Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb baterií

Obnova kapacity baterií, desulfatace, DIY konstrukce desulfátoru, výsledky, měření, vhodnost použití, rady, tipy, návody, zkušenosti
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od goodbie »

Lui píše:
brumlaj píše: Baterie je nabita na 100 procent pokud několik hodin plynuje a napětí na ní je aspoň 15,6V a dále se už nemění.
No....tak 15,6V je si myslím riadne prehnaných pri optimálnej teplote v bežnom cyklickom prevadzkovaní... :| ...pri takom vysokom napetí dost skoro začnú články korodovat...no a to je už nezvratný dej.... :|
raz za mesiac samozrejme prospeje....ale častejšie podla mna nie.... :)


Na 100% je chyba niekde inde....a určite nie v desulfatore... ;)
Samzrejme hned som si dal tú "námahu" a popremeral som svoje články ktoré sú rovnakého typu,a na prvom packu je továrenský Bert-desulfátor,na druhom je Matejov desulfátor a na tretom nie je žiadny desulfátor....no a hodnoty sú vo všetkých úpne presné....0,01 rozdiel beriem ako úplne nepodstatný....
Ahoj Lui ano to napětí se mi zdá také moc.Sem rád ,že si také měřil hustotu a máš to stejné což je divné já na mojí baterii 24V mám jen na šesti čkláncích desulfátor od matěje na dalších šesti není a tam je právě větší hustota což mi je divné.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1228
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Lui »

Nabíjanie na 28,6V sa mi zdá málo....bežné kyselinové olovo je na 28,8V plus....mínus - teplotná kompenzácia
dalej udržiavacie napetie je zase moc vysoké....z hlavy to teraz ani neviem ale asi tak 27,2V maximálne...
Akmáš olovo iného typu....tak beriem spet.... :)

No a ak používaš iba jeden (12V) desulfátor na 24V baterke ....tak to nie je bohviečo....pretože ak sa nad tým zamyslíš...tak ak sa začne obmedzovat prúd do baterky.....a je tam len jeden desulfator....tak tam Ti to už správi šarapatu určite....jednoznačne to "rozhodí" baterku (polovička čo má desulfátor bude mat iné napetie)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od goodbie »

napětí se dá upravit to nebude problém baterie jsou OPzS 2V 600Ah. teplotní kompenzace tam je také.A jaké napětí je tedy nejlepší pro třístupňové nabíjení Bulk Apsorb Float pro 24V systém??? napětí jsem teď měřil je na všech článcích 2,12V ale je zataženo tak to moc nedobíjí.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1228
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Lui »

Aj ja mám OPzS...síce neviem prečo si si dal také nabíjacie a udržovacie napetie.... :dontknow: ...ved aj na baterke sú tie údaje napísané...teda aspon na tých mojích to je...
No a neviem "čo" by mohlo byt ešte prospešnejšie napetie udávaných výrobcom .... :dontknow:
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od goodbie »

no jo fakt to tam je na co já myslím :wall: tak že float je 2,23x12=26,76 a to mi zas příjde nějak málo?? :write:
Přílohy
detail článku 2V 600 Ah.jpg
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1228
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Lui »

Ak to výrobca tak navrhuje.....tak to skús....ak bude vo floate prúd "0" tak si to daj troška vyššie pri nabitej baterke cca 5A maximálne...ja tam mám udávaných 2,23 až 2,27 na článok.



Dalej to riešme v Tvojom vlákne...takto v tom bude neporiadok.... ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vladon »

Po delsi dobe zdravim.

Rad bych se zeptal, jestli by chtel nekdo dily na matejuv desulfator. A tedy plosnak + vetsinu soucastek, pridam i dily z PC zdroju na namotani civek. Jedine co me z hlavy napada co bude schazet je chladic a kondenzatory. Cena by byla radove 200-250kc, jeste jsem to nepocital presne. A popr. plus postovne. Mam postavene 2kusy na doma a treti jsem mel pro kamarada,ktery zmenil nazor a nechce ho. Plosnak je uplne novy, nepajeny.
Odpoved bud sem do fora (nechodim sem kazdy den) a nebo na vladon@box.cz
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od fukuši »

Dobrý den,vzal bych ho pokud ještě je.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Roger »

A nestalo by za to nechat vyrobit serii 500 ks? To by pak cena za celek mohla byt do 200,- za hotovy výrobek...

Potreboval bych desulfovat startovaci baterky v aute, nevite o nejake levne pulzni nabijecce?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od mypower.cz »

Roger píše:A nestalo by za to nechat vyrobit serii 500 ks? To by pak cena za celek mohla byt do 200,- za hotovy výrobek...
Jděte do toho. Nic vám nebrání :) Jsem si jist, ze vsichni by meli radost. :D
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od střídač »

Roger píše:A nestalo by za to nechat vyrobit serii 500 ks? To by pak cena za celek mohla byt do 200,- za hotovy výrobek...
Jsem potěšen tvou iniciativou s výrobou. I cena je velice příznivá. Předpokládám, že desulfátor bude i v úhledné škatulce.
Objednávám 4 ks/12V a 2ks na 24V. Jen drobnost, cena je zcela určitě včetně DPH.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od mypower.cz »

ja 4x 6V prosim. Dekuji. Je nejaka sleva za polovicni volty ? :D
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Roger »

Tak to snad necht posoudi navrhar... Kde je partlist, osazovak a schema? Samozrejme vyber penez predem :-)


Sent using Tapatalk
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od mypower.cz »

Roger píše:Kde je partlist, osazovak a schema?
http://wiki.mypower.cz/desulfator
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Roger »

To by se muselo prekreslit na SMT a stejne by tam byla rucni prace. Nekdo tu vyse psal, ze to vyrabel resp. mel vyrabet pro kamarada, za jakou cenu?

Ono pri koupi 1000, 10000 soucastek ta cena je zlomek ceny v Gesu.


Sent using Tapatalk
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od střídač »

Roger píše:Ono pri koupi 1000, 10000 soucastek ta cena je zlomek ceny v Gesu.
Něco mi v podvědomí říká, že jde o úhybný manévr. Nebo naopak o rozšíření výroby. S těmi desetitisíci kusy je to bezesporu prozíravý krok.
S platbou dopředu nemám problém, stačí zaslat číslo bankovního účtu. Snad samozřejmostí je i smlouva s termínem dodání a sankcí za jeho nedodržení.

Roger, je nějaký ještě letošní termín dodávky? Zima a krátké dny se blíží!

Nebo bude jistější, snadnější a lacinější se spolehnout na vlastní síly?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od mypower.cz »

Roger píše:To by se muselo prekreslit na SMT a stejne by tam byla rucni prace.
Hmmm.. to jste se tedy moc nepredved. Ok, necham vyrobit jinde:)
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Roger »

nech si vyrobit serii 500 ks a pak to prodávej na svém shopu, ale jako stavebnici, ze ji zadarma sestavis, to je takova finta, abys nemusel mit vselijake homologace...

tohle se vyrobit seriove zkratka neda na vlne a hrubym odhadem to vyjde nejmene na 600,-

ja jsem si to predstavoval, ze se slozi X zajemcu a po dosazeni X penez se to necha vyrobit, jenze jak rikam, to by musel byt osazovat, dril a další, prpo sériovou vyrobu, jinak by to ve vetsim skoro nic neusetrilo nez tu domaci praci a to je individualni, na kolik si kdo ceni tri hodiny práce (to tak muze zabrat v kusove vyrobe), ze panove...
Naposledy upravil(a) Roger dne ned lis 10, 2013 7:41 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od mypower.cz »

Tudiz otazka:
Roger píše:A nestalo by za to nechat vyrobit serii 500 ks? To by pak cena za celek mohla byt do 200,- za hotovy výrobek...
Odpoved:
Roger píše:tohle se vyrobit seriove zkratka neda na vlne a hrubym odhadem to vyjde nejmene na 600,-
:D
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od střídač »

Roger píše:tohle se vyrobit seriove zkratka neda na vlne a hrubym odhadem to vyjde nejmene na 600,-
Seriově se dá vyrobit naprosto vše, je jen otázka kolik to bude stát.

Původní zapojení je takové, no nazval bych to provozní.
S menší indukčností důrazné.
Provedení matěje je takové agresivní pro opravdu špatné kusy.

Já to vyřešil velice jednoduše. Společné věci jsou na jednom plošném spoji (cívka, kondenzátor(y), dioda,cívka, tranzistor, pojistka a spínač), ostatní jsou na modulárním malém plošném spoji jenž se zapojí do konektoru. Pracnost kolem hodiny, když moc.

Do deseti kusů je pořizovací cena kolem 500,- vč DPH.
Hodlám to dostat na 300,-Kč za kus.

Zatím nemám vhodnou škatulku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek