Jaký bezdrát do budoucna???

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Jaký bezdrát do budoucna???

Příspěvek od marsal64 »

Ahoj,
coby ortodoxní drátař ("drát je drát a RS485/Modbus je nejlepší") stejně plánuji výhledově v rámci FVE dálkové měření s ESP32. Medituji nyní, kudy se vydat.
Poznamenávám jen předem, že nechci WiFi. U mně je to možná paranoia, ale prostě nechci. Doma mám WiFi zapnutou kvůli dětem a v poustevně ji nemám zapnutou vůbec.
Historicky jsem zkoušel něco se z-wave (s nodered do MQTT), mám stále krabici s z-wave zařízeními a vůbec to nebylo špatné, fungovalo dobře. Ale nevím, jestli je to budoucnost - je tam ta certifikace atd.
Pořídil jsem do šuplíku první ESP32-H2, tak uvažuji o thread. Nebo snad zigbee? A ten bluetooth Mesh ESP32 je "mrtvý", když Espressiv přichází s thread?
Kudy se pustit, aby to vydrželo "do smrti" :-)?
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Jaký bezdrát do budoucna???

Příspěvek od skybor »

No tady, každá rada drahá. Pokud se chceš vyhnout wifi, tak bych šel do ZigBee. Nějaké experimenty jsem s ním dělal a celkem to chodilo. Ale stejně jsem nakonec zůstal u drátu. A co tady v dnešní překotné době bude "do smrti"? No přece "drát je drát a RS485/Modbus je nejlepší" ;)
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Jaký bezdrát do budoucna???

Příspěvek od dracekvo »

Drát je drát a když už není jiná možnost, tak zigbee.
Protože jede na 868Mhz, tudíž nemůže být rušený od wifi, které je všude hromada. A ještě je výhoda v penetraci optroti 2.4Ghz.
A taky u zigbee každý napájený prvek slouží jako extender.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1282
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Jaký bezdrát do budoucna???

Příspěvek od TomHC »

dracekvo píše:Drát je drát a když už není jiná možnost, tak zigbee.
Protože jede na 868Mhz, tudíž nemůže být rušený od wifi, které je všude hromada. A ještě je výhoda v penetraci optroti 2.4Ghz.
A taky u zigbee každý napájený prvek slouží jako extender.
Tak to si sa strelil do kolena, lebo Zigbee používa tri pásma, vrátane 2.4 GHz kde vie kolidovať s WiFi.

https://www.everythingrf.com/community/ ... ency-bands

A ako extender fungujú len tie, ktoré to majú špecifikované, ale sú to hlavne zásuvky, ale vôbec nie všetky.

EDIT: Zigbee sú ok na aktory ako tlačítka, pohybové/teplotné a rôzne iné senzory, ktoré 99.9% času spia, nie na permanentnú komunikáciu. I keď, fungovať to tak zrejme bude.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Jaký bezdrát do budoucna???

Příspěvek od glottis »

jak pise tomHC. Hodi se to hlavne na nejaka cidla, tlacitka, low power. Naopak pro neco, kde cekam vyvoj davam esp32 + esphome a bud s eth nebo wifi. Mam updaty na dalku, muzu hned opravit bug, vidim konzoli.
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký bezdrát do budoucna???

Příspěvek od dusanmsk »

Pokial do daneho koncoveho bodu vedie utp-cko, tak by som dal esp32 s ethernetom. Zavisi ale aj od poctu koncovych zariadeni, pri vyssich desiatkach sa to uz potom predrazi na switchi atd...

Zigbee mi pripada dost uzavrete, par veci na zigbee mam v miestach kam sa mi nechce tahat drat, ale su to nedolezite veci. Nie ze by som zigbee neveril, ale predsa len, medzi zigbee a niecim vlastnym este musi byt nejaka zigbee gateway a dalsie prvky. V mojom pripade je komunikacna cesta zigbee device->vzduch->usb dongle->zigbee2mqtt->vlastny kus kodu->mqtt->vlastny kus kodu->loxone - a nie ze by sa to sralo a boli s tym nejake problemy, ale proste je to uz hromada highlevel aplikacii beziacich na highlevel OS, kde sa moze kde co posrat (dojde miesto na disku, umre flashkarta, umre switch ...). Ja si to opravit viem, ale ked sa nieco vysere zrovna v najnevhodnejsiu chvilu a ja mam hlavu niekde inde, reflash OS, obnova zalohy docker kontainerov a laborovanie preco to kurva nefunguje je to posledne co chcem robit.

Ked zacne byt hnusne (a ja konecne dokoncim 2 roky rozostavanu FVE), tak mam v plane odskusat tu bezdratovu esp32-esp32 mesh komunikaciu. To by som potom mal jedno esp-cko s ethernetom ako jednoduchu gateway a zvysok ako senzory/aktory uz bezdratom. Ale zase - je to proprietarna technologia jedneho vyrobcu mikrokontrolerov, nic univerzalne a pochybujem ze "naveky (>5-10 rokov)"
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Jaký bezdrát do budoucna???

Příspěvek od marsal64 »

dusanmsk píše:mam v plane odskusat tu bezdratovu esp32-esp32 mesh komunikaciu. To by som potom mal jedno esp-cko s ethernetom ako jednoduchu gateway a zvysok ako senzory/aktory uz bezdratom. Ale zase - je to proprietarna technologia jedneho vyrobcu mikrokontrolerov, nic univerzalne a pochybujem ze "naveky (>5-10 rokov)"
Díky za různé tipy. Budu rád, když se občas posdílíme, jak jsme daleko ;-).
Já jsem získal takového tucha, že "budoucnost je v thread + matter" (třeba https://www.youtube.com/watch?v=bh-kg3fVbf8), zřejmě přes bluetooth. Native esp32 mesh se mi i proto nezdá, ač vypadá dobře.
Pokud bych jinak něco potřeboval postavit rychle (a neměl drát a nechtěl tedy Wifi a ESPHome), tak vytáhnu zase tu krabici s z-wave hračkami, které fungovaly včetně routingu atd. docela dobře (dlouho jsem jel Qubino Z-wave 3f měřič, vůli čemuž jsem to celé vlastně měl). Teď mi jde ale o dlouhodobější perspektivu.