zapojení více Mppt regulatoru do serie

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Petr Žoha
Příspěvky: 54
Registrován: ned srp 28, 2022 8:48 am

zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od Petr Žoha »

Vzhledem k menším proudum mám nyní v sérii panely s napětím na prázdno 110V pro odporovy ohřev Boileru. Chtěl jsem provoz zefektivnit mppt regulátorem. A současně nabíjet baterií 60V. Bohužel regulátor Max 110V vstup a 60V výstup nemohu nalézt. Je možné zapijit do série 3 regulátory výstup 12/24?

Seriove zapojení vstupu i výstupu.

Jedná se o výkon max 400W. 5 olovenych baterii v serii
Naposledy upravil(a) Petr Žoha dne ned srp 28, 2022 10:10 am, celkem upraveno 1 x.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od PavelR »

toto rozhodně ne.
Co to je za baterie? o jakých výkonech a kapacitách mluviš?
60V výstup se dá určitě nastavit na victronech regulátory např 150/35,45... Mluvím o dobíjení baterie ne o napojení na bojler.
Současně to nepůjde nebude to chodit dobře pokud vůbec.
Petr Žoha
Příspěvky: 54
Registrován: ned srp 28, 2022 8:48 am

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od Petr Žoha »

PavelR píše:toto rozhodně ne.
Co to je za baterie? o jakých výkonech a kapacitách mluviš?
60V výstup se dá určitě nastavit na victronech regulátory např 150/35,45... Mluvím o dobíjení baterie ne o napojení na bojler.
Současně to nepůjde nebude to chodit dobře pokud vůbec.
Jedná se o výkon max 400W. 5 olovenych baterii v sérii. Ty by prave ohrivaly boiler.. Minimální napětí by hlídali rele, které by při podpeti asi 58v odpojilo Boiler.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od Kostěj »

Petr Žoha píše: A současně nabíjet baterií 60V. Bohužel regulátor Max 110V vstup a 60V výstup nemohu nalézt.
Epever verze pro 48V má podle dokumentace v sekci uživatelské nastavení baterie u všech rozsahů možnost nastavení 4x (9-17V), to by bylo 36-68V. Konkrétně Tracer8420AN.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od PavelR »

pokud je to na bojler tak rovnou sitona a je po problému. řešit k bojleru baterky mě připadne jako nesmysl.
Petr Žoha
Příspěvky: 54
Registrován: ned srp 28, 2022 8:48 am

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od Petr Žoha »

Hledal jsem řešení, pro použití levnějších mppt regulátorů s výkonem do 400W, jsem zaskočený tím, že pro mnou žádané parametry se nic nevyrábí
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od PavelR »

máš tady dva typy ... co víc si přát
Petr Žoha
Příspěvky: 54
Registrován: ned srp 28, 2022 8:48 am

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od Petr Žoha »

PavelR píše:máš tady dva typy ... co víc si přát
Dokonce 3 řešení, ale navržené regulátory jsou poměrně drahé a o SITON jsem vůbec nenašel prodejce a ani jak přesně funguje.

Čekám, jestli někdo nezkoušel dátr mppt reguklátory do serie a s jakým výsledkem.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od Neo »

Výstupy v serii asi nějak fungovat budou - nezničí to samo sebe :)
Vstupy bych do serie ani nezkoušel, ani si nedovedu představit jak je zapojit, abych dodržel nějaké vstupní parametry reglu při 110V VOC.
Jestli že chceš efektivněji :) poradit s ohříváním TUV, musíš poskytnout více informací.
Panely:
počet?
Vmp? při 800 nebo 1000w/m2
Imp? při 800 nebo 1000w/m2
baterie:
kapacita?
Boiler:
objem?
příkon topného tělesa?
počet osob?
++
Petr Žoha
Příspěvky: 54
Registrován: ned srp 28, 2022 8:48 am

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od Petr Žoha »

Neo píše:Výstupy v serii asi nějak fungovat budou - nezničí to samo sebe :)
Vstupy bych do serie ani nezkoušel, ani si nedovedu představit jak je zapojit, abych dodržel nějaké vstupní parametry reglu při 110V VOC.
Jestli že chceš efektivněji :) poradit s ohříváním TUV, musíš poskytnout více informací.
Panely:
počet?
Vmp? při 800 nebo 1000w/m2
Imp? při 800 nebo 1000w/m2
baterie:
kapacita?
Boiler:
objem?
příkon topného tělesa?
počet osob?
díky
4x Fotovoltaický solární panel SOLARFAM 70W mono
1x Fotovoltaický solární panel SOLARFAM 120W LONG mono, Shingle
zapojeno v serii
baterie 5x12V olověná, staré, zbývá 10Ah v každé
Boiler 200l, topné těleso pro 230V, odpor 23 Ohm

Chci zajistit výhradně letní provoz ... pokrýt teplotní ztrátu boileru 60°C ... max příkon při plném oslunění 400W (100V na spirále 23 Ohm), případně dohřev pokud bude svítit hodně.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od PetrDubi »

To si z nás děláš srandu ne? :shock:
Chceš baterií s kapacitou 10Ah ohřívat bojler?
A to nemluvím o tom, že ty panely mají dost rozdílný výkon, takže 4 regulátory budou mít skoro poloviční výkon než ten pátý a tohle chceš zapojovat do série?

Hele, než budeš pokračovat v dalším vymýšlení solární elektrárny ve stylu McGyver nebo Babica se na chvíli zastav a něco si nastuduj o základech elektriky, řazení panelů či zdrojů, výpočty a podobné věci (pročti si i místní wiki) a potom uvidíš, že se k tomu postavíš úplně jinak a začneš to řešit jinak!

To co jsem ti napsal neber jako urážku, ale jako dobrou radu, protože z tvých příspěvků je vidět, že o elektrice víš akorát to, že kope..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od Neo »

Petr Žoha píše: díky
4x Fotovoltaický solární panel SOLARFAM 70W mono
1x Fotovoltaický solární panel SOLARFAM 120W LONG mono, Shingle
zapojeno v serii
Aby jsi maximálně využil výkon panulů nelze je zapojit seriově. Lze je zapojit ale nejsilnější panel bude mít pouze výkon nejslabšího panelu-(hodně zjednodušeně řečeno)
Nezlob se , ale tato sestava panelů je vhodná tak pro solární nabíječku mobilu nebo NTB
Petr Žoha píše:baterie 5x12V olověná, staré, zbývá 10Ah v každé
60V x 10Ah = 600Wh s touto baterkou ohřeješ tak vodu na kafe, možná 2x
Petr Žoha píše:Boiler 200l, topné těleso pro 230V, odpor 23 Ohm
takže proud 10A , těleso 2,2Kw
Petr Žoha píše:Chci zajistit výhradně letní provoz ... pokrýt teplotní ztrátu boileru 60°C ... max příkon při plném oslunění 400W (100V na spirále 23 Ohm), případně dohřev pokud bude svítit hodně.
Teplotní ztráta boileru je zhruba 30-50w/h podle typu a teploty okolí. 4hodiny bojler na hříváš z DS a20hod. chladne.
20 x 50W= 1kW.
Opravdu chceš řešit ztrátu 1kW denně?
++
Petr Žoha
Příspěvky: 54
Registrován: ned srp 28, 2022 8:48 am

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od Petr Žoha »

Neo. Vše je jak píšete. Je to začátek seznámení. Problém systému je, že ohřev Boileru s konstatnim odporem je mimo optimální pracovní bod panelu Proto jsem hledal řešení přes baterie a regulátor Mppt, to je ovšem dost nakladne. Nebo nevím jak to udělat správně.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od Neo »

Petr Žoha píše:Neo. Vše je jak píšete. Je to začátek seznámení. Problém systému je, že ohřev Boileru s konstatnim odporem je mimo optimální pracovní bod panelu Proto jsem hledal řešení přes baterie a regulátor Mppt, to je ovšem dost nakladne. Nebo nevím jak to udělat správně.
Nehledej nějaký optimální bod, slovo optimální si nech na Meeting :)
Jestliže hledáš maximální bod výkonu na VA charakteristice panelu, tak jej nikdy nenajdeš, protože se mění s intenzitou osvitu a úhlu dopadu lunečních paprsků. MPPT regulátory si ho najdou sami protože k tomu mají napsaný algoritmus, ale nejsou zadarmo.
Ohřívat TUV vodu z baterie je nesmysl, nikdo to nedělá. Protože jen k dohřátí 200l vody potřebuješ zhruba 5-6kW energie.
Řešení nahřátí TUV je 7-8 panelů (300Wp a více/panel ), regulátor Bell ( https://shop.mypower.cz/bel-regulator-m ... adece-4087 , https://shop.mypower.cz/bel-regulator-mr4316ac-ng-4095) nebo Kerberos. Investice 50-60kKč svépomocí.
Návratnost (spotřeba TUV pro2 lidi) 3-4roky, pro 4 členy asi 2roky. Jedná se pouze o ohřev TUV- není sluníčko není teplá voda :) teplá voda je, ale z DS. Nic víc tento systém neumí.
Chápeš všechno? ještě víš o čem píšu? :)
PetrDubi ti to napsal správně, je potřeba číst a učit se.
++
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od PavelR »

Petr Žoha píše:
PavelR píše:máš tady dva typy ... co víc si přát
Dokonce 3 řešení, ale navržené regulátory jsou poměrně drahé a o SITON jsem vůbec nenašel prodejce a ani jak přesně funguje.

Čekám, jestli někdo nezkoušel dátr mppt reguklátory do serie a s jakým výsledkem.

skladat regulátory seriově je prostě nesmysl. Pokud se to nezabije samo tak to nebude fungovat. Takto se to prostě nedělá. Každá sranda něco stoji.
70Wp panely jsou k ničemu. Zbav se toho poskládej 2kwp s regulátrorem pro bojler třeba na místním shopu od Belu a máš vodu od jara do podzimu cca.
To co vymýšlíš mě připomíná moje prošlapávání slepých cest na začátku.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od vla »

A pokud můžeš vylepši izolaci bojleru. Tím můžeš minimalizovaz ztráty celkem levně. Já ho umístil do panelákového jádra a přidal k němu 10-15 cm minerální vlny a vše obalil bublinkovou folií s alobalovou vrstvou. Původní izolace byla cca 1 cm nějakého polyuretanu struktury montážní pěny, takže ztráty velké.
Nemám rád tenhle stát.
Petr Žoha
Příspěvky: 54
Registrován: ned srp 28, 2022 8:48 am

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od Petr Žoha »

Díky moc všem za odpovědi. Vím, že je můj plán trošku atypický, ale věřte, že vím co chci a proč. Teď je mi jasné že standartni regulace pro dané zadání se nevyrábí. Volím jinou cestu. Doplním slabé topitko 80ohm pod izolaci boileru v dolní části. Při vyssim osviceni panelu se dle nárůstu napětí systém přepne na stávající topidlo. Dvoupolohova regulace. Každopádně díky všem za rady, Až to bude hotové budu informovat.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od PetrDubi »

Tak v tom případě přeju hodně štěstí ;)
Ale určitě poreferuj, minimálně to bude inspirace/ponaučení pro další badatele a třeba z toho vznikne i nějaká zajímavá informace pro nás ostatní, kteří v tom nevidíme smysl.

Ps: Je dobré, že víš co chceš, akorát v životě ne vždy dostaneme to, co chceme - vlastní zkušenost 8-)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Petr Žoha
Příspěvky: 54
Registrován: ned srp 28, 2022 8:48 am

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od Petr Žoha »

Vracím se k tématu
Známý mi sestavil tento regulátor přímo určený pro boiler
https://shop.mypower.cz/bel-mpps-regula ... bnice-3900

funguje výborně bez baterie a rozhodně doporučuji. Nic lepšího jsem pro daný účel nenašel, ještě zkusím levnější řešení o kterém jsem psal výše s přepínámí dvou topítek pomocí relé, ale to jen ze zvědavosti.

Jen poznámku k předpokládaném výkonu pro ohřev bojleru ... Pokud v zimě bojler vytápíte jako já z jiného zdroje (já mám uhelný automat) většinou pro letní provoz postačí panely 1000Wp, ale to si musí každý sám promyslet.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od Soban »

Tak nejlevnější řešení je krmit to přímo z DC panelů.

Pak potřebuješ jeden 3f stykač a jednu diodu, jeden odpor + jeden kondenzátor které se postarají aby na stykači nehořel oblouk a stykač budeš spínat přes 230V přes původní termostat.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek