Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb baterií

Obnova kapacity baterií, desulfatace, DIY konstrukce desulfátoru, výsledky, měření, vhodnost použití, rady, tipy, návody, zkušenosti
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od solárník »

Píská to?
Co to dělá jen při připojení na baterii (tedy napětí pod 12,8V)?
Jaký je odběr v ampérech? (nejdřív ťukni bez měřáku, ať náraz na nabití kondenzátorů neodpráskne měřák, pak teprve měř)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od brumlaj »

jaké je napětí na vývodech 1 a 3 regulátoru TL431?

když vyzkratuješ odpor R14 (5k1), tak by měla LEDka pohasnout
Naposledy upravil(a) brumlaj dne pon bře 17, 2014 5:59 pm, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Bory
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 15, 2014 1:22 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Bory »

ne právě to nepíská. při připojení pod 12,8V se taky jen rozsvítí silně ledka a nic víc. A ten odběr doplňím ve středu a taky mrknu na ten regulátor. Jsem ted právě mimo domov.
Bory
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 15, 2014 1:22 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Bory »

Bory píše:ne právě to nepíská. při připojení pod 12,8V se taky jen rozsvítí silně ledka a nic víc. A ten odběr doplňím ve středu a taky mrknu na ten regulátor. Jsem ted právě mimo domov.

Takže na vývodech 1 a 3 podle datasheetu jsem při zapojenem desulfátoru na baterii při napětí 12,72V nic nenaměřil. je to možné? a proudový odběr jsem naměřil 0,99A. ( ale neměl jsem desulfátor zapojený na baterii při měření aby se neodpráskl měřák ).
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od brumlaj »

Teď jsem si uvědomil, že jsem nenapsal, že je třeba měřit vývod 1 proti zemi a vývod 3 proti zemi. Zemí je míněn vývod 2 TL 431. Pokud jsi nic nenaměřil, tak je to špatně a odpovídá to tomu, že LED svítí naplno. Pokud jsou obě měřená napětí nulová, zkus vypájet TL 431 a znovu měř a napiš čeho jsi se doměřil. Dioda by neměla svítit naplno, jen slabě. Napájení 555 (měř napětí na C8) by mělo být nulové. Proudový odběr 1A znamená ztrátu 12W, někde se něco muselo hřát, co to bylo?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Bory
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 15, 2014 1:22 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Bory »

Takže omlouvám se za předchozí zavádějící info moc tom nerozumím ale věc se má tak. Při napětí 12,7V i při napětí 13,37V dioda svítí slabě a nic se nepřehřívá! (je možné že jsem ten proudový odběr změřil špatně). Dále při měření napětí na regulátoru TL431 bylo na vývodu jedna což je myslím katoda naměřeno něco kolem 10,74V při 13,37V a na vývodu 3 což je REF jsem nenaměřil nic. Dále když jsem při měření náhodně se dotkl sondou jak katody tak vodivé plohy vedle což je plocha vedle vývodu 2 takže anody jestli to dobře chápu tak to začalo svítit jasně a pískat. Co to značí?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od brumlaj »

výborně, desulfátor je funkční. Teď jen proč nespíná. Čím měříš napětí? Je to multimetr? Není to jen nějaké panelové měřidlo?
To že je nula na REF je špatně. Bacha tady už nic nezkratuj. Neprohodil jsi zennerovy diody? Jedna je na 15V a druhá na 5,6V. Nemáš diodu D6 zapojenu naopak? Jaké je napětí přímo na diodě D6? Mělo by být stejné jako napájecí napětí až do 15V. Jaké je napětí báze proti emitoru T6? Pokud jsi si jistý, že napětí nepřesáhne 15,5V, pak vypájej tranzistor T6. Naskočílo?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Bory
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 15, 2014 1:22 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Bory »

ne mám normální multimetr akorát k něm nemám sondy a používám obyčejné banánky. Jinak vše by mělo byt dobře zapojené i napólované. Na D6 jsem při 12,4V naměřil jen 12,15V a při tomtéž napětí jsem na T6 mezi B-E nic nenaměřil. Pak jsem vypájel T6 zkusil jsem to ale furt beze změny.. dioda i při napětí 13,4V svítí slabě.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od brumlaj »

Tím pádem se nám smrskla možnost na dělič R9+R14 a C9. (Je R8 opravdu 1MOhm?) Nebo samotné TL 431. Pokud vypájíš TL, měl by jsi na děliči (ploška Ref. TL) naměřit napětí kolem 2,5V při napájení 13,3V. Pokud ne, tak se zaměř na dělič nebo kondenzátor, pokud ano, tak na TL.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Bory
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 15, 2014 1:22 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Bory »

Takže při vypájení TL jsem na plošce Ref proti zemi nic nenaměřil při napájení 13,34V. Takže jediná možnost je ten dělič jo?
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od solárník »

Dělič, nebo máš obráceně (nebo vadnou, zkratovanou) zenerku D6, nebo zkratovaný tranzistor T6 nebo zkratovaný elektrolyt C9.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od brumlaj »

T6 už měl odpojený, na D6 naměřil přes 12V, solárníku, nerozházej Borymu myšlenku ;-) (aby se nám nezacyklil :-) ) přečti historii

Bory: zkontroluj kondenzátor (klidně jej vypájej a zase změř napětí na ref) a pokud bude pořád 0, tak zkontroluj zda v děliči nemáš přerušený 22kOhm, zkratovaný 5k1, nebo zda není někde mikrotrhlina v plošňáku, zkrat nebo svod mezi cestami, prostě kde ještě je napětí a kde už nee. Už jsi blízko.
Naposledy upravil(a) brumlaj dne stř bře 26, 2014 10:55 pm, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od solárník »

A nenechej si rozházet myšlenku :mrgreen:
Bory
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 15, 2014 1:22 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Bory »

Díky za podporu hoši :D ale Já jsem zacyklený od te doby co jsem začal stavit desulfátor :D no odpájel jsem kondík a stále nula tak jsem to proměřil a na r9 ze strany od D6 jsem naměřil přes 13V ale na druhé straně R9 (ploška REF) nula to samé na diodě za ní od R12 jsem nenaměřil nic. Jinak jsem žádné zkraty nebo přerušené cesty nenašel. sice pájím trafo pájkou ale vypadá to obstojně :D . Jaktože neteče nic přes R9? to bude asi ta chyba ne? A nebo je chyba někde mezi židličkou a desulfátorem? :D
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od solárník »

Na R12 směrem k D6 jsi nenaměřil nic dobře :) Tam má být "něco" až při napětí okolo 15V.
Pokud i po vypájeném C9 není na REF nic, pak
a) je špatný T6 (ale to tu brumlaj psal že prý ne, tak nevím)
b) je špatný R9 (přerušený nebo špatná vysoká hodnota)
c) je špatný TL431, pokud ho máš zapájený (nebo nemáš?)
d) je někde přerušená cesta od R9 k plošce REF
e) R14 je zkratovaný, nebo silně menší hodnota než 5k1
Nakadah
Příspěvky: 5
Registrován: pát bře 28, 2014 11:07 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Nakadah »

Zdravim Vas panove,

Postavil sem si desulfator, ktery tady rozebirate na 13ti stranach. Vychazel sem presne z navodu, jadra pro civky jsem vytahl z tlumivek ATX zdroju (rozmery i barevne oznaceni presne sedely). Vinuti opet presne podle navodu, indukcnost sem neresil a ani ji nemam jak zmerit. Pouze tranzistory BC337 a 327 sem pouzil s mensim zesilenim -25 misto -40. Proste nebyly dostupne. Fungovalo to zapojene na prvni pokus, respektive vykazovalo to funkci. Desulfatoru se jas LEDky po prekroceni spinaciho napeti zvysi, zacne pistet a chladic se hodne zahriva.

http://nakadah.rajce.idnes.cz/Desulfator_Pb_aku/

Zkousel sem puvodne funkce na stare autobaterce a potom taky na ruznych AGM baterkach. Uspesny sem moc nebyl, asi uz to byly moc stare baterie a nic by jim nepomohlo. Aktualne tady mam 5 let starou motocyklovou baterii Varta 14Ah. Baterka pul roku lezela, napeti na svorkach 9V. Elektrolyt se skoro cely vsakl do desek. Doplnil sem destilovanou vodu a zacal nabijet. Na napeti 14,4V sem se dostal rychle a vsechny clanky plynuji. Ale ani po 24h se hustota elytu nezvedla. Hustomer porad ukazoval pod 1,20 v cervenem poli. Napadlo me, misto tlumivky mezi baterkou a zdrojem pouzit diodu - je mozne ze by se cast pulzu z desulfatoru mohla vracet do zdroje (nejsem si jist). Vytahl sem ultrarychlou schottku a zapojil do serie se zdrojem na baterku. Za hodinu uz hustota elektrolytu stoupla. Po 48h je aktualne na 1,26 a uvidime kam se jeste dostanu.

Jelikoz sem si i nedavno poridil osciloskop tak nize uvadim fotky z mereni. Jako proudovy mustek slouzi keramicky odpor 0,1Ohm 20W kterym snimam pulzy do baterky. Nikde nevidim slibovanych 30A, pouze 8A spickovy nabijeci a pak postupny vybijeci se zakmitem na 6A. Frekvence sedi na 5700Hz. Je mozne ze spickovy nabijeci pulz je dan i vnitrnim odporem baterie? Kondenzatory jsou kapacitne a napetove dle manualu, Jamicon 105°C (vim ze to neni nic moc). Jake mate zkusenosti nebo poznatky i vy ostatni? Diky Nak
Přílohy
oscik2.jpg
oscik1.jpg
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od solárník »

Proudový pulz je tak rychlý, že ho lze změřit jen těžko. Ani na většině osciloskopů není tak rychlá špička napětí na baterii vidět celá, je to velmi úzká jehla. Bývá minimálně 60V vysoká (ale taky klidně 120V).

Schottkyho dioda mezi zdrojem a baterkou se pravděpodobně prorazí. Její závěrné napětí nebývá vyšší než 60V, přičemž desulfátor tam cpe i přes 100V. Normální dioda by byla jistější, ale potřeba tam není, tlumivka to zachytí.

Jak už jsem tu někde psal - nejlepší test je dát na baterii při připojeném desulfátoru obvod
-baterie -----dioda----kond 10nF/200V min ------- + baterie
dioda katodou na - baterie
a multimetrem s rozsahem 150V SS min změřit napětí na kondenzátoru. To se mění podle vnitřního odporu baterie. Při špatné baterii dosahuje i přes 100V a mělo by se postupem desulfatace snižovat.

Zvyšování hustoty závisí na stavu a kapacitě baterie, může trvat klidně týden, u větších baterek třeba i tři týdny.

Mně osobně se osvědčilo nejdříve nechat baterku "vyvařit" proudem cca 3-5A, až dosáhne napětí cca 16,5V. Samozřejmě otevřenou a kontrolovat vodu. To jí většinou "nakopne" a pak už to desulfátor "dodělá". :)
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matej »

Pokud jste četl na wiki, aby byly nějaké výsledky je potřeba desulfátovat nonstop několik dní. Ideální je nechat desulfátor pracovat 10-14 dní.
Desulfátor obsahuje tepelnou regulaci. Když se chladič zahřeje nad asi 50°C, NE555 snižuje střídu spínání MOSFETu a tím špičkový proud.
Pravda a Láska zvítězí!.
Nakadah
Příspěvky: 5
Registrován: pát bře 28, 2014 11:07 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Nakadah »

Je to 400V UF5404, takze se neprorazila. Vyzkousime tedy to zapojeni s kondenzatorem. Nak
Nakadah
Příspěvky: 5
Registrován: pát bře 28, 2014 11:07 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Nakadah »

Jaky to ma byt kondenzator? Predpokladam ze keramicky. Zkusil sem keramicky, svitkovy, dokonce sem vytahl i vetsi 400V 10uF (o hodne vic nez 10nF ja vim), ale porad vidim jenom napeti baterie. Zadny zvyseny napeti se na kondu nekumuluje. Dioda prorazena neni a osciloskop vidi jenom silne zvlneny signal s pulzy a periodou 170us (5880Hz).

No asi to necham bezet nejaky cas, par dni, tyden dva a uvidime. Hustota je 1,26 a tam se drzi. Napeti po vikendu (skoro 48h vypnuto) bylo 12,7V (na vikend sem odjel pryc, tak sem to radeji vypnul). Bude mit na desulfataci vliv kdyz to napajim prumyslovym spinanym zdrojem (90kHz). Svorkove napeti drzim 13,7V a teplota v mistnosti je 25°C. Je to moc nebo malo? Nak

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek