůže dlouhodobě fungovat.
Na druhou stranu stačí do kanálu nalít kýbl horké vody a pak infrakamera poměrně přesně řekne, kudy vede odpad a kam se nemůže s vrtačkou.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3358
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE pro ohřev vody s následnou možností rozšíření

Příspěvek od marko250 »

O rekuperaci jsem přemýšlel,technicky jde vyřešit,ale pokud máte lachtany vanové,je to otázka velkého prostoru pod úrovní výstupu z vany.Jelikoš mám jednu v patře a druhou na přízemí,bohužel obě masážní,tak se plní na úroveň té masáže což je 200l nad trysky.A jediný prostor pro výměník je dole ve sklepě hned pod stropem spodní vany.Ale musel by pojmout dle mě 300l minimálně, mít v horní úrovni velkou předávací tlakovou plochu,být pořádně zateplený,musel by umět akumulovat teplo,jeho dno šikmé s výpustí mechanických nečistot,přepad trubkou ode dna v nejspodnější části dál do kanalizace,ať odchází od spodu ochlazená část.
A největší problém vidím v načasování,kdy přichází člověk do koupelny se mýt a kdy vypustí takové množství teplé vody,že to v tom výměníku něco způsobí.Jiná věc je koupat se a jiná opláchnutí rukou,či mrkve studenou v dřezu.
Prostě by to bylo velké monstrum jako vana a účinnost si netroufám ani odhadnout,vzhledem k nerovnoměrně rozloženému mytí.Nejčastěji večer a další až po noci a né v takovém objemu a do druhého večera to udržet teplé bude problém.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3358
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE pro ohřev vody s následnou možností rozšíření

Příspěvek od marko250 »

A stou špínou na bocích by Vás staré zabily do tří ponechání vody ve vanách :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3358
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE pro ohřev vody s následnou možností rozšíření

Příspěvek od marko250 »

voda.jpg
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7411
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE pro ohřev vody s následnou možností rozšíření

Příspěvek od kodl69 »

Ne, děcka si ta uklízí samy, mají samostatnou koupelnu... Sice na mě tím pádem nezbyla koupelna s vanou, ale při rozměru standartní vany v ní můžu být buď já nebo voda :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: FVE pro ohřev vody s následnou možností rozšíření

Příspěvek od Frenky »

Ahoj
Našel jsem na netu nějaká řešení jak využít zbytkové teplo z teplé vody. Nejpoužitelnější je tady
https://www.asio.cz/cz/vymenik-do-koupelny-as-sprcha
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: FVE pro ohřev vody s následnou možností rozšíření

Příspěvek od Vitek »

Frenky píše:Ahoj
Našel jsem na netu nějaká řešení jak využít zbytkové teplo z teplé vody. Nejpoužitelnější je tady
https://www.asio.cz/cz/vymenik-do-koupelny-as-sprcha
Zdary Frenky. Když jsem ted delal koupelnu přemýšlel jsem o tom. smysl to dává pro lachtany, tzn ti kdo se dlouze sprchujou. když napustíš vanu tak to nefunguje.. po zjištění ceny jsem to ale zamítnul...

ale je videt že je to namyšlený dobře, vejde se to pod sprchačovou vaničku atp.

tak lovu zdar !
unicast
Příspěvky: 1241
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE pro ohřev vody s následnou možností rozšíření

Příspěvek od unicast »

Tak on tam v zásadě stačí libovolný výměník, jen by měl umožňovat nějaké relativně snadné čištění, takže určitě ne deskový.
Napadá mě možnost si ze dvou měděných trubek prostě jeden takový sletovat. Vnitřní dejme tomu 40 mm, vnější dejme tomu 50 mm, délka tak dva metry a samozřejmě protiprůtočný provoz, špinavá voda poteče tou vnitřní a čistit by to bylo možné mosazným válcovým kartáčem na nějakém příslušně dlouhém drátě.

Jinak z hlediska tepelných ztrát je odpadni trubka až na posledním místě, má smysl to dělat, když už jsou zateplené stěny, kvalitní okna, čtyřicet čísel vaty ve střeše a deset čísel izolace pod podlahou, dřív ne.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2559
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE pro ohřev vody s následnou možností rozšíření

Příspěvek od NOPARasito »

NOPARasito píše:
unicast píše:
KubisKV píše:Pokud se jen koupe v teplý vodě, tak nepotřebuje topit :D
To je sice přitažený za vlasy, ale určitou logiku to má. Vypouštět teplou odpadní vodu do kanálu představuje taky plýtvání. Na odtok z vany se dá celkem snadno zapojit nějaký radiátor, teprve za něj dát sifon a napojit odpad, ale existují i sofistikovanější systémy s tepelným čerpadlem (jenže ty na tom budou výrazně hůř s návratností).
Pokud vanu vypusti az teplota vody preda teplo na okolni teplotu napr. 24-26st ani by radiator v odtoku nepotreboval. A s vlhkosti to nebude tak strasny :lol: :x 8-) :x :lol:
P.s.: Ale tyto babske rady plati jen v pripade sprchovani ci koupani ve vane :yes:
marko250 píše:Vše nejlepší do nového roku a co nejmíň adrenalinu okolo těch domečků a bytů :-) .
Právě jsem dohasil ženou zapálenou vanu :-) ,položila chytlou chňapku na vaření na ní a šla pryč,důvod jsem se nedověděl,nekomunikuje :-) :-) :-) .
Marko250: tohle kdyby cetla tvoje zena, byla by chnapka akorat mokra :yes: :yes:
P.s.: dve muchy jednou ranou. Jak usetrit energii a vyuzit i jako nouzovy hasic chnapky :yes: :yes:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek