Kozel solárníkem

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od kodl69 »

jo, tak nějak. Kryt nebo izolaci potřebuješ jenom kvůli funkčnosti, příp. bezpečnosti požární, ale ne ohledně úrazu el. proudem. To je potřeba si taky uvědomit, když vidím některý konstrukce na půdách...
Hlídač izolačního stavu pro izolovanou soustavu, pro uzemněnou je potřeba DC proudový chránič, jehož cenovky jsou okolo 1000Euro.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od kybos »

marsal64 píše:Díky moc, kybosi, ty komponenty jsem skutečně jen "nastřeloval".

Ale s tou bezpečnou hodnotou napětí je to pro mne důležité, čtu třeba kodlovo https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 84#p120106, ale přeci jen se ještě dovolím zeptat:
- Rozumím správně, že s 60V DC mohu v suché garáži "bastlit cokoli i bez krytu" a je to bezpečné (projde revizí)?
- Pokud připojím panely a budu chtít revizi (bez hlídače izolačního stavu), nesmím přes 120V (viz příspěvek kodla citovaný výše)

Je to tak nějak?
Bez krytů by to revizí neprošlo, ale je vysoce pravděpodobné, že tě to při dotyku živé části nezabije. Ono je potřeba vnímat i to, že při bezpečném napětí a požadovaných výkonech v jednotkách kW tečou v obvodech provozní proudy ve stovkách Ampérů. Zkratové proudy jsou pak zhruba o dva řády vyšší a tam už hrozí vysoké riziko popálení. Takže když ti svědomitá hospodyňka po úklidu odloží plechovou lopatku na smetí na nekrytý akumulátor, může nastat docela nebezpečná podívaná. Je tedy třeba řešit nejen rizika úrazu elektrickým proudem.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Děkuji vám, pánové. Tak to vypadá na 48V mainstream.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Legální hybrid - správný postup?

Příspěvek od marsal64 »

Ahoj, medituji, že bych šel pro zamýšlenou domácí hybrid FVE cestou řekněme oficiální, včetně legalizace přebytků. Neřeším teď ekonomickou záležitost, pouze právní.
Byl by zde někdo prosím ochoten mi okomentovat (nebo odkázat na nějakou jednoduchou kuchařku, jak se musí postupovat), zatím uvažuji:

1. Vymyslím si, jak to chci udělat (panely do 10 kW atd.)
2. Spojím se s projektantem (ti mají nějaké razítko, předpokládám?), který nakreslí projekt
3. Podám žádost o připojení FVE k DS podle projektu
4. Udělám si to podle projektu
5. Nechám si udělat revizi
6. Funguji a udržuji si to sám

Moc díky

Edit: zcela jistě bez dotace
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od ota »

Jedna věc ti tam chybí:
Distributor bude chtít možná zaplatit rezervovanou kapacitu, pokud budeš navyšovat.
500Kč/A
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

ota píše:Jedna věc ti tam chybí:
Distributor bude chtít možná zaplatit rezervovanou kapacitu, pokud budeš navyšovat.
500Kč/A
Díky, ale omlouvám se, nerozumím, můžeš blíže vysvětlit? To by byl jednorázový poplatek za přidaný výkon oproti stávajícímu jističi??
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od ota »

Řekneme ze mas přípojku 3x10A
To je 7kW
Do 10kW musíš dokoupit kapacitu 5A jednorázově. Plus dále trvalou platbu za jistič.
Pokud mas 3x25A tak nebudeš platit nic.
A FVE nutně bude muset být 3f.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Díky moc. 3f, he... Ano, musím víc číst, třeba po přečtení https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 30#p119335 apod. začínám chápat ten celkový opruz.
A klasický otazník, zda se to vyplatí a jakou cestu (nyní, opakuji, z právního pohledu) zvolit.
Ptám se sám sebe takto: budou distributoři nuceni stávající byrokracii časem zjednodušit? Neděje se to už třeba pod tlakem EU?
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

chceš-li mít klid a relativní jistotu stabilního stavu , vyprdni se na byrobordel se všemi jejich důsledky a následky a vybuduj si poloostrovní systém se zálohou DS .
ČEZáci ve svém boji nepoleví ni neustopí ! Ba věřím v opak .
Nejen dispečerské řízení bude povinné dle rychlosti postupu brzy i u domácích FVE .

Čím méně jejich vlivu , tím lépe pro klidný spánek pod vlastní střechou s vlastními ::pv:: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

abramsi, díky. Ano, myslím si po pár dalších hodinách čtení a uvažování, že právě to je teď nejrozumnější cesta.
Takže tudy, legalizace: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 00#p121230
A jít přitom cestou "revizovatelnosti".
Díky opět tomuto fóru :-) !
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od ota »

Abrams mi to bude vymlouvat ale zvolil jsem jinou cestu.
Když nedokážeš nad mafií vyhrát, musíš se k ní přidat. Takže stavím ongrid elektrárnu, výkon větší než tvých 10kW, k tomu UPS 10kW na překlenutí nočního provozu. Olověná baterka OPzS 20kWh. Při vlastní spotřebě 30-40% mi návratnost vychází 7-9 let s tím že si to celé zařizuji od projektu a stavebního povolení po výstavbu sám.
Vyřizování papírů s distributorem zhruba rok až dva.
Do 10kW nepotřebuješ stavební povolení.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Děkuji, pánové, prostor mám tedy myslím zmapovaný :-).
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Já myslel, že jsem s olovem skončil nadobro, ale trochu jsi mne, oto, s těmi OPZs nahlodal...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od ota »

OPzS je ekonomické řešení. Mám na mysli velké články z vysokozdvižných vozíků.

33kWh baterii koupíš za 30-35.000Kč a po 10 letech prodáš do šrotu za 15-25.000Kč.
Výkupní cena se mění, před rokem byla 22Kč/kg teď je 14,5Kč/kg protože je krize a není poptávka. viz: http://www.kovopb.cz/wp-content/uploads/cdp_akt.pdf

Pro OPzS platí nutná pravidla, vybíjet do 30-50% SOC, vždy nabít na 100%, akvalizovat 1x měsíčně, hlídat elektrolyt, 1x za 2-3 roky velký servis, potřebuješ odvětrávaný prostor s velkou nosností podlahy. Ale všechno se dá zařídit a automatizovat.

LiFePO můžeš vybíjet 90%SOC každý den zatímco u OPzS se 90% vybití dá akceptovat 1x za půl roku když je 1 den blackout abys udržel domácnost v přijatelném komfortu a hned jak je to možné, dobít na 100%.
Ale v porovnání s LiFePO4 máš pro mimořádné situace dvojnásobnou kapacitu k dispozici.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Názor - jít na 96V?

Příspěvek od Matess »

kybos píše:Základní výhoda 48V DC couplingu je bezpečná hodnota napětí. Přechodem na 96V se tato výhoda ztrácí. Pokud bych měl obětovat výhodu bezpečného napětí, pak už bych šel rovnou na 400V DC, kde vychází lepší účinnosti. Moje hodnocení vybraných komponent:
Dobíječka: Musely by být alespoň tři kusy, aby se alespoň částečně výkonově pokryla spotřeba RD. Je otázkou, zda by uměly spolupracovat na jednom akumulátoru.
MPPT: Modulárně by to bylo asi schůdné. Tři moduly na RD.
Střídač: Výkonově nedostatečný pro RD, neumí paralelní chod, nízká účinnost vzhledem k výši napětí.
Co se týká bezpečného napětí je to 25V AC a 50V DC max, což 48V baterie nesplňuje, jelikož se nabíjí obvykle někam k 54-59V, ale zbytek co padl platí... Obecně platí, že pokud mám mít klid, tak si nechám na to udělat projekt (najdu někoho kdo mi to naprojektuje) na základě toho co mu ukážu, řekne mi co mám blbě a na základě toho to opravím a nechám udělat nezávislou revizi. Pokud se potom něco velkého posere, pojišťovna s váma nemůže jen tak vyběhnout.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Názor - jít na 96V?

Příspěvek od kybos »

Matess píše: Co se týká bezpečného napětí je to 25V AC a 50V DC max, což 48V baterie nesplňuje, jelikož se nabíjí obvykle někam k 54-59V, ale zbytek co padl platí...
Nechal jsem se přezkoušet z vyhlášky 50 minulý týden a tehdy ještě platila tahle tabulka:
bezpečné malé napětí
bezpečné malé napětí
Možná se to od té doby změnilo, asi to nestačím sledovat. Já své LiFePO provozuji v prostorách normálních a nepřekračuji limit 60V na živých částech a proto si myslím, že i v prostorách nebezpečných by takové napětí vyhovělo normě, ze které jsem byl zkoušen.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od kodl69 »

změnilo, tabulka je z normy platné do roku 2000... V současnosti platná ČSN 33 2000-4-41/ed.3 už nikde nemá zařazení prostor, takže prostory normální, nebezpečné a zvlášť nebezpečné už neexistují. A nebo je to v jiné normě...
V 4-41/ed.2, co platí posledních pár týdnů, to je drobek jinak:
4-41ed2.png
ale pořád podobně. Jak se určuje potřebné ochranné opatření nově u instalací nejpozděj 07.07.2020 kdy platí 4-41/ed.3 bezvýhradně, netuším. A mám dojem, že to netuší nikdo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od kodl69 »

opakuji, tahle tabulka platí do 7.7.2020. V novější verze neexistuje, protože neexistují prostory nebezpečné a zvlášť nebezpečné.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od chatař »

Bezpečné je každé napětí. Nebezpečný je proud.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od beethowen »

chatař píše:Bezpečné je každé napětí. Nebezpečný je proud.
Tak to právě není. Pokud napětí nedosáhne nějaké určité velikosti, nebude procházející proud organismem takové velikosti, aby mohl ublížit. Záleží samozřejmě na dalších faktorech týkajících se zejména vlhkosti okolního prostředí a tím i kvality uzemnění dané osoby (proto vzniklo nějaké rozdělení na bezpečné a nebezpečné, příp. zvláště nebezpečné prostory).
Ono samozřejmě i každý člověk je jiný a má jinou impedanci. Jsou borci co používají prst jako "fázovku". Jiní zase už dost dobře cítí i 12V.
Je samožřejmě potřeba určité okolnosti ošetřit normama, tak aby práce na el. zařízeních a jejich používání bylo pokud možno relativně bezpečné. Naopak to zase nepřehnat, aby se daly používat napětí o rozumné velikosti.
Vlastně jsem chtěl říct, že vzhledem k Ohmovu zákonu (i když je to vlastně trošku složitější) a nějaké relativní impedanci lidského těla a dohodnutým nebezpečným proudům pro lidský organismus, je nebezpečí dáno hlavně velikostí napětí.
Toto samozřemě platí pokud je zdroj napětí dostatečně tvrdý a je schopný těch 25mA, nebo kolik to je dát. Neplatí to např. pro ohradníky, tam se jedná prakticky o zdroje proudu. Myslím, ale že většinou se setkáváme spíše se zdroji napětí.
Je to dost složitá problematika, nedá se to jednoduše popsat jednou tabulkou nebo nějakou frází.
Nakonec si to jdu v úterý zase osvěžit. Můžu se na ESČ (Elektrotechnický svaz český) na toto konkrétně popsat, jak to bude nově.

Odpovědět